Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Dermatovenerologija i kozmetologija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
189 replies to this topic

#16 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 29 April 2010 - 00:07

Neke zemlje EU (UK, FRA, GER, AUT...) su donele (ili pokrenule proceduru za donošenje) zakona kojim se zabranjuje upotreba solarijuma maloletnim osobama. Više nego dovoljan pokazatelj štetnosti istih.

#17 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 29 April 2010 - 05:55

chitala sam pre nekako na BBC da chak i jedna jedina poseta solarijumu znachajno uvecava rizik od pojave melanoma.
a josh jedno zlo je gubljenje kolagena pa sve te Preplanule u Decembru izgledaju ko izguzvane kabanice.

#18 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 29 April 2010 - 10:21

Bas bih volela da objasnite mladim damama o stetnosti solarijuma. Jednostavno ne mogu da verujem koliko ga redovno devojke posecuju, posto stan pored mog je stan sa solarijumima. Veliki sam protivnik toga, i volela bih da cujem neko strucno lice o toj temi. Hvala


Posto radim kao privatnik, i sada im pricam, kao i kada sam radio drzavno, ali trend, moda, neki mladalacki standardi preovladaju moje savete..pa danasnja deca ne slusaju ni roditelje, ni nastavnike, a kamoli mene, iako im pricam za njihovo dobro. Solarijum je dobar za one koji brzo izgore na Suncu, pa dve nedelje pred odlazak na more idu svaki drugi dan u solarijum da im se koza privikne na ultravioletno zracenje, uz to treba da piju Heliocare kapsule, to ima medicinsko opravdanje i to razumem, ali sve relevantne strane knjige i autori ne preporucuju solarijum za one indikacije za koje ga upotrebljavaju nase dame, a to je przenje do ludila bez ikakve kontrole. Meni se ljudi koji me ne poznaju smeju kada odem beo na more i beo se vratim, ali posto znam sve tajne dermatologije i starenja koze, znam da to sto sada cuvam kozu od Sunca ce mi doneti benefit kasnije, kada ovi drugi koji su se suncali pocnu da mi dolaze kao pacijenti, sto zbog ephelida, sto zbog aktinicnih keratoza, sto zbog bazocelularnog ili spinocelularnog karcinoma i ne daj Boze melanoma. Znaci dosta kada strucno lice javno kaze da se ne ide u solarijum, ali po meni jos vise znaci kada svako pojedinacno kaze ljudima u svojoj blizini koji idu u solarijum da idu redje ili da prestanu.
P.S. Dovoljno je na Suncu da budete samo 5 minuta da bi ste dobili dovoljnu dnevnu kolicinu vitamina D, sve ostalo je agresija na kozu koja se brani time sto potamni, povecava se broj melanocita, zadevljava stratum corneum epidermisa, ispravljaju se greske u sintezi DNK..

#19 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 29 April 2010 - 10:42

Solarijum je dobar za one koji brzo izgore na Suncu, pa dve nedelje pred odlazak na more idu svaki drugi dan u solarijum da im se koza privikne na ultravioletno zracenje

Upravo je na nekoj televiziji (FOX, Avala, ne znam) bila emisija baš o solarijumu, gost je bio Dr Škiljević sa KCS (i neki valjda Dr sa valja VMA) i upravo se dotakao ovog citiranog. Kaže da je to čest izgovor za devojke koje pre leta odu u solarijum da bi dobile podlogu i privikle kožu na sunce. Kaže da je to poprilično beznačajno jer je takvo potamnjivanje ekvivalent kreme sa faktorom 3-4, tako da ne pomaže skoro ništa, već samo može da naškodi jer devojke pomisle da su zaštićene i ne stave odgovarajuću SPF kremu.

Mislim da je problem solarijuma tj. prženja naših devojaka više društveni nego zdravstveni problem jer dok god se od klinki očekuje da budu "napucane", doterane, preplanule, da izgledaju kao top modeli, nikakav savet lekara tu neće pomoći.

#20 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 29 April 2010 - 10:48

Upravo je na nekoj televiziji (FOX, Avala, ne znam) bila emisija baš o solarijumu, gost je bio Dr Škiljević sa KCS (i neki valjda Dr sa valja VMA) i upravo se dotakao ovog citiranog. Kaže da je to čest izgovor za devojke koje pre leta odu u solarijum da bi dobile podlogu i privikle kožu na sunce. Kaže da je to poprilično beznačajno jer je takvo potamnjivanje ekvivalent kreme sa faktorom 3-4, tako da ne pomaže skoro ništa, već samo može da naškodi jer devojke pomisle da su zaštićene i ne stave odgovarajuću SPF kremu.

Mislim da je problem solarijuma tj. prženja naših devojaka više društveni nego zdravstveni problem jer dok god se od klinki očekuje da budu "napucane", doterane, preplanule, da izgledaju kao top modeli, nikakav savet lekara tu neće pomoći.


Pa ne bih se bas u potpunosti slozio sa njim. Mislim da je to privikavanje koze neophodno i u praksi se pokazalo kao svrsishodno. Problem je u tome kada neko pretera ili ne slusa savete lekara. Ne treba biti iskljuciv ni po jednom pitanju, treba naci meru u svemu. Opet sam cuo da doticni kolega sasvim drugu pricu prica kada mu neko privatno dodje.

#21 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 29 April 2010 - 10:52

Pa ne bih se bas u potpunosti slozio sa njim. Mislim da je to privikavanje koze neophodno i u praksi se pokazalo kao svrsishodno. Problem je u tome kada neko pretera ili ne slusa savete lekara. Ne treba biti iskljuciv ni po jednom pitanju, treba naci meru u svemu. Opet sam cuo da doticni kolega sasvim drugu pricu prica kada mu neko privatno dodje.

Obzirom da mi derma nije jača strana, ne mogu se upuštati u dublju raspravu, niti mogu da (pr)ocenjujem Dr Škiljevića (osim povremenog susretanja na vežbama pre par godina, nisam imao neki veći kontakt s njim), samo sam prenosio njegove reči. A boldovano, možda i poenta cele priče.

#22 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 29 April 2010 - 21:38

Obzirom da mi derma nije jača strana, ne mogu se upuštati u dublju raspravu, niti mogu da (pr)ocenjujem Dr Škiljevića (osim povremenog susretanja na vežbama pre par godina, nisam imao neki veći kontakt s njim), samo sam prenosio njegove reči. A boldovano, možda i poenta cele priče.


Slazem se sa Vama ( boldovano).
Ponavljam da treba imati mere u svemu.
Jeste aktuelna tema o suncanju i zastitu od suncanja, napominjem da postoji i dermatoskopija, to jest mikroskopski pregled mladeza i dijagnostika. Da ne bih nikoga reklamirao ko je zainteresovan neka me kontaktira preko pp.
Ovde mozete da pitate i dobijete odgovore i u vezi drugih deermatoveneroloskih problema.

#23 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 09 May 2010 - 00:22

Bas mi je drago da sam nasla ovu temu.Imam skoro 44 godine,odmalena sam provodila po dva meseca na moru,mazala se samo prvih dana,i od pre 22 godine zivim na jugu Evrope.Proslog leta su mi se naprasno pojavile dosta neugodne fleke na licu,kao nikad pre,po povratku sa mora sam konsultovala dermatologa u Beogradu (ko zna,mozda sam bila kod vas)? koja je rekla melasma i prpoporucila acid peel na jesen.
Po povratku u moju zemlju bivanja, jedan dermatolog je rekao isto i preporucio laser,na sta nisam pristala i tada mi dao kremu -formula iz farmacije koja je (mislim) sadrzavala quinon (?spelovanje) za koji sad citam da je negde i zabranjen u odredjenim koncentracijama.Moram da proznam da sa tim nisam bila konstantna zbog nekih drugih razloga na poslu,a i "krema" je bila nekako previse tecna i curila mi po licu...

Sad,posle konsultacije sa novom dermatoloskinjom koja kaze da je to lentigo,tj.hiperpigmentacija od akumuliranog izlaganja suncu, i koja je konzervativnija,mazem se kremom iz farmacije ali komercijalnom koja ima acido kojico (izvinjavam se ali ne znam da prevedem). Fleke su se smanjile donekle ali ne previse (nije bilo ni vremena,mazem se redovno manje od dva meseca) i sad bih trebala da prekinem tretman do posle leta.

Razlog moje konsultacije je sledeci-od pre nekoliko dana ,uprkos riguroznom ne-izlaganju suncem,pokrivanjem postojecih fleka mineralnom kremom i mazanjem ostatka lica svaki put kad izadjem,pojavila mi se blaga senka iznad gornje usnice koja me iskreno deprimira.Ljudi oko mene se smeju i kazu da se ne primeciuje ali JA je vidim,i zivim u strahu da ne ide nagore. I takva kakva jeste me vodi mislima na drasticnija resenja.

Znam da nije dovoljno vremena proslo,videcemo posle leta kakav efekat ima duzi tretman sa ovom sadasnjom kremom,ali recite mi ima li pravo moj dermatolog kad kaze da laser uvek moze da ostavi bele tragove ? Prvi dermatolog koji je ovde na glasu mi je bez razmisljanja to posavetovao,iz cisto estetskih razloga.

Da li da se mineralnom kremom,koja uopste ne propusta sunce,mazem po celom licu ? Ovo iznad usnice ne znam od cega je moglo da izadje,neki dan sam hodala po gradu,pod sesirom,oblacan dan i sa svim postojecim flekama pod protekcijom. Da nije nesto hormonalno ? Da vli da stavljam kremu (despigmentantnu) i iznad usnice ? Nisam nikad uzimala pilule,imam dvoje velike dece.

U principu sam protiv drasticnih i potecijalno rizicnih resenja ali mi se cini malo rano za moje godine da se pomirim sa sudbinom.Zivim u strahu od izlaska na ulicu i u depresiji od ostarelog izgleda.Puno hvala unapred.

Edited by SC80, 09 May 2010 - 00:25.


#24 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 09 May 2010 - 10:15

Bas mi je drago da sam nasla ovu temu.Imam skoro 44 godine,odmalena sam provodila po dva meseca na moru,mazala se samo prvih dana,i od pre 22 godine zivim na jugu Evrope.Proslog leta su mi se naprasno pojavile dosta neugodne fleke na licu,kao nikad pre,po povratku sa mora sam konsultovala dermatologa u Beogradu (ko zna,mozda sam bila kod vas)? koja je rekla melasma i prpoporucila acid peel na jesen.
Po povratku u moju zemlju bivanja, jedan dermatolog je rekao isto i preporucio laser,na sta nisam pristala i tada mi dao kremu -formula iz farmacije koja je (mislim) sadrzavala quinon (?spelovanje) za koji sad citam da je negde i zabranjen u odredjenim koncentracijama.Moram da proznam da sa tim nisam bila konstantna zbog nekih drugih razloga na poslu,a i "krema" je bila nekako previse tecna i curila mi po licu...

Sad,posle konsultacije sa novom dermatoloskinjom koja kaze da je to lentigo,tj.hiperpigmentacija od akumuliranog izlaganja suncu, i koja je konzervativnija,mazem se kremom iz farmacije ali komercijalnom koja ima acido kojico (izvinjavam se ali ne znam da prevedem). Fleke su se smanjile donekle ali ne previse (nije bilo ni vremena,mazem se redovno manje od dva meseca) i sad bih trebala da prekinem tretman do posle leta.

Razlog moje konsultacije je sledeci-od pre nekoliko dana ,uprkos riguroznom ne-izlaganju suncem,pokrivanjem postojecih fleka mineralnom kremom i mazanjem ostatka lica svaki put kad izadjem,pojavila mi se blaga senka iznad gornje usnice koja me iskreno deprimira.Ljudi oko mene se smeju i kazu da se ne primeciuje ali JA je vidim,i zivim u strahu da ne ide nagore. I takva kakva jeste me vodi mislima na drasticnija resenja.

Znam da nije dovoljno vremena proslo,videcemo posle leta kakav efekat ima duzi tretman sa ovom sadasnjom kremom,ali recite mi ima li pravo moj dermatolog kad kaze da laser uvek moze da ostavi bele tragove ? Prvi dermatolog koji je ovde na glasu mi je bez razmisljanja to posavetovao,iz cisto estetskih razloga.

Da li da se mineralnom kremom,koja uopste ne propusta sunce,mazem po celom licu ? Ovo iznad usnice ne znam od cega je moglo da izadje,neki dan sam hodala po gradu,pod sesirom,oblacan dan i sa svim postojecim flekama pod protekcijom. Da nije nesto hormonalno ? Da vli da stavljam kremu (despigmentantnu) i iznad usnice ? Nisam nikad uzimala pilule,imam dvoje velike dece.

U principu sam protiv drasticnih i potecijalno rizicnih resenja ali mi se cini malo rano za moje godine da se pomirim sa sudbinom.Zivim u strahu od izlaska na ulicu i u depresiji od ostarelog izgleda.Puno hvala unapred.


Trebali ste da se drzite jednog ali "vrednog"dermatologa, ovako ste lutali i izgubili vreme. Ne bih da se izjasnjavam o dijagnozi posto vas nisam ja pregledao, a da jesam do sada bi vec bili izleceni. Nisam lazno skroman, jer pacijentkinje koje niko nije uspeo da izleci sa hiperpigmentacijama, bez obzira da li je melasma ili lentigo ja sam uspeo i to samo lokalnom terapijom, bez primene lasera.
Kazem ne bih se izjasnjavao o terapiji i dijagnozi, ali proverite ginekoloski status, to jest nivo estrogena i progesterona, mazite zastitne kreme za Sunce, recimo Heliocare, mislim da je bas iz Spanije ta linija, jer ima fernblock, stiti na celijskom nivou, a za izbeljivanje ne smem i ne mogu bez pregleda da se izjasnim. Za pocetak ima narodni lek, a to je da na ta mesta 2x dnevno trljate limun, to jest njegov sadrzaj ili sok.

#25 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 09 May 2010 - 11:58

Hvala na odgovoru ! Cula sam za limun ali i to da moze biti preagresivan (bar kad je esencija limuna u pitanju). Da sam se drzala prvog dermatologa ovde zavrsila bih na laseru,cemu se jos opirem,a u Beogradu na zalost ne zivim pa zato nisam mogla da tamo napravim tretman. Ali,ko zna,ako sve propadne,mozda posetim i vas....sa lokalnim tretmanom mislite na acid peel ? I hvala,provericu hormonske nivoe,mislila sam na to.

#26 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 09 May 2010 - 18:13

Postoji li neko sredstvo kojim se mogu ukloniti one tvrde bele bubuljice (grizovi- čula sam da ih tako zovu), a da se ne ide kod kozmetičara?

#27 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 May 2010 - 19:50

Hvala na odgovoru ! Cula sam za limun ali i to da moze biti preagresivan (bar kad je esencija limuna u pitanju). Da sam se drzala prvog dermatologa ovde zavrsila bih na laseru,cemu se jos opirem,a u Beogradu na zalost ne zivim pa zato nisam mogla da tamo napravim tretman. Ali,ko zna,ako sve propadne,mozda posetim i vas....sa lokalnim tretmanom mislite na acid peel ? I hvala,provericu hormonske nivoe,mislila sam na to.

Nema na cemu, mnoge sam izlecio od chloasme, sto mi daje za pravo da imam optimizma da cu pomoci i vama, bez upotrebe lasera. Proverite nivoe estrogena i progesterona.
Veliki pozdrav!


Postoji li neko sredstvo kojim se mogu ukloniti one tvrde bele bubuljice (grizovi- čula sam da ih tako zovu), a da se ne ide kod kozmetičara?

Ne mogu, mora kozmeticar da ih otkloni ili eventualno dermatolog, ali postoji preparat Adapalen 0.1% da se maze da se vise ne pojavljuju.

#28 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 11 May 2010 - 13:17

Hvala!

#29 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 May 2010 - 17:26

Pitanje (molba) za dermatologa. Sin je prije vishe od dva mjeseca imao recimo kao neku gripu. Ono, temperatura, kasalj i ostalo. I dobio je nesto kao herpes kod usne, ali i neko crvenilo od jedno 7-8 mm otprilike skroz uzduz donje usne. Herpes je relativno brzo proshao, ali crvenilo jedva malo izblijedjelo nakon skoro dva mjeseca. Nema kakve kreme nije probao. Mislim uglavnom one za usne koje se preporucuju u takvim slucajevima. Sad je puno bolje, ali ne i potpuno dobro. Ali eto, ako nista smanjilo se i izblijedjelo. O cemu se ustvari radi? Ako se moze uopste ovako na osnovu napisanog skontati?

#30 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 11 May 2010 - 22:12

Pitanje (molba) za dermatologa. Sin je prije vishe od dva mjeseca imao recimo kao neku gripu. Ono, temperatura, kasalj i ostalo. I dobio je nesto kao herpes kod usne, ali i neko crvenilo od jedno 7-8 mm otprilike skroz uzduz donje usne. Herpes je relativno brzo proshao, ali crvenilo jedva malo izblijedjelo nakon skoro dva mjeseca. Nema kakve kreme nije probao. Mislim uglavnom one za usne koje se preporucuju u takvim slucajevima. Sad je puno bolje, ali ne i potpuno dobro. Ali eto, ako nista smanjilo se i izblijedjelo. O cemu se ustvari radi? Ako se moze uopste ovako na osnovu napisanog skontati?


Tesko je reci bez pregleda, ne znam kako uzivo izgleda, ali neka rezidualna hiperpigmentacija jeste, mazite Mustelinu vitaminsku krema ( Vitamin barrier cream) i bice sve ok.