Jump to content

Photo
- - - - -

Nauka u Srbiji - presek stanja

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#31 todorovic

todorovic
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 March 2010 - 14:08

Imam jedno pitanje za koje nisam siguran da mu je ovde mesto, ali nisam znao gde da ga postavim...
Zanima me koliko se uopste isplati skolovati se iz oblasti programiranja, tj koliko se korisnih stvari moze nauciti sto se tice toga na nasim fakultetima?
Ne zelim da idem u skolu i da se mucim tako sto cu da ucim neke nepotrebne stvari, a da mi kasnije posao uzme neki priuceni programer koji se programiranjem bavio 2-3meseca u trenucima dosade...

#32 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 30 March 2010 - 14:29

Imam jedno pitanje za koje nisam siguran da mu je ovde mesto, ali nisam znao gde da ga postavim...
Zanima me koliko se uopste isplati skolovati se iz oblasti programiranja, tj koliko se korisnih stvari moze nauciti sto se tice toga na nasim fakultetima?
Ne zelim da idem u skolu i da se mucim tako sto cu da ucim neke nepotrebne stvari, a da mi kasnije posao uzme neki priuceni programer koji se programiranjem bavio 2-3meseca u trenucima dosade...

pa ako si u stanju da za 2-3 meseca dosade naucis toliko da mozes da uzmes nekom skolovanom programeru posao, sto bi gubio vreme u skoli. pocni da ucis sada, i taman dok dodje vreme za upis, vec ces moci da radis. ja znam takve koji uspesno rade bez programerske skole, a poceli da rade za pare jos u srednjoj skoli. naravno, oni su se interesovali i programirali jos od detinjstva, van skole.

po drugoj strani, skola ce ti dobro doci za drzavnu sluzbu ili emigraciju.

Edited by Lift Going Up.., 30 March 2010 - 14:30.

#33 todorovic

todorovic
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 March 2010 - 14:39

pa ako si u stanju da za 2-3 meseca dosade naucis toliko da mozes da uzmes nekom skolovanom programeru posao, sto bi gubio vreme u skoli. pocni da ucis sada, i taman dok dodje vreme za upis, vec ces moci da radis. ja znam takve koji uspesno rade bez programerske skole, a poceli da rade za pare jos u srednjoj skoli. naravno, oni su se interesovali i programirali jos od detinjstva, van skole.

po drugoj strani, skola ce ti dobro doci za drzavnu sluzbu ili emigraciju.

Ja vec studiram ETF ali imam jos vremena da se opredelim za elektroniku, a ne za programiranje pa zato pitam...

Hoces da kazes da se uglavnom gleda ko ima vece znanje a ne ko je koju skolu zavrsio?

#34 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 30 March 2010 - 14:47

Ja vec studiram ETF ali imam jos vremena da se opredelim za elektroniku, a ne za programiranje pa zato pitam...

Hoces da kazes da se uglavnom gleda ko ima vece znanje a ne ko je koju skolu zavrsio?

zapravo, htela sam da kazem da znam takve koji su veoma uspesni u zaradjivanju za zivot od programiranja, a da nemaju specjalnu skolu, ali nisam sigurna da to moze svako, ali ti izgleda pitas nesto drugo.

sta tebe zapravo brine? ako vec studiras mozes da se operedilis i za programiranje, ako to zelis da radis. a za sta god da se opredelis imaces konkurenciju. ako si dobar, probices se, a imaces i prednost sto si zavrsio skolu (tamo gde je to prednost).

inace ja trenutno angazujem nekoliko programera, i uopste me ne zanima koje su skole zavrsili, nego sta su dosad uradili. kod drugih je mozda drugacije.

#35 bolek&lolek

bolek&lolek
  • Members
  • 24 posts

Posted 30 March 2010 - 14:48

gleda se i jedno i drugo.
a pre ili kasnije, osim u retkim slucajevima vrlo talentovanih, se pokaze da je zavrsiti vece skole - veoma korisno. sa mnogo aspekata. skolovanje daje sirinu koju tromesecno ucenje bilo cega ne moze da pruzi.

#36 todorovic

todorovic
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 March 2010 - 14:59

zapravo, htela sam da kazem da znam takve koji su veoma uspesni u zaradjivanju za zivot od programiranja, a da nemaju specjalnu skolu, ali nisam sigurna da to moze svako, ali ti izgleda pitas nesto drugo.

sta tebe zapravo brine? ako vec studiras mozes da se operedilis i za programiranje, ako to zelis da radis. a za sta god da se opredelis imaces konkurenciju. ako si dobar, probices se, a imaces i prednost sto si zavrsio skolu (tamo gde je to prednost).

inace ja trenutno angazujem nekoliko programera, i uopste me ne zanima koje su skole zavrsili, nego sta su dosad uradili. kod drugih je mozda drugacije.

Brine me nase skolstvo, tj brine me to da cu da idem u skolu 5god i da cu da ucim neke stvari koje mi nece trebati za taj posao...brine me da mozda necu da naucim nisto vise korisno od toga koji je ucio 3 meseca...

#37 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 30 March 2010 - 15:13

Brine me nase skolstvo, tj brine me to da cu da idem u skolu 5god i da cu da ucim neke stvari koje mi nece trebati za taj posao...brine me da mozda necu da naucim nisto vise korisno od toga koji je ucio 3 meseca...

ok, onda

Edited by Lift Going Up.., 30 March 2010 - 15:22.

#38 todorovic

todorovic
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 March 2010 - 15:19

Koji je fakultet u pitanju? Ja sam negde izmedju te dve grupe ljudi, uvek uzimam najteze predmete ali mislim da bih mogao jos vise da radim samostalno...

#39 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 March 2010 - 18:04

Buduci kolega skolovanje na ETF-u ce ti pruziti mnogo, mnogo vise nego bilo koji tromesecni kurs porgramiranja. Znanja koja se sticu na fakultetu, ako se zaista usvoje su mnogo vaznija od onih koja se sticu na nekakavim kursevima. Na kursevima se mogu nauciti programski jezici i alati ali inzenjerski nacin razmisljanja nikada, a to je mnogo vaznije. Sem toga posle zavrsenog fakulteta ucenje ne prestaje, dobar inzenjer se stalno usavrsava. Sto se tice smera - koji god smer da zavrsis na ETF-u (osim mozda energetike) velika je verovatnoca da ces se u svom poslu baviti programiranjem. Ako zavrsis elektroniku lako se moze desiti da se npr. bavis programiranjem embeded uredjaja, mikrokontrolera itd (naravno i RTI ce ti dati ista znanja ako dobro odaberes predmete). Nasi fakulteti mozda nisu vise na istom nivou kao pre 20-ak godina, ali sto se tice inzenjerskih disciplina elektronike, telekomunikacija, automatike ali i racunarske tehnike u Srbji nemas bolji izbor od (Beogradskog) ETF-a.

#40 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 April 2010 - 16:17

Drug ministar se iz sveg srca trudi da se u svoj posao sto manje mesa, a svako ko ima ikakve veze sa ovom temom razumece kad kazem da je poslednji solidan ministar bio - Bane Ivkovic, koliko god mi to tesko pada. Valjda je covek iz struke, i sam radio na fakultetu, pa je kapirao neke stvari mnogo bolje od ovih nadogradjenih naucnika.

Pazi kad sam se logovao nakon duzeg vremena na forum samo da bih odgovorio na ovu shokantnu glupost. Bane Ivkovic je - pored toga sto je kao i SVI milosevicevi ministri bio kriminalac kome je mesto odavno u zatvoru - bio i ostao neobicno glup i nesposoban covek. Tvrditi da je on nesto uradio dobro za srpsku nauku je tvrdnja na nivou Zike Obretkovica. On je krao pare od ionako bednog budzeta nauke (uzgred, taj budzet, mada procentualno veci nego danas, je zbog apsolutnog porasta BNP-a u odnosu na doba njegovog ministrovanja, vise nego trostruko manji u realnim sredstvima nego sto je budzet nauke danas) i prebacivao ih u svoju privatnu sektu FONAS. On je davao podrsku Nebojsi Neskovicu i ostatku vincanskog kriminalnog ganga (sve clanovi jul-a) u njihovim nebuloznim projektima akceleratora i slicnih gluposti. On je promovisao u javnosti skandalozni recnik srpskog jezika sanu, projekat otpocet pre pola veka, a jos uvek ni do pola uradjen. On je miru markovic u vise navrata predstavljao kao "zasluznog naucnika". Za njegovog vakta vise je naucnika po jedinici vremena emigriralo iz Srbije nego bilo kad pre ili kasnije. ali je zato sopstvenom fakultetu delio sakom i kapom, dok su drugde otpustali profesore i dok na drugim fakultetima nije bilo cak ni papira, a kamoli drugog materijala, on je na svom fakultetu podigao velicanstvenu kongresnu salu, sa zelenim mermerom, tri video bima, sedam klima uredjaja i sl. u vrednosti vecoj od dvogodisnjeg budzeta tog istog fakulteta. Itd. isl. mogao bih o tome do sutra. Ne znam iz koje je on bio "covek iz struke", osim iz kriminalne, lopovske (i batinaske) struke.

#41 emigrant

emigrant
  • Members
  • 26 posts

Posted 10 April 2010 - 11:43

Pazi kad sam se logovao nakon duzeg vremena na forum samo da bih odgovorio na ovu shokantnu glupost. Bane Ivkovic je - pored toga sto je kao i SVI milosevicevi ministri bio kriminalac kome je mesto odavno u zatvoru - bio i ostao neobicno glup i nesposoban covek. Tvrditi da je on nesto uradio dobro za srpsku nauku je tvrdnja na nivou Zike Obretkovica. On je krao pare od ionako bednog budzeta nauke (uzgred, taj budzet, mada procentualno veci nego danas, je zbog apsolutnog porasta BNP-a u odnosu na doba njegovog ministrovanja, vise nego trostruko manji u realnim sredstvima nego sto je budzet nauke danas) i prebacivao ih u svoju privatnu sektu FONAS. On je davao podrsku Nebojsi Neskovicu i ostatku vincanskog kriminalnog ganga (sve clanovi jul-a) u njihovim nebuloznim projektima akceleratora i slicnih gluposti. On je promovisao u javnosti skandalozni recnik srpskog jezika sanu, projekat otpocet pre pola veka, a jos uvek ni do pola uradjen. On je miru markovic u vise navrata predstavljao kao "zasluznog naucnika". Za njegovog vakta vise je naucnika po jedinici vremena emigriralo iz Srbije nego bilo kad pre ili kasnije. ali je zato sopstvenom fakultetu delio sakom i kapom, dok su drugde otpustali profesore i dok na drugim fakultetima nije bilo cak ni papira, a kamoli drugog materijala, on je na svom fakultetu podigao velicanstvenu kongresnu salu, sa zelenim mermerom, tri video bima, sedam klima uredjaja i sl. u vrednosti vecoj od dvogodisnjeg budzeta tog istog fakulteta. Itd. isl. mogao bih o tome do sutra. Ne znam iz koje je on bio "covek iz struke", osim iz kriminalne, lopovske (i batinaske) struke.

Ah, pa Recnik srpskog jezika je mnogo manje od pola uradjen. To je bajka, kao sto je i Institut za srpski jezik, kao nosilac posla, pishurija. Stp se Baneta tice, Ivkovica, no comment. To je pajac najobicniji. Medjutim, pogledajte malo izmene i dopune Zakona o naucnom radu koji je Vlada DSSPS progurala kroz krcmu zvanu Skupstina. Sustinske izmene su da sada postoje NACIONALNI INSTITUTI - koji ce imati, pazi ovo, ne manje od 100 zaposlenih u naucnom zvanju. Drug Staljin bi rekao, malo je, ali ako uzmemo Srbiju u obzir, mislim na broj stanovnika, mozda bi uz malo gundjanja i prihvatio. Dakle, kako se tacno zove moron kome je na pamet palo da se vaznost jedne naucne institutcije meri tonama ljudskog mesa? Bozidar Djelic? Dalje, zbog cega je Drzava odlucila da postavi 5 clanova upravnog odbora (od osam), kada ionako ministar daje saglasnost na sve bitnije odluke UO/ Na primer, izbor direktora. Da li DSSPS spremaju politicku cistku po naucnim institucijama? A to isto izgleda nagovestava i dopuna Zakona u kojoj stoji da za direktora moze da konkurise i osoba izvan maticne kuce. Reklo bi se, prava stvar, evropska, transparentna - ali u Srbiji to nije slucaj. To je zato da bi se partijski ljudi razmestili po naucnim foteljama.A izgovor je, naravno, strucni menadzment i ostala naklapanja. Vreme je da naucnici u Srbiji malo dignu glavice i da ministru iz DSSPS-a daju jedan dobar sut nogom u g...z'cu.

#42 posejdonis

posejdonis
  • Members
  • 283 posts

Posted 10 April 2010 - 13:31

Исплати се и то много, ако си способан. Разлика у плати, у могућности да напредујеш и да уопште нађеш посао је огромна, а да не говоримо што да ти посао узме неко са 2-3 месеца знања нема шансе, овде говорим о озбиљним пословима и платама где и почетник може да добије 700-800 евра.
Лично фирма у којој радим, немаш факултет, нема шансе да будеш позван на разговор.
У принципу код нас долазе странци који траже најспособније програмере, које ем што не могу да их добију у својој земљи, ем што смо ми 4-5 пута јефтинији, али и то 4-5 пута јефтинији, ако си добар значи да ћеш имати преко 1000 евра и више кроз коју годину. Наравно зависи и којом технологијом се бавиш и за коју фирму радиш.
Такође одлична одскочна даска, ако хоћеш да емигрираш. Једноставно на свету нема довољно добрих програмера.

Edited by posejdonis, 10 April 2010 - 13:32.

#43 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 April 2010 - 14:19

Ah, pa Recnik srpskog jezika je mnogo manje od pola uradjen. To je bajka, kao sto je i Institut za srpski jezik, kao nosilac posla, pishurija. Stp se Baneta tice, Ivkovica, no comment. To je pajac najobicniji. Medjutim, pogledajte malo izmene i dopune Zakona o naucnom radu koji je Vlada DSSPS progurala kroz krcmu zvanu Skupstina. Sustinske izmene su da sada postoje NACIONALNI INSTITUTI - koji ce imati, pazi ovo, ne manje od 100 zaposlenih u naucnom zvanju. Drug Staljin bi rekao, malo je, ali ako uzmemo Srbiju u obzir, mislim na broj stanovnika, mozda bi uz malo gundjanja i prihvatio. Dakle, kako se tacno zove moron kome je na pamet palo da se vaznost jedne naucne institutcije meri tonama ljudskog mesa? Bozidar Djelic? Dalje, zbog cega je Drzava odlucila da postavi 5 clanova upravnog odbora (od osam), kada ionako ministar daje saglasnost na sve bitnije odluke UO/ Na primer, izbor direktora. Da li DSSPS spremaju politicku cistku po naucnim institucijama? A to isto izgleda nagovestava i dopuna Zakona u kojoj stoji da za direktora moze da konkurise i osoba izvan maticne kuce. Reklo bi se, prava stvar, evropska, transparentna - ali u Srbiji to nije slucaj. To je zato da bi se partijski ljudi razmestili po naucnim foteljama.A izgovor je, naravno, strucni menadzment i ostala naklapanja. Vreme je da naucnici u Srbiji malo dignu glavice i da ministru iz DSSPS-a daju jedan dobar sut nogom u g...z'cu.

Ovo je potpuno tacno i ja se svaki dan trudim da bar po jednog kolegu ubedim u isto to. Djelic je vrhunska stetocina sto se nauke tice, ne verujem zbog svojih posebno losih namera (za razliku od sektasa Baneta Ivkovica), vec pre svega zbog te idiotske staljinisticke fiksacije - za koju znamo i odakle potice - da mora SVE da drzi pod kontrolom, a realno ne provodi u ministarstvu nauke vise od 20% vremena, te se okruzio poltronima najviseg kalibra, tzv. pomocnici ministra ne znaju da odu u toalet bez odluke kolegijuma ministarstva (citaj: bez fermana Djelica ili sekretarice ministarstva Biljane Spasic koja vedri i oblaci u tim krajevima, a znajuci gde je sluzila u prethodnoj vladi (ministarstvo energetike u doba potpisivanja veleizdajnickog ugovora sa Gaspromom) jasno je ko je tu u sluzbi Sluzbe...).

Edited by Schrodinger, 10 April 2010 - 19:32.

#44 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 10 April 2010 - 14:53

iako je vishe za "obrzovanje"....

@todorovic ljudi su ti sve rekli samo bih dodao sledece. Kada zavrshish fakultet, lako ces naci ta 3 meseca i nauchiti to extra. Tvoj hipotetichki konkurent nece nikako uspeti da na svoja 3 meseca doda josh 5 godina ETF.

BTW Mnogo (da ne kazem svi) moji drugari sa ETF sada su van zemlje. Nisam siguran da je traznja josh uvek tako velika ali na trzishtu je vec neko vreme nova ET "velesila". U pitanju je Indija. Kvalitet znanja je neshto nizi (sa tendencijom rasta) ali su vishestruko jeftiniji.

PS Zanimljivi txt-ovi. Nisam znao da je situacija tako losha.

#45 emigrant

emigrant
  • Members
  • 26 posts

Posted 11 April 2010 - 11:57

PS Zanimljivi txt-ovi. Nisam znao da je situacija tako losha.

Situacija je losa, najlosija od 2003, kada je poslednji put bilo nekih pokusaja da se u nauci uvedu neka nova resenja. Taj Zakon je bio u pripremi i nije "stigao" za proceduru. Sustina je u tome sto je nauka u Srbiji koncipirana tako da daje "leba" naucnicima, malo vise nego "obicnim" ljudima, a da sustina naucnog rada - a to je primena u tehnologiji i privredi i svakom drugom segmentu drustva - uopste nije bitna. Drugo, kod nas je sve travestija. Tako su "projekti" i projektno finansiranje jos jedno Potemkinovo selo. S jedne strane imate sefove projekata koji nemaju nikakvu odgovornost, a s druge strane direktore koji imaju nekakvu zakonsku odgovornost. S jedne strane Naucno vece, kao tobozneg kreatora naucne politike neke instituticje, bez ikakve odgovornosti (kolektivna?), i direktora koji nema nikakav uticaj na naucnu politiku (zakonski) a ima odgovornost. To je opet - smejurija. Iskreno, politicari u Srbiji ne znaju sta bi radili sa Naukom. Mislim da bi je oni najradije ukinuli. Sistemski zakoni koji moraju da se donesu u sklopu razvoja nauke - izostali su. Ako nema neposredne finansijske veze izmedju nauke i privrede, odnosno izmedju poreskih olaksica-nauke-privrede, ako nema jasnog programa istrazivanja prema prioritetnim oblastima, (lista prioriteta koju MNTR predvidja, opet je jedna opsena - jer je napravljena tako da svako moze da se nadje u tim prioritetima. Samo gledajte kakvi ce biti predlozi projekata za novi projektni ciklus - svi ce se udenuti), ako nema podsticaja Drzave preduzecima koja bi primenjivala razvojne projekte (tehnologija), ako nema cvrste veze izmedju naucnih i obrazovnih institucija i transparetnosti pri angazovanju naucnika u obrazovanju - onda je sve i dalje jedna ista, stara, etatisticka prica iz doba zrelog i rascalog komunizma SFRJ. Ali, uostalom, zar nisu svi vodeci kadrovi DSSPS potekli iz tog istog cabra?