Jump to content


Photo
- - - - -

Kosarkaske legende


  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#61 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 05 January 2010 - 00:30

Arsenije jedno pitanje za tebe :ph34r:
Jel se secas Ace Dragicevica koji je igrao za KKP mislim od 1984 do 1987 godine?
  • 0

#62 Arsenije Pesic

Arsenije Pesic
  • Members
  • 13,862 posts

Posted 05 January 2010 - 00:54

Barry, iskreno, ne sećam se. U to vreme bio sam još osnovac, pa nisam previše pažljivo pratio košarku, a i više sam se ložio na fudbal.
A osim toga, povremeno me posećuje onaj Nemac što mi krije stvari po kući, tako da kad on ode, možda bude nešto :ph34r: .
  • 1

#63 Tumbas

Tumbas
  • Members
  • 1,284 posts

Posted 05 January 2010 - 01:07

Arsenije, Arsenije košarkaški genije... Nema gde te nema! :ph34r: Matori burazer se kune svim i svačim u svoju priču da je Dražena Petrovića iskopao i lansirao u prvi plan Moka Slavnić! Da li je to istina, može bilo ko da mi odgovori ako zna!
  • 0

#64 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 05 January 2010 - 01:12

Barry, iskreno, ne sećam se. U to vreme bio sam još osnovac, pa nisam previše pažljivo pratio košarku, a i više sam se ložio na fudbal.
A osim toga, povremeno me posećuje onaj Nemac što mi krije stvari po kući, tako da kad on ode, možda bude nešto :) .

Pitam zato sto mi je to stric. Cuo sam neke anegdote iz vremena kad je on igrao u Partizanu, jednom prilikom cu da ih ispricam, ovaj ispisem :ph34r:
  • 0

#65 Arsenije Pesic

Arsenije Pesic
  • Members
  • 13,862 posts

Posted 05 January 2010 - 01:20

Moka jeste bio trener Šibenke, a Dražen je sa nekih 16-17 godina već bio u prvom timu, tako da ako je Moka bio trener pre Đurovića, moguće da je baš u to vreme Dražen prešao u prvi tim. Ali mislim da je preterivanje reći da ga je Moka otkrio.

Edited by Arsenije Pesic, 05 January 2010 - 01:22.

  • 0

#66 Janito

Janito
  • Members
  • 694 posts

Posted 05 January 2010 - 01:22

Što se tiče Ćosića, čak ni ja nisam dovoljno mator da bih se sećao njegovih igara, ali oni retki koji su stariji od mene kažu da je bio genijalac na terenu.


Krešo Ćosić je odrastao u Zadru, on je ovdje mit, legenda, dvorana nosi njegovo ime, ispred dvorane je njegov spomenik, snimani su filmovi, pisane knjige o njemu, pa ću reći par riječi o njemu.
Košarkom se počeo baviti slučajno, nije ga sport posebno zanimao ali kad je njegov otac pitao doktora je li opasno što tako brzo raste, ovaj je rekao - nije, dajte ga u košarku. Bio je toliko mršav da su ga zvali Aušvic, a on toliko sramežljiv da se nije htio skidati u dres i gaćice, da se ne bi vidjelo koliko je mršav. Ispočetka je bio toliko nemoćan da nije u komadu mogao pretrčati igralište, a niti dodati loptu, nije imao snage. Iznimno inteligentan, brzo je napredovao. Zadar je tada već imao Pina Giergiju, ponajboljeg evropskog beka, uz kojega se odlično razvijao i Krešo.
Ubrzo je postao poznat po tome da kao centar, što je onda bilo nezamislivo, prenosi loptu kao play, daje asistencije. Igrao je odličnu obranu, preteča Stojka Vrankovića :ph34r: U karijeri osvojio sve što se moglo, član Hall of fame. Prvi evropljanin izabran na draftu, ali se vratio u Evropu. U Salt Lakeu prešao na mormonsku vjeru kojoj se potpuno predao.
Koliko god bio cijenjen po košarkaškom znanju, barem još toliko poznat je kao dobar čovjek. Nevjerojatne su priče koje sam čuo, iz prve ruke, kako je i koliko pomagao ljudima.

  • 0

#67 Janito

Janito
  • Members
  • 694 posts

Posted 05 January 2010 - 01:26

Moka jeste bio trener Šibenke, a Dražen je sa nekih 16-17 godina već bio u prvom timu, tako da ako je Moka bio trener pre Đurovića, moguće da je baš u to vreme Dražen prešao u prvi tim. Ali mislim da je preterivanje reći da ga je Moka otkrio.


Da, Moka je gurnuo Dražena u prvi sastav kad je ovaj imao 15 godina. Đurović je nakon toga došao, a nakon Šibenke Đurović je došao u Zadar i 1986. osvojio titulu prvaka. Zanimljivost - kako između Zadra i Šibenika vlada veliki rivalitet, Đurović u Zadru nije bio omiljen sve do momenta kad je titula osvojena. Sam Đurović uvijek priča da po Zadru u to vrijeme nije puno izlazio, jednostavno nije bio dobrodošao. Samo zato što je u Zadar došao iz Šibenke.

Edited by Janito, 05 January 2010 - 01:26.

  • 0

#68 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 05 January 2010 - 01:26

Krešo Ćosić je odrastao u Zadru, on je ovdje mit, legenda, dvorana nosi njegovo ime, ispred dvorane je njegov spomenik, snimani su filmovi, pisane knjige o njemu, pa ću reći par riječi o njemu.

Jel ovaj? :ph34r:
  • 0

#69 Janito

Janito
  • Members
  • 694 posts

Posted 05 January 2010 - 01:30

Jel ovaj? :ph34r:


Taj, s tim što je ova slika iz vremena dok je spomenik stajao ispred Jazina, a sada je ispred Višnjika.
btw. U Zadru je puno nezadovoljnih izgledom tog spomenika, a i ja se slažem da je Krešo tu trebao biti u nekom svom karakterističnom stavu, košarkaškom, a ne ovo...
  • 0

#70 Bratanac

Bratanac
  • Members
  • 1,134 posts

Posted 05 January 2010 - 01:48

Arsenije jedno pitanje za tebe :ph34r:
Jel se secas Ace Dragicevica koji je igrao za KKP mislim od 1984 do 1987 godine?


Ako se dobro sećam došao je iz Čačka ili Kraljeva u Partizan. Igrao je pošto je Cibona otela Cvjetičanina, i imao je dobar šut sa distance. Sećam se da je jednom poludeo protiv tada favorizovane Zvezde...
  • 0

#71 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 05 January 2010 - 03:12

Jel se seća neko od starijih Vladana Grujičića? Igrao je u Zvezdi, mislim u Mokino vreme.
  • 0

#72 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 05 January 2010 - 03:23

Za mene je idol bio Goran Grbovic. Veliki fajter, 'ladan ko spricer, zastitni znak su mu bile trojke iz ugla terena, zavio je u crno cigane kada su se ponadali da ce osvojiti titulu 86-te. Inace i clan idealne petorke prvenstva Evrope u Grckoj '87 i nas ubedljivo najbolji igrac na tom turniru, sto u ekipi sa Drazenom Petrovicem i buducim legendama Divcem, Djordjevicem, Radjom, Kukocem uopste nije bilo lako.

Iz tog vremena pamtim i smekere Bobana Petrovica i Petera Vilfana, inace rodjene kumove, cuveno je njihovo dodavanje na sred utakmice kada je Vilfan dao loptu Bobanu koji ga je cuvao a ovaj mu je odmah vratio i popili su tehnicke obojica. Vilfan je takodje poznat po tome sto je kucao kao lud (iza ledja - pojam vanzemaljstva u to vreme). Vilfan je kasnije igrao i u Partizanu, kada je u ZG otisao Cvjeticanin a on zavrsio u BG. Cuvena utakmica polufinama plej-ofa te godine, kada je Partizan dobio Cibonu posle 2 ili 3 produzetka a semafor je prikazivao preko 130 poena za obe ekipe; Vilfan je dao 40 koseva. Sa iste utakmice pamtim Saleta Djordjevica, tada poletarca (mislim da je tek napunio 18 god.), videlo se da ce da postane za*eban igrac.

Ima tu jos mnogo likova koji su obelezili moje detinjstvo - recimo Nebojsa Zorkic, covek od 175 koji je imao odraz ko Dzordan i takodje je kucao iza ledja, pa Misko Maric, Milenko Savovic alias Sveti Sava, kasnije normalno Divac, Paspalj, Djordjevic, Danilovic....

Inace kod komsinice najveci smeker ubedljivo je bio Boban Trta Jankovic - kakav je to ludak bio tesko je opisati; iz cista mira znao je da zabada trojke sa pola terena, u trecoj sekundi napada, u sred poluvremena :ph34r: Osim njega Zufer Avdija, povremeni reprezentativac i covek koji je aktivno igrao kosarku skoro do 50-te godine u Izraelu (a uz to veliki Grobar, redovno vidjan na stadionu JNA).

A da ne zaboravimo i ekipu iz zapadnog dela zemlje - Obad, Petranovic, Solman, Knego, Petar Popovic - sve same igracine. 

Jbt, toliko ih ima da je sve tesko i pomenuti, a kamoli napisati o svakome po nesto smisleno.....
  • 0

#73 AkoPostaveNekogVisokog

AkoPostaveNekogVisokog
  • Members
  • 12,197 posts

Posted 05 January 2010 - 08:30

Zeljko Rebraca (iz '98) IMHO najbolji centar koji je igrao na ovim prostorima. Taj skok, te blokade iz drugog plana, neodbranjivi fade-away, fantastican je bio. Ove starije ne pamtim, ali u vreme Rebrace sam bas totalno poceo da se lozim na kosarku (iako sam je pre toga vec trenirao 2 godine...)
  • 0

#74 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 January 2010 - 08:40

ja ću navesti legende po klubovima u kojima su igrali

Borac Čačak; Mišović Radmilo,Arsić Dragan,Androić,Jojić Radmilo,Šarančić

Sloga Kraljevo;Andrić,Jolović,Dašić,Despotović,Divac,Drobnjak

OKK Beograd;Radović,Žižić,Jovanović,Zorkić,Milošević

IMT;Mlađan,luković,Krečković,Koprivica

Prvi PArtizan(Užice) Aranutović,Marić,Đurić,Radošević

Rabotnički;Georgijevski,Gešovski,Naumovski,Radulović

Budućnost(Podgorica) braća Ivanović,pok.Poli Bojanić,Antić,Paspalj,Pavićević,

Bosna;Delibašić,Varajić,Raša Radovanović,Sabit Hadžić,Benaček,Pešić,Vučević,Đurić,Izić,Mutapčić

Sloboda Tuzla; Mitrović,Nurkanović

Čelik Zenica ; Zoran Savić,Teoman Alibegović,Branislav Džunić,Bajramović

Zadar;Ćosić,Perinčić,Matulović,Popović,Obad,Petranović,Skroče,Vranković
,Komazec

Šibenik;pok Dražen Petrović,Macura.Marelja,Šarić,Slavica,ljubojević,Žurić,Kalpić

Jugoplastika-Split ; Šolman,Jerkov,Poljak,Rađa,Kukoč,Perasović,Sobin,

Cibona;Nakić,Knego,pok Despot,Čutura,Cvjetičanin,Ušić i legendarni Gospodnetić Rajko i Adnan Bečić

Olimpija; Jelovac Vinko,Vilfan Petar,haumptan,Subotič,Polanec,Papič

igrače Zvezde i Partizana uglavnom svi znate ja ću podestiti na neke manje poznate kao što su Milan Medić,Ristanović,Bravs,Kerkez,Jokanović,Milosavljević,Petović,
Milivojša,Kanjevac,Kaličanin...

Edited by perkos, 05 January 2010 - 08:42.

  • 0

#75 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 05 January 2010 - 08:44

Kad sam ga spomenuo tamo gde nije mesto da ga onda spomenem i ovde.... Jedan je Mikan Grušanović... :ph34r:
  • 0