Jump to content


Photo
- - - - -

Japan - zima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#16 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 January 2010 - 23:19

Ja imam na sat i po do dva od stana dva skijaška centra gde se vozi ili se vozio svetski kup, Špindlerův mlýn u CZ i/ili Grosser Arber u D, neki manji centri su za sat. A da ne pričamo da su Dolomiti 6 sati od stana. Austriju ne računam, ta je bliže ali tamo ne idem jer nema sunca.

Ybg, lepo vam je to tamo, ali ne fascinira, ni malo....


Ne razumem se, pa me zanima da chujem od Alberta - valja li shta ovaj zimovnik, ima i tri web kamere na mapi pa ........ moze li to da se poredi sa evropskim, alpskim centrima:

http://media.intrawe...h_mapbtn_101807

Edited by down with the sickness, 02 January 2010 - 23:21.


#17 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 January 2010 - 23:26

Ne razumem se, pa me zanima da chujem od Alberta - valja li shta ovaj zimovnik, ima i tri web kamere na mapi pa ........ moze li to da se poredi sa evropskim, alpskim centrima:

http://media.intrawe...h_mapbtn_101807



Da vam nije onih O, O, O, O, O (govor Mike Špiljaka na svečanom otvaranju u Srajevu, yebiga čita čovek i olimpijske krugove), zimovnik go qratz! :ph34r: :)

Ybm li ga ako zimovnik nije nešto za čamce, a ne za skije :D

#18 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 03 January 2010 - 00:08

Da vam nije onih O, O, O, O, O (govor Mike Špiljaka na svečanom otvaranju u Srajevu, yebiga čita čovek i olimpijske krugove), zimovnik go qratz! :ph34r: :)

Ybm li ga ako zimovnik nije nešto za čamce, a ne za skije :D


Ma bre mene to savrsheno ne interesuje, ne izlazim napolje kad je ispod 10 stepeni (U PLUSU, NARAVNO :D ), nego chisto da imam informaciju da ne ispadnem negde glup u drushtvu ...... znachi nije ni priblizno, dobro, to sam hteo da znam.

Shto se mene tiche planinachina k'o planinchina, koji cu qrac na njoj, zimi - leti, svejedno, ali znam da ljudi vole, pa imam razumevanja.

A zimovnik je onako bezveze, asocira na zimski san, ja drugo ne bih znao shta da radim na planini nego da spavam, toliko je dosadno, beznadezno i hladno.

Aj' da ne trolujemo onda, ovo je topik o Japanu.

Edited by down with the sickness, 03 January 2010 - 00:10.


#19 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 03 January 2010 - 00:32

Ma bre mene to savrsheno ne interesuje, ne izlazim napolje kad je ispod 10 stepeni (U PLUSU, NARAVNO :) ), nego chisto da imam informaciju da ne ispadnem negde glup u drushtvu ...... znachi nije ni priblizno, dobro, to sam hteo da znam.

Shto se mene tiche planinachina k'o planinchina, koji cu qrac na njoj, zimi - leti, svejedno, ali znam da ljudi vole, pa imam razumevanja.

A zimovnik je onako bezveze, asocira na zimski san, ja drugo ne bih znao shta da radim na planini nego da spavam, toliko je dosadno, beznadezno i hladno.

Aj' da ne trolujemo onda, ovo je topik o Japanu.


Ma ne, nisi me shvatio, zezao sam se. Centar je svetski, može da se meri sa Alpima. Samo što je prevara što nigde ne pišu koliko kilometara staza imaju, pišu samo da ih je više od 200, što znači da u to se računa i neka spojnica od 100m kroz šumu izmedju dve staze. Jedan od većih i boljih centara u Dolimitima gde ja često idem, Kronplatz, ima kapacitet žičara oko 63 soma za sat, što je skoro isto kao Whistler. Samo što Whistler nema više od 300 sunčanih dana godišnje...

A planina je keva, jednom kad se navučeš, nema nazad :ph34r:

Edited by alberto.ascari, 03 January 2010 - 00:33.


#20 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 03 January 2010 - 00:59

Ma ne, nisi me shvatio, zezao sam se. Centar je svetski, može da se meri sa Alpima. Samo što je prevara što nigde ne pišu koliko kilometara staza imaju, pišu samo da ih je više od 200, što znači da u to se računa i neka spojnica od 100m kroz šumu izmedju dve staze. Jedan od većih i boljih centara u Dolimitima gde ja često idem, Kronplatz, ima kapacitet žičara oko 63 soma za sat, što je skoro isto kao Whistler. Samo što Whistler nema više od 300 sunčanih dana godišnje...

A planina je keva, jednom kad se navučeš, nema nazad :D


Aha, pa shto me zayebavash, ja znam da se neki fanatici kunu u Whistler, znachi ipak je dobar. Vidim na ovim kamerama da je neka maglushtina, a negde sam prochitao da je visina sneznog pokrivacha trenutno 753 cm :) , bem li ga dal' je to moguce :ph34r: .

OK, dovoljno sam naoruzan informacijama, mogu sada da diskutujem na profesionalnom nivou :D .

#21 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 03 January 2010 - 01:09

visina sneznog pokrivacha trenutno 753 cm :) , bem li ga dal' je to moguce :ph34r: .

OK, dovoljno sam naoruzan informacijama, mogu sada da diskutujem na profesionalnom nivou :D .



To je total cumulative, od početka zime ga je palo toliko. Inače ga ima na stanici za merenje oko 2,5m.

A sad udri profesionalno :D

#22 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 03 January 2010 - 01:23

... Jedan od većih i boljih centara u Dolimitima gde ja često idem, Kronplatz, ima kapacitet žičara oko 63 soma za sat, što je skoro isto kao Whistler.


Kronplatz je "superski" centar, ovo moje je Kosutnjak ili Divcibare.

Ski Zao je 54,000 osoba na sat, 60 staza sa 42 lifta - a i to je za srednje i pocetnike.
Ako nista drugo, 2 zimske Olimpijade, Sapporo i Nagano nisu bile nizasta. Samo oni su tesko day-trip.

Nozawa, jedno od 20 skijalista slicnog kapaciteta a svi u jednom u klasteru (Nagano) ima
"20 slopes stretching for 33 miles at Nozawa Onsen ski resort, the longest of which is a massive six miles, making it one of the longest in Japan. Nozawa doesn’t boast a lofty altitude, but it does enjoy a 3,500-foot vertical and 25 efficient ski lifts that boast a 44,500 person per hour lift capacity.


Nije ovo o tome ciji je veci - nego ciji je manji.

Ja pricam o ski mestu gde uciteljica u penziji moze da odvede unuke na day trip bez velikih troskova, cak i da odluku donese za vreme dorucka tog istog jutra.

Evo, bas sad, 9:30 ujutro, mislim se da li da idem opet tamo ili da danas promenimo pa da odemo u Gero, slicna daljina ali na drugu stranu.

Edited by yoyogi, 03 January 2010 - 01:38.


#23 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 03 January 2010 - 13:07

Evo, bas sad, 9:30 ujutro, mislim se da li da idem opet tamo ili da danas promenimo pa da odemo u Gero, slicna daljina ali na drugu stranu.


I gde si na kraju otisao?

Da ja to utefterim.

#24 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 03 January 2010 - 14:56

Gero, onsen City.

Malo mesto, ima na desetine onsen hotela. Trece po vaznosti u japanskom onsen svetu. Prvi je Kusatsu, drugi Hakone, treci Gero.

Sa 9-tog sprata hotela (gde smo otisli u punokrvni onsen za 10$ po osobi), druga polovina mesta je odakle sam slikao:

Posted Image

Ima i desetak gashou zukuri kuca, premestenih (rasklopljenih pa sastavljenih) iz mesta u blizini koje je poplavljeno vodom sa izgradnjom brane na reci.

Posted Image

Reka je Hiida, maltene kao reka kisele vode (bez mehurica). Riba iz nje, Ayu (ayu = japanska pastrmka) je ukusna i jede se cela, kao girice mada je veca:

Posted Image

U slici je i miso supa, levo. Ko je probao japanski restoran, tesko da je proslo bez te miso supe. Glavni sastojak je miso pasta, dobija se od soje. Na tome je narod po planinama (a i sada) ziveo.

U hot-plate koji dodje, riba i hiida beef se peku u miso pasti. Jedan u slici je ayu riba, drugi je lapo-lapo, hiida beef + ayu riba.

Hiida beef je nesto kao, da ti ne kazu i da jedes zatvorenih ociju, nesto kao puter koji se topi u ustima, bez zvakanja.

Ovaj restorancic, po izgledu beznacajan, je majstor u tome.

Posted Image

Posto je mesto celo na toploj vodi, maltene gde god da zakopas, ona izbije. Kad si u njoj, cini ti se da si namazan uljem za suncanje.
Pored svih hotela i onsena gde se placa ulaz, ima i ovaj, besplatan, na obali reke:

Posted Image

Mogu da se nazru ljudi (goli) koji su unutra.

Besplatan jeste samo ima gradski sluzbenik koji kontrolise da se nesto ne desi. Nocu, u 2 ujutro, dodju pijani parovi da "sede goli i sami" u neosvetljenom onsenu. Incidenti nisu zabelezeni decenijama.

Jos interesantnije, lokacija tog mesta nije nesto daleko i nedostupno kao na primer, lokacije nudistickih plaza. To je u centru grada.

Uz malo kreativnosti, moglo bi da se kaze kao na lokaciji kao gde je beogradska autobuska stanica a slika snimljena sa Starog savskog mosta, iduci sa Novog Beograda u stari.

#25 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 03 January 2010 - 21:57

To je total cumulative, od početka zime ga je palo toliko. Inače ga ima na stanici za merenje oko 2,5m.


Klikni na Toyama Alpine Route pa da vidis malo kumulativno, 20m snega.
Sada je zatvoreno za pesake, ici cu pocetkom maja, vec ce dobro upasti u "Japan - prolece".

#26 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 04 January 2010 - 14:00

Ko ne voli sneg, moze uvek da uziva u opatijskom stilu zimskog mora.

Gamagori.

Snega nema, mada se vidi sta je zima izjela, sa brda iznad Gamagori:

Posted Image

Na daljinu, skoro da nema promene pejzaza. Takeshima ostrvo (ono sa mostom) i pogled uvek isti:

Posted Image

Na samom ostrvu (ulaz i setnja besplatni i slobodni):

Posted Image


Ovo su "day-tourists":

Posted Image

U pozadini je Prince Hotel, gledan sa ostrva:

Posted Image

Edited by yoyogi, 04 January 2010 - 14:01.


#27 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 04 January 2010 - 14:05

Dan je zavrsio gledanjem zalaska sunca (u 4:15 pm) iz onsena. Jos jedan kratak vremenski razmak kada nikoga nije bilo pa sam iz lockera doneo kamericu.

Iza stakla sa leve strane je "unutrasnji deo":

Posted Image

Oih zadnjih 7 dana je bio praznik. Sutra je samo "family day" moje firme, ekstra slobodan dan. U planine, opet, valjda nece biti guzve.

#28 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 05 January 2010 - 11:52

Isto mesto, opet.

Ova mala masinica za ciscenje snega, operator hoda za njom, nije "ride on". Dete od 5 godina, 108 cm visoko, je tu da se malo vidi koliko je to malo.
Honda, koja kao i mnoge druge firme, ima svoj prst u svakoj piti. Kao sto je i oplata bazena u waterparks Yamaha.

Posted Image

Kada neko ima malu decu koja se umore od aktivnosti na snegu za 2 sata, gde ce onda kad nema hotela? Ne u kola pa upali motor za grejanje.
Ova soba je za spavanje i odmor dece, besplatno:

Posted Image

Na kraju, sta se desava kada nema snega? Nema "Cuvara skijalista u letnjem priodu".
Pretvore teren u cvetnu bastu. Slike su sa njihovog panoa u izlogu, izvinte za odsjaj:

Posted Image


Posted Image

#29 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 05 January 2010 - 12:08

Chitam sa uzivanjem...

:ph34r:

#30 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 January 2010 - 04:10

Jos jedan zimski kuriozitet: zatvoreni bazeni (waterparks) su zimi skoro prazni. Leti ne mozes da udjes.
Unutra, ne zna se da li je leto ili zima - voda je uvek 32C, vazduh 30C.

Razlog je da zimi imaju konkurenciju - skijalista.

Leti su vrucine strasne, Bangkok i Singapur su klimatske banje za Japan. Po 3-4 meseca je 35-40C i na jakom suncu nema igranja napolju. Tada su ovakvi bazeni puni kao sipak.

Posted Image

Mala plazica na bazenu sa talasima:

Posted Image

Spolja, uz njih je ovakvo nekakvo postrojenje.

Posted Image

Tu se spaljuje smece i energija ide u nacionalnu elektricnu mrezu. Bazen trosi sta trosi i to se posle sravni. Ocigledno da je nekako taman jer je ulaz od 5$ jako jeftin.
Ne znam kako to rade ali nikada nisam video ni dim niti kamione sa smecem niti znake da se upravo tako nesto desava u postrojenju sa dimnjakom. Mozda nocu?

Malo njihovih slika:

White Wave 1

Ima i onsen, sa 3$ je verovatno najjeftiniji u drzavi, voda je iz dubine zemlje.

Edited by yoyogi, 10 January 2010 - 05:09.