Jump to content


Photo
- - - - -

Pregovori Beograd - Priština


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1789 replies to this topic

#1 Schultz

Schultz
  • Members
  • 148 posts

Posted 19 December 2009 - 12:18

Koliko god mi zabadali glavu u pesak, realnost je da Kosovo nije u sastavu države Srbije. Tačno je da u ustavu piše da je Kosovo teritorija Srbije, ali u ustavu ne piše da je na Kosovu prisutna DRŽAVA Srbija. Srbija niti je suverena niti ima i jedan oblik vlasti na Kosovu. Dakle, Kosovo ne funkcioniše-nije u sastavu DRŽAVE Srbije.

Ova DRŽAVA nema nikakvu strategiju kako da uključi Kosovo u sebe samu, da i na tom delu de jure "svoje" teritorije organizuje državu Srbiju. Sve se svodi na romantiku, sanjarenje, lovačke priče, puste želje, bez zrelog i realnog razmišljanja.
Čak šta više, ova DRŽAVA i kad je mogla da organizuje sebe samu na tadašnjem KiM, to nije uradila.



Na pitanje kako da se "vrati" Kosovo, uglavnom dobijamo tri vrste odgovora:

1. Utopijski: Albanci će se "opametiti" i sesti da pregovarački sto i prihvatiti više od autonomije - manje od nezavisnosti (realno, pre će se desiti da Japan proglasi ujedinjenje sa Srbijom). Naša vlast nam prodaje ovakvu žvaku.

2. Mitomansko-suludi: Rusi će tresnuti nuklearku, Rusi će nam pomoći, Rusi bla bla bla (danke Rusland), ućićemo na Kosovo i poklati 2000000 ...a, Amere ćemo poubijati tajnim Šešeljevim oružjem Eliptonom kameee hammmeeee talaaaas (ovo uglavnom zastupaju forumaši Krstarice,, i ostali nacisti i fašisti)

3. Nit' smrdi nit' miriši: 'ajde mi lepo da sredimo ekonomiju, pa kulturu, nauku, da postanemo civilizacija i Albanci će sami poželeti da se vrate... (većina ima ovakvo mišljenje, samo i to je teško ostvarivo, Albanci nikada neće želeti da budu u sastav države koja ih je proganjala).

Uopšte ne vidim kako bi DRŽAVA - VLAST - DRŽAVNOST Srbije na Kosovu mogla da se primi?! Zato već ako Kosovo ne može da bude u Srbiji, onda želim da Kosovo bude uspešna i srećna tvorevina - koja će svojim građanima omogućiti normalan život.



#2 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 19 December 2009 - 21:08

Koliko god mi zabadali glavu u pesak, realnost je da Kosovo nije u sastavu države Srbije. Tačno je da u ustavu piše da je Kosovo teritorija Srbije, ali u ustavu ne piše da je na Kosovu prisutna DRŽAVA Srbija. Srbija niti je suverena niti ima i jedan oblik vlasti na Kosovu. Dakle, Kosovo ne funkcioniše-nije u sastavu DRŽAVE Srbije.

Ova DRŽAVA nema nikakvu strategiju kako da uključi Kosovo u sebe samu, da i na tom delu de jure "svoje" teritorije organizuje državu Srbiju. Sve se svodi na romantiku, sanjarenje, lovačke priče, puste želje, bez zrelog i realnog razmišljanja.
Čak šta više, ova DRŽAVA i kad je mogla da organizuje sebe samu na tadašnjem KiM, to nije uradila.


Na pitanje kako da se "vrati" Kosovo, uglavnom dobijamo tri vrste odgovora:

1. Utopijski: Albanci će se "opametiti" i sesti da pregovarački sto i prihvatiti više od autonomije - manje od nezavisnosti (realno, pre će se desiti da Japan proglasi ujedinjenje sa Srbijom). Naša vlast nam prodaje ovakvu žvaku.

2. Mitomansko-suludi: Rusi će tresnuti nuklearku, Rusi će nam pomoći, Rusi bla bla bla (danke Rusland), ućićemo na Kosovo i poklati 2000000 ...a, Amere ćemo poubijati tajnim Šešeljevim oružjem Eliptonom kameee hammmeeee talaaaas (ovo uglavnom zastupaju forumaši Krstarice,, i ostali nacisti i fašisti)

3. Nit' smrdi nit' miriši: 'ajde mi lepo da sredimo ekonomiju, pa kulturu, nauku, da postanemo civilizacija i Albanci će sami poželeti da se vrate... (većina ima ovakvo mišljenje, samo i to je teško ostvarivo, Albanci nikada neće želeti da budu u sastav države koja ih je proganjala).

Uopšte ne vidim kako bi DRŽAVA - VLAST - DRŽAVNOST Srbije na Kosovu mogla da se primi?! Zato već ako Kosovo ne može da bude u Srbiji, onda želim da Kosovo bude uspešna i srećna tvorevina - koja će svojim građanima omogućiti normalan život.


Mislim da rasprava u MSP je razjasnila dosta stvari pa ocigledno da ovih 3 opcija koje ti navodis nisu vise predmet ozbiljnog razmatranja. U raspravu koju smo imali oko MSP-a bilo dosta stavova od nekih forumasa kako proglasenje nezavisnosti Kosova je nelegalan akt i to bez veceg razmisljanja i analize. Onda smo imali raspravu o tome i videlo da odgovor na takvo pitanje uopste nije jednostavan. Video sam intervju profesora Dimitrijevica pre par dana koji spominje nekog drugog veoma poznatog profesora u svetu Dzejmsa Krofvorda i koji je imao veoma utemljenu analizu na ovo pitanje i koji konstatuje da nema niceg u smislu kresenja medjunarodnog prava povodom deklaracije o nezavisnosti Kosova i to pravnim argumentima.

U takvoj situaciji onda je jasno da MSP koji se sastoji od sudija 15 zemalja (kojima je bilo cast da slusaju najbolje profesore medjunarodnog prava u svetu) nece dati misljenje koje ima jednoznaci karakter vec verovatno jedno neutralno misljenje.

Interesntno je da sve vise se prihvata cinjenica da je Kosovo nezavisno ali da mora doci do nekog sporazuma yu vidu podele Kosova tako sto bi sever Kosova ostao u Srbiji a ostatak bio nezavisna drzava priznata i od Srbije i normalno i clanica UN. Licno mislim da je to tesko ostvarljivo.

#3 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 20 December 2009 - 01:00

Zato već ako Kosovo ne može da bude u Srbiji, onda želim da Kosovo bude uspešna i srećna tvorevina - koja će svojim građanima omogućiti normalan život.


Posto je Fahox dao opsirno objasnjenje na tvoj post meni preostaje da se tebi zahvalim na lepim zeljama i pozivom za posetu u nekoj buducoj, tebi zgodnoj, prilici.

Pozdrav i laka noc!

#4 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 22 December 2009 - 17:09

3. Nit' smrdi nit' miriši: 'ajde mi lepo da sredimo ekonomiju, pa kulturu, nauku, da postanemo civilizacija i Albanci će sami poželeti da se vrate... (većina ima ovakvo mišljenje, samo i to je teško ostvarivo, Albanci nikada neće želeti da budu u sastav države koja ih je proganjala).

Nisam video komentar Albanaca sa Kosova, a tiče se boldovanog.

#5 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 22 December 2009 - 17:55

Nisam video komentar Albanaca sa Kosova, a tiče se boldovanog.


Pa on je sam odgovorio na svoju konstataciju da ce"Albanci sami pozheleti da se vrate".
I mislim da je potpuno u pravu.

#6 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 22 December 2009 - 18:56

zasto bih se ja vratio u zagrljaj srbije cak i da je ona "civilizovana"?

#7 Roger Sanchez

Roger Sanchez
  • Members
  • 1,041 posts

Posted 22 December 2009 - 19:01

zasto bih se ja vratio u zagrljaj srbije cak i da je ona "civilizovana"?


Ciprski Turci čak i glasali za tako nešto na referendumu. Ali - oni imaju dosta problema sa međunarodnim priznanjima, pa eto nije ista stvar.

Edited by Roger Sanchez, 22 December 2009 - 19:02.


#8 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 22 December 2009 - 19:06

zasto bih se ja vratio u zagrljaj srbije cak i da je ona "civilizovana"?


civilizovana Srbija znači...?

#9 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 22 December 2009 - 19:20

zasto bih se ja vratio u zagrljaj srbije cak i da je ona "civilizovana"?



Schultz je i to obrazlozio:

QUOTE (Schultz @ 19.12.2009, 12:18)
Albanci nikada neće želeti da budu u sastav države koja ih je proganjala).

#10 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 22 December 2009 - 19:32

a ko je taj Šulc? Tači?

Mene interesuje ako bi sutra kosovski Albanci bili postavljeni u situaciju da biraju između Albanije i Srbije koga bi odabrali?

#11 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 22 December 2009 - 19:51

:ph34r: :) :D :D :D :D :D :D

a ko je taj Šulc? Tači?

Mene interesuje ako bi sutra kosovski Albanci bili postavljeni u situaciju da biraju između Albanije i Srbije koga bi odabrali?

:P :D :D :D :D :D :P :P

#12 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 22 December 2009 - 19:56

Vidim da je tebi smešno, ali mnogima nije...

Zato kaži jasno i glasno ono što je tebi jasno

Edited by mlatko, 22 December 2009 - 19:57.


#13 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 22 December 2009 - 20:20

...mnogima...

:ph34r: :) :D :D :D :D :D

#14 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 December 2009 - 20:45

Vidim da je tebi smešno, ali mnogima nije...

Zato kaži jasno i glasno ono što je tebi jasno

A kojma je to nije smešno? Tadiću, Jeremiću, &Co?
Idi bre begaj. :D :D :D
No dok sam tu u granapu jedan biser Jeremića.
Pri poseti čini se jednog ministra Libana u Begradu, on izjavljuje da će Srbija i Liban i dalje nastaviti saradnju oko pitanja Kosova.Samo nikako nije objasnio kakva je to saradnja. :ph34r: :) :D

Edited by Pristevac, 22 December 2009 - 20:45.


#15 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 22 December 2009 - 20:57

vidim da ovde ima argumenata za dijalog

nije ih bilo dok se nisi ti pojavio. :ph34r: :) :D