Jump to content


Photo
- - - - -

Zloupotreba dece u TV reklamama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 Pexus

Pexus
  • Members
  • 42 posts

Posted 18 December 2009 - 02:50

Zavrni rukav - kampanja za vakcinisanje protiv svinjskog gipa - H1N1

Prihvatajući neminovnost i potrebu tekovina civilizacije, povremeno, ipak, dovodimo sebe u situaciju, da sudimo o neophodnostima i opravdanostima ponekih!
Svaki izneti argument za, ili protiv nečega, vrlo brzo se poklopi masom kontraargumenata, pa se i ja sada preispitujem, ima li smisla gubiti vreme?
Ima!
Pre svega, iz vrlo sebičnih razloga: i ja imam dete!

Iako me konstantno nervira veliki broj TV reklama koje zloupotrebljavaju decu, ili im uobličavaju željenu potršačku svest, večeras me nešto... baš iznerviralo:
Najnoviji biser iz produkcije Javnog servisa RTS - "Zavrni rukav" .
"Reklama" t.j. kampanja za neophodno omasovljavanje vakcinacije, vakcinama koje su sve više predmet, ako ne osporavanja, onda barem ozbiljnog razmatranja njihovog kvaliteta i uopšte potrebe u ovom slučaju (postavlja se pitanje zdravstveno-zaštitnih potreba stanovništva, ili finansijsko-zaštitnih potrba posrednika u nabavci vakcina)!
Sve to se dešava u trenutku velike krize u svetu, brojnih afera i optuživanja za iste i kada je za očekivati da će se svaki potez pomno analizirati!

Pored toga, neko, ima smelosti da predškolsku decu snimi kako, veselo se smešeći u igri, usput zavrću rukave da prime ono, za šta neko tvrdi da je bezopasno, iako nije sam učestvovao u izradi i ispitivanjima, iako i proizvodjač na svom sajtu upozorava da nije testirao proizvod na trudnicama i deci do 4 godine, iako je dobavljač insistirao da u klauzuli ugovora o isporuci 3,000,000 vakcina bude oslobodjen svake odgovornosti za eventualne loše posledice, na šta je neko bez razmišljanja pristao....

Ne pitam se sada, i ne bih želeo da pametujem gde je tu društvena odgovornost ljudi zaduženih za tu oblast propagande, a još manje gde je roditeljska odgovornost onih koji preko svoje dece hoće da ub(o)ede moje dete...

O ukusu rezije reklame: zavrtanje rukava, da bi se pokazao žig, ...dokaz, da je izvršena obaveza, koja će nas raslojiti na poslušne i neposlušne (nepoželjne), mi je mučno i da razmišljam!
Bezobrazno optuživanje onih koji se samoinicijativno informišu preko interneta, za zavodjenje naroda i širenje dezinformacija, takodje ne bih komentarisao!
Interesuje me samo, hoće li neko prokomentarisati ovu reklamu?
Ili su se svi miševi sakrilii u rupu i čekaju da mačka opeče brkove, pa da joj se smeju!
Ne shvataju da tada vatra može da zahvati i rupu odakle vire!


p.s.

Nadam se da ću uskoro nabaviti i link za video, t.j. predmetnu reklamu, pa da mogu da je okačim ovde! Svaka pomoć je dobrodošla!

#2 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 18 December 2009 - 09:38

Aferim.

#3 Pexus

Pexus
  • Members
  • 42 posts

Posted 18 December 2009 - 13:46

I niko da kaze neshto na temu zloupotrebe dece u TV reklamama???
Samo mi jedan na engleskom, reche da si uradm nesto, zato sto necu da se vakcinishem,
a drugi na turskom... nesto ...cestita
:ph34r:

#4 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 18 December 2009 - 14:12

I niko da kaze neshto na temu zloupotrebe dece u TV reklamama???
Samo mi jedan na engleskom, reche da si uradm nesto, zato sto necu da se vakcinishem,
a drugi na turskom... nesto ...cestita
:ph34r:

Pa tebi izgleda smeta vakcina, a ne deca u reklamama a priori.
Ako si za to da se deca ne pojavljuju u bilo kakvim reklamama, onda sto da ne.

#5 Pexus

Pexus
  • Members
  • 42 posts

Posted 18 December 2009 - 18:08

Da li mi "smeta" vakcina (ja bih rekao: da li je smatram potrebnom) je ocigledna ali sporedna stvar u ovom slucaju!
Temu sam postovao u podforum Mediji>TV, a ne u deo o zdravlju ili "conspiracy" ili drustvo...
Nikoga nisam nagovarao da ne primi vakcinu, nigde nisam rekao da je vakcina stetna, sigurno nikoga nisam opsovao zbog drugacijeg mishljenja.
Neke detalje sam izneo sa svrhom objashnjenja razloga zbog kojih se forsira ova kampanja.
Izneo sam svoj stav o, po meni, zloupotrebi dece, zarad propagiranja (nametanja) ideja, stavova, ubedjenja, sa kojima deca nemaju nikakve veze, a potrebno je da bi se ubedila grupa odraslih koja sumnja!
Nelogicno je, u najmanju ruku, da se deca vesele vakcini (je ni ne znaju sta je to), a neumesna je ideja sa, ... kako bih to nazvao, onim pechatima, ili zigovima na decijim misicama, koji pokazuju da su obavili "svoju gradjansku duznost" i time se razlikuju od drugih!
Ne smeta mi kada se dete slika sa igrackama ili na igralishtu, jer ono iskreno uziva u tome, to voli, razume...
Ovde je situacija drugacija: "..ajde sad se svi smesite i zavrnite rukave da pokazete te cool slicice na rucicama"

#6 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 18 December 2009 - 18:34

Izneo sam svoj stav o, po meni, zloupotrebi dece, zarad propagiranja (nametanja) ideja, stavova, ubedjenja, sa kojima deca nemaju nikakve veze, a potrebno je da bi se ubedila grupa odraslih koja sumnja!

Hoces da kazes da je ta grupa skeptika toliko glupa da se da ubediti jednim spotom?
Nek nam je gospod Bog u pomoci.

Posted Image
Posted Image

ovo zato nije zloupotreba imidzerije.

Na osnovu tih slika se moze zakljuciti da neko pod pretnjom pistolja tera stare ljude na vakcinaciju kojom se namerno ubijaju (ali bukvalno)
Nego dusebriznice, koliko je "vakcina smrti" ubila dece do sada u poredjenju sa virusom (od 50, 60 miliona vakcinisanih)?
Ne interesuje tebe zloupotreba dece u "reklamama", vec u "reklami".

Edited by st.maurice, 19 December 2009 - 11:01.


#7 Pexus

Pexus
  • Members
  • 42 posts

Posted 18 December 2009 - 19:16

Te slike su uzete iz drugog chlanka ( 25.09.2009.), u kome je tema bila "skepsa" prema programu masovnih vakcinacija za kratko vreme i (moj) opravdan strah o mogucnosti prinude na tako neshto! Ali kao shto rekoh to nije tema ovde.
Ja iznosim podatke do kojih sam doshao i uvek sam spreman da ih uporedim sa kontraargumentima! Psovanjem sigurno necu nikoga ubediti u neshto, niti ga zainteresovati za moje argumente, pa zato to i ne koristim u mojim postovima, niti obracam paznju ako su plasirane od strane drugih!
Ako iznesesh neki podatak, misljenje, pitanje.... dovoljno je da na kraju stavish znak pitanja, ili tri tacke, ili tacku. Psovka je totalno kontraproduktivna u smislu daljeg nastavka dijaloga.

#8 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 18 December 2009 - 19:52

Te slike su uzete iz drugog chlanka ( 25.09.2009.), u kome je tema bila "skepsa" prema programu masovnih vakcinacija za kratko vreme i (moj) opravdan strah o mogucnosti prinude na tako neshto! Ali kao shto rekoh to nije tema ovde.
Ja iznosim podatke do kojih sam doshao i uvek sam spreman da ih uporedim sa kontraargumentima! Psovanjem sigurno necu nikoga ubediti u neshto, niti ga zainteresovati za moje argumente, pa zato to i ne koristim u mojim postovima, niti obracam paznju ako su plasirane od strane drugih!
Ako iznesesh neki podatak, misljenje, pitanje.... dovoljno je da na kraju stavish znak pitanja, ili tri tacke, ili tacku. Psovka je totalno kontraproduktivna u smislu daljeg nastavka dijaloga.

Dijalog sa tobom i nije cilj. Imas u postu iznad i znak pitanja koji trazis, ali ga preskaces i drndas svoju fiks ideju.
Samo si sa genocida i plana o depopulaciji planete spao na zloupotrebu dece u reklamama. Zu, zu.

Edited by st.maurice, 18 December 2009 - 20:14.


#9 Pexus

Pexus
  • Members
  • 42 posts

Posted 20 December 2009 - 23:33

Evian
"Preslatke bebe koje majstorski voze rolere reklamirajući vodu "Evian" proglašene su najboljom TV reklamom 2009. godine u izboru magazina "Tajm“ (Time)."

Youtube Video ->Original Video


Uvek sam se dvoumio oko Evian-ovih reklama za vodu sa bebama: da li je i to neka vrsta zloupotrebe dece, jer su sve fotomontaze, a i bebe su tako slatke .....
Ipak, bash zbog toga i dalje mislim da deciji lik, moze da se koristi samo u promociji igre, radosti, u humanitarne svrhe za decu.....

Svako komercijalizovanje i promovisanje ideja koje nisu u direktnom interesu deteta licno, smatram za zloupotrebu! Narocito kada se kroz reklamu, koliko god ona slatkasto izgledala, deci namecu neke osobine i ponasanja odraslih, tako da je ocigledno da su bebe tu (iako ne direktno i fizicki) tretirane kao objekti!

Edited by Pexus, 20 December 2009 - 23:37.


#10 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 December 2009 - 00:00

Svako komercijalizovanje i promovisanje ideja koje nisu u direktnom interesu deteta licno, smatram za zloupotrebu!

Izvini, a koji je to direktan interes deteta da pr. reklamira jednu vrstu pelena, a ne neku drugu mozda bolju? Ko odlucuje o tome ako ne komercijalni interes, ne valjda samo dete?
Zapravo jedina reklama koja se iz prve uklapa u dati opis decijeg benefita je upravo ona zbog koje si zapoceo temu. Koliko dece je umrlo ili prelezalo tezak oblik gripa ili ce to doziveti bez vakcine, vase ludilo zavera u stranu.

edit: italic, posto je jedini direktan interes valjda taj novac koji dobija porodica od reklame

Edited by st.maurice, 21 December 2009 - 00:03.


#11 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 21 December 2009 - 00:04

Izvini, a koji je to direktan interes deteta da pr. reklamira jednu vrstu pelena, a ne neku drugu mozda bolju? Ko odlucuje o tome ako ne komercijalni interes, ne valjda samo dete?
Zapravo jedina reklama koja se iz prve uklapa u dati opis decijeg benefita je upravo ona zbog koje si zapoceo temu. Koliko dece je umrlo ili prelezalo tezak oblik gripa ili ce to doziveti bez vakcine, vase ludilo zavera u stranu.


Hehehe, pazi, dovoljno je smešno kad glumiš liberala, nemoj sad i doktora.

Postoji toliko kontroverzi vezanih za ovu vakcinu da je jako neodgovorno tvrditi da je za dete bolje da se vakciniše. To ne smeju mnogi doktori da tvrde pa čak ni proizvođači ne garantuju, ali ako st. maurice tako kaže...

:ph34r:

#12 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 December 2009 - 00:27

Hehehe, pazi, dovoljno je smešno kad glumiš liberala, nemoj sad i doktora.

Postoji toliko kontroverzi vezanih za ovu vakcinu

Jasno, jasno. Samo, odakle si izvadio te podatke, sa svojshupak.com ili braonkopach.org?

#13 Pexus

Pexus
  • Members
  • 42 posts

Posted 21 December 2009 - 02:26

Jasno, jasno. Samo, odakle si izvadio te podatke, sa svojshupak.com ili braonkopach.org?



Tuzno da ponovo pribegavas prostaklucima (moguca posledica ogranicenosti u verbalnim komunikacijama, cest slucaj kod ... bla-bla..... da ne davim, ili je cisto nevaspitanje) i konstantno okrecesh temu prema teorijama zavere ?!? Cemu tolika mrznja? Ili je to cisto opsesija da se provocira i kontrira svakom misljenju, pa makar i psovkama (cesta pojava na forumima)

Nema potrebe za svadjom! Ovde smo da iznesemo svoje stavove i razmishljanja, na kulturan nacin! Nastavak psovanja iskljucuje svrhu svakog daljeg dijaloga! Zasto bih nekome pridocavao dokaze, ako pretpostavljam da ce na sve to odgovoriti psovanjem....

Trazish dokaze od drugih (za stvari koje nisu tema ovog topika), a ni sam nemas dokaze sa svoje tvrdnje!
Samo ljudi , duboko ograniceni stegom svojih predrasuda i ubedjenja, unapred obijaju mogucnost razmatranja informacija koje su u suprotnosti sa njihovim licnim stavovima.

Da se vratimo na temu:
Ovde pokusavam da govorim o moralnim aspektima koriscenja decijeg lika zarad ostvarivanja nekih ciljeva ( finansijskih ili idejnih..)
Posto dete samo ne moze odlucivati, dolazimo do drustvene odgovornosti, t.j. roditeljske odgovornosti za sta ce dati pristanak da se snima njegovo dete!
Ja sam rekao da: "Svako komercijalizovanje i promovisanje ideja koje nisu u direktnom interesu deteta licno, smatram za zloupotrebu"
U reklami za npr. pelene, pudere .... ... gde deca sede u svojim kreveticima ... i bezbrizno se smese, ne vidim nista lose. Jer je to prirodno okruzenje i ponasanje deteta!
Dok fotomontaza bebe koje vozi rolere i glumi "street cool" ponasanje, pri tome meni malo morbidno izgleda ta montaza (ali ukusi su razliciti), zarad toga da neka multi..kompanija proda flasiranu vodu uz ogroman profit, meni vec povlaci neke moralne dileme!
Isto kao i deca kojima je neko rekao da zavrnu rukave i pokazu pecate (zeleni znak sa kvacicom kao dokazom kako je cool i potrebno primiti vakcinu!?! Znaci receno im je da glume neshto o cemu nemaju poima da bi neko promovisao svoju poruku (ne ulazim sada u aspekt opravdanosti te poruke) ...

Edited by Pexus, 21 December 2009 - 02:39.


#14 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 December 2009 - 04:51

Tuzno da ponovo pribegavas prostaklucima (moguca posledica ogranicenosti u verbalnim komunikacijama, cest slucaj kod ... bla-bla..... da ne davim, ili je cisto nevaspitanje) i konstantno okrecesh temu prema teorijama zavere ?!? Cemu tolika mrznja? Ili je to cisto opsesija da se provocira i kontrira svakom misljenju, pa makar i psovkama (cesta pojava na forumima)


Legitimno pitanje. Da li podatak da je vakcina nesigurna vadite iz bulje, ako ne onda odakle?

Samo ljudi , duboko ograniceni stegom svojih predrasuda i ubedjenja, unapred obijaju mogucnost razmatranja informacija koje su u suprotnosti sa njihovim licnim stavovima.


Dakle ti si duboko ogranicen?

Ja sam rekao da: "Svako komercijalizovanje i promovisanje ideja koje nisu u direktnom interesu deteta licno, smatram za zloupotrebu"
U reklami za npr. pelene, pudere .... ... gde deca sede u svojim kreveticima ... i bezbrizno se smese, ne vidim nista lose. Jer je to prirodno okruzenje i ponasanje deteta!


Sve dok se deca bezbrizno smese na reklami, ti tu ne vidis nista lose (dovoljno da im reziser mase igrackom u pozadini) [check]
Svejedno je kakav je proizvod koji reklamiraju, samo dok je namenjen njima (mleko sa melaminom) [check]

Yep, krajnje si bistar. Ako se to nije dalo zakljuciti iz onih par slikica koje si kacio po forumu...

Dok fotomontaza bebe koje vozi rolere i glumi "street cool" ponasanje, pri tome meni malo morbidno izgleda ta montaza (ali ukusi su razliciti), zarad toga da neka multi..kompanija proda flasiranu vodu uz ogroman profit, meni vec povlaci neke moralne dileme!


Znaci morbidna je montaza obucene bebe na rolerima, ali nije slika prave pishice u krupnom kadru ili psa koji svlaci gacice (jer ukusi su razliciti), a moralnu dilemu kod tebe povlaci samo profit nekih kompanija - ne svih.
U Pampers i Johnson & Johnson sede ljubazne tete i cike koje moralno koriste decu za reklame (proper), samo zato sto prave preslatke reklame po tvom ukusu, a u Evian sede zli brkati Francuzi koji prave morbidne reklame sa montazama.

Youtube Video ->Original Video

Fuck yeah, long live cascaran liberation front!

Isto kao i deca kojima je neko rekao da zavrnu rukave i pokazu pecate (zeleni znak sa kvacicom kao dokazom kako je cool i potrebno primiti vakcinu!?! Znaci receno im je da glume neshto o cemu nemaju poima da bi neko promovisao svoju poruku (ne ulazim sada u aspekt opravdanosti te poruke) ...


A u ostalim reklamama pa imaju pojma sta reklamiraju...

Nadalje ces svoje slinave postove sam mesiti. Au revoir

#15 Pexus

Pexus
  • Members
  • 42 posts

Posted 05 January 2010 - 19:07

Da li cemo sada dobiti i reklamu sa decom, o tome kako je pokrenuta Istraga protiv pandemije A H1N1

:ph34r: