Jump to content


Photo
- - - - -

Kiseli kupus


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 27 December 2009 - 14:24

Srpski Melez, u bure od sesdeset litara stane oko 35 kilograma plus jedna crvena glavica isecena na cetvrtine da rasol bude lepo roz. Ne treba stavljati skroz svez kupus u bure, najbolje da odstoji 4-5 dana od branja. Znaci ako se prodavac hvali da ga je juce brao treba ga rasiriti na terasi ili tako nekom mestu da jos malo sazri. Vadim koren do pola glavice otprilike, i tu rupu popunjavam sa morskom soli, glavice slazem tesno tj cvrsto ih nabijam a praznine popunjavam cetvrtinama, nema sanse da nesto pliva, posle svakog reda saka soli. So iskljucivo morska, ode oko 800 grama na recenu kolicinu i na kraju ren, odnosno ne na kraju :ph34r:.Tri srednja do veca korena(oko pola kile) se iseku na stapice po duzini i rasporede se izmedju svakog reda kupusa s tim da se par stapica ostave i za kraj, ren cuva rasol da se ne usluzavi. eto ...

#17 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 December 2009 - 13:46

Gospodja koju sam pomenuo, poreklom sa Korduna, pravila je jos jedno interesantno jelo: gerslu kuvanu sa kiselim kupusom i suvim mesom.
Ja zapravo ni ne znam tacno sta je gersla; neka zitarica, ali se u mojoj roditeljskoj kuci (a majka mi je Srbijanka) nije nikada pripremala.

#18 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 December 2009 - 17:56

...


Geršla je oljušteni ječam.
Često se koristi kao zamena za pirinča. Upotrebljava se u supama, varivima, za pripremanje kaše i hleba. Bogata je belančevinama, gvožđem, vitaminima B grupe. Ima mali sadržaj masti i puno biljnih vlakana koja deluju na snižavanje holesterola u krvi.

- lekovita svojstva:
Ječam se lako vari i bogat je vitaminima B kompleksa. Posebno se ističe vitamin B5 koji je neophodan za dobar metabolizam. Sadrži veliki procenat nezasićenih masnih kiselina, i time doprinosi snižavanju holesterola u krvi.

Ječam je veoma hranljiva žitarica, bogata vitaminima B kompleksa. Smirujuće deluje na nervni sistem. Dobar je za jetru i žučnu kesu. Bogat je kalijumom, kalcijumom i fosforom.

...

#19 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 28 December 2009 - 20:52

Ne znam da li si probao, na Kordunu (i u tom kraju uopšte) se pasulj kuva sa kiselim kupusom. Kako je to dobro...

Uf, uf, uf, bogovski! Nisam ga jeo odavno, ali kao mali sam se davio u njemu, baka, inače Kordunašica, mi kuvala stalno, omiljeno jelo.

Za mene postoje samo dve salate: proleće-leto svež krastavac, jesen-zima kiseli kupus, ništa mi drugo ne treba. A kupus, ribanac, tvrd, sočan, ma uz sve ide. Može i glavica, ali više sam za ribanac, valjda navika.

Sva ostla jela od kiselog kupusa, sa izuzetkom nj.k.v. sarme, su žali bože potrošene najbolje salate na svetu :ph34r:. Može eventualno dobar podvarak.

Inače, ponekad kupim u Maxiju onaj vakumirani, ali samo kao prva pomoć dok mi ne pošalju domaći od kuće.

#20 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 January 2010 - 15:20

U Londonu sam 1-2 puta nasao futoski vakumirani kiseli kupus i bio je odlican, ali uglavnom nalazim i kupujem kiseli kupus nekakvih makedonskih firmi, koje ga izvoze, ili kiseli kupus koji proizvode albanske firme ili u UK ili, sto je najcesce, u Nemackoj. Zamerka tom kupusu je da listovi nisu onako savrseno tanki, kao kod futoskog, ali je inace odlican. Kupujem ga u nekakvoj prodavnici "bogu iza nogu" u severnom Londonu. Adresu mi je dao neko sa foruma.
Jednom sam kupio u tegli "listove za sarmu" - to je obicno djubre i ne dajte se prevariti.

#21 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 16 October 2011 - 17:16

Ove godine kiselim vlastiti. Cika Njofra je meni i Duletu ustupio jedno bure kapaciteta oko 30 glavica i u njegovom podrumu ce da se kiseli i pricuva.

Sarma i podvarak za Bozic i Novu godinu zagarantovani. :)




#22 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 October 2011 - 03:18

...



Cekamo slichke!

...

#23 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 20 October 2011 - 01:52

Cekamo slichke!

...


Pokiseljen kupus veceras. Svega nekih 30ak glavica, na nas dvojicu po 15ak, sto je vise nego dovoljno. Neke smo polovili, cetvorili i uglavljivali izmedju cijelih glavica. U to je otislo oko 2kg paske morske soli koju sam dovukao jos ljetos. Kupus je zacinjen sa sakom bibera u zrnu, sakom suhog kukuruza radi boje i 10ak listova suhog lorbera. Trazio sam hren po ducanima ali ne nadjoh, pa ako bude slinav, bude.

Za koju sedmicu, sarma od mog kupusa, bacicu slicku-dvije.

A evo i kupusa:



p.s. strasno lose slike sa htc telefona, izvinjavam se.

Attached Files


Edited by Njole, 20 October 2011 - 01:53.


#24 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 21 October 2011 - 21:30

ja bas i ne volim sarmu od kiselog kupusa, a volio sam. sad ne volim jela kojih sam svjestan i nakon 10 sati da sam ih jeo. supruga i cerka vole. sin ne voli od kiselog kupusa, voli sarmu u japraku. mladji sin onako. elem, napravim ja sad anketu u kuci i postavim sushi vs sarma. i samo cerka se izjasnila da vise voli sarmu od sushija, iako jako voli i sushi. ona ga i pravi, sasvim ukusan sushi. jedem ja sarmu, naravno, ali je bas nikad ne pozelim. slicno bure imamo i mi. lani sam ih nagovorio da ne kiselimo. tri godine prije toga jesmo, radi sarme najvise. ove godine ih pitam hoce li, pa da organizujem. jer se kupus za kiseljenje mora kupiti malo dalje od roterdama, direktno kod ''seljaka'' koji ima ogromnu njivu. btw, ne volim ni punjene paprike. ono klasicno - mesom. ali prste polizem od onih dugih paprika ''roga'' punjenih rizom sa divljom nanom kao zacinom. salatu od kiselog kupusa volim, ali vise volim od zelenog, dakle sirovog kupusa sa sircetom i malo ulja i bibera. neko doda koju krisku slanine, neko suhog mesa u serpu sa sarmom, sto bi moja stara rekla ''da zamirise', pa opali par komada suhog mesa. tek to mi je ko da sam ciglu pojeo tesko jelo. ali, apsolutno se slazem da je sve stvar ukusa. i oko toga je rasprava izlisna. ja sam radio sa nasim ruralnim svijetom. nisam smio reci da volim piletinu i ribu. odmah bi me neki docekao: jebo ti meso koje k.... ne napravi. :rolleyes: i dalje jako, jako volim piletinu, npr pohovana pileca prsa. zato dragi moj njole, ako ti ikad dodjem u goste......sarme mi ne iznosi slobodno. bice dovoljno koja kriska kakvog dobrog sira, malo dimljene patrmke i pokoja crna maslina. vise od toga ne mora. :D a pice, zna se. ;)

Edited by Rotterdamac, 21 October 2011 - 21:33.


#25 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 October 2011 - 16:45


:D

Ja sarmu pravim jednom ili dva puta godisnje i to mi je sasvim dovoljno. Podvarak nikad nisam pravio, niti ga jeo. Nisam nikad ni probao da znam volim li ili ne, pa cu ove godine da rijesim tu dilemu. Helem, sarma. Meni je sarma jedno od najdrazih jela ali je ne mogu vise od par puta u godini, ne znam zasto. Kiseli kupus ima da se kupi kad god. Bude i dobrog.

Meni sarma nije teska, pa cak i sa komadom slanine/suhe govedine u njoj. Ako ista, lagana je, jer ogladnim opet nakon sat-dva.

Ja je spremam tako sto stavim lapo-lapo meso/riza + so, biber i bijeli luk i pravim male sarmice, otprilike duzine palca koje redam u krug po serpi/loncu.

Ova sad epizoda sa kupusom je vise cirkusa radi i druzenja, nego radi samog kupusa. Ne znam ni sta cu sa 15ak glavica. Ja ga nisam bas ljubitelj u salati, ono nije da ne volim, nego ima i boljih zimskih salata od narezanog kiselog kupusa.

Ostale dolme rijetko pravim takodje i volim to da jedem ali ne volim da spremam. Moja gospoja pravi najbolje paprike punjene krompirom na svijetu. Izrenda luk, paradajz i krompir, pomijesa sa nekim grckim jogurtom i onda puni one duguljaste, spicaste paprike, crvene i zute. To se zapece u rerni i bude haos dobro. Dobro sam se sjetio, ima ciganska godina od kako je zadnji put to pravila, narucicu jos danas. Mislim da bi mogao to da jedem svaki dan, mjesec dana.

Piletina i riba, pa volim i ja. Pogotovo od kako sam poceo trenirati. Pileca prsa su mi na jelovniku najmanje 2x sedmicno ali ih ne pohujem jer pazim na liniju, a volim pohovana prsa, loodilo. Pa przeni krompirici, hrskavi, pa zelena salata, dvije boce ladnog belog...

Za ribu sam strucnjak. Isfiletiram lubina za manje od dvije minute, bez greske. Imam i pincetu za vadjenje onih sitnih kostiju koje ostanu u filetu, pa ako kad dodjes u goste, ne sikiraj se da ce zapast u zdrijelu. :D

Ja preferiram plavu ribu, sardine i skusu ali moraju biti svjeze. Lagano se nasole, namazu maslinovim uljem i pod grill. Nista bolje im ne treba. Dole na moru, pomijesa se maslinovo ulje i morska voda (fifty-fifty), promucka i time se maze riba na gradeli grancicom ruzmarina. Interesantno je da ta smjesa dobije neku viskoznost, bude skoro ko majoneza.

A za pice cemo lako. :)

Edited by Njole, 22 October 2011 - 17:10.


#26 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 October 2011 - 17:12

Pokiseljen kupus veceras. Svega nekih 30ak glavica, na nas dvojicu po 15ak, sto je vise nego dovoljno. Neke smo polovili, cetvorili i uglavljivali izmedju cijelih glavica. U to je otislo oko 2kg paske morske soli koju sam dovukao jos ljetos. Kupus je zacinjen sa sakom bibera u zrnu, sakom suhog kukuruza radi boje i 10ak listova suhog lorbera. Trazio sam hren po ducanima ali ne nadjoh, pa ako bude slinav, bude.
Za koju sedmicu, sarma od mog kupusa, bacicu slicku-dvije.
A evo i kupusa:


p.s. strasno lose slike sa htc telefona, izvinjavam se.

Mnogo vam je 30 glavica, za vas dvoje. Ja kiselim u kofi od 10-ak litara i ne stavljam vise od 7-8 glavica. Skoro nikada se ne pojede sve. Ako zafali na prolece dodam 2-3 glavice i da ubijem kiselinu, a i da ne fali.
Kiseli kupus ti je najbolji kad se podgasis (nacvrcas), a moras da ides da odradis neku "vaznu" stvar, po direktivi. ;)

#27 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 October 2011 - 17:19

Mnogo vam je 30 glavica, za vas dvoje. Ja kiselim u kofi od 10-ak litara i ne stavljam vise od 7-8 glavica. Skoro nikada se ne pojede sve. Ako zafali na prolece dodam 2-3 glavice i da ubijem kiselinu, a i da ne fali.
Kiseli kupus ti je najbolji kad se podgasis (nacvrcas), a moras da ides da odradis neku "vaznu" stvar, po direktivi. ;)


Znam mrde da je mnogo, zato cu da dijelim okolo i ubirem poene kao pozitivan lik. ;)

Meni je raso(l) napetiji od kupusa. Ima svaki put kad budem isao po kupus, da natocim dva litra rasola. Kazu da mrtve dize iz groba, a kamoli mahmurne. ;) :D

#28 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 22 October 2011 - 17:28

Znam mrde da je mnogo, zato cu da dijelim okolo i ubirem poene kao pozitivan lik. ;)

Meni je raso(l) napetiji od kupusa. Ima svaki put kad budem isao po kupus, da natocim dva litra rasola. Kazu da mrtve dize iz groba, a kamoli mahmurne. ;) :D


dodaj jednu cveklu u vodu pa da vidiš rasola. ;)

#29 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 October 2011 - 18:31

dodaj jednu cveklu u vodu pa da vidiš rasola. ;)


Dobro zvuci ali pocrvenice mi i kupus pa ce i sarma da bude crvena.

Ovaj moj kupus-partner je htio ubaciti koju mrkvu ali mu ja nisam dao, ne vjerujem da bi mi dozvolio cveklu.

#30 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 October 2011 - 19:05

Dobro zvuci ali pocrvenice mi i kupus pa ce i sarma da bude crvena.
Ovaj moj kupus-partner je htio ubaciti koju mrkvu ali mu ja nisam dao, ne vjerujem da bi mi dozvolio cveklu.

Za sargarepu ti je najbolje, iseckati na snite, pa u teglu kao u tursiju i nekoliko feferona, pa da vidis posle mesec dana mezetluk. :P