Jump to content


Photo
- - - - -

Curling


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
140 replies to this topic

#16 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 10 December 2009 - 09:51

pa naravno...bez obzira na smotanost koju ima dobar je i kao komičar i pantomimičar, verovatno je čovek dobar i kao karlingaš...ako se tako žeka, no sigurno je zanimljiv lik.

#17 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 10 December 2009 - 09:53

Ne znam kako mozes tako nesto da kazes, ovo je sport gde ti prvenstveno treba kefalo. Isto kao sto mi neki kazu za stoni tenis, pa kad mi izadju na crtu vide da nisu ni znali sta je to. A sto se tice talenta, isto, sta cemo sa ski skokovima onda? Po toj tvojoj logici, samo da se prevede, treba ti da budes picipevac visok 160 max, sa 50 kila, i da imas m*da, i to ti je to. Nista vise.

#18 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 10 December 2009 - 10:35

Ne znam kako mozes tako nesto da kazes, ovo je sport gde ti prvenstveno treba kefalo. Isto kao sto mi neki kazu za stoni tenis, pa kad mi izadju na crtu vide da nisu ni znali sta je to. A sto se tice talenta, isto, sta cemo sa ski skokovima onda? Po toj tvojoj logici, samo da se prevede, treba ti da budes picipevac visok 160 max, sa 50 kila, i da imas m*da, i to ti je to. Nista vise.


Ha ha...pa naravno da mogu kad je tako, sta je to sad nesto kao ovo je sport samo za IQ 140 i vise...mislim ciljanje u metu na ledu, isto se cilja i u vazduh. Svakako je specifican sport, ne tako masovan kao stoni tenis i daleko manje zahteva fizike, definitivno stoni tenis je tehnika tela i vezbanje, refleks itd, a to je vec sport, sta se ovde vezba vijuga?? nisamprimetio..


Skijump ne znaci samo predispoziciju, vec tehnike i vezbe kao sto su preskok, atletski trening, koncentracija, znaci da ne govorim o neprirodnom polozaju tela u letu za koje covek nije predvidjen, dakle jednom recju ukupan izazov za telo i duh, vestina izrazito kompleksna.

Da te ne uvredim, ostaje da je karling sport samo za kompleks bez ogranicenja tezine sve je dopusteno. haha...Salim se ipak je to samo egzoticna posebna vrsta skoro u potpunom deficitu ovde, kao i skiskokovi naravno.

Edited by 1jeAhonen, 10 December 2009 - 10:37.


#19 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 10 December 2009 - 11:53

Pa, ja još uvek kontam, da je karling ledena verzija one naše igre, kod nas se zove 'Balinčki'...

Trebaju ti ovi

Posted Image

Na balkanu, gde ima i leta, nije problem da se nađe komad zemlje, gde to može da se odigra. Dok u Kanadi zbog viška snega i leda stvar postaje malo komplikovanija pa oni dodali led i kamen i prizemljili igru, ogradili je u dvoranu i kao izmislili novi sport - Karling. I ime podseča na ženski posao u kuči. Clean the house, darling - Karling. :)
Valjda su u početku, dok je stvar bila na amaterskom nivou, pobeđivale ekipe, sastavljene od profesionalnih čistačica po neboderima, zbog prakse i svakodnevnog treninga pa su im zabranili učestvovanje i stvar prijavili na MOK, kako bi zaštitio ostale igrače od nepoštene prednosti čistačica u igri. Ostalo je istorija. :ph34r:

Edited by Gogy, 10 December 2009 - 11:57.


#20 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 10 December 2009 - 11:57

Na balkanu, gde ima i leta, nije problem da se nađe komad zemlje, gde to može da se odigra. Dok u Kanadi zbog viška snega i leda stvar postaje malo komplikovanija pa oni dodali led i kamen i prizemljili igru, ogradili je u dvoranu i kao izmislili novi sport - Karling. I ime podseča na ženski posao u kuči. Clean the house, darling - Karling. :D

:) :D :D :D

:ph34r:

Edited by steva8lfc, 10 December 2009 - 11:58.


#21 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 10 December 2009 - 13:00

Pa, ja još uvek kontam, da je karling ledena verzija one naše igre, kod nas se zove 'Balinčki'...

Trebaju ti ovi

Posted Image

Na balkanu, gde ima i leta, nije problem da se nađe komad zemlje, gde to može da se odigra. Dok u Kanadi zbog viška snega i leda stvar postaje malo komplikovanija pa oni dodali led i kamen i prizemljili igru, ogradili je u dvoranu i kao izmislili novi sport - Karling. I ime podseča na ženski posao u kuči. Clean the house, darling - Karling. :D
Valjda su u početku, dok je stvar bila na amaterskom nivou, pobeđivale ekipe, sastavljene od profesionalnih čistačica po neboderima, zbog prakse i svakodnevnog treninga pa su im zabranili učestvovanje i stvar prijavili na MOK, kako bi zaštitio ostale igrače od nepoštene prednosti čistačica u igri. Ostalo je istorija. :)

tako je...otprilike sve je u ženskom poslu, pa otkud da metla, džoger bude toliko važan rekvizit u ovom nazovi sportu... ako ne zbog toga :D

no malu šalu nastranu., svako voli što voli...a ne treba mu to posebno spočitavati...
i mi imamo bogatu tradiciju laičkih veština koje nisu uspele postati olimpijski značajne ili će to tek uspeti, ali to je tema za poseban topik, nadam se da ima dokonih koima će to biti posao narednih meseci. :ph34r:

Edited by 1jeAhonen, 10 December 2009 - 13:02.


#22 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 12 December 2009 - 09:48

Ne pratim EP, a Curling sam prvi put video na ZOI (ne znam ni kojim) i naravno bio mi je čudan...tek kad sam došao u Saskatchewan imao sam prilike i da ga igram i provalio sam koliko je to ustvari zanimljiva igra...naravno mi smo to radili na amaterskom nivou, onako uz pivo i snack, ali baš je to bio i gušt...zanimljivo je da u Sasku svaka selendra ima Curling rink (neke nemaju poštu, ali imaju rink) i neverovatan broj ljudi igra ovaj sport, što je i razumljivo jer se treba nečim zanimati tokom duge i hladne zime...ako se ne varam najbolji igrač na svetu je Kevin Martin
Posted Image


Slazem se. Zivim u Svedskoj i pre pola godine smo imali neki "team-building" gde smo izmedju ostalog igrali curling. Trebaju ti specijalne cipele koje su vraski klizave. To je za pocetnika prava avantura: prvo samo stati na start a posle izbaciti kamen bez da se preturis...bilo valjanja! :ph34r:
Zatim ima bezbroj tehnika prilikom izbacaja, raznih tehnika kako da ti kamen klizi (pravo, malo udesno/ulevo, fels, banana...), zatim kad treba i ne treba cistiti a na kraju treba biti dobar takticar.
Mozda sport i nije preterano fizicki naporan ali ima dosta toga atraktivnog - ako se malo zauzmes da ga razumes. I super je da ja kao "trbonja" mogu da se nadam kakvoj-takvoj karijeri... :)

Kao dete sam prvi put video curling na svedskoj televiziji 1977 kada su svedjani postali svetski sampioni. Kidao sam se od smeha. Sta ce im metle? Mozda moze i usisivacem?
Smejao sam se i prvi put kad sam kao klinac video brzo hodanje. Mislio sam da se to neko izmotava....
Ali kad malo bolje pogledas onda i shvatis da svaki sport trazi svoje....

#23 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 15 December 2009 - 15:57

Slazem se. Zivim u Svedskoj i pre pola godine smo imali neki "team-building" gde smo izmedju ostalog igrali curling. Trebaju ti specijalne cipele koje su vraski klizave. To je za pocetnika prava avantura: prvo samo stati na start a posle izbaciti kamen bez da se preturis...bilo valjanja! :ph34r:
Zatim ima bezbroj tehnika prilikom izbacaja, raznih tehnika kako da ti kamen klizi (pravo, malo udesno/ulevo, fels, banana...), zatim kad treba i ne treba cistiti a na kraju treba biti dobar takticar.
Mozda sport i nije preterano fizicki naporan ali ima dosta toga atraktivnog - ako se malo zauzmes da ga razumes. I super je da ja kao "trbonja" mogu da se nadam kakvoj-takvoj karijeri... :)

Kao dete sam prvi put video curling na svedskoj televiziji 1977 kada su svedjani postali svetski sampioni. Kidao sam se od smeha. Sta ce im metle? Mozda moze i usisivacem?
Smejao sam se i prvi put kad sam kao klinac video brzo hodanje. Mislio sam da se to neko izmotava....
Ali kad malo bolje pogledas onda i shvatis da svaki sport trazi svoje....

Pa otprilike i ja sam tako prvi put igrao, ex firma je svake godine organizovala curling night, pa reko ajd da probam...podsetilo me to na jednu kafanu u mom home town-u gde je u njenom dvorištu bila skarabudžena i kuglana na otvorenom pa se tu preko leta vikendima kuvalo pasulj i paprikaš i kuglalo...lokalna varijanta komšijskog team-buildinga :D
Inače, preko vikenda je održan turnir gde se odlučivalo ko će igrati za Canadu u Vankuveru, pobedio je naravno Martinov tim, mada je finalni dvoboj bio baš neizvestan, odlučivalo se u inčima...

#24 bambi_na_ledu

bambi_na_ledu
  • Members
  • 29 posts

Posted 16 December 2009 - 12:58

Cao svima,
registrovala sam se samo zbog curlinga i mogu da Vam pomognem u razumevanju ovog lepog sporta.
Dajte mi vremena da sastavim neke "krace" tekstove, a u medjuvremenu me slobodno pitajte sta vas zanima.
Pozdrav

#25 Cukuru Tazaki

Cukuru Tazaki
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 16 December 2009 - 14:24

Za mene je Curling prelep sport, i isto mišljenje imaju i moji klinci.
Inače volim sportove gde je bitniji mozak od fizike.
Tek od pre par godina sam potpuno shvatio sistem i pravila ovog sporta, tako da sam još pacer, ali ima vremena.
Pozdrav

#26 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 17 December 2009 - 09:18

Cao svima,
registrovala sam se samo zbog curlinga i mogu da Vam pomognem u razumevanju ovog lepog sporta.
Dajte mi vremena da sastavim neke "krace" tekstove, a u medjuvremenu me slobodno pitajte sta vas zanima.
Pozdrav

Dobrodošla!

Za početak nam ti objasni pravila, a posle ćemo te pitati šta nas zanima :ph34r:

#27 bambi_na_ledu

bambi_na_ledu
  • Members
  • 29 posts

Posted 17 December 2009 - 11:29

Za početak evo nekih osnovnih izraza:

Spoiler! --Click here to view--


#28 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 17 December 2009 - 12:37

Nije to u redu. Ako si baš rešila, da nas naučiš i krenula to da radiš ko da smo u vrtiću, 'miš - MAUUUUS; mačka - KEEEET; kuća - HAUUUUUZ; ponovite za mnom, deco. Zorane, ako te mlatnem kad ne slušaš! :) ' ... onda si bar trebala da izraze svrstaš azbučno. krenuvši od A.. Poznato je naime, da se tako lakše pamti stvari. :D

Bolje stavi pravila. Jel može da se čisti usisivačem? Kolika može da bude širina metle? Jel se koriste neki deterdženti za ribanje poda? Jesu l' dozvoljene gumene rukavice, da se ne ošteti koža na rukama? Dal' se broji duplo, ako pod riba muškarac? Kako se ocenjuje sijaj oglancanog leda?
Da li smemo da protivnika puknemo onom metlom. Da l' se žene deru na muškarca, ako nije dobro očistio led?


Eto, čisto za početak par pitanja. A ne Bruuuuum, Stooooooun, Aaaaaaajs. Valjda smo te izraze naučili u školi... :ph34r:








P.S. zezam se malo. Samo ti nastavi da nas obučavaš.

Edited by Gogy, 17 December 2009 - 12:38.


#29 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 17 December 2009 - 13:46

Evo sta meni nije jasno - mislim da nije dozvoljeno, jer ako je dozvoljeno, onda mi stvarno nije jasno zasto to nikad nisam video u mecu :ph34r: - da li ekipa koja nema hamerstone u endu sme da samo izbacuje kamenje prve ekipe? Na primer, postavi se gard, ovaj koji igra drugi samo sklanja gard, ubacuje se u kucicu, samo izbacuje, itd. do kraja enda? Pretpostavljam da postoji neki limit u uklanjanju gardova...

#30 nlavrnja

nlavrnja
  • Members
  • 31,992 posts

Posted 17 December 2009 - 13:50

Evo sta meni nije jasno - mislim da nije dozvoljeno, jer ako je dozvoljeno, onda mi stvarno nije jasno zasto to nikad nisam video u mecu :ph34r: - da li ekipa koja nema hamerstone u endu sme da samo izbacuje kamenje prve ekipe? Na primer, postavi se gard, ovaj koji igra drugi samo sklanja gard, ubacuje se u kucicu, samo izbacuje, itd. do kraja enda? Pretpostavljam da postoji neki limit u uklanjanju gardova...


Ako se ja dobro secam mislim da se gardovi ne smeju sklanjati ili u prva 2-3 bacanja ili tako nesto slicno, znam sigurno da postoji neka zabrana, pricala su cak o tome ona dvojica ludaka