Jump to content


Photo
- - - - -

Pojava invazivne bubamare


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
5 replies to this topic

#1 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 10 November 2009 - 10:52

Sigurno ste do sada već videli da je bilo i na vestima o pojavi velikog broja bubamara.
Ovo su slike koje sam juče napravio na svom prozoru.
Pored one uobičajene domaće vrste, prvi put sam ih video i u drugim bojama i u drugačijim šarama.

Na vestima sam čuo kako su ove nove vrste izašle iz staklenika. Odnosno da su donešene iz Azije
kako bi se ubacivale u staklenike gde ljudi gaje povrće i da bi uništavale vaši na biljkama.

Tekst.
Vrsta Harmonia axyridis se nalazi na spiskovima najnepoželjnijih organizama Evrope i Severne Amerike. Zbog svoje velike efikasnosti u suzbijanju lisnih vaši je preneta iz Azije u Severnu Ameriku i Evropu. Međutim posle kratkog vremena je pokazala svoje drugo lice. Ova vrsta toliko efikasno suzbija lisne vaši, da druge bubamare ostaju bez hrane. Dodatan problem je što se ponekad hrani i larvama drugih bubamara koje su na nekoj teritoriji odomaćene. Takođe krajem leta i tokom jeseni ona se ponekad hrani i zrelim voćem i grožđem. Ako ove bubamare uđu u preradu vina, zbog alkaloida koje ima u sebi vino gubi kvalitet. Vrsta je sklona okupljanju u grupe radi prezimljavanja, a kao jedno od pogodnih mesta se navode upravo grozdovi grožđa!

Harmonia ima veoma promenljive crne pege na crvenim krilima, a ono što je karakteristično je crna W šara na beloj glavi, što se može videti na fotografiji u prilogu.

Ukoliko u grozdovima grožđa uočite grupe bubamara, najverovatnije se radi o ovoj vrsti (ostale vrste se obično ne grupišu), pa te grozdove obavezno treba odvojiti i ne stavljati ih u preradu! Hemijsko suzbijanje se ne sme izvoditi!!!

Ovo je Harmonia axyridis
http://www.agroupozo...345198c8ea0.jpg
Što se i na mojim slikama da zaključiti da se definitivno radi o ovoj vrsti, jer takođe ima tu specifičnu W šaru na glavi.
Ali kakva je onda ova crna?

Na vestima je takođe bilo kako i ovu vrstu treba uništavati, što ja naravno nisam radio.
E tako je to kada ljudi umešaju prste u biodiverzitet.

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#2 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 10 November 2009 - 21:53

Hm, malo su mi cudne ove bubice, cini mi se da su nase domace malcice pitomije. Nisam videla ni jednu od ovih uvezenih a kad bolje razmislim, nisam odavno videla ni jednu bubamaru?

#3 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 10 November 2009 - 21:56

Ali kakva je onda ova crna?

To je takodje Harmonia axyridis. Ovo su varijante koloracije te vrste:
Posted Image

#4 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 12 November 2009 - 00:10

Jedino sto su ruzne, ali ako rade posao (tamane stetocine) toliko dobro da ih uvoze, ne vidim zasto bi ih unistavali.
Nasa vina su ionako sranje pa je njihovo dalje unistavanje nemoguce, ucinile bi nam samo uslugu.

#5 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 17 November 2009 - 19:44

Pre 2 dana sam sa prijateljicom obishla njenu vikendicu izvan grada. Kada smo usle u kucu, prvo sto smo primetile bile su ogromne "kraste" na unutrasnjoj strani uglova prozora i baklonskih vrata. Kada smo se priblizile, utvrdile smo da su u pitanju ove nove buba mare, stotinjak gusto zbijenih insekata je bilo kao uspavano.Slikala sam bube ali ne mogu sad da okacim slicice. Mislim da ce prijateljica ovih dana da ih se reshi nekim nsekticidom. Ne znam sta da mislim o njenoj nameri, nekako su mi gadne mada ja nisam merodavna, od deti njstva se gadim i plashim samo insekata, svih, osim skakavaca i zrikavaca/cikada.

#6 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 17 November 2009 - 21:26

To je takodje Harmonia axyridis. Ovo su varijante koloracije te vrste:

Aha. Skontao sam kad sam u Google pretragu kucao Harmonia axyridis.

Nasa vina su ionako sranje pa je njihovo dalje unistavanje nemoguce, ucinile bi nam samo uslugu.

:)

Pre 2 dana sam sa prijateljicom obishla njenu vikendicu izvan grada. Kada smo usle u kucu, prvo sto smo primetile bile su ogromne "kraste" na unutrasnjoj strani uglova prozora i baklonskih vrata. Kada smo se priblizile, utvrdile smo da su u pitanju ove nove buba mare, stotinjak gusto zbijenih insekata je bilo kao uspavano.Slikala sam bube ali ne mogu sad da okacim slicice. Mislim da ce prijateljica ovih dana da ih se reshi nekim nsekticidom. Ne znam sta da mislim o njenoj nameri, nekako su mi gadne mada ja nisam merodavna, od deti njstva se gadim i plashim samo insekata, svih, osim skakavaca i zrikavaca/cikada.

Uh kod mene nisu bile baš u tolikom broju, ali da ih ima svuda, ima ih.
Što bi valjda značilo, iduće godine, invazija bubamara :ph34r: