Jump to content


Photo
- - - - -

Japan - jesen


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
59 replies to this topic

#31 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 November 2009 - 05:45

Jedna, jesenja do koske, ne moze jesenija biti. Opet Yoyogi park, iz mog ofisa.


Posted Image

Na vrhu parka, ona lucna zgrada je koncertna dvorana koju sam pominjao, od parka pored nje ide ona pesacka ulica od 400m gde sviraju amaterski bendovi.

Ona kao roze zgrada u okviru parka je bilo sediste Olimpijskih igara 1964. i sada je nesto povezano sa ministarstvom za Omladinu i sport.

Kockasta zgrada odmah uz gornju ivicu parka je NHK - nacionalna TV.

Park je otvoren 24x7, potpuno je bezbedan - vracajuci se u 2 ujutro kroz park mimiolazio sam se sa samim devojkama koje bez straha prolaze.

#32 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 29 November 2009 - 08:12

nadjoh neke fajlove iz Japana, pa da dodam na temu...

japanski rokabili - neki iz ekipe su u peter john and bjorn spotu za "nothing to worry about":
Youtube Video ->http://www.youtube.c...></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.c...hl=en_GB&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">Original Video

Okonomiyaki restoran, Koiwa, jul 2008. inace bejah tamo i u maju ove godine, ista devojka radi:
Youtube Video ->http://www.youtube.c...></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.c...hl=en_GB&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">Original Video

Purgeri Seven That Spells, Em Seven, Koiwa, jul 2008, potpomognuti dvojicom bubnjara i saksofonistom:
Posted Image

5678s:
Posted Image

i opet:
Posted Image

tradicionalno vencanje:
Posted Image

motor koji izgleda kao rekvizit iz Mad Max-a:
Posted Image

#33 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 November 2009 - 15:07

Gujo Hachiman (1 od 5)

Na 80 minuta kolima od mene, malo mesto Gujo Hachiman.

(Cita se Gu-djo). Ima i ovde.

Prolazio sam 10 puta ali jos nisam stao, do juce. Hteo sam da ga uvatim u jesen, pre snega.

Mesto je na 3 reke, sve su mineralne i riba iz njih je neverovatno ukusna. Uske ulice imaju kanalcice u kojima lokalci peru sudove i ves (danas retko). Izvori koji se ulivaju u kanalcice su direktno za pice, ova kucica na pocetku ulice je ista ta voda i stoje case od bambusa da se pije.

Posted Image

Mada su reke manje, podseca me na Mostar, ima na jednoj reci most sa koga se skace kao u Mostaru.

Posted Image

Jesen je duboka (28. novembar je u planini vrlo pozna jesen), gore se nesto beli u gori zelenoj.

Sto rece onaj Djura iz Nadrealista: "Sneg nije, garant. Labudovi nisu, nema teorije."

Beli se Hachiman zamak:

Posted Image

Za zamak su vezani i ovo dvoje, to u posebnom (jos neotvorenom) topiku o zamkovima.

Posted Image

Zamak izbliza. Lisce je skoro svo opalo a ova palma kaze da zime, iako ima snega, nisu polarne:

Posted Image

Edited by yoyogi, 30 November 2009 - 00:23.


#34 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 November 2009 - 15:21

Gujo Hachiman (2 od 5)

Pogled iz zamka na grad, na planinama se vidi crveno gde je listopadno drvece:

Posted Image


Pogled "niz nos":

Posted Image


Posted Image

#35 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 November 2009 - 15:35

Gujo Hachiman (3 od 5)

Nego, mesto je poznato po necemu drugom.

Izlog restorana?

Posted Image


Ne, to je plasticna klopa koja se izlaze, 90% izlozenih modela u Japanu se pravi upravo u ovom mestu. Ima toliko malih firmi koje to rade da ne znas sta je restoran a sta radionica za pravljenje modela.

Da prste polizes:

Posted Image

Cene su 7,500Yen (negde oko 65 US$) za model. Ima ih i skupljih, zavisi koliko je komplikovano jelo, 250US$.

Dok ovo pisem, model jagoda sa slagom koji sam sam napravio je ispred mene, izgleda kao na slici a mirise, kad mu prineses nos, kao zapaljen stiropor.

Ovo je "proizvodna hala" jedne od radionica. Neke, kao ova, organizuju "kurseve" za publiku.

Posted Image

Za ovaj ramen ne mozes da kazes da nije pravi. I hleb do njega je plastican:

Posted Image

Edited by yoyogi, 29 November 2009 - 15:58.


#36 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 November 2009 - 15:46

Gujo Hachiman (4 od 5)

Nekoliko radionica organizuje "kurs" iz pravljenja jednostavnijih modela.

Cena je 1,000Y za tempuru i rezultat nosis kuci.

Jedan "kurs" je pola sata.

Svaki polaznik moze da izabere 3 artikla (plasticna modela) za tempuru. Ja sam uzeo prawn, pola paprike i zeleni vinov list.


Posted Image


Svaka posuda ima instruktora i po 2-3 "studenta".

U posudi je topla (ne vruca) voda i u nju se sipa rastopljeni vosak:

Posted Image


Onda se plastican model "uvalja" u vosak koji se polako steze:

Posted Image

I prebaci u posudu sa hladnom vodom. I to je to. Spakuje se u plasticne posude, kao take-away i nosi kuci.

Posted Image

Zanimljivo je znati kako se to pravi, svakodnevno se prolazi pored tih modela koje svaki restoran ima.

#37 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 November 2009 - 15:55

Gujo Hachiman (5 od 5)

Sada malo na slatkise. Jagode sa slagom.

To je malo skuplje. 2,000Yen (18US$) po osobi. Ukljucena je i casa.

Dobiju se plasticne jagode, cokoladne stanglice, mandarine.

Kuhinja je puna boja i sa njima se pocinje, prvo one idu u casu:

Posted Image


Lako je, mogu i deca da naprave, samo nastavnica treba da pomogne sa ovom pumpom za "slag", tu treba malo snage:


Posted Image



20 minuta i - gotovo, samo je jos meko, ne dodiruj:


Posted Image



Onda to ide u neku mikrotalasnu pec da se zapece i moze da se nosi kuci. Karakteristicna zuckasta kao tempura plasticna kesa koju vikendom nosi svaki drugi prolaznik.


E, sad, za kraj, znamo da ova slika nije snimljena iz izloga poslasticarnice i da ove devojke nose plasticno "svojih ruku delo" da pokazu svojima veceras:

Posted Image

Edited by yoyogi, 29 November 2009 - 16:05.


#38 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 30 November 2009 - 21:17

Šta reći?
Hvala Yoyogi :ph34r:

#39 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 02 December 2009 - 12:02

Ovo mesto, Sanage Onsen, toliko volim da sam jutros uzeo slobodno prepodne i otisao da ga slikam po jeseni. Uvek dodjem po mraku a sledeceg vikenda mozda nece ni biti vise lisca.


Onsen je prirodni izvor tople vode, ima ih na hiljade po Japanu. Nikakvo cudo, kad sedi na vulkanima.
To je masovno konzumirana zabava, nema ko da tamo ne ide. Nista lepse nego osecaj posle 2 sata u onsenu. Ima i otvoreni deo, gde sedis u vrucoj vodi a zimi oko tebe sneg ili pada sneg ili kisa.

Unutra su odvojeni muski i zenski deo. Svi su goli golcati. U muskom delu, zene koje odrzavaju mesto (ne samo ciscenje nego i dopunjavaju sampone, slazu peskire, yukate) ulaze i rade medju golim muskarcima.
Sanage je lokalni onsen, svi su iz okolnih mesta, mozda su i komsije. Stoje i pricaju kao na pijaci dok je muskarac potpuno go. (U zenskom delu nema muskih sluzbenih lica).

Citav ofis dodje zajedno. U Astraliji, bilo bi mi nezamislivo da sam video genitalje svih sa kojima radim.


Posted Image


Posted Image


Posted Image


Posted Image

Edited by yoyogi, 02 December 2009 - 14:06.


#40 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 02 December 2009 - 15:09

U Astraliji, bilo bi mi nezamislivo da sam video genitalje svih sa kojima radim.


hehehe, sreca te radim sa zenama.

moj prvi odlazak u onsen: polovina marta 2003, Tokushima (ne znam jel' si bio, ali je za Japan kao recimo Velika Plana za Srbiju), hladno, temperatura oko3 stepena iznad nule. odvezosmo se do onsena, udjosmo, izusmo se, prijateljica kaze: "ti sad idi tamo gde su muskarci, skini se go, ostavi stvari u 'kaseti', prvo se dobro operi, pa udji u banju", i ostavi me samog.

sad, ne znam statistiku, ali sumnjam da je u tom mestu u tom onsenu ikad usao ne-Japanac, a i ako jeste nije bio ovako visok kao ja. sreca da Japanci ne zveraju, vec samo primete i prave se ludi. udjoh, skinuh se nekako, nonsalantno odsetah do kupatila (stereotip, ali nisam imao cega da se stidim :ph34r:), dobrano se isprah i lagano usetah u onsen. dozivljaj: prva liga! bario sam se kojih 15-ak minuta, posle otisao na Pokari Sweat i gledao neki fudbal na TV. druga je prica, ali kad su Japanci dali gol niko ni da reaguje, osim mene...

#41 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 02 December 2009 - 22:16

...posle otisao na Pokari Sweat i gledao neki fudbal na TV. druga je prica, ali kad su Japanci dali gol niko ni da reaguje, osim mene...


Samo u Aichi ima 125 onsena. Na ovoj mapi su kao bele mrlje. Tamo gde ih ima 10 u jednom mestu predstavljeni su jednom oznakom.

Posted Image

A, za TV, na 100 stepeni Celzijusa (100C suvog vazduha je samo neprijatno, nece te opeci ili ubiti. Ide i do 120C ponegde):

Posted Image

Moze da se gleda, dok izdrzis. Tesko vise od 10 minuta:

Posted Image

Tu sam, na tom TV u sauni onsena, video da je Rio dobio Olimpijadu 2016. Prvi put sam ovde, kada nije bilo nikoga u onsenu, otisao u locker room i uzeo kamericu da malo slikam.

Lokacija: Shirakawa, Gifu.

Edited by yoyogi, 03 December 2009 - 02:49.


#42 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 03 December 2009 - 12:30

Po lepom jesenjem danu, lepo izgleda i kuca Kiichira Toyode, osnivaca firme Toyota Jidosha (Toyota Motor).


Pre njega, do Novembra 1938. Toyota je bila fabrika razboja za tkanje. Ovo je slikano Novembra 2008. skoro bas na dan kada je Toyota Motor slavila 80-godisnjicu postojanja i postala, svojom zaslugom ali u neprijatnim okolnostima, najveci proizvodjac automobila na svetu.

Posted Image


Ne moze da se udje u kucu ali moze da se pridje.

Posted Image


Posted Image


Moze jos blize:

Posted Image


Posted Image

Imam i slike iz ove lodje ali unutra nema nista, samo pod.

Drugi i treci kanji karakter u prvoj slici su identicni i za "Toyo + ta" i za "Toyo + da". Opet firma se ne zove Toyoda nego Toyota.

Oba znace "plodno pirincano polje".

Interesantno je, da ako hoces da se nesto izgovara "toyota" onda je redosled pokreta kojima se pise kanji drugaciji i iznosi 8 sto je srecan broj za Japance. Inace se taj (identican) kanji pise sa 6 pokreta.

Eto, tu negde pocinju suptilnosti japanskih minimalizama koje koriste svugde i svaki dan, ne samo kada nazivaju najvecu fabriku vozila na planeti.

Lokacija: Kuragaike park, Toyota City, Aichi.

Edited by yoyogi, 03 December 2009 - 12:38.


#43 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 06 December 2009 - 15:13

Cvetanje u jesen...

I meni je ovo novo. Divlje tresnje (sakura) cvetaju u prvoj polovini aprila i to je veliki dogadjaj.

Medjutim, ima jos jedna vrsta sakure, "shikisakura" koja cveta 2 puta godisnje: u aprilu i u novembru.

Tako je ima u punom cvetu dok okolno drvece zuti i ostaje bez lisca, kao vrh brda u pozadini:

Posted Image


Posted Image


Posted Image


Evo ih ovde, svo cetvoro: zimzeleni borovi, listopadni jaseni, shikisakura + bambusi.

Cesto japansko prezime, Takeshita, i potice iz neke ovakve scene. Kada im je receno da izaberu prezime, stanovnici su gledali oko sebe i uzimali ono sto vide svaki dan. Garant da bi ovi iz kuca ispod uzeli Takeshita. Neko bi, da se razlikuje, uzeo Takemura.

Take = bambus
shita = ispod.
mura = selo

Stvarno, selo jeste ispod bambusove sume.

Posted Image


Bio je jos jedan razlog posete ovom mestu, poznatom po pravljenju papira:

Posted Image

Edited by yoyogi, 06 December 2009 - 15:14.


#44 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 06 December 2009 - 15:24

Pravljenje papira.

Tehnicki detalji - kako drvo (kozo) od koga se pravi raste, kako se sece, naparuje, ljusti, kora pretvara u pulpu, prikaze na na DVD-ju pre ulaska u radionicu.

Posted Image

Tamo ceka posuda sa spremnom pulpom i sito:

Posted Image

Pulpa se saspe u sito i onda se polako naginje (ne kao sejanje brasna) da voda sama iscuri iz pulpe.


Ja sam pravio ovakav list papira, sa malo neznih boja i 3 jesenja listica:

Posted Image

Dete je pravilo ovaj sa otiscima ruku, nastavnica i majka su pomagale:

Posted Image


Posted Image


Rezultat je otisao na susenje 30 minuta i onda ga urame i nosis kuci. Svoj sopstveni papir.

#45 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 December 2009 - 12:26

U istom danu, pomeranje na nocne stvari, dan je kratak.

Prestonica pomorandzi u Japanu. Rastu svugde, ne samo na farmama kojih ima bezbroj.

Gore se vide brda u jesenjim bojama:

Opadaju po zemlji:

Posted Image

Posted Image

Na odredistu, ljudi sede na najvetrovitijem mogucem mestu:

Posted Image

Evo zasto, imaju vrucu vodu kao "foot spa":

Posted Image


Medjutim, ovde smo da vidimo isto ovo mesto po noci:

Posted Image