Jump to content


Photo

Sta bi Srbi sa Kosova trebali da urade za bolji zivot?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
317 replies to this topic

#1 Foreigner

Foreigner
  • Members
  • 77 posts

Posted 06 November 2009 - 18:39

Ne znam jel ova tema ikad bila prisutna, al posto sam nov ovde, nadam se da nisam preterivao.

Danas sam citao neki clanak, gde g. Jeremic ma sastanku sa evropskim parlamentom zatrazio (opet) da Srbi ne izlaze na izbore, usporedivsi tamosnje neke Srbe sa nekim Albancima koji su radili za Milosevicev rezim.

Sta vi mislite oko toga?

#2 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 06 November 2009 - 18:54

Ne znam jel ova tema ikad bila prisutna, al posto sam nov ovde, nadam se da nisam preterivao.

Danas sam citao neki clanak, gde g. Jeremic ma sastanku sa evropskim parlamentom zatrazio (opet) da Srbi ne izlaze na izbore, usporedivsi tamosnje neke Srbe sa nekim Albancima koji su radili za Milosevicev rezim.

Sta vi mislite oko toga?


Diskutovalo se ali mislim da je ova tema uvek aktuelna pa se moze opet diskutovati.
Moje misljenje je da se Srbi moraju jednom zauvek odreci sufliranja i praznih obecanja iz Srbije i okrenuti se realnosti tj novom zivotu u njihovj drzavi. Istovremeno Vlada Kosova mora uzeti ovaj problem sa daleko vise ozbiljnosti nego sto to trenutno radi i Srbima stvoriti bolje uslove za zivot ako vec zele da oni zive na Kosovu. Znaci treba se raditi u oba smera. Srbi vec od 15 Novembra sebe mogu postaviti u mnogo bolju poziciju nego sto sada jesu. Naravno ako izlaze na glasanju. To ce znaciti da su oni spremni da prihvate novi realitet u novoj drzavi i tad bi se i Vlada vise posvetila njima. Ali ako budu nastavljali sa paralelnim zivotom, bojkotovanjem institucija i neplacenjem struje etc, onda ne vidim razloga zasto bi drzavala gubila vremena sa ljudima koji je bojkotuju.

#3 Foreigner

Foreigner
  • Members
  • 77 posts

Posted 06 November 2009 - 20:09

Diskutovalo se ali mislim da je ova tema uvek aktuelna pa se moze opet diskutovati.
Moje misljenje je da se Srbi moraju jednom zauvek odreci sufliranja i praznih obecanja iz Srbije i okrenuti se realnosti tj novom zivotu u njihovj drzavi. Istovremeno Vlada Kosova mora uzeti ovaj problem sa daleko vise ozbiljnosti nego sto to trenutno radi i Srbima stvoriti bolje uslove za zivot ako vec zele da oni zive na Kosovu. Znaci treba se raditi u oba smera. Srbi vec od 15 Novembra sebe mogu postaviti u mnogo bolju poziciju nego sto sada jesu. Naravno ako izlaze na glasanju. To ce znaciti da su oni spremni da prihvate novi realitet u novoj drzavi i tad bi se i Vlada vise posvetila njima. Ali ako budu nastavljali sa paralelnim zivotom, bojkotovanjem institucija i neplacenjem struje etc, onda ne vidim razloga zasto bi drzavala gubila vremena sa ljudima koji je bojkotuju.


Dobro, slazem se sa time da ljudi treba sami da kroje sebi sudbinu, ali eto, ja mislim da vlada Kosova mora da uradi vise za Srbe jer ovo sto su uradili do sad je samo neka povrsna politika.
Drugo je sta pise ustav Kosova, a drugo je situacija na terenu. Ja ne znam zasto recimo vlada Kosova ne stavlja kao prioritet povratak Srba i njihovu sigurnost, jer zvati Srbe samo na integrisanje i izbore, nekako mi zvuci licemerno.
Znam da neki ce reci: pa ni Albanci nisu izasli na izbore 90-tih, al to je proslost. Situacija sad je sasvim drugacija na Balkanu. Moram da citiram sad od tog istog clanka, gde g. Jeremic na sastanku sa evroparlamentarcima rekao nesto tipa: Srbija nikad nece priznati Kosovo, da bi mu neki parlamentarci rekli (citiram): rec "nikad" ne sme se NIKAD upotrebiti na Balkanu.

#4 bokimajk

bokimajk
  • Members
  • 190 posts

Posted 06 November 2009 - 20:36

Diskutovalo se ali mislim da je ova tema uvek aktuelna pa se moze opet diskutovati.
Moje misljenje je da se Srbi moraju jednom zauvek odreci sufliranja i praznih obecanja iz Srbije i okrenuti se realnosti tj novom zivotu u njihovj drzavi. Istovremeno Vlada Kosova mora uzeti ovaj problem sa daleko vise ozbiljnosti nego sto to trenutno radi i Srbima stvoriti bolje uslove za zivot ako vec zele da oni zive na Kosovu. Znaci treba se raditi u oba smera. Srbi vec od 15 Novembra sebe mogu postaviti u mnogo bolju poziciju nego sto sada jesu. Naravno ako izlaze na glasanju. To ce znaciti da su oni spremni da prihvate novi realitet u novoj drzavi i tad bi se i Vlada vise posvetila njima. Ali ako budu nastavljali sa paralelnim zivotom, bojkotovanjem institucija i neplacenjem struje etc, onda ne vidim razloga zasto bi drzavala gubila vremena sa ljudima koji je bojkotuju.


zauvjek ne postoji i realnosti se stalno mjenjaju
koliko imas godina kad ovo ne znas?

#5 bokimajk

bokimajk
  • Members
  • 190 posts

Posted 06 November 2009 - 20:38

Znam da neki ce reci: pa ni Albanci nisu izasli na izbore 90-tih, al to je proslost. Situacija sad je sasvim drugacija na Balkanu. Moram da citiram sad od tog istog clanka, gde g. Jeremic na sastanku sa evroparlamentarcima rekao nesto tipa: Srbija nikad nece priznati Kosovo, da bi mu neki parlamentarci rekli (citiram): rec "nikad" ne sme se NIKAD upotrebiti na Balkanu.
[/quote]


haha
jesu to oni isti sto su rekli da (citiram) kako kosovo nikad nece vise biti srbija??

#6 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 06 November 2009 - 21:19

zauvjek ne postoji i realnosti se stalno mjenjaju
koliko imas godina kad ovo ne znas?

Realnosti se menjaju ali treba ziveti u onoj aktuelnoj.
A koliko ti imas godina kada ovo ne znas?
Ili mislis da realnost se nije menjala u zadnjih 10 godina i da je Kosovo i dalje Srbija? O toj realnosti pises?

#7 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 06 November 2009 - 22:03

Realnosti se menjaju ali treba ziveti u onoj aktuelnoj.
A koliko ti imas godina kada ovo ne znas?
Ili mislis da realnost se nije menjala u zadnjih 10 godina i da je Kosovo i dalje Srbija? O toj realnosti pises?


Ukoliko i dalje ima Srba/Srpkinja koji se chudom chude shto je Kosovo drzhava (kakva takva), onda ne chudi neprihvatanje nove realnosti, ili, sto je, ja mislim, vishe stvar INATA. U oba sluchaja, srbi, koji zhive na Kosovu, rade u korist svoje shtete. Shto se njihovog kvaliteta zhivljenja na kosovu tiche, institucije kosova treba vishe da rade ali, i mi kao pojedinci treba da radimo/delamo, ne samo deklarativno.
Takodje, nashi sugradjani bi trebalo da su svesni, a ja mislim da jesu, bar velika veqina, da qe biti sve manje i manje gradjana kosova koji znaju Srpski. I zbog toga,pretpostavljam, je odbijanje nove realnosti.
Ukoliko mi ostali damo svoj kvalitativan doprinos, a na vidim valjanog razloga da bude drugchije, nashi sugradjani Srbi bi nashli sebe i videli bolju buduqnost za sebe i svoju decu ovde na Kosovu.

#8 elpida

elpida
  • Members
  • 138 posts

Posted 06 November 2009 - 22:28

Mozda ne bi bilo lose pitanje sta bi Srbi koji su otisli sa Kosova mogli da urade za Kosovo, jer u moj grad se doselio veliki broj ljudi sa Kosova, ali su im i neki clanovi porodice ostali dole. Ono sto je mene zaprepastilo je to da je dosta njih nezaposleno. Od toga sa tri osobe (30 - 35 godina) imam i neke blize kontakte pa kada sam ih pitala zasto ne pokusaju da se na neki nacin zaposle, odgovor je bio iz razloga sto se jos uvek vode kao radnici kosovske elektrodistribucije i da im se ne isplati da rade ovde. To isto vazi i za njihovu porodicu. Mislite o tome...

#9 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 06 November 2009 - 22:45

Znam da neki ce reci: pa ni Albanci nisu izasli na izbore 90-tih, al to je proslost.


pa nek kazu: albanci nisu izasli na izbore od 1990 do 1999, to jest, 9 godina. srbi nisu izasli na izbore od 1999 do 2009 s jednim malim prestankom 2002-e kada su izasli na izbore i artificijalno njihova stranka postala treca po snazi u parlamentu (dobili su 12 mesta + 10 baksis). ostali su u institucijama do marta 2004 i tada izasli zbog ociglednih razloga.

dakle:

1. albanci bojkotirali izbore od 1990 do sredine 1999. to je 8.5 godina ili recimo 9 godina jer izgleda lepse.
2. srbi bojkotuju od 1999 do 2009 a izasli 2002- sredina 2004. to je 8.5 godina ili recimo 9 jer izgleda lepse.

hajde da dajemo luft od 2-3 godina srbima i da ona, posle 11-12 godina pitamo: kada cete prestati upotrebiti ovaj "argument"?

#10 vlad_

vlad_
  • Members
  • 869 posts

Posted 06 November 2009 - 23:04

Mozda ne bi bilo lose pitanje sta bi Srbi koji su otisli sa Kosova mogli da urade za Kosovo, jer u moj grad se doselio veliki broj ljudi sa Kosova, ali su im i neki clanovi porodice ostali dole. Ono sto je mene zaprepastilo je to da je dosta njih nezaposleno. Od toga sa tri osobe (30 - 35 godina) imam i neke blize kontakte pa kada sam ih pitala zasto ne pokusaju da se na neki nacin zaposle, odgovor je bio iz razloga sto se jos uvek vode kao radnici kosovske elektrodistribucije i da im se ne isplati da rade ovde. To isto vazi i za njihovu porodicu. Mislite o tome...

svrha ovog posta?? mislis radnici elektrokosmeta a ne kek-a? ili mislis da im drzava kolektivno podeli otkaze?

Edited by vlad_, 06 November 2009 - 23:04.


#11 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 06 November 2009 - 23:16

zauvjek ne postoji i realnosti se stalno mjenjaju
koliko imas godina kad ovo ne znas?


Istina je da se realnosti menjaju cesto u istoriji i to moze da se desava i u buducnosti. Medjutim o kojem buducnoscu mi pricamo? Kakva je trenutna situacija i kako trenutna realnost moze da se menja hajde da kazemo u korist Srbije. Sta bi Srbija mogla uciniti ako hipoteticno kazemo da ce biti jaka i imace jakih saveznika to je verovatno neka snazna Rusija!! Pricamo o vremenu od 50 i vise godina. Pa ce Srbija uci u rat da bi povratila Kosovo. To je SciFi naravno jer kada malo trezvenije razmislimo onda znamo da ta izmisljena promena u svetu nece doci jer oni koji su jaki istovremeno su i pametni i nece dozvoliti da njihov kapital pada da bi ojacali druge. Srecom svedoci smo u vremenu kada je velika kriza zahvatila svet i vidimo da oni koji su bili jaki nastavili da budu jaki. A kakva je perspektiva Srbije to najbolje pokazuje jedna vest od pre nekoliko dana (otvarao sam temu o tome) da Srbija ove godina postigla samo 68% BDP-a od 1989 godine. Samo ekonomisti znaju kakva je to katastrofa i sta znaci ponasati se onako kako se ponasala Srbija zadnjih 2 decenija.

Zato umesto gluposti o nekakvom cekanju da se realnost menja mnogo bolje je malo se smiriti i pokusati razmisliti racionalno. Ma sta se misli o 90-tih godina mora biti jasno da Srbi na Kosovu imaju perspektivu iskljucivo u okviru sistema na Kosovu. Pa cak i oni na severu Kosova. Setimo se samo Istocne Slavonije koja je bila prakticno deo Srbije gde je Srbija uradila isto ono sto radi na severu Kosova. I gde je sada Istocna Slavonija? Pa naravno kao deo Hrvatske i u okviru sistema Hrvatske. A to se postiglo mirnim putem.

Izlazak Srba na izbore 15 Novembra jeste od zivotnog znacaja za njih. Time se stavarju uslovi da Srbi stvarno upravljaju svojim zivotima i stvaraju se istovremeno uslovi za trajan opstanak. Ako ne izadju na izbore i nastavlja se zivot u nekakvim getoima onda nema perspektive. U atmosferi gde nema perspektive za normalan zivot onda veliki broji mladih Srba brzo ce napustiti Kosovo i pokusati pronaci bolji zivot ali ne na Kosovu. Bez mlade generacije i ona stara nece videti perspektivu. Za Srbe na Kosovu bice ono famozno Sekspirovo "to be or not to be" ali srecom na njih je da sami odlucuju o tome.

#12 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 06 November 2009 - 23:20

pa nek kazu: albanci nisu izasli na izbore od 1990 do 1999, to jest, 9 godina. srbi nisu izasli na izbore od 1999 do 2009 s jednim malim prestankom 2002-e kada su izasli na izbore i artificijalno njihova stranka postala treca po snazi u parlamentu (dobili su 12 mesta + 10 baksis). ostali su u institucijama do marta 2004 i tada izasli zbog ociglednih razloga.

dakle:

1. albanci bojkotirali izbore od 1990 do sredine 1999. to je 8.5 godina ili recimo 9 godina jer izgleda lepse.
2. srbi bojkotuju od 1999 do 2009 a izasli 2002- sredina 2004. to je 8.5 godina ili recimo 9 jer izgleda lepse.

hajde da dajemo luft od 2-3 godina srbima i da ona, posle 11-12 godina pitamo: kada cete prestati upotrebiti ovaj "argument"?


Izmedju 90 i 99 Srbija je Albancima nudila samo silu, zlocine, zabranu skolovanja i mnogo toga. Albanci nisu imali drugog izbora sem da bojkotuju tu drzavu. A i nisu je bojkotirali do ove mere do koje Srbi bojkotuju Kosovo (struja, licni dokumenti, registarske tablici itd)

Nije to nikakav argument. Niti je ikada bio.

#13 Foreigner

Foreigner
  • Members
  • 77 posts

Posted 07 November 2009 - 01:29

Znam da neki ce reci: pa ni Albanci nisu izasli na izbore 90-tih, al to je proslost. Situacija sad je sasvim drugacija na Balkanu. Moram da citiram sad od tog istog clanka, gde g. Jeremic na sastanku sa evroparlamentarcima rekao nesto tipa: Srbija nikad nece priznati Kosovo, da bi mu neki parlamentarci rekli (citiram): rec "nikad" ne sme se NIKAD upotrebiti na Balkanu.



haha
jesu to oni isti sto su rekli da (citiram) kako kosovo nikad nece vise biti srbija??


Nisu valjda, samo su mu valjda malo izmerili puls, i dali do znanja, da kad tad mora da se stvarno suoce sa probmlemom zvanim Kosovo ili ga "pripremili" sta moze da ocekuje od Evrope.

#14 antiimperijalista

antiimperijalista
  • Members
  • 120 posts

Posted 07 November 2009 - 18:01

srbi na kosovu treba da naprave revoluciju, zajedno sa albancima, i da ukinu državu i naprave ekonomsku ravnopravnost. samo tako će proizvedena dobra završiti u njihovim rukama umesto u rukama bogataša i političara.
protiv nacionalizma i rata, za revoluciju!

#15 bokimajk

bokimajk
  • Members
  • 190 posts

Posted 07 November 2009 - 21:04

Realnosti se menjaju ali treba ziveti u onoj aktuelnoj.
A koliko ti imas godina kada ovo ne znas?
Ili mislis da realnost se nije menjala u zadnjih 10 godina i da je Kosovo i dalje Srbija? O toj realnosti pises?



ja zivim u aktuelnoj i ako mi se ne ona svidja radim i cekam prvu priliku da je promjenim...
i ko sto vidis to i drugi srbi u krajini srpskoj i sve vise na kosovu rade
zive svakodnevni zivot i cekaju svoju priliku...