Jump to content


Photo
- - - - -

Sinestezija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 29 October 2009 - 11:31

Ovo nije neka ozbiljna naucna tema (vise chit-chat), ali nisam znala koji potforum bi bio najprikladniji (zamolila bih da se premesti ako joj ovde nije mesto. thanks :ph34r: ).

Dakle, na otvaranje teme me prvenstevno nagnala sledeca recenica iz wikinog clanka o sinesteziji:

Synesthetes often report that they were unaware their experiences were unusual until they realized other people did not have them

tj. da ja nisam slucajno nocas krenula da trazim nesto drugo po netu i naletela na ovo, jos uvek ne bih znala da ne vide svi brojeve, datume, dane u nedelju u nizu, redovima, kao pie chart itd., ali da krenem redom...
pre neki dan pricam prijatelju sta sam sanjala a on mi kaze 'pa zar ti citas u snu?!'. pa naravno rekoh, zar ti ne citas? i onda mi on kaze da mali broj ljudi moze da cita (duze od jedne do dve reci) u snu. kako ja nista ne verujem dok ne proverim s Internetom, krenem veceras iz dosade to da guglam i naravno prvi bude wiki clanak o snovima. tu ne nadjem nista konstruktivno oko tog procenta ljudi sposobnih da citaju u snu, ali mi paznju privuce recenica: "For instance, people with synesthesia have never reported entirely black-and-white dreaming, and often have a difficult time imagining the idea of dreaming in only black and white.". tu se odmah prepoznam jer se ceo zivot srecem s ljudima koji krenu da se cude kako ja sanjam u boji a onda ja nastavim da se cudim kako oni ne sanjaju u boji..i kliknem na link ka synesthesia. i da skratim pricu, posto na linku ionako sve pise, ispostavi se da nesto sto sam ja uzimala zdravo za gotovo ceo svoj zivot (bukvalno otkad pamtim) ima naucno ime i nije prisutno kod svakoga. 'moj slucaj' je da dani u nedelji 'imaju' boju, oblik i teksturu (tj. kad god se pomene ima dana u nedelji ja imam tu...predstavu u glavi) i da su mi brojevi, (bilo koji - dani, datumi, godine) prostorno rasporedjeni. kada se pomene datum, ono sto ja 'vidim' i sto sam oduvek 'videla' je pie chart, koji ide clock wise od 1. jan ka 1. dec, sa sadasnjim trenutkom na ovoj unutrasnjoj ivici grafa. i to je uvek tako, ja nemam nikakvu kontrolu nad tom slikom. godine pak su mi u 'nizu', kao na kanapu...ove predstave kod mene ispunjavaju dole navedene kriterijume:
# Synesthesia is involuntary and automatic.
# Synesthetic perceptions are spatially extended, meaning they often have a sense of "location." For example, synesthetes speak of "looking at" or "going to" a particular place to attend to the experience.
# Synesthetic percepts are consistent and generic (i.e., simple rather than pictorial).
# Synesthesia is highly memorable.
posle cunjah po nekim upitnicima o 'vasoj sinesteziji' i vidim da ima i pitanja tipa 'koliko je jasna vasa slika, koliko precizno mozete da odredite polozaj odredjenog meseca ili dana ili godine pre nego slika postane mutna" - ja mogu na mom pie chartu da nadjem 14. maj npr. bez ikakvih problema. godine u mom nizu isto.

posto mi je stvarno iznenadjenje da to nije kod svih tako, interesuju me vasi 'slucajevi' :).

znaci:
1) je l mozete da citate u snu?
2) je l i vama godine izgledaju kao polozeni pakmani nanizani na dugacak kanap? je l vam uopste ikako 'izgledaju'?

#2 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 29 October 2009 - 13:55

daj i meni malo tih tvojih pecuraka! :)

ja ponekad cujem glasove poznatih mi ljudi u glavi, ali stvarno cujem, i to mi prija. ne znam da li i vi, ali ne bih bash mnogo guglao o tome

to tvoje mi zvuci kao neki tvoj unutrasnji svet u boji, good for you! :ph34r:

#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 October 2009 - 14:08

Nikad mi nije bilo jasno to sa sanjanjem u boji :ph34r: , mislim - a kako drukčije da sanjam? Pa nisam crno-beli TV pa da izgubim boje :)

A ovo za datume i godine je interesantno, meni su meseci u godini u različitim bojama.
Godine mi deluju da su u dugačkom nizu, a različiti periodi su mi u drukčijim bojama ili nijansama.
A i dani u nedelji su u nizu ali malom koji se vidi ceo.


A da li umem da čitam u snu - nemam pojma :D

Samo znam da često sanjam kao da sam u nekom filmu i kao da usput smišljam scenario (koji neretko ima čak i smisla) ali ne učestvujem. Pri čemu sve deluje kao stvarno, ne kao film, kao da ja sve te neke događaje sa strane posmatram. A ličnosti su totalno nepoznate/izmišljene.

#4 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 29 October 2009 - 14:12

Nevezano a temu, ali vezano za snove.

Ja mogu da sanjam u boji. Mislim, kako iko može da sanja crno-belo? A mogu i da čitam, vidim koliko je sati i koji je dan. Jedino što ne mogu je da trčim, upalim svetlo ili vozim automobil brže od hoda pešaka.
Kad u snu probam da vozim automobil, što brže idem, to auto dobija veću masu i ide sporije. Pretvara se u kamion, autobus, voz. A dešava se često i da se rapline i da ostane samo sedište sa volanom, ali meni to kao da ni najmanje ne smeta, ja i dalje pokušavam da dodam gas.
Kako se to može objasniti?
Kod mene u snovima, jedine brze stvari su one što mene jure.

#5 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 29 October 2009 - 14:22

ispade da samo ja sanjam crno-belo i nemam pekmene umesto datuma :ph34r:

za trcanje znam objasnjenje, mozak nema povratnu reakciju od misica i zato vam se uvek cini da trcite sporo, isto i udarac, i jos ponesto...

#6 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 29 October 2009 - 16:06

tu se odmah prepoznam jer se ceo zivot srecem s ljudima koji krenu da se cude kako ja sanjam u boji a onda ja nastavim da se cudim kako oni ne sanjaju u boji..

znaci:
1) je l mozete da citate u snu?
2) je l i vama godine izgledaju kao polozeni pakmani nanizani na dugacak kanap? je l vam uopste ikako 'izgledaju'?

Sad se i ja cudim, mislila sam da je upravo obrnuto: da samo neki ljudi sanjaju crno-belo, a vecina u boji? :ph34r:
Mislim da ne mogu da citam u snu, ali se ja svojim snova secam ujutru samo kao nepovezanih puzzles, retko, retko imam u secanju san kao celinu. Ovo drugo sto pitas sam sigurna da kod mene ne vazi, ne mogu cak ni da zamislim nanizane brojeve i godine. Kad je memorija u pitanju, brojevi i datumi su mi najtezi. Iz tog razloga nikad nisam volela istoriju (mislim u skoli, kada je bilo potrebno bubaciti znacajne datume, danas bez tog opterecenja volim da citam historical nonfiction)

#7 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 29 October 2009 - 19:38

Sad se i ja cudim, mislila sam da je upravo obrnuto: da samo neki ljudi sanjaju crno-belo, a vecina u boji? :ph34r:

nemam vremena sad da potrazim ponovo, ali mislim da wiki rece da danas tek 12% (mislim) ljudi sanja iskljucivo crno-belo, ali da je ranije taj broj bio veci i da je za smanjenje istog upravo odgovorna televizija u boji. meni je super kad mi se desi da sanjam boje koje su intenzivnije nego ista sto vidim na javi (desilo mi se sa crvenom, zlatnom i plavom).
druga zanimljiva stvar koja mi se desi u snovima s vremena na vreme je da u snu pisem ili citam pesmu i ta pesma je u snu - apsolutno fennnnoooommmmennnaaalnaaaaa! i kad se probudim ja se secam pesme, nekad manje nekad vise (npr. cele jedne strofe), samo sto shvatim da 'napisano' nema ama bas nikakvog smisla :) (znaci nisu same reci te koje su bile odgovorne za lepotu pesme u snu - mozak je cudo! :D ).

A ovo za datume i godine je interesantno, meni su meseci u godini u različitim bojama.
Godine mi deluju da su u dugačkom nizu, a različiti periodi su mi u drukčijim bojama ili nijansama.
A i dani u nedelji su u nizu ali malom koji se vidi ceo.

da, a vidis kod mene boje uopste ne igraju bitnu ulogu u tim 'slikama' - ovi prikazi datuma i niza godina mi uopste nisu u boji (samo neki shades of gray), dok dani u nedelji imaju boju ali ne toliko intenzivnu, naglasak je na obliku i teksturi (cetvrtak mi je uvek imao drugaciju 'teksturu' od ponedeljka :D).

#8 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 29 October 2009 - 19:42

ispade da samo ja sanjam crno-belo i nemam pekmene umesto datuma :D

evo ga misko u 12% :) :ph34r:

#9 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 29 October 2009 - 21:46

A da li ti i zvuci imaju boju? Citala sam nekad davno nesto o tome, pa si me ovom temom podsetila...

#10 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 29 October 2009 - 21:56

evo ga misko u 12% :D :D


cuj, tebi je jednostavno krivo sto ja sanjam crno-belo, hoces da kazes da ja samo gledam crno-beli TV? :ph34r:

idi, ajde, da brojis pingvine.

on topic: kad se budes setila neke svoje pesme, ili necega sto "procitas" u snu, slobodno napisi ovde, a ja kad cujem glasove u glavi isto cu da zapisem, to je uvek gomila teskih gluposti, ali je meni lepo da slusam poznat glas :)

#11 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 29 October 2009 - 22:39

A da li ti i zvuci imaju boju? Citala sam nekad davno nesto o tome, pa si me ovom temom podsetila...

ne. kod mene nema te chromo - sinestezije (a ta je upravo vise izucavana).

kad se budes setila neke svoje pesme, ili necega sto "procitas" u snu, slobodno napisi ovde, a ja kad cujem glasove u glavi isto cu da zapisem, to je uvek gomila teskih gluposti, ali je meni lepo da slusam poznat glas

meni pesme bolje idu na javi, bar imaju nekog smisla :), a poslednje sto sam citala je bila nek adresa (koja nije trebala to da bude :ph34r: ).

Edited by estel, 29 October 2009 - 22:41.


#12 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 14 March 2010 - 11:10

posle cunjah po nekim upitnicima o 'vasoj sinesteziji' i vidim da ima i pitanja tipa 'koliko je jasna vasa slika, koliko precizno mozete da odredite polozaj odredjenog meseca ili dana ili godine pre nego slika postane mutna" - ja mogu na mom pie chartu da nadjem 14. maj npr. bez ikakvih problema. godine u mom nizu isto.

kako mislish nadjesh? setish se shta si radila 14. maja ili?

posto mi je stvarno iznenadjenje da to nije kod svih tako,

interesuju me vasi 'slucajevi' :).

znaci:
1) je l mozete da citate u snu?
2) je l i vama godine izgledaju kao polozeni pakmani nanizani na dugacak kanap? je l vam uopste ikako 'izgledaju'?

hm, kontam da nikad nisam chitala u snu. :D
shta ti chitash u snu? shta god da je, mora biti ili produkt secanja na vec prochitano ili potpuno nov konstrukt.
ja godine vidim kao stepenice ali kao iz onih Esherovih slika, gde 1984. moze biti i iznad i ispod 1990. zavisno da l se secam unazad ili unapred.

nemam vremena sad da potrazim ponovo, ali mislim da wiki rece da danas tek 12% (mislim) ljudi sanja iskljucivo crno-belo, ali da je ranije taj broj bio veci i da je za smanjenje istog upravo odgovorna televizija u boji. meni je super kad mi se desi da sanjam boje koje su intenzivnije nego ista sto vidim na javi (desilo mi se sa crvenom, zlatnom i plavom).
druga zanimljiva stvar koja mi se desi u snovima s vremena na vreme je da u snu pisem ili citam pesmu i ta pesma je u snu - apsolutno fennnnoooommmmennnaaalnaaaaa! i kad se probudim ja se secam pesme, nekad manje nekad vise (npr. cele jedne strofe), samo sto shvatim da 'napisano' nema ama bas nikakvog smisla :ph34r: (znaci nisu same reci te koje su bile odgovorne za lepotu pesme u snu - mozak je cudo! :D ).

jes vala. tako i ja nekad, sanjam da sam sa nekim fenooooooooooomenalnim tipom, a kad se probudim skontam da tip uopshte nije imao lice. :D

da, a vidis kod mene boje uopste ne igraju bitnu ulogu u tim 'slikama' - ovi prikazi datuma i niza godina mi uopste nisu u boji (samo neki shades of gray), dok dani u nedelji imaju boju ali ne toliko intenzivnu, naglasak je na obliku i teksturi (cetvrtak mi je uvek imao drugaciju 'teksturu' od ponedeljka :D).

meni je ponedeljak crven, utorak crn, sreda braon, chetvrtak ljubichast, petak plav, subota zuta, nedelja narandzasta

#13 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 14 March 2010 - 13:49

posto mi je stvarno iznenadjenje da to nije kod svih tako,
hm, kontam da nikad nisam chitala u snu. :)
shta ti chitash u snu? shta god da je, mora biti ili produkt secanja na vec prochitano ili potpuno nov konstrukt.
ja godine vidim kao stepenice ali kao iz onih Esherovih slika, gde 1984. moze biti i iznad i ispod 1990. zavisno da l se secam unazad ili unapred.

A da li se tebi ili nekome desilo da u snu npr, pricate s nekim ili nesto nekome i da tako upotrijebite neke rijeci i tako ih poredate da i sebe same iznenadite. I da ste tog razgovora tj govora samo josh malo ''svjesni'' nakon budjenja i poslije se gubi? :ph34r: Ako kontash sta govorim?

Edited by Rotterdamac, 14 March 2010 - 13:53.


#14 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 17 March 2010 - 20:43

ovaj topik je freakshow :ph34r:

#15 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 17 March 2010 - 22:36

kako mislish nadjesh? setish se shta si radila 14. maja ili?

na, pojma nemam sta sam radila :ph34r:. tacno vidim tu tacku na pie chartu...

hm, kontam da nikad nisam chitala u snu. :D
shta ti chitash u snu? shta god da je, mora biti ili produkt secanja na vec prochitano ili potpuno nov konstrukt.

razlicite stvari...da, uglavnom mogu da povezem sa necim iz secanja.

jes vala. tako i ja nekad, sanjam da sam sa nekim fenooooooooooomenalnim tipom, a kad se probudim skontam da tip uopshte nije imao lice. :D

mene nervira kad u snu procitam ili cujem fenomenalnu pesmu a kad se probudim shvatim da stihovi (koji su mi u snu bili prosto predivni) nemaju nikakvog smisla :)