Jump to content

Photo

Ibrahim Rugova - lik i delo

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
171 replies to this topic

#1 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 22 October 2009 - 23:29

Da im slomimo teoriju o "ekipi". :ph34r:

Bez zezanja meni je zanimljivo da pratim ovu raspravu

#2 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 22 October 2009 - 23:32

Bez zezanja meni je zanimljivo da pratim ovu raspravu

koju raspravu Magi?

#3 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 22 October 2009 - 23:34

koju raspravu Magi?

Oko Rugove i LDK.

#4 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 22 October 2009 - 23:47

Oko Rugove i LDK.

Ok. Mislim da delish moje mishljenje o Rugovi ili kako ga sada nazivaju istorijskim predsednikom Kosova.
I u pravu si naravno, lako je sa ove vremenske distance kritikovati pokret na cijem se celu postavio Ibrahim Rugova u vremenu kada niko ama bash niko ne samo na Kosovu nego manje vishe u svim Republikama bivshe SFRJ nije smeo da se suprostavi zahuktaloj politici SMrada.
Ja sam tada zhiveo u Prishtini i znam da su ljudi izbegavali i da prodju pored sedishta LDK jer su se bojali da ih neshto loshe ne snadje...bilo je napeto, bilo je opasno ..ali je bio jedini organizovani otpor tadashnjoj suludoj politici...

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 22 October 2009 - 23:51

Ok. Mislim da delish moje mishljenje o Rugovi ili kako ga sada nazivaju istorijskim predsednikom Kosova.
I u pravu si naravno, lako je sa ove vremenske distance kritikovati pokret na cijem se celu postavio Ibrahim Rugova u vremenu kada niko ama bash niko ne samo na Kosovu nego manje vishe u svim Republikama bivshe SFRJ nije smeo da se suprostavi zahuktaloj politici SMrada.
Ja sam tada zhiveo u Prishtini i znam da su ljudi izbegavali i da prodju pored sedishta LDK jer su se bojali da ih neshto loshe ne snadje...bilo je napeto, bilo je opasno ..ali je bio jedini organizovani otpor tadashnjoj suludoj politici...

Pa slazem se ja sa tobom ali sada Gjergji ima da me napuca samo tako....

#6 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 22 October 2009 - 23:53

I u pravu si naravno,

Ih bre Presh, al´ ga baris :ph34r:

lako je sa ove vremenske distance kritikovati pokret na cijem se celu postavio Ibrahim Rugova u vremenu kada niko ama bash niko ne samo na Kosovu nego manje vishe u svim Republikama bivshe SFRJ nije smeo da se suprostavi zahuktaloj politici SMrada.

Cinjenica je da je Rugova puno govorio a malo ili nimalo se zalagao za neku nezavisnost Kosova. Sve po statutu partije mu.

#7 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 22 October 2009 - 23:55

Pa slazem se ja sa tobom ali sada Gjergji ima da me napuca samo tako....

E tek si sada jebo jezha MAG :ph34r:

#8 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 22 October 2009 - 23:58

Ih bre Presh, al´ ga baris :ph34r:

Cinjenica je da je Rugova puno govorio a malo ili nimalo se zalagao za neku nezavisnost Kosova. Sve po statutu partije mu.

Istina, pushke se nije dotakao.

#9 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 23 October 2009 - 00:02

Istina, pushke se nije dotakao.

Posle sam ti ja bezobrazan Presh. Sto puta ti ponavljam istu stvar a ti umesto da je pobijes, postajes cinican kao ovde povise. No, svejedno. Nisam odavno bio ovde pa rekoh malo da se provedemo. Vidimo se neku drugu noc :ph34r:

#10 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 October 2009 - 00:16

Posle sam ti ja bezobrazan Presh. Sto puta ti ponavljam istu stvar a ti umesto da je pobijes, postajes cinican kao ovde povise. No, svejedno. Nisam odavno bio ovde pa rekoh malo da se provedemo. Vidimo se neku drugu noc :ph34r:

Koliko shvatam zameras mu sto se nije otvoreno zlagao za nezavisnost Kosova.Realno gledano kada je Ibrahim imao uticaj a tu govorimo o kraju 80tih ili pocetku 90tih to nije bilo realno.Jednostavno Milosevic je bio suvise jak a MZ zauzeta raspadom SSSR-a , Kuvajtom i ratovima u Bosni i Hrvatskoj.
Moj je utisak da je 98me ili 99te on samo bio figura a da nije imao puno uticaja na ono sto se desava na terenu.Opet ostao je uz vecinu naroda i ja to postujem dok je Tachi sedeo u Svajcarskoj ili Albaniji.

#11 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 23 October 2009 - 00:28

Statut LDK nikada nije predvidjao nezavisnost Kosova. Ili mozes ovo pobiti?

Statut je dokument koji organizuje delatnost jedne stranke, institucije ili druge ustanove. Statut kao takav ne sadrzava politicke ciljeve, vec samo govori o internoj organizaciji te institucije ili stranke. to sto ti hoces pitati je da li je PROGRAM LDK ikada sadrzao nezavisnost Kosova kao politicki cilj LDK ali malo se zeznuo s statusom, a onda i s statutom.

a da li je LDK imala taj cilj na svom programu ili ne - to je totalno nebitno. ono sto jeste bitno je da je Skupstina Kosovo proglasila tu nezavisnost. ni LDK ni PDK a bogami ni AAK, AKR, LDD, IBRD, SLS, PLK, VATAN, VAKAT, KDTP ili druge politicke partije nisu izglasane od naroda da nesto proglasi (ili ne) u ime stranackog programa. to radi samo Skupstina Kosova kao najvisa institucija i institucija koja direktno predstavlja suverena - gradjane.

ako hoces da se cackas s mrtvim covekom i neces da mu das mira, onda moras da se uhvatis na neke konkretne i vazne stvari - pokusaj blokiranja studentskih demonstracija 1997, dominacija LDK njegovim likom i delom, nedostatak ikakvog politickog debata unutar najvece partije na Kosovu, izgubljenost tokom vaznih 1997-99 godina, pasivnost, obsesija s simbolima i nedostatak vizije i akcije oko vaznih stvari (ekonomija, odbrana gradjana pre i posle rata, itd)., korumpiranost njegove familije (posebno njegovog starijeg sina) koji je kontrolisao sve tendere dok je I.R. bio ziv, itd. imas dovoljno materijala bez da govoris o stvarima koje nisu vazne, niti ih razumes.

Edited by Unbeliever, 23 October 2009 - 00:29.

#12 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 23 October 2009 - 00:45

Koliko shvatam zameras mu sto se nije otvoreno zlagao za nezavisnost Kosova.Realno gledano kada je Ibrahim imao uticaj a tu govorimo o kraju 80tih ili pocetku 90tih to nije bilo realno.Jednostavno Milosevic je bio suvise jak a MZ zauzeta raspadom SSSR-a , Kuvajtom i ratovima u Bosni i Hrvatskoj.
Moj je utisak da je 98me ili 99te on samo bio figura a da nije imao puno uticaja na ono sto se desava na terenu.Opet ostao je uz vecinu naroda i ja to postujem dok je Tachi sedeo u Svajcarskoj ili Albaniji.

Rugova je bio enigmatican covek, previse odan nekakvom literarnom misticizmu i idili. nije bio zreo za taj posao niti je ikad sazreo, bio je dobar covek ali totalno impotentan da nesto predlozi ili ne daj boze to ostvari. LDK je vodio Fehmi Agani (ubijen 1999 dok je isao vozom za Skopje), jedan vredan covek, poznati sociolog i filolog i ideoloski mozak iza LDK. Rugovi je bilo udobno dok je on bio predsednik, volio je kafu a ponekad i rakiju, uzivao je status nekakvog spasioca a kontrolu je imao sve do 1995 kada se videlo da se Dayton nimalo nije bavio Kosovom kako je obecavao Rugova. kada su bile ukinute i sankcije tada je to doslo kao shok na Kosovu jer situacija nije se nimalo popravila ovde a SMrad vec se grli s vaznim ljudima.

ovo je bila poslednja kapa i retko ko je to shvatio od stranih politicara. bilo je samo pitanje vremena kada ce Rugova potpuno izgubiti kontrolu i to se desilo vec 1997 s studentskim demonstracijama koje su organizovane i pored toga sto se on protivio tome (razlog je bio sporo implementiranje sporazuma SMrad - Rugova oko objekata skola i fakulteta). kada je i ta grupa otkazala poslusnost, Rugova vec je bio politicki mrtav. stvorile su se frakcije oko akademika Qosja i Hidajet Hysenija i posle se desio rat. ali posle rata desile su se razne negativne stvari - prvenstveno s srbima - ali i s albancima i ljudi su shvatili da su ovi koji su prodaju "oslobodiocima" (za razliku od onih stvarnih koji su, kada se rat zavrsio, ostali da se bave normalnim stvarima) zedni para i nekretnina i da nece gotovo niko ostati a da ne oseca njihovu dugu ruku. uzurpacije stanova, imovine, ubijanje politickih neistomisljenika, pa gradjavinska mafija (ubijen Rexhep Luci koji se suprostavio nelegalnim gradnjama u Prishtini 2001-e), pa petrol mafija, pa onda stvaranje nekakve vlade bez ikakvog mandata od naroda, itd. toliko su zajebali bili da se Rugova, politicki mrtav i u Nemackoj celo ovo vreme, vratio i iznenada nalazio u situaciji gde on osvaja gotovo 50% glasova na izborima 2001-e.

tada su ovi anti-rugovisti ili bolje receno oportunisti shvatili da su gadno zajebali s svim svinjarijama posle rata i poceli da se pretvaraju u politicke partije i alijanse za bolju buducnost ( :ph34r: ). tada je vec bilo kasno i ne bi se docepali vlasti da se LDK, posle smrti Rugove, nije dodatno oslabila formiranjem nove partije LDD od strane Dacija, saradnika Rugove i pretendenta za njegov fron (koji je dobio Sejdiu). da se razumemo, LDK je stara partija koja nije imala nikada petlju da se bavi ozbiljnim reformama i nju jos vode ti isti ljudi koji su je vodili pre 15-20 godina. ali su njihove pobede bile vise frustracija naroda s ovim "herojima" koji su tek bili videli asfalt a vec su postali samoproglasene politicke zvezde i legende.

naravno, u medjuvremenu PDK i druge manje partije imale su njihove "ups and downs" i neke od njih su pocele da se profilisu kao ozbiljne stranke s ozbiljnim programom a neke su ostale kakve su bile pre 5-10 godina - lider je partija i partija je lider.

no, ovo postaje vec poduze pa necu vise o ovome sem ako nekog nesto zanima (iz mog ugla, naravno).

Edited by Unbeliever, 23 October 2009 - 00:45.

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 October 2009 - 00:54

ovo je bila poslednja kapa i retko ko je to shvatio od stranih politicara. bilo je samo pitanje vremena kada ce Rugova potpuno izgubiti kontrolu i to se desilo vec 1997 s studentskim demonstracijama koje su organizovane i pored toga sto se on protivio tome (razlog je bio sporo implementiranje sporazuma SMrad - Rugova oko objekata skola i fakulteta). kada je i ta grupa otkazala poslusnost, Rugova vec je bio politicki mrtav.

pa to je i moj utisak da je Rugova 97me bio samo formalno lider ali nije imao nikakav uticaj.

#14 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 23 October 2009 - 00:59

pa to je i moj utisak da je Rugova 97me bio samo formalno lider ali nije imao nikakav uticaj.

ipak je imao makar minimalni uticaj jer su plate zdravstenog i edukativnog sektora zavisile od njega, to jest, njegovog coveka Bukoshija koji je bio Rugovin premijer (in exile). tu je imao malo lufta ali je taj uticaj bio minimalan - toliko minimalan da ga ni oni nisu poslusali i svi izasli na proteste (na celu s tadasnjim rektorom UP, Ejup Statovci).

Statovci je ovaj desno a ovaj sto ga vuku je Albin Kurti. kao sto se vidi, nije bilo represije i policijske brutalnosti. :ph34r:

Posted Image

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 October 2009 - 01:06

Statovci je ovaj desno a ovaj sto ga vuku je Albin Kurti. kao sto se vidi, nije bilo represije i policijske brutalnosti. :ph34r:

Da budem iskren tek sada mi nista nije jasno.Ko tu koga vuche...