Jump to content


Photo
- - - - -

Ostati ili otići?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3457 replies to this topic

#1 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 01 October 2009 - 20:19

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.
Hvala unapred!!! :rolleyes:

#2 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 01 October 2009 - 21:02

Ispalo je da nemam hrabrosti da presečem. Ne plašim se da ne bih mogao da se snađem ili kako već, prosto, nisam želeo da restartujem svoj život na nekom drugom mestu. proračunam koliko bi trebalo vremena da se, što se kažu, snađem, završim ovo ili ono, vidim koliko bih posle toga imao godina i... Ma koliko mi stvari ovde ponekad izgledale loše, ispalo je da se nadam da će biti bolje... Da li postaje bolje teško je izmeriti. Tako, rasteš, menjaš se, pa je teško reći da li ti je pre 5 godina bilo bolje ili gore. Na kraju, uvek pomislim da i ako odem negde, opet bih radio neki posao, imao neke svoje redovne brige i opet bih se logovao na iste forume. A to sve mogu odavde. Kako sada stoje stvari, sem neke direktne pretnje po moj život, teško da bi me nešto moglo oterati. Ima toga još, ali mi se spava :ph34r:

#3 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 01 October 2009 - 21:14

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.
Hvala unapred!!! :ph34r:


Draga seko,
nadam se da ces procitati moj post pre nego sto mi ga moderatori obrisu (ta akcija je vrlo popularna poslednjih dana na temi o Bris Tatonu).
Prvo, imas i podforum Imigracija na istom ovom forumu - tamo obitavaju ljudi kao ja - imigranti, pobegulje, gastarbajteri ili kako je vec podrugljivo i popularno da se nazivaju ljudi kloji zive van Srbije. Mi smo jos jedna od grupa, pored Roma, stranaca i homoseksualaca koja se nalazi na meti agresivnih elemenata drustva u Srbiji i njihovih pomagaca - moderatora B92 foruma.
Drugo, pitanje je vrlo uopsteno i vrlo licno; niko ti nece i ne moze dati detaljan i potpun odgovor.
Ukratko - Ja apsolutno preporucujem odlazak, ja sam otisao sa 28 (pre 9) godina, da sam mogao otisao bih i ranije; 60% mog razreda iz srednje skole je van Srbije, 90% kolega sa ETF je van Srbije. (naravno da takve podatke neces cuti na RTS jer to steti imidzu Srbije)
Koja su kljucna pitanja koja sebi mozes da postavis:
- Da li sam ambiciozna, vredna, da li imam radne navike?
- Da li mi vazno da naucim nove, napredne stvari (u bilo kojoj oblasti)?
- Da li mogu da zivim daleko od roditelja?
- Da li lako upoznajem nove ljude, zemlje i da li me to ispunjava?
- Da li mogu da zivim bez svakodnevnog kafenisanja i traceva, blejanja?

Toliko za sad. Srecno.

#4 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 01 October 2009 - 21:24

Draga seko,
nadam se da ces procitati moj post pre nego sto mi ga moderatori obrisu (ta akcija je vrlo popularna poslednjih dana na temi o Bris Tatonu).
Prvo, imas i podforum Imigracija na istom ovom forumu - tamo obitavaju ljudi kao ja - imigranti, pobegulje, gastarbajteri ili kako je vec podrugljivo i popularno da se nazivaju ljudi kloji zive van Srbije. Mi smo jos jedna od grupa, pored Roma, stranaca i homoseksualaca koja se nalazi na meti agresivnih elemenata drustva u Srbiji i njihovih pomagaca - moderatora B92 foruma.


Toliko za sad. Srecno.

Mislim da treba jos malo da sacekas, da prvo malo procenis ssanse koje nisi ni nacela, pa onda da odlucis. Pre desetak godina sam spremio papire, i mogao da odem, ali je iskrsla neka sasvim trivijalna stvar koja me onemogucila. Posle par godina zakljucio sam da mi je ostanak nesto najpametnije i da bih se zeznuo.
To je, naravno, licni pogled.

Boldovano me je dirnulo...

#5 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 01 October 2009 - 21:36

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.
Hvala unapred!!! :ph34r:



Ja sam otišao u vreme kad si se ti otprilike rodila (bez patroniziranja), 1992/93, u vreme kad se čekalo za benzin po 24 sata na pumpama, ako ga je i bilo, bio je rat i vlada SM u punoj snazi. Već sledeće godine se jelo brašno i ulje u svim oblicima, to sam na sreću, već bio napolju. Sigurno se od tada puno stvari promenilo na bolje, ali meni je i ovako dobro, bez BG.

#6 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 01 October 2009 - 21:46

Nema generalnog odgovora. Sve je individualno. Zavisi od lichnosti.

Nekima je koren previshe jak pa se muche i zele nazad, neki ischupaju i idu dalje.

=====

Ono sto me je "oteralo". Nemogucnost da napredujem i da u drustvu normalnih ljudi normalno zivim. Nedostatak perspektive. Zelja da moja deca vide i osete bolje.

Sta me vuche nazad (naka me nostalgija vuche): porodica, prijatelji su dovoljni 3-4 nedelje godishnje.

Predlazem ti da sakupish mishljenja u 2-5 grupa i da u ih predstavi prikazes kroz isto toliko likova.

#7 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 01 October 2009 - 22:13

Kako ces, ako odes, da uzivas u delima ljubljene ti Isidore Bjelice? :ph34r:
Ostani ovde, sunce tudjeg neba nece te grejati...

#8 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 01 October 2009 - 22:25

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.
Hvala unapred!!! :ph34r:

zar sad da odeš kad postaje zanimljivo? Pih, gde ti je mladost ludost..

#9 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 01 October 2009 - 22:46

Nema generalnog odgovora. Sve je individualno. Zavisi od lichnosti.

Nekima je koren previshe jak pa se muche i zele nazad, neki ischupaju i idu dalje.

=====

Ono sto me je "oteralo". Nemogucnost da napredujem i da u drustvu normalnih ljudi normalno zivim. Nedostatak perspektive. Zelja da moja deca vide i osete bolje.

Sta me vuche nazad (naka me nostalgija vuche): porodica, prijatelji su dovoljni 3-4 nedelje godishnje.

Predlazem ti da sakupish mishljenja u 2-5 grupa i da u ih predstavi prikazes kroz isto toliko likova.


hvala na ideji! :ph34r: vrlo je zanimljiva!

#10 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 01 October 2009 - 22:48

zar sad da odeš kad postaje zanimljivo? Pih, gde ti je mladost ludost..

Black Dog, ja za sada , ne idem nigde... vidis gde mi je mladost, stvaram, bezim u pozoriste, a ludost mi je sto uopste stvaram ovde... :ph34r:

#11 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 01 October 2009 - 22:50

Kako ces, ako odes, da uzivas u delima ljubljene ti Isidore Bjelice? :)
Ostani ovde, sunce tudjeg neba nece te grejati...

incognito, ne znam odakle znas za moje simpatije prema Isidori, ali ukoliko odem, dela ce mi slati ljudi odavde... sada je to bar sve funkcionalno, zar ne? :ph34r:

#12 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 01 October 2009 - 22:59

Ostajte onde

Beži odavde.
Nije ovo mesto za tebe.
Ti imaš oči pustinjaka
znatiželjne i okrugle.
Za uši ovog zverinjaka,
tvoj glas odjekuje
isuviše jasno
zato beži!
Beži dok nije kasno,
beži iz ove džungle.

Takvi kao ti su ovde
dobrodošli gosti.
Daće ti uz osmeh
blagost sa nebesa,
a već sutra lenjo
glodaće ti kosti
puni tvoje krvi,
siti tvoga mesa.

Vreme se ovde
ne deli na sate.
Ovde prostor nema
početka i kraja.
Na svakom te mestu
gladne oči prate,
sve se ovde meri
brojem zalogaja.

Odlazi odavde
dok te zveri nisu
sasekle na sitno.
One neće stati
i nije im bitno
da li si ti čovek
ptica ili crv
zveri samo hoće
tvoju svežu krv.

Njih je uvek više
i kad čuješ zver
da odnekud reži
ti govori tiše
I ne pitaj sada
da li je to fer i
ima li tu pravde
već beži!
Beži odavde!

#13 zbrlj

zbrlj
  • Members
  • 142 posts

Posted 01 October 2009 - 23:02

Moja preporuka - idi preko na studije, to je najbezbolnije. Ja sam otišao na studije pre nekoliko godina i vratio se nazad u Srbiju nakon diplomiranja. Onda sam proveo neko vreme u Srbiji i rešio da odem. Sad razmišljam da se vratim, ali nema veze, ono što želim reći je: studije u inostranstvu su najbolji način da se ispita život u drugoj sredini. Ako ti se vraća, vratićeš se sa novim iskustvom, ako ti se svidi, ostaćeš.

#14 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 October 2009 - 23:17

Ja to gledam na ovaj način: trenutno sam u situaciji da svoj život počinjem od nule, tačnije, tek sad po završaetku fakulteta sledi borba za život. Ako bih ostao ovde krećem ni od čega, ako odem negde krećem ni od čega. Između te dve situacije biram ovu drugu jer mi se čini da sa njom imam više šanse za uspeh. I citiraću ono što je Shedou napisao, to su i moji motivi.

Ono sto me je "oteralo". Nemogucnost da napredujem i da u drustvu normalnih ljudi normalno zivim. Nedostatak perspektive. Zelja da moja deca vide i osete bolje.

Sta me vuche nazad (naka me nostalgija vuche): porodica, prijatelji su dovoljni 3-4 nedelje godishnje.


Opet, slažem se da je sve to individualno. Ako imaš mogućnosti, predlog koji ti je dao zbrlj mi se čini idealan, odeš, probaš, odlučiš.

Edited by nvukelic, 01 October 2009 - 23:18.


#15 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 01 October 2009 - 23:18

Ostajte onde

Beži odavde.
Nije ovo mesto za tebe.
Ti imaš oči pustinjaka
znatiželjne i okrugle.
Za uši ovog zverinjaka,
tvoj glas odjekuje
isuviše jasno
zato beži!
Beži dok nije kasno,
beži iz ove džungle.

Takvi kao ti su ovde
dobrodošli gosti.
Daće ti uz osmeh
blagost sa nebesa,
a već sutra lenjo
glodaće ti kosti
puni tvoje krvi,
siti tvoga mesa.

Vreme se ovde
ne deli na sate.
Ovde prostor nema
početka i kraja.
Na svakom te mestu
gladne oči prate,
sve se ovde meri
brojem zalogaja.

Odlazi odavde
dok te zveri nisu
sasekle na sitno.
One neće stati
i nije im bitno
da li si ti čovek
ptica ili crv
zveri samo hoće
tvoju svežu krv.

Njih je uvek više
i kad čuješ zver
da odnekud reži
ti govori tiše
I ne pitaj sada
da li je to fer i
ima li tu pravde
već beži!
Beži odavde!

divno! ko je autor pesme? hvala sto je dospela do mene!