Jump to content


Photo
- - - - -

Juzna Afrika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
139 replies to this topic

#31 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 28 September 2009 - 18:33

Alek,Alek...

Kako ono ide, ako su lagali mene i ja lazem vas ...

#32 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 28 September 2009 - 18:46

Ma,ti mene ne lazes,ja zivim u SA

#33 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 September 2009 - 18:47

I jos nesto, ja sam ovde napisao da zelim da cujem misljenje od ljudi koji ZIVE u Juznoj Africi. Nisam dosao ovde da raspravljam o tome: "sta tebi znaci pasoh" i da se nadjebavam sa politickim suparnicima. Ko misli da mu je lepo u Srbiji, a posebno ceni srpski pasoh, super. Bolje za njega. Zivot u Srbiji ga nece mnogo boleti.


ne zivim u j. africi, ali znam nekoliko ljudi koji su je napustili i sada zive u USA ili kanadi. ugalvnom, sve se svodi na nedostatak sigurnosti. juzna afrika, po njima, nije bezbedna i nije mesto gde bi zeleli da odgajaju svoju decu, te iako je veoma vole, i uvek ce za njome zaliti, odlucili su da se isele da bi svojoj deci obezbedili miran zivot na drugom mestu. da li je to bolje ili losije od srbije - ne znam.

#34 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 28 September 2009 - 18:55

ne zivim u j. africi, ali znam nekoliko ljudi koji su je napustili i sada zive u USA ili kanadi. ugalvnom, sve se svodi na nedostatak sigurnosti. juzna afrika, po njima, nije bezbedna i nije mesto gde bi zeleli da odgajaju svoju decu, te iako je veoma vole, i uvek ce za njome zaliti, odlucili su da se isele da bi svojoj deci obezbedili miran zivot na drugom mestu. da li je to bolje ili losije od srbije - ne znam.

Sta da ti kazem Mango, mi sam nasuu ovde odgojili i vrlo smo srecni i ponosni kakvi su ljudi "ispali".U BGD bi lose zavrsili. Znam to jer sam video kuda su krenuli...

#35 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 September 2009 - 18:56

Ma,ti mene ne lazes,ja zivim u SA


sada sam videla tvoj odgovor, kazao si da je JA dobra za mali i srednji bzinis. koliki su troskovi zapocinjanja jednog malog biznisa....

#36 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 September 2009 - 18:58

Sta da ti kazem Mango, mi sam nasuu ovde odgojili i vrlo smo srecni i ponosni kakvi su ljudi "ispali".U BGD bi lose zavrsili. Znam to jer sam video kuda su krenuli...


meni su se moji juznoafricki prijatelji uvek dopadali. uglavnom su down to earth, oni koje znam su veoma vredni, i they are fun to be with. i znam da zale za zemljom gde su odrasli i da im nedostaje.

#37 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 28 September 2009 - 20:08

Malo mi je nejasno Mango tvoje pitanje oko troskova za pocinjanje biznisa. Da bi registrovao "cc" treba ti pedesetak USD, ostalo zavisi kakav je biznis u pitanju.Poznajem jednog koji je poceo sa pojzamljenih R1500 (USD200) a sad je milioner.

#38 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 September 2009 - 20:14

nisam mislial regirtracija bzinisa nego neki pcoetni operatvini kapital. na primer, da zapocens neki restroan bzinis, ili otvoris turisticku agenciju, ili servis automobila itd.. koja je neka realna procena u velikom gradu, na primer koliko kosta rentanje lokala u centyru grada, koje su osnovne nadnice zaposlenih itd...

#39 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 28 September 2009 - 20:19

Nisi ni prvi a ni poslednji ... no ajd kod tebe da prokomentarisem ovo "pasosh, pasosh, pasosh!"...
Nije valjda pasosh najvaznija stvar u zivotu kojoj treba podrediti sve ostalo?

evo, po mom misljenju (nije tema, ali kad vec pitas :) ) nije najvaznija ali jeste jedna od najvaznijih (dok ga ne dobijes :D ). zato sto imanje samo srpskog pasosa moze poprilicno da zagorca zivot. ja sam izgubila 6meseci PhD-a samo zbog pasosa koji posedujem (ako dodas i ovaj mesec kad sam morala da odem do Srbije po novi, onda sedam meseci :ph34r: ). meni je to strasno i pomisao da u buducnosti strahujem od tih "cekanje na vizu" limbova, neizvesnosti gde ti posao, porodica, buducnost zavisi od nekog officera u immigration, mi je grozna...
da li joj treba podrediti sve ostalo - pa to je individualna odluka. ja sam u mom slucaju sasvim sigurna da treba da joj podredim jedan deo zivota i zavrsim s tim jednom za svagda. (naravno, svako ima svoje granice preko kojih ne bi presao :D )

btw, samo da primetim, vidim i po svojim prijateljima - ljudi koji su se odselili u Evropu ne vide to pitanje tragicno kao ja (ili evo, recimo noskich). razlog tome je verovatno i to sto sa njihovim boravisnim dozvolama moze lepo da se putuje po Evropi, dok je meni sa NZ gde god da krenem potrebna viza, kao da sam u Srbiji.

takodje, cyber, ne znam kada si ti otisla iz Srbije/Jugoslavije ali cini mi se da je to bilo nesto poprilicno rano (u odnosu na 90te), ispravi me ako gresim? ne znam koliko si ti osetila tu nemogucnost putovanja na svojoj kozi, koliko si dugo bila u situaciji da spontano putovanje za tebe ne postoji. ja sam 82go godiste i u toj situaciji sam ceo zivot. (svakome su bitne razlicite stvari, a meni su putovanja jako bitan deo zivota).

#40 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 28 September 2009 - 20:36

Mango,moze li malo lakse pitanje ? :ph34r:
Ja ne znam sta bi bili troskovi sa svak od biznisa koje si navela. Recimo,mislim da je turisticka agencija najjeftinija. To onako "odokativno" jer ne znam sta bi,sem kancelarije,neki komp,faz...jos trebalo. Za Auto servis puno vise para treba za alat ali je renta mnogo manja...
CBD je, ovde u Jo'burgu, jako NEatraktivna lokacija pa su i rente male. Kad sam ja hteo pre neku godinu da preselim moj fabriku u grad cena m2 je bila ispod 1 USD dok sam ovde, blizu kuce, placao duplo.
Tek za nadnice ti ne mogu nista sad reci. Ja sam moje radnike placao pre 5-6god desetak randa na sat ( Tada je to bilo oko 2USD )
Moj sin je sleeping partner u jednom restoranu ( 25%,R50.000). To je malo para jer tek pocinju. Za razradjeni restoran na takvom mestu cena bi bila R1M
1USD=R7.4 danas
Malo konfuzan odgovor. Rekoh ti "tesko pitanje"

#41 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 September 2009 - 21:49

Samo da dodam, posto je vise puta nabaceno kako (izmedju ostalog i) ja koji ne zivim u JAR imam neko misljenje o njoj - ja tamo i ne zivim upravo zato sto imam to misljenje. Ali, ako se po kriterijumima vrsnih znalaca tipa dws to ne kvalifikuje kao argument od bilo kakvog interesa, onda nista. Naprotiv, mislim da to sto sam izabrao da tamo ne idem, kad mi se nudilo, moze nekome da bude interesantna informacija. Ja znam dobro da se moze relativno bezbedno ziveti u getu, ali ne vidim zasto bi ko bez teske muke birao da zivi u getu.

#42 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 28 September 2009 - 21:56

Samo da dodam, posto je vise puta nabaceno kako (izmedju ostalog i) ja koji ne zivim u JAR imam neko misljenje o njoj - ja tamo i ne zivim upravo zato sto imam to misljenje. Ali, ako se po kriterijumima vrsnih znalaca tipa dws to ne kvalifikuje kao argument od bilo kakvog interesa, onda nista. Naprotiv, mislim da to sto sam izabrao da tamo ne idem, kad mi se nudilo, moze nekome da bude interesantna informacija. Ja znam dobro da se moze relativno bezbedno ziveti u getu, ali ne vidim zasto bi ko bez teske muke birao da zivi u getu.


Dovoljno je biti pismen pa prochitati da postavljacha teme NE INTERESUJU nichija pa ni tvoja, mishljenja o JAR. To shto si ti odbio posao tamo valjda treba da mu bude kljuchna karika u lancu odluchivanja za ili protiv :ph34r: . Ili ovaj shto mu preporuchuje da je bolje da ode u Laos ili Burmu, mozda ce neshto i jebati tamo.

Chovek je izmedju ostalog izjavio da je spreman i da zivi u getu i tvoja mrsomudjenja zashto bi to neko sebi uradio su potpuno nebitna i nikoga ne zanimaju.

EDIT: Ne mogu da verujem, pa chovek je napisao da bi spavao 5 godina sa shmajserom ispod jastuka i ti si opet nashao za shodno da seresh kako bi trebalo da razmisli jer si TI odbio posao u JAR-u.

Pa koji si bre ti qrac? Jeste vi svi iz Australije takvi?

Izvinjavam se svima, ja stvarno ne znam shta je s ovim ljudima. Yebote dechko mu se javio iz JAR-a i lepo mu dao sve informacije i ohrabrio ga i sad ce ovi da salecu kako eto oni IMAJU MISHLJENJE!!!

Edited by down with the sickness, 28 September 2009 - 22:01.


#43 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 September 2009 - 22:05

Ima li ikoga ko mi moze pruziti bilo kakve korisne informacije?


pljuc pljuc pljuc

Uhu, al' si opasan. Pise pokretac topika (a nisam znao da se volja pokretaca topika ima slediti kao sveto pismo jbt) da li neko ima "korisne informacije". Ja mislim da su moje informacije korisne, valjda sam prvo malo razmislio pre nego sto sam odlucio da ne idem tamo da radim, sta mislis? A u tih nedelju dana sto sam bio tamo, 3 poznanika u Cape Townu su bili zrtve odvojenih mugginga - malo li je? Ali, sta je to za deliju kao sto je dws... On bi to karateom ocas sredio.

#44 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 28 September 2009 - 22:33

Nisi ni prvi a ni poslednji ... no ajd kod tebe da prokomentarisem ovo "pasosh, pasosh, pasosh!"...



Nije valjda pasosh najvaznija stvar u zivotu kojoj treba podrediti sve ostalo?



Ne sporim. Fina je to strategija ali cesto imam osecaj da ljudi kad sanjaju o tom pasoshu misle da ce se zivot promeniti nabolje kao magicnim stapicem.

Au Cyber,pa ti si kanda davno stajala u redu za vize cim ovako pitas...
nije najvaznija ali je pri vrhu liste.Estel je lepo objasnila svoje misljenje,malo sta bih ja tu dodala.Znam sta za pasos ne bih radila-niti za ikakvu drugu situaciju btw-udala se ,prostituisala se,valjala gudru-doduse za to se i ne dobija pasos-ali sto se tice zivota,zivela bih i na Aljasci ako treba.Zivot se kvalitativno ne menja ,tj ne ide na bolje dobijanjem pasosa-ali ne ide ni na gore.Sa samo srpskim pasosem vecito te prati snazna ruka tame i vuce te u birokratske zajebancije koje ne bi pozelela stvarno ni najgorem neprijatelju.Sto manje zavisim od drzave Srbije sve je manje mrzim.Ako ovako nastavim,zavrsicu na bedemu branioca otadzbine...uz jos neke forumase.. :ph34r: :)

#45 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 September 2009 - 22:43

Uhu, al' si opasan. Pise pokretac topika (a nisam znao da se volja pokretaca topika ima slediti kao sveto pismo jbt) da li neko ima "korisne informacije". Ja mislim da su moje informacije korisne, valjda sam prvo malo razmislio pre nego sto sam odlucio da ne idem tamo da radim, sta mislis? A u tih nedelju dana sto sam bio tamo, 3 poznanika u Cape Townu su bili zrtve odvojenih mugginga - malo li je? Ali, sta je to za deliju kao sto je dws... On bi to karateom ocas sredio.

Covek je postavio konkretna pitanja ali nije pitao kako se zivi na zapadnoindijskim ostrvima ili koja su iskustva pere i laze koji su bili tamo kao turisti.Ziveo sam u JAR pre 20 godina i nisam mogao da odgovorim ni na jedno od pitanja jer se dao bog sve promenilo.Onda se nasli pametni koji dele savete a nikada nisu ni videli JAR.Ne mislim na tebe nego onoga sto je zapcao sa St. Kitts gde mozez da kupis drzavljanstvo ako imas sicu od $350K...