Jump to content


Photo

Avganistanski masakr


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 January 2003 - 13:05

Afghan Massacre

"... claims that US troops tortured Taliban prisoners and assisted in the disappearance of thousands of others in the war in Afghanistan..."

(SBS Television, Australia)

------------

U "mainstream" tj. korporativnim medijima Zapada ovaj masakr su pocinili SAMO Avganistanci suprotstavljeni Talibanu. Ovde se insinuira, ipak, da americka vojska nije samo stajala i zvizdukala za to vreme... nikakvo cudo od naslednika vijetnamskih veterana.

Bice interesantno videti kako ce medjunarodna zajednica istraziti slucaj hiljada pobijenih zarobljenika cija sudbina se, po svemu, ne razlikuje od BiH vojnika koji su zavrsili u Srebrenici. (Nece, naravno, biti nista od toga, jer je taj Sud, Sud za Varvare, ne za Centaurione).

#2 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 19 January 2003 - 14:19

Mozda ako budemo doziveli i vidimo tu istragu.....

Ono sto je usledilo nakon pada Talibana bode vise oci nego situacije pre.

U istocnom delu se i dalje vode borbe nakon najavljenih infiltracija AQ iz Pakistana. Granica je porozna.Slabo cuvana. Pre neki dan se zavadise, ka jugu u predelu Kandahara te je oficijelni Pakistan najavio protesnu notu. Nista od toga, Ameri i u Pakistanu vrsljaju a Musharaf i dalje balansira, do kada videcemo, vlast je tamo u cetiri regiona u rukama islamskih partija.

Back to Afghanistan, ljudi i dalje ginu od saveznickih manevara, svadbe i veselja se najavljuju unapred ne bi li sprecili da postanu potential target koalicionim snagama, i niko ne dize prasinu oko stotina onih koji izginuse od kojekakvih projektila, eto ljudi senlucili a ovi iz vazduha se pridruzili, samo eto bilo kazu Lethal!!!

Crveni Krst je "opomenuo" Amere da odrede status zatvorenika na GB, kako bi im se odredio adekvatan tretman, hmmmmm...nesto sam skeptik da ce ubrzo da odgovore ili ce im cinicno utrapiti/otvoriti novi posao u Iraq-u.

NVO su odavno protestovali na "noshnju" koalicionih snaga, na jugu Afghanistana, decki vole casual pa se tako i nose. S tim sto imaju i mashinku oko vrata. Vratise se uniformi ali za kratko. IJOPET su casual. To iritira NVO jer ih kako kazu Afghani ne razaznaju olako...josh ako dozivite moisture welcome huh one of a kind....

Bitka se vije i kod lokalnih lordova ali onih sa prefiksom WAR, nemaju dvorsku svitu, a Karzai, jos uvek nije posetio sve predele koji su ga izabrali....

Narod...ko ga pita...gleda da prezivi i nazalost usled neadekvatne brige umire u najgoroj bedi, njemu nije do politike on ima svakodnevnu muku, minska polja, neadekvatna zdravstvena zastita, korupcija do najvecih mera, i najveca je zrtva ongoing muke o kojoj neko vije slavoluke....I to traje i trajace....

#3 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 20 January 2003 - 13:15

Da, Free,
zasto bi se mi sada maltretirali da razmisljamo o tamo nekoj zabiti, i sta se desava tamo, i kako se vojska ponasa.
Nasi momci su profesionalci, i ako i neko strada to je kolateralna steta, i sta sad tu ima da pretrazuje?

Radio MOSKVA, VESTJI...
beep
beep
beep

_________________
Veliki Duh je svuda, on peva pesmu vetra,
hitar je kao puma i brzi je od svetla,
video sam ga na ulici, glava mu je sijala,
preskakao je autobuse i gledao u izloge...

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2003-01-20 13:16 ]

#4 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 20 January 2003 - 18:16

Gde se zivi surovo, tako se i umire.

Jel' se jos neko seca kako je Karzaiev brat zavrsio od strane tih istih Talibana, mesec dana pred njihov pad? Ako neko kaze "bio rat", nek se isto tako seti i kad se pomene ovaj dogadjaj o kom se diskutuje na temi.

Nije mi jasno da se ocekuje humanost prema Talibanima, ili bar savesno ophodjenje prema njima, dok se veoma malo ili uopste vise i ne govori o zlocinima koje su oni pocinili (izmedju cega omogucili jednoj grupi i da po celom svetu pravi zlocine, ali to je samo jedan deo) unutar svoje zemlje. Gde je tu proporcija?

#5 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 21 January 2003 - 00:40

Newsweek je prosle godine objavio veliki clanak o tome... detaljno govoreci o dogadjajima, nacinima na koji su ti ljudi transportovani, maltretirani i poubijani, ali clanak je samo postavio pitanje da li su US forces znale da se to dogadja a ne da li su imale udela u tome (surprise, surprise)... posle toga ja moram priznati da pricu dalje nisam pratila. Clanak sam pokusala ponovo da pronadjem na njihovom website-u ali da bi mogao da procitas clanke iz arhiva moras biti pretplacen na casopis. Ovo je sve sto sam uspela da nadjem:

August 26, 2002 Newsweek
The Death Convoy of Afghanistan

Babak Dehghanpisheh, John Barry and Roy Gutman
With Donatella Lorch in Washington, Karen Breslau in San Francisco and Stryker McGuire in London

Trudging over the moonscape of Dasht-e Leili, a desolate expanse of low rolling hills in northern Afghanistan, Bill Haglund spotted clues half-buried in the gray-beige sand. Strings of prayer beads. A woolen skullcap. A few shoes. Those remnants, along with track marks and blade scrapes left by a bulldozer, suggested that Haglund had found what he was looking for. Then he came across a human tibia, three sets of pelvic bones and some ribs.Mass graves are not always easy to spot,

[View the full-text article, 5735 words]


_________________
The test of courage comes when we are in the minority; the test of tolerance comes when we are in the majority. Ralph W. Stockman

[ Izmena poruke: sonja na dan 2003-01-21 00:42 ]

#6 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 21 January 2003 - 16:20

Tromotorac:
Nije mi jasno da se ocekuje humanost prema Talibanima, ili bar savesno ophodjenje prema njima, dok se veoma malo ili uopste vise i ne govori o zlocinima koje su oni pocinili (izmedju cega omogucili jednoj grupi i da po celom svetu pravi zlocine, ali to je samo jedan deo) unutar svoje zemlje. Gde je tu proporcija?


mislim da je Free poentirao nesto o Afghan narodu, a ne o Talibanzima.
hteo sam jos davno davno da kazem da je meni ona slika ljudi koji skacu sa Twin Towers-a bila potpuno potresna, i nekako neuhvativo lepa, u svoj tragediji. slika je izasla u Tajm magazinu, u prvom broju nakon september The 11th:
"zadimljen toranj, kristalna konstrukcija, i ljudska bica koja padaju u svoju smrt. prvi u padu je covek u cijoj formi smrti nema nikakve jasne poruke: on jednostavno zeli da okonca sto pre, i pada bez odredjene ideje. iznad njega je covek koji, definitivno, i u poslednjim trenucima lovi i uoblicuje harmoniju zivota. njegovo telo pada u savrsenom obliku, kao ptica koja se umiva na vetru. i treci u padu, nesto sto me je potpuno slomilo, mladic i devojka koji se drze za ruke, savrseni, okrunivshi ljubavlju dva kratka zivota."
ovaj prizor ce ostati zauvek urezan u mojoj memoriji.

i dalje, kao sto nam je svima bilo jasno, Afghan nije sav u Talibanu. Taliban je zlo koje se inkorporiralo u tamosnju kulturu, isto kao sto se inkorporiralo na Balkanu, isto kao u Palestini. ali to i dalje ne daje za pravo americkoj ( ili kojoj god armiji! ) da seje smrt proizvoljno i bez obaveze da bilo kome polaze odgovornost za to!

_________________
Veliki Duh je svuda, on peva pesmu vetra,
hitar je kao puma i brzi je od svetla,
video sam ga na ulici, glava mu je sijala,
preskakao je autobuse i gledao u izloge...

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2003-01-21 16:49 ]

#7 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 21 January 2003 - 16:35

Pa u masakru nije ucestvovala amerika, nego armija onog Uzbeka sto lici na Li Marvina. U clanku koji Sonja spominje, pisalo je kako bas afganistanci americkim novinarima kazu da "ne kopaju previse".

Cybersrk, ja inace postujem tvoja misljenja, ali ovo sad sa simbolikom skakanja sa Twin Towersa mi zvuci morbidno. Smrt civila je svuda surova.

Talibani koji su pod Uzbeskim generalom nastradali, su bili vojska. Mislim da znam razliku izmedju afganistanskog naroda, i protalibanske struje koja je debelo platila u tom masakru, i na osnovu nekih nama blizih analogija.

#8 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 21 January 2003 - 16:47

samo sam opisao svoj najjaci utisak vezan za september the 11th, i zeleo sam da kazem mi nije stran bol kroz koji su US i New York prosli tada..

znaci, svadbu su bombardovali Uzbeci i Talibani?

#9 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 21 January 2003 - 17:05

Tromotorac:
Pa u masakru nije ucestvovala amerika, nego armija onog  Uzbeka sto lici na Li Marvina. U clanku koji Sonja spominje, pisalo je kako bas afganistanci americkim novinarima kazu da "ne kopaju previse".

Talibani koji su pod Uzbeskim generalom nastradali, su bili vojska.  

Iz Indijevog teksta:
"Sest svedoka su se slozili da daju svoje svedocenje na bilo kom medjunarodnom sudu [if any] za ratne zlocine.
Svedok br.1 kaze: "Bio sam svedok kada je Americki Vojnik slomio vrat jednom zarobljeniku, a na druge posuo esid. Amerikanci su radili sta god im se prohtelo. Nismo imali moci da ih zaustavimo."

#10 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 21 January 2003 - 17:50

OK, verovatno gresim. Mislio sam na onaj pomor Talibana u zatvoru pod uzbecko-afganskom fakcijom.

Na svadbi jesu izginuli od amerikanaca, istina je. Valjda se te stvari nece dogadjati vise, i ja mislim da im je bilo glupo da umesto svojim ljudima ustupe navodjenje ciljeva afganistanskim saradnicima. To je dusu dalo za lokalne obracune, valjda su shvatili to za ubuduce.


Sto se tice mucenja mucitelja, uopste se ne uzbudjujem. Koga to potresa, treba mu prepisati gledanje onog videa gde Talibani seku maloletniku ruku ili gde zene streljaju na fudbalskom stadijumu. Nakon toga, uopste nemam sasosecajnosti ni prema krajnje sitnim simpatizerima takvih zveri.

#11 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 21 January 2003 - 18:00

Tromotorac:
Na svadbi jesu izginuli od amerikanaca, istina je. Valjda se te stvari nece dogadjati vise, i ja mislim da im je bilo glupo da umesto svojim ljudima ustupe navodjenje ciljeva afganistanskim saradnicima. To je dusu dalo za lokalne obracune, valjda su shvatili to za ubuduce.


Sto se tice mucenja mucitelja, uopste se ne uzbudjujem. Koga to potresa, treba mu prepisati gledanje onog videa gde Talibani seku maloletniku ruku ili gde zene streljaju na fudbalskom stadijumu. Nakon toga, uopste nemam sasosecajnosti ni prema krajnje sitnim simpatizerima takvih zveri.

Tromotorac,
sta ce biti kada jednom pravedni mucitelj izgubi orijentaciju, ili kontrolu nad svojim zlom? za sada, u redu je sto lome vratove, ako tu i tamo pogrese, ubiju koju stotinu ljudi, sta ces?, radi se, a ko radi taj i gresi?
ne radi se o saosecanju za talibane, vec o tome da drustvo naroda gubi bilo kakve, i najmanje mogucnosti, da kontrolise jednu jedinu zemlju sa ogromnim razornim kapacitetima.

a to vec brine.

by the way, ne slazem se sa tvojom tezom da je odobreno biti zao i/ili muchiteljski nastrojen prema nekome samo zato sto je taj neko isto/takodje zao.

#12 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 21 January 2003 - 18:56

cybersrk:
by the way, ne slazem se sa tvojom tezom da je odobreno biti zao i/ili muchiteljski nastrojen prema nekome samo zato sto je taj neko isto/takodje zao.


Ja postujem tvoj ideal i misljenje, delom zato sto sam ga i ja delio, delom zato sto je to ono cemu valja stremiti. Jednog dana mozda.

Ja u medjuvremenu mislim da ima dovoljno mnogo precih i osnovanijih nesreca koje zasluzuju moju empatiju, i vise od toga, energiju i neku akciju. Ali i to je, u ovakvom svetu kakav je, ogranicen resurs, te za one koji direktno rade na udaljavanju od ideala kojima ti stremis, nema milosti. Ima jedna tacka, iza koje razum ne pomaze; kad covek kao razumno bice odbaci razum i pocne da se ponasa kao zver, malo alternativa preostaje. Drugim recima, kad vec ona 'ruska metoda' sticanja uslovnog refleksa nije uspela, batina provereno hoce.

Onaj koji, na osnovu ovlascenja represivne drzave/rezima/ideologije/drzavne religije nanosi drugom/nemocnom, fizicku bol ili trajno sakacenje, ne zasluzje bolje. Onaj ko u danasnje vreme trguje zenama, decom ni sam ne zasluzuje bolje. Onaj ko siri drogu po ulicama, ili siluje maloletnu decu, ili pak prebija, ubija druge zbog boje koze/veroispovesti/etnicke pripadnosti (kriminalni akt "mrznje") ne zasluzuje samilost.

[ Izmena poruke: Tromotorac na dan 2003-01-21 18:57 ]

#13 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 23 January 2003 - 06:12

Argumentum ad baculum definitivno nece pomoci u slucaju Afghanistana. Delom sto ovaj narod nije neotesan kao vecina Balkandzerosa a i delom sto se vekovima poigravaju njihovom sudbinom, svetske sile. Dodju im kao moneta za potkusurivanje.

Tromotorac, ako je tvoje pisanje Vis-à-vis mog komentara, da razjasnim/pojasnim, ono sto se desava danas u Afghanistanu je neometano "VRSHLJANJE" Anklsemovaca u cilju daljeg razbijanja Talibana. Or so they claim. Bad guys jos uvek postoje, no problem ove zemlje, danas su najmanje Talibanci. Problem je etnicka podeljenost i efekat razbijenog ogledala. Ameri odradise posao razbijanja Talibanaca ali planirani koncept in the aftermath im nije bas uspeo. 25 godina vojevanja su ostavili dubok pecat u zivotima prosecnog Afghana. Mnogi se vracaju iz Pakistana bez osecanja identiteta,mahom zbog loseg tretmana u susednoj zemlji. Neki eto ne mogu ni da se opredele ko su, kazu Pakistanci, Afghanistanskog porekla ili kratko from the Tribal area.

Duga prica.......

Nego ono o Gbay, ako mislis da je pametno nehumanim metodama uzvratiti istom merom, grdno se varas, time se ne dokazuje koliko je jedna nacija evoluirala u odnosu na drugu,ne uocava se razlika u tretmanu. Ne govorim o njihovim delima jer do dana danasnjeg nije nista dokazano ni prikazano ali elementarni uslovi treba da postoje, inace postanes kopija protivnika......

#14 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 23 January 2003 - 17:07

Tromotorac:

a) Postujem tvoj ideal i misljenje, delom zato sto sam ga i ja delio, delom zato sto je to ono cemu valja stremiti. Jednog dana mozda.  

B) U medjuvremenu mislim da ima dovoljno mnogo precih i osnovanijih nesreca koje zasluzuju moju empatiju, i vise od toga, energiju i neku akciju. Ali i to je, u ovakvom svetu kakav je, ogranicen resurs, te za one koji direktno rade na udaljavanju od ideala kojima ti stremis, nema milosti. Ima jedna tacka, iza koje razum ne pomaze; kad covek kao razumno bice odbaci razum i pocne da se ponasa kao zver, malo alternativa preostaje. Drugim recima, kad vec ona 'ruska metoda' sticanja uslovnog refleksa nije uspela, batina provereno hoce.

c) Onaj koji, na osnovu ovlascenja represivne  drzave/rezima/ideologije/drzavne religije nanosi drugom/nemocnom, fizicku bol ili trajno sakacenje, ne zasluzje bolje. Onaj ko u danasnje vreme trguje zenama, decom ni sam ne zasluzuje bolje. Onaj ko siri drogu po ulicama, ili siluje maloletnu decu, ili pak prebija, ubija druge zbog boje koze/veroispovesti/etnicke pripadnosti (kriminalni akt "mrznje":wink: ne zasluzuje samilost.

a) I'm sad, my dear friend, that you're writing these in the past tense.
B) Imam utisak da pises sa iskustvom policymaker-a u Srbiji. Ako utisak ne vara, mislim da se treba, uvek, dobro cuvati od tog preplitanja opsteg i pojedinacnog, lokalnog i universe. Razumem da je u danasnjoj Srbiji to tesko, i u svetu danas - takvom kakav je. Ali brinem se gde ce odvesti takav covek koji neprestano batina?
Da li ce on, u nekom momentu, kada izbatina svuda kud stigne, biti kadar potom da se vrati idealu nenasilja?
Na sta ce liciti taj ideal nakon svega? Da li ce preostati ma ko da ga sledi?
Do never lose from your mind that this russian so-called method had caused to the millions of human beings enormous and unspeakable suffering.
Would You have any power to return to it after an eons of falling away?
c) So, long live the death penalty then?

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2003-01-23 17:11 ]