Jump to content


Photo

Srbija i EU


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
40 replies to this topic

Poll: Da li ste da se ne dozvoli ulazak Srbije u EU (33 member(s) have cast votes)

...

  1. DA (7 votes [30.43%])

    Percentage of vote: 30.43%

  2. NE (16 votes [69.57%])

    Percentage of vote: 69.57%

Vote Guests cannot vote

#31 DarkZone

DarkZone
  • Members
  • 434 posts

Posted 27 September 2009 - 21:23

Povodom "cuvenog" pisma upucenom nekom britanskom MP-iju od strane jednog forumasa.
Mene je iskreno jako razocarala cinjenica da postoje ljudi u Srbiji koji to podrzavaju, pa me interesuje cime se to obrazlaze,
naime kakva bi bila korist od toga.
Naravno interesuje me i zasto ovi sto su vani nesto tako podrzavaju.


Muka je to... Rodis se kao Srbin a mrzis sve sto je srpsko. :ph34r:

#32 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 28 September 2009 - 01:36

Ko podržava bojkot kandidature Srbije? Vode ih razni interesi:

-ideološki (razni neo-konzervativni pogledi na društvo)
-finansijski (zatvoreno tržište-manja konkurencija-veće cene)
-snobovski (ovima vani nije u interesu da se otvore granice i da mladi iz Srbije "preplave" Evropu i ugroze ih)

-"srpsko-pravoslavni" a da toga nisu ni svesni (ovi vani kojima je glavna deviza u zivotu "Posle mene potop")

Meni se cini da je nash koleZa iz te grupe pre nego iz bilo koje druge.

#33 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 28 September 2009 - 17:17

Muka je to... Rodis se kao Srbin a mrzis sve sto je srpsko. :ph34r:

Ovakvo razmisljanje, toliko dominantno na Balkanu, je razlog sto je Balkan u situaciji u kojoj vec jest. Kao, ja sam u pravu, a ako ti drugacije mislis, ti mrzis moju naciju... Isti problem kao i Vladan imam i ja: kad god dodjem na dopust u Hrvatsku i kazem da svi moraju imati jednaka prava bez obzira na nacionalnost ili da crkva ne bi smjela imati toliki utjecaj na drustvo, pa i vlast, odmah se nadje netko da mi predbaci da mrzim sve sto je hrvatsko...
Mislim da je Vladan krivo shvacen: nije on apsolutno protiv ulaska Srbije u EU, neko se zalaze da se primijeni metoda "batine i mrkve (hrvatski: sargarepe :) )", s tim da ako se stanje u Srbiji pogorsava, treba promijeniti % odnos u korist vece batine. Odnos, slican njegovom prema Srbiji, imam i ja prema Hrvatskoj. Ne zato sto "mrzim sve hrvatsko," nego zato sto se zelim vratiti (u USA sam skoro 30 god.), ali se vratiti u ovakvu Hrvatsku nema smisla. Pod pritiskom izvana, mozda bude bolje, pa da se vratim makar i u penziji. Pred neko vrijeme je jedan autor u New Tork Times-u napisao da sve drzave imaju mafiju, jedino u Hrvatskoj mafija ima drzavu...

Alek, razumijem da je ovo topic o Srbiji i EU, na mislim trolovati, naprosto su mi fascinantne slicnosti.
I Srbija i Hrvatska imaju:
- bande huligana, nazovi-navijaca
- promasenu, kriminalnu privatizaciju i obespravljene/osiromasene mase
- polusposobne vlade koje nesto kao krpaju rupe
- zabrinute, nesigurne drzavljane koji ne pripadaju vecinskom narodu
- nepotizam kao primarni tip odnosa u drustvu
- korupciju kao dominantan tip odnosa u ekonomiji
- pozitivno zakonodavstvo koje se ili ne primjenjuje ili primjenjuje selektivno

Razlike? U nijansama ili %. Cini se da je metoda "batina/mrkva" bila nesto uspjesnija u Hrvatskoj, mozda i zato sto granici sa Slovenijom, Austrijom - pa vise bode u oci da bi moglo biti i bolje... Ipak je Austrija kao clanica EU nesto bolji primjer od isto tako clanice, Bugarske.
Ali, da budemo na cistu, ni Hr. ni Sr. ne bi hapsile "domace" ratne zlocince bez pritiska iz EU. Dobar dio pozitivnih pomaka je rezultat ucjene EU: il' k' pameti, il' balkanska izolacija (ocito, grubo pojednostavljeno).

Edited by zoran59, 28 September 2009 - 17:19.


#34 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 28 September 2009 - 17:23

Hm. Pravo pismo bilo bi da se zabrani ulazak u EU Srbiji, a njeni državljani koji su već tamo da se vrate u nju, jer su pretpostavljeni fašisti van takođe pretpostavljeno fašističke otadžbine.. :ph34r:

Edited by kapetanm, 28 September 2009 - 17:24.


#35 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 28 September 2009 - 18:22

Mislim da je Vladan krivo shvacen: nije on apsolutno protiv ulaska Srbije u EU, ...

Ja mislim da je on bio potpuno jasan i nije poslije niti jednom rekao nista sto bi potkrijepilo ovu tvoju tvrdnju.



Hm. Pravo pismo bilo bi da se zabrani ulazak u EU Srbiji, a njeni državljani koji su već tamo da se vrate u nju, jer su pretpostavljeni fašisti van takođe pretpostavljeno fašističke otadžbine.. :ph34r:


Da, logicna stvar. Ako ce ispastati narod, da ispastaju onda svi.

#36 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 28 September 2009 - 19:01

Dobro, pod pretpostavkom da sam ja krivo protumacio Vladana, sto mislite o ostatku mog razmisljanja? Za razliku od nekih, ne mislim da sam uvijek u pravu i rado cu prihvatiti nove informacije ili sugestije - naravno, kad prvo promislim o njima...

#37 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 28 September 2009 - 19:25

Ali Zorane, tvoje poimanje štapa i šargarepe, bilo za Srbiju bilo Hrvatsku mene navodi na situaciju kad je pacijent u kolima hitne pomoći i što mu je lošije kola voze dalje od bolnice, ne bi li crkao.

#38 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 28 September 2009 - 19:43

Dobro, pod pretpostavkom da sam ja krivo protumacio Vladana, sto mislite o ostatku mog razmisljanja? Za razliku od nekih, ne mislim da sam uvijek u pravu i rado cu prihvatiti nove informacije ili sugestije - naravno, kad prvo promislim o njima...

Ovo sto ste naveli:


I Srbija i Hrvatska imaju:
- bande huligana, nazovi-navijaca
- promasenu, kriminalnu privatizaciju i obespravljene/osiromasene mase
- polusposobne vlade koje nesto kao krpaju rupe
- zabrinute, nesigurne drzavljane koji ne pripadaju vecinskom narodu
- nepotizam kao primarni tip odnosa u drustvu
- korupciju kao dominantan tip odnosa u ekonomiji
- pozitivno zakonodavstvo koje se ili ne primjenjuje ili primjenjuje selektivno


je apsolutno tacno, nemam sta posebno da dodam niti oduzmem...

Medjutim mislim da dodatna izolacija ne bi ucinila nista dobroga za narod koji tamo zivi, samo mogu da profitiraju tajkuni i politicari na vlasti...

#39 monahan

monahan
  • Members
  • 1,898 posts

Posted 28 September 2009 - 20:46

"Balkan nije `nesvesno` Evrope gde se istorija samo ponavlja, već je ovdje aktuelno postmoderno stanje, istorijski ispred vremena ostatka Evrope."


Ako je Slavoj Žižek ovo rekao, a on je priličan autoritet, gde je tu logika da mi idemo ka nečemu što je iza nas?

#40 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 September 2009 - 04:37

Zizek je autoritet samo kao katalizator, netko tko potice na razmisljanje. Ali, njegovi zacljucci su vise provokacija nego rezultat analize.

Kapetanm i Alek, sto vi mislite da bi bio konstruktivan pristup?
1. sa strane EU. Sto EU moze?
2. sa strane zemalja-kandidata?

Kako da EU ili bilo tko utjece na pozitivan razvoj (a da to ne bude "uplitanje u untrasnje probleme")?

Zemlje-kandidati: u Hrvatskoj je bilo ove godine vise napisa o tome kako je, kao zemlja-kandidat, imala pristup tzv. predpristupnim fondovima EU i propustila da dobije nekih 180 miliona Eura, jer nije osmislila projekte koji bi bili za taj novac kvalificirani. Ja, kao cinik, mogu jedino pretpostaviti da oni koji su to mogli nisu nasli nacin da to preliju u privatne dzepove, a za ostalo ih nije briga. Uz takve politicke nazovi-elite, kako dalje?

#41 monahan

monahan
  • Members
  • 1,898 posts

Posted 29 September 2009 - 12:15

Zizek je autoritet samo kao katalizator, netko tko potice na razmisljanje. Ali, njegovi zacljucci su vise provokacija nego rezultat analize.

Da, ali ne mora da znači ako je provokacija da nije tačno.