Jump to content


Photo
- - - - -

Granica siromaštva u us iz perspektive bogatih vremenom world around


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#16 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 September 2009 - 16:17

Ima tu jos stvari, nije samo hrana i pivo. Npr usluge, sisanje ili zaboli te zub, slepo crevce  :ph34r:

Inace sto si siromasniji to je lakse, npr beskucnici nemaju nikakve troskove stanovanja  :)


Samo kazem.. 1800 dolara je 4 puta vise od prosecne plate (ne minimalne - prosecne) u Srbiji, a troskovi zivota u Americi su manji nego u Srbiji. Ja ne vidim kako to moze da se smatra siromastvom.

#17 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 11 September 2009 - 16:22

Ono sto sam ja gore naveo je zdrava ishrana za 4-clanu porodicu. Poroci (alkohol, cigare itd) jesu skupi, ali ne drasticno kao recimo u Engleskoj. Slazem se da se bez piva ne moze.


E ... drago mi je da se slazes!

#18 nikola79

nikola79
  • Members
  • 21 posts

Posted 11 September 2009 - 21:07

Ono sto sam ja gore naveo je zdrava ishrana za 4-clanu porodicu. Poroci (alkohol, cigare itd) jesu skupi, ali ne drasticno kao recimo u Engleskoj. Slazem se da se bez piva ne moze.

Stvarno ne znam da li ove ocene o USA dajes iz Srbije ili zivis ovde jer ako zivis onda dovodis u veliku zabludu ucesnike foruma koji zive u Srbiji. Prvo, sto se tice granice siromastva, voleo bih da te vidim da moras da prezivis sa 22k godisnje BRUTO sa dvoje dece. Ljudi koji imaju taj nivo standarda,vecinom zive na Jugu, i zive u raznoraznim prikolicama i nisu zdravstveno osigurani. Sticajem okolnosti (poslovno) sam video njihove uslove zivota i nisam mogao da verujem da to postoji u Americi. Da bih pojasnio nivo standarda, slican je zaradi (otprilike) od 300e za celu porodicu u Srbiji. Sto se tice troskova za hranu od 500 dolara mesecno za celu porodicu, takodje nije tacno osim ako ne jedes Jenny o'turkey i wonderbread svakog dana. Nas je troje, i dete je vrlo malo ali trosimo oko 800$ mesecno za hranu. Moja poenta je, ako si siromasan siromasan si svuda i zivis kao pas, sve ostalo je statistika. Inace i zvanican broj ljudi koji zive ispod granice siromastva nije tacan, ima 30-35 % vise siromasnih.

#19 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 11 September 2009 - 22:06

Stvarno ne znam da li ove ocene o USA dajes iz Srbije ili zivis ovde jer ako zivis onda dovodis u veliku zabludu ucesnike foruma koji zive u Srbiji. Prvo, sto se tice granice siromastva, voleo bih da te vidim da moras da prezivis sa 22k godisnje BRUTO sa dvoje dece. Ljudi koji imaju taj nivo standarda,vecinom zive na Jugu, i zive u raznoraznim prikolicama i nisu zdravstveno osigurani. Sticajem okolnosti (poslovno) sam video njihove uslove zivota i nisam mogao da verujem da to postoji u Americi. Da bih pojasnio nivo standarda, slican je zaradi (otprilike) od 300e za celu porodicu u Srbiji. Sto se tice troskova za hranu od 500 dolara mesecno za celu porodicu, takodje nije tacno osim ako ne jedes Jenny o'turkey i wonderbread svakog dana. Nas je troje, i dete je vrlo malo ali trosimo oko 800$ mesecno za hranu. Moja poenta je, ako si siromasan siromasan si svuda i zivis kao pas, sve ostalo je statistika. Inace i zvanican broj ljudi koji zive ispod granice siromastva nije tacan, ima 30-35 % vise siromasnih.


mogu da se slozim sa tobom, cimer sa univerziteta je imao household income od nekih 25-26 k $ i prilicno je kukao kako jedva krpe kraj sa krajem sa hranom.
Jeste zivot u USA bolji, standard visi (uostalom zato sam i ostao ovde) ali daleko od toga da nema siromasnih, a ni njihov broj nije zanemarljiv

#20 Deda Miloje

Deda Miloje
  • Members
  • 176 posts

Posted 11 September 2009 - 23:48

TRAS epilog. (tras bi za sitne zemljice, a u problemima, bio jos grdji, njima malo i treba za problem, logika).

Define TRAS? tnx.

A sto se tice ovog za 22k dolara, ipak mi se cini da to nije toliko malo, nego razmazeno to tamo u USA. Citao sam negde (yahoo valjda) kao preporuke za jeftinu hranu, pa onda tu navode big mac, virsle i ostala sranja ... Pa moji matori penzosi kad bi to jeli bankrotirali bi, ne bi im stiglo ni za holesterol. Nego lepo u prolece kuvaju se koprive, pa zasadis malo basticu, zimi kaca kiselog kupusa, na pijacu proberes kad seljak krene kuci pa spusti cenu ... da vidis kako moze i sa 5k da se prezivi lepo i zdravo.

Edited by Deda Miloje, 12 September 2009 - 00:00.


#21 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 12 September 2009 - 04:58

Pitao sam te, jer mi se jedna ideja mota po glavi ... posto vec imam nesto zemlje, mislio sam da je mozda bolje jednostavno se vratiti na zemlju, cekati narednih 2-3 godine dok sve ovo ne prodje, u medjuvremenu obradjivati zemlju i uzgajati krompir da se bi se preziveli teski dani. Dakle, fokus samo na osptanak, nije sala mislim ozbiljno.


Ako dodje dotle da je obradjivanje zemlje jedini spas, nece ti bas biti divno kad krenu gladni da ti kradu krompir i da te ubijaju.

@Gandalf
Rekoh vec - necu da pricam vise o ovome, jednako je besmisleno kao 9/11 zavere itd. Jednostavno nisi u pravu, ali neka ti bude.. Osporavanje da sistem patenata radi posao je kao da osporavas gravitaciju.

@nikola79
Ocene dajem kao neko ko je zaposlen u US, studirao i radio u UK i trenutno je u Srbiji (promenio sam posao, pa uzeo sebi par meseci bleje). Cene koje sam naveo su cene u Washington, DC.

Ti rece da trosis 800 dolara za vas troje, ali i zivis u NY. Ako kupujes u Whole Foods, furas organic pricu, onda mozda i mozes da potrosis 800 dolara. Naveo sam ti cene i hranu koju mozes da kupis za 300 dolara na prosloj strani.

Niko nije rekao da je 22k super para za 4-clanu porodicu, samo tvrdim da sa tim moze sasvim ok da se prezivi i da je to daleko od siromastva kakvo imas u Srbiji recimo. Dakle, neuporedivo je.

E sad, moje iskustvo sa Srbima mi govori da su cesto jako izbirljivi sto se hrane tice, uvek se guraju (valjda neki kompleksi) po centrima gradova i skupim delovima, manje su stedljivi od prosecnog Amerikanca i nikad im nije dovoljno (lece se kompleksi, valjda). Imas na prosloj strani cifre koje sam ja izracunao za mesecnu hranu da porodica ne bude gladna. Ospori te cifre, pa mozemo da pricamo. To sto ti volis da luksuziras je drugo. Skuvaj ponekad pastu, ne jedi svaki dan kilo bifteka i eto.

Evo ti opet cene, pa ih ospori:
Mleko u Americi je oko 4 dolara po galonu (znaci 60 i kusur dinara po litru) - neka kupuju galon svakih 3 dana - to je 40 dolara za mleko mesecno.
Kilo piletine 2 dolara, kilo govedine 4 dolara, znaci u proseku 3 dolara po kilu mesa - neka se kupuje svaki treci dan - to je 30 dolara za meso
12 jaja - 2.5 dolara - kupujes ih svakih 5 dana - znaci 15 dolara mesecno
Kilo jabuka - 2.2 dolara, uzmimo da je slicno i za drugo voce, neka se kupuje svaka 4 dana - znaci 30 dolara za voce
Dugotrajni hleb - radi posao 3 dana - 1.5 dolara - 15 dolara za hleb mesecno
Brsno, pasta, ulje, secer, so - sve to moze za 30-40 dolara mesecno
Sokovi, voda - 30-40 dolara mesecno
Povrce - jos 40 dolara mesecno

Edited by alexnikolic, 12 September 2009 - 05:16.


#22 nikola79

nikola79
  • Members
  • 21 posts

Posted 12 September 2009 - 05:28

pomenutih 22,000 godisnje je granica od koje se racuna siromastvo u usa, sto znaci da je masa sa manjim prihodima?
pitanje je odakle su prihodi, jer beneficije za nezaposlene ne traju duze od godinu i nesto, sta ce biti posle? dalje, nije isto da li te pare trosite u metropoli ili nekoj selendri - slicno kao i kod nas.


Naravno da nije isto. U NY, da bi koliko-toliko pristojno ziveo treba ti 5k mesecno (neto) i taj zivot jnije nista narocito (placas rentu, imas kola) ali su i sanse da se taj novac zaradi mnogo vece. Sa druge strane, u unutrasnjosti ces sa istim novcem da zivis kao car ali zaradi te pare tamo. Takodje, nisam primetio da je iko pomenuo promene koje su nastale posle 09/11, koje su otezale funkcionisanje malog biznisa brojnim ogranicenjima poslovanja u sferi bankarstva, propisa. Tu se stvara ogroman problem jer su USA uvek bile sinonim za vrlo jednostavno pokretanje inicijativa i novih biznisa i slobodan protok novca i sredstava. Sve se to, prilicno radikalno i na gore, promenilo posle 2002. ( a i dalje se menja) i preti da ugusi kicmu americke privrede, mali i srednji biznis, gomilom negativnih propisa i regulativa nametnutih od strane Homeland Security-a, a sve u cilju "visih interesa". Mislim da ovaj problem ubija fleksibilnost i prilagodljivost americke ekonomije jer su male kompanije glavni generatori zaposljavanja. Takodje gubi se ona prednost koju je USA imala u odnosu na druge zemlje jer, ne zaboravimo, npr. Google i Microsoft su zapoceli kao mali biznisi, u nekim garazima, i vremenom izrasli u ovo sto su danas.
P.S. Izvinjavam se za ovaj troll, znam da nije tema, ali sam hteo da ukazem na jedan veliki problem koji se pojavio u USA posle 2002. i tice se HS-a i njihove "God allmighty" uloge u zemlji, a sa osvrtom na ekonomiju.

#23 nikola79

nikola79
  • Members
  • 21 posts

Posted 13 September 2009 - 03:19

@nikola79
Ocene dajem kao neko ko je zaposlen u US, studirao i radio u UK i trenutno je u Srbiji (promenio sam posao, pa uzeo sebi par meseci bleje). Cene koje sam naveo su cene u Washington, DC.

Ti rece da trosis 800 dolara za vas troje, ali i zivis u NY. Ako kupujes u Whole Foods, furas organic pricu, onda mozda i mozes da potrosis 800 dolara. Naveo sam ti cene i hranu koju mozes da kupis za 300 dolara na prosloj strani.

Niko nije rekao da je 22k super para za 4-clanu porodicu, samo tvrdim da sa tim moze sasvim ok da se prezivi i da je to daleko od siromastva kakvo imas u Srbiji recimo. Dakle, neuporedivo je.

E sad, moje iskustvo sa Srbima mi govori da su cesto jako izbirljivi sto se hrane tice, uvek se guraju (valjda neki kompleksi) po centrima gradova i skupim delovima, manje su stedljivi od prosecnog Amerikanca i nikad im nije dovoljno (lece se kompleksi, valjda). Imas na prosloj strani cifre koje sam ja izracunao za mesecnu hranu da porodica ne bude gladna. Ospori te cifre, pa mozemo da pricamo. To sto ti volis da luksuziras je drugo. Skuvaj ponekad pastu, ne jedi svaki dan kilo bifteka i eto.

Evo ti opet cene, pa ih ospori:
Mleko u Americi je oko 4 dolara po galonu (znaci 60 i kusur dinara po litru) - neka kupuju galon svakih 3 dana - to je 40 dolara za mleko mesecno.
Kilo piletine 2 dolara, kilo govedine 4 dolara, znaci u proseku 3 dolara po kilu mesa - neka se kupuje svaki treci dan - to je 30 dolara za meso
12 jaja - 2.5 dolara - kupujes ih svakih 5 dana - znaci 15 dolara mesecno
Kilo jabuka - 2.2 dolara, uzmimo da je slicno i za drugo voce, neka se kupuje svaka 4 dana - znaci 30 dolara za voce
Dugotrajni hleb - radi posao 3 dana - 1.5 dolara - 15 dolara za hleb mesecno
Brsno, pasta, ulje, secer, so - sve to moze za 30-40 dolara mesecno
Sokovi, voda - 30-40 dolara mesecno
Povrce - jos 40 dolara mesecno

Ne luksuziram se nimalo, vec samo zivim jedan normalan zivot. Inace cene u NY jesu prenaduvane sto se tice nekretnina i nekih drugih stvari pa ih zato nisam ni navodio jer nemaju smisla u poredjenju sa cenama u drugim delovima USA exl. par gradova (LA, San Fransisco i par drugih), ali ove cene hrane koje si ti naveo se odnose verovatno na Walmart i robu najnizeg kvaliteta. Verovatno si napravio gresku kada si naveo cene mesa posto je ovo verovatno u funtama (pomnozi sa 2,2 da bi dobio cenu u kg). Stvarno nisam izbirljiv sto se hrane tice, ali posle nekoliko uzastopnih neprijatnih iznenadjenja u vezi sa hranom ovde, a koja se odnose na kvalitet i ukus odlucio sam da se ne kockam previse jer imam malo dete pa verovatno zbog toga trosim malo vise para na hranu. Inace 12 jaja cetvoroclana porodica moze da pojede za jedan dorucak.
Sto se tice te srpske "siroke ruke", nemam previse slicnih iskustava, naprotiv, vise iskustva imam sa nasim ljudima "gastarbajterima", koji gledaju da ustede na svemu i svacemu, znaci varijanta wonderbread i podrigusa. Inace prosecni Amerikanci su x puta veci potrosaci od ovdasnjih Srba. A te "stekarske" savete tipa "skuvaj pastu ne jedi bifteke svaki dan" zadrzi za sebe posto vidim da si iz te price.Ti bi verovatno mogao da prezivis i sa manje od 22k.

#24 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 13 September 2009 - 04:52

Ne luksuziram se nimalo, vec samo zivim jedan normalan zivot. Inace cene u NY jesu prenaduvane sto se tice nekretnina i nekih drugih stvari pa ih zato nisam ni navodio jer nemaju smisla u poredjenju sa cenama u drugim delovima USA exl. par gradova (LA, San Fransisco i par drugih), ali ove cene hrane koje si ti naveo se odnose verovatno na Walmart i robu najnizeg kvaliteta. Verovatno si napravio gresku kada si naveo cene mesa posto je ovo verovatno u funtama (pomnozi sa 2,2 da bi dobio cenu u kg). Stvarno nisam izbirljiv sto se hrane tice, ali posle nekoliko uzastopnih neprijatnih iznenadjenja u vezi sa hranom ovde, a koja se odnose na kvalitet i ukus odlucio sam da se ne kockam previse jer imam malo dete pa verovatno zbog toga trosim malo vise para na hranu. Inace 12 jaja cetvoroclana porodica moze da pojede za jedan dorucak.
Sto se tice te srpske "siroke ruke", nemam previse slicnih iskustava, naprotiv, vise iskustva imam sa nasim ljudima "gastarbajterima", koji gledaju da ustede na svemu i svacemu, znaci varijanta wonderbread i podrigusa. Inace prosecni Amerikanci su x puta veci potrosaci od ovdasnjih Srba. A te "stekarske" savete tipa "skuvaj pastu ne jedi bifteke svaki dan" zadrzi za sebe posto vidim da si iz te price.Ti bi verovatno mogao da prezivis i sa manje od 22k.


Cene koje sam naveo se odnose na Whole Foods u Washington, DCu, i ponesto u CVSu. I naravno da nisam pogresio kada je u pitanju odnos lbs i kg, nisam retard. Posto sam izmedju 2 posla, i poslednji put sam kupovao u maju, mozda gresim u pokojoj cifri, ali daleko od toga da je potrebno 800 dolara. Na ovoj temi sam naveo jedan link gde Ameri iz NY navode da trose 500 dolara za 4clanu, a neki i za 5 clanu porodicu. Dakle, ti se luksuziras, realno.

Dakle, nemoj da mi prodajes pricu da ne moze da se zivi ok sa recimo 500 dolara mesecno za hranu za 4-clanu porodicu. Moze, ako se ne nabijes usred NY. Ja nemam iskustva sa gasterbajterima, znam uglavnom visokoobrazovane Srbe koji ok zaradjuju, ali i previse trose.

Edited by alexnikolic, 13 September 2009 - 04:53.


#25 nikola79

nikola79
  • Members
  • 21 posts

Posted 13 September 2009 - 17:29

Cene koje sam naveo se odnose na Whole Foods u Washington, DCu, i ponesto u CVSu. I naravno da nisam pogresio kada je u pitanju odnos lbs i kg, nisam retard. Posto sam izmedju 2 posla, i poslednji put sam kupovao u maju, mozda gresim u pokojoj cifri, ali daleko od toga da je potrebno 800 dolara. Na ovoj temi sam naveo jedan link gde Ameri iz NY navode da trose 500 dolara za 4clanu, a neki i za 5 clanu porodicu. Dakle, ti se luksuziras, realno.

Dakle, nemoj da mi prodajes pricu da ne moze da se zivi ok sa recimo 500 dolara mesecno za hranu za 4-clanu porodicu. Moze, ako se ne nabijes usred NY. Ja nemam iskustva sa gasterbajterima, znam uglavnom visokoobrazovane Srbe koji ok zaradjuju, ali i previse trose.

Majstore, ti si moj idol. Kada se vratis u USA javi se, poslacu ti spisak namirnica koji mi je potreban za mesec dana i 800 dolara, a ti nabavi sve i zadrzi razliku.
Inace zivim u Queensu, sto nikako nije najskuplji deo NY. Kada sam rekao gastarbajter, nisam mislio na obrazovanje vec stanje uma. Mozes da radis i u NASA-i, ali od toga ne mozes da pobegnes.
Inace ne moras da se koristis lazima da bi pokusao da dokazes kako si u pravu. U attachment-u imas specijalnu ponudu (SNIZENJA) iz DC radnje Whoole Foods-a, pa se podseti malo cena, a odnosi se na cene mesa. Inace meni ovo tvoje trabunjanje ni malo ne smeta, ali dovodis u zabludu ucesnike foruma iz Srbije.

Attached Files



#26 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 September 2009 - 17:49

Majstore, ti si moj idol. Kada se vratis u USA javi se, poslacu ti spisak namirnica koji mi je potreban za mesec dana i 800 dolara, a ti nabavi sve i zadrzi razliku.
Inace zivim u Queensu, sto nikako nije najskuplji deo NY. Kada sam rekao gastarbajter, nisam mislio na obrazovanje vec stanje uma. Mozes da radis i u NASA-i, ali od toga ne mozes da pobegnes.
Inace ne moras da se koristis lazima da bi pokusao da dokazes kako si u pravu. U attachment-u imas specijalnu ponudu (SNIZENJA) iz DC radnje Whoole Foods-a, pa se podseti malo cena, a odnosi se na cene mesa. Inace meni ovo tvoje trabunjanje ni malo ne smeta, ali dovodis u zabludu ucesnike foruma iz Srbije.


Osim shto je rasprava sama po sebi glupa, ne dovodi u zabludu nikoga, chovek je u pravu, ukoliko ne kupujesh organic, 800 dolara je previshe za hranu, 20 kinti dnevno je sasvim dovoljno.

Naravno, za nekoga ko je na budzetu. Za tu istu hranu mozesh potroshiti i duplo, zavisi gde kupujesh.

Mislim da pre ti dovodish forumashe iz Srbije u zabludu.

#27 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 13 September 2009 - 17:53

Majstore, ti si moj idol. Kada se vratis u USA javi se, poslacu ti spisak namirnica koji mi je potreban za mesec dana i 800 dolara, a ti nabavi sve i zadrzi razliku.
Inace zivim u Queensu, sto nikako nije najskuplji deo NY. Kada sam rekao gastarbajter, nisam mislio na obrazovanje vec stanje uma. Mozes da radis i u NASA-i, ali od toga ne mozes da pobegnes.
Inace ne moras da se koristis lazima da bi pokusao da dokazes kako si u pravu. U attachment-u imas specijalnu ponudu (SNIZENJA) iz DC radnje Whoole Foods-a, pa se podseti malo cena, a odnosi se na cene mesa. Inace meni ovo tvoje trabunjanje ni malo ne smeta, ali dovodis u zabludu ucesnike foruma iz Srbije.


Meso je u Whole Foodsu skupo jer je navodno "organic".. Plus, DC i NY su medju najskupljim gradovima na istocnoj obali, pa opet se moze sa 500 dolara.

Cak i da u moju racunicu ubacis ove cene mesa, opet izadje manje od 500 dolara.

Luksuziras se. Priznaj, pa da zavrsimo raspravu. Verovatno i jedes na organic stolu i gadjate se kavijarom. :ph34r:

Edited by alexnikolic, 13 September 2009 - 17:56.


#28 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 13 September 2009 - 18:16

20 kinti dnevno je sasvim dovoljno.


Daj ba nemoj zayebavat. To je za cetveroclanu porodicu. 5 dolara po osobi.
Dvoje djece ide u skolu, moraju imati sendvic za skole, moras da im kupis nekad nesto i da obuku, licna higijena, pasta za zube, sapun, sampon, toalet papir.
Onda voce, kila jabuka je 2-3 dolara, grozdja 4-5. jedan sliced hljeb je minum 1.50. jedan je malo za cetiri osobe.

Sve u svemu ko ima da trosi za 4 osobe samo 20 dolara dnevno je siromasan i ta djeca su gladna i zeljna svega...

#29 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 September 2009 - 18:20

Dvoje djece ide u skolu, moraju imati sendvic za skole, moras da im kupis nekad nesto i da obuku, licna higijena, pasta za zube, sapun, sampon, toalet papir.


Ja sam razumeo da prichamo o hrani a ne o uloshcima. Uostalom, sa 2 soma mesechno se zivi naravno bedno, a kako ce drugachije, ali neko je napravio poredjenje sa 300 evra u Srbiji, a to VEZE NEMA S MOZGOM.

Sa 300 evrica u Srbiji ja bih se obesio treci dan, u USA bih mogao da krpim sa 2000 mesechno ceo zivot, jeste, bio bi to bedan zivot, ali ZIVOT.

Edited by down with the sickness, 13 September 2009 - 18:23.


#30 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 13 September 2009 - 18:21

@alek33

Ja sam izlistao sve namirnice da 4-clana porodica ne bude gladna, sve ispod 500 dolara (sto je manje od 20 dolara dnevno), a ti i dalje "daj ba nemoj zayebavat"? Sta je tebi dovoljno?

Evo Nikola79 se luksuzira usred NY, pa trosi 26 dolara dnevno. Neko ko zivi, npr. u Oklahomi, moze da se luksuzira sa 500 dolara. Realno.