Jump to content


Photo
- - - - -

Farmaceutska industrija i patentna prava


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#61 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 13 September 2009 - 08:29

@Marko & Gandalf
Ja razumem u cemu je razlika izmedju nasih pristupa..

Ja pricam kao neko ko ima itekako dobrog iskustva sa tim patentima u praksi. Znam koliko znace za moju industriju i koliko bi u mojoj industriji stvari bilo NEMOGUCE bez patenata. Evo ti primer: Imas malu kompaniju koja treba da razvija neki proizvod 6 godina pre nego sto vidi prve pare od istog. Za sada imas samo patente za tvoju tehnologiju. Ti imas tri nacina da dodjes do stepenice kada mozes da izbacis proizvod na trziste:
1) Da prikupljas pare licenciranjem delova tvoje tehnologije - to ne moze bez patenata
2) Da dobijes investicije od venture kapitalista ili manjih investitora - oni nece da dodirnu tvoj biznis ako nemas patente jer njihove pare mogu da nestanu u sekundi.
3) Da udjes u partnerstvo sa vecom kompanijom - ako nemas patente, nemas sa cime da pregovaras, nista ih ne sprecava da te odmah sutra ne sutnu iz kompanije kada ti ukradu tehnologiju
Dakle, ta industrija u velikoj meri ne bi postojala bez patenata. Mogu da navedem 1,000 primera, ali zaista 1,000 (slovima hiljadu) kompanija koje danas ne bi postojale bez patenata.

Moj problem sa vasom logikom je sledeci:
1) Gledate stvari sa visokog nivoa bez prakticnog iskustva na mikronivou
2) Posmatrate pitanje patenata kao konflikt istoka (koji vam je blizak srcu) i zapada (koji je daleko od vaseg srca). Smatrate da bi Kina i druge slicne zemlje, u ovom stadijumu, dobro prosle ignorisanjem patentnog prava. Sa tim mogu da se slozim kada je u pitanju kopiranje stranih patenata. Medjutim, zbog razloga navedenih gore, i zbog nauke u Kini koja bi trebalo da napreduje - patentni sistem je neophodan. Moze kinez naucnik da veruje u sta hocete - ali mora da JEDE. Ako nema patent da osigura hranu na stolu, on nece da se mlati sa tim. Mozda taj rad za dzaba radi posao u ideoloski suludim zemljama (kakav je bio SSSR i kakva je bila Kina), ali u kapitalizmu N E M O Z E.
3) Birate tekstove koji vama odgovaraju i na osnovu njih formirate misljenje. Ignorisete gomilu stvari koje su patenti omogucili i koncentrisete se iskljucivo na negativne strane.
--------
Bottom line - u kapitalizmu patent znaci razliku izmedju ostvarene investicije i propalog posla. Kina krece ka kapitalizmu. Izvucite zakljucke sami.

Edited by alexnikolic, 13 September 2009 - 08:33.


#62 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 September 2009 - 12:49

ne pokusavaj uciti svinju da peva, samo gubis vreme i nerviras svinju.


... i kada nemash shta vishe da kazesh, sateran u svoj brlog, ni uvrede, ni tvoja prezivanja o patentnim pravima 1719 godine te ne mogu napraviti pametnijim...

Edited by headhunter, 15 September 2009 - 20:04.


#63 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 13 September 2009 - 14:35

...

knjigu u sake, uci istoriju.

#64 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 13 September 2009 - 15:14

knjigu u sake, uci istoriju.


Go back to Russia.

#65 sizzling

sizzling
  • Banned
  • 2,497 posts

Posted 19 November 2009 - 16:45

Mislim da se problem u Farmaceutskoj indusriji nemoze svoditi na vezu patentnog prava i teskih procedura registracije pojedinih medikamenata. Farma trziste godisnje raste za nekih 10%, ali se broj bolesti ne smanjuje, nego uvek povecava. U farma industiji vec odavno nije bitan efektivitet medikamenta, nego pre svega trziste, potraznja, koliko je moguce para izbiti iz svakog bolesnog.
Na prvom mestu ide PROFIT, a posle toga sve ostalo, pri cemu je najvaznije ne izleciti bolesnog a istovremeno mu isprazniti novcanik, i na kraju ga ubediti da mu je eto sad mnogo bolje.

Ako uzmemo celo obilje brendova koje se pojavilo u zadnje vreme u nasim apotekama, videcemo da su to uglavnom lekovi koji su izmisleni pre 20-30 godina. Znaci stari lekovi, novo ime i pakovanje sa sitnim promenama u recepturi.
Kvalitetno zdravstvo i liberalno - trzisni - kapitalizam ne idu ruku pod ruku, razvoj medikamenta treba mnogo vremena i para, a opet turbo-kapitalistima se pare bas nesto ne ulazu, njima treba profit koliko sutra, i naravno mnogo profita.
Da se na profit ceka 5 - 6 godina? To je moglo tamo negde do 1980 godine, gde su socijalna osiguranja bila puna para i placali sve i svasta. Jednostavnije napraviti novu PR kampanju na bazi nekog starog "generikuma" nego izmisljati nesto novo. Tako da je danas "super-brzi-profit" najveci kocnicar razvoja cele industrije.

Medicini i farma industriji danas netrebaju zdravi ljudi! Sto je vise bolesti i broja bolesnih to veci i profiti za sve ucesnike u "velikoj igri". Da ne pominjemo cinjenicu da je Farmaceutska industrija na danasnji dan, ono sto se moze nazvati: dubokom para-mafijaskom strukturom. Jedan interesantan kvazi-zivi nadcovecanski subjekt, koji uzima sebi za puno pravo da parazitira na "biomasi" i "zivoj sirovini".

Ovde se pre svega radi o jednoj sistemskoj greski najrazvijenijeg dela nase planete, a ne o posledicama patentnog prava.
Tacno je i to da Rusija kao naslednica SSSR-a, ima ogromnu bazu razradjenih medikamenata u svom nasledstvu, ali nije u stanju da sva ta genijalna otkrica zapusti u proizvodnju. Veliki razlog je nedostatak novca, sto i nije neki problem, pare se uvek pod nesto pametno nadju, nego pre svega sivise mocna konkurencija sa zapada. Velike trans-nacionalne-kompanije nece nikada dozvoliti da neko pocne da proizvodi jeftine i kvalitetne lekove, sto je sa njihove pozicije sasvim i logicno.

Ima jedna veoma dobra knjiga na ovu temu, koju bi mogao da preporucim:

Louis de Brouwer : "La mafia pharmaceutique et agroalimentaire".

Lep pozdrav!