Jump to content


Photo
- - - - -

Sibenik


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 26 September 2009 - 14:29

Grad u srednjoj Dalmaciji.
Tipican mediteranski, i kraljevina i socijalizam zagadili su ga, svako na svoj nacin: s jedne strane, kraljevina je napravila Crnicu, a s druge, socijalizam je napravio Razine.
Grad je unutar zaliva do koga vodi kanal Sv. Ante. Nasuprot kanalu je tvrdjava Sv. Ane.
I na jednoj i na drugoj strani nalaze se signalne stanice za plovidbu kroz kanal; odatle i izreka "Kad se svetom Anti digne svetoj Ani padne, i obratno".
Stari grad su bele kamene ploce i jedna od najlepsih katedrala na Jadranu.
Uzbrdo, kad krenete ka Subicevcu, stoji lepa zgrada gimnazije. To je zgradu, kako kazu, kralj Aleksandar I Karadjordjevic poklonio Sibeniku u znak zahvalnosti za velike projugoslovenske demonstracije u vreme potpisivanja Rapalskog ugovora.
Ako ste vec u Subicevcu, ne propustite "Uzoritu" bilo da se opredelite za peceno jagnje, skoljke ili najboljeg zubaca ili skarpinu, malo je mesta na Jadranu gde ce te ih naci bolje. Ja sam nekada, davno, tamo jeo prstace, kojih, kako kazu, vise nema.
Ispred grada je Sibenski arhipelag.
Zlarin - pa do Zirja.
Sve je manje onih u Srbiji, kao ja, koji jos to pamte.
I to je jos jedna uspomena na onu bolju, lepsu i normalniju drzavu, nego ova danas.

#2 Kurt Austin

Kurt Austin
  • Members
  • 381 posts

Posted 30 September 2009 - 05:58

Da nije to grad u kome su 90-ih masovno letele u vazduh srpske vikendice, pored mnogih i pokojnog Mije Aleksica?
Hebo te sveti Ante ...

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 September 2009 - 07:28

Zamisli, nije.
Kako to da nisi u stanju da obuzdas svoj sovinizam?

#4 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 30 September 2009 - 09:50

Sve je manje onih u Srbiji, kao ja, koji jos to pamte.
I to je jos jedna uspomena na onu bolju, lepsu i normalniju drzavu, nego ova danas.


Crni Vladane, šta ćeš u Šibeniku, pa zar ti nisi bio hećim u ćetnićkim postrojbama koji su granatirale isti?

Ako te ipak uhite, pozovi se na onu lepšu i normalniju državu,to sigurno pomaže...

#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 September 2009 - 13:01

Crni Vladane, šta ćeš u Šibeniku, pa zar ti nisi bio hećim u ćetnićkim postrojbama koji su granatirale isti?

Ako te ipak uhite, pozovi se na onu lepšu i normalniju državu,to sigurno pomaže...

Nazalost, jesam.
Ali ne mislim da sam se tom prilikom necasno poneo, a jednako sam lecio, najbolje kako sam umeo i imao cime i srpske i hrvatske ranjenike, kojih je takodje bilo dosta.
A sto se Sibenika tice, tamo sam proziveo nekoliko lepih godina.
A sto se tice uhicenja, za sada Hrvatska hapsi samo one koji su gadno okrvavili ruke.

#6 Kurt Austin

Kurt Austin
  • Members
  • 381 posts

Posted 30 September 2009 - 16:12

Zamisli, nije.

Evo probam, ... al' ne ide.

Sta mislis da nije tacno:
1. Da je postojao Mija Aleksic?
2. Da je imao vikendicu u okolini Sibenika (Tribunj)?
3. Da mu je odletela u vazduh (dinamitom)?
4. Da su letele i mnogih drugih Srba tamo?


Hebo te sveti Ante ...

Edited by Kurt Austin, 30 September 2009 - 16:13.


#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 September 2009 - 16:37

Iz kakve li sovinisticke kloake samo izgmizavate?

#8 MartinX

MartinX
  • Members
  • 105 posts

Posted 01 October 2009 - 14:13

Evo probam, ... al' ne ide.

Sta mislis da nije tacno:
1. Da je postojao Mija Aleksic?
2. Da je imao vikendicu u okolini Sibenika (Tribunj)?
3. Da mu je odletela u vazduh (dinamitom)?
4. Da su letele i mnogih drugih Srba tamo?


Hebo te sveti Ante ...


Pa da, sve je bilo baš fino i krasno, a onda je odjednom Šibenik poludio i počeo dizat Srbima kuće u zrak....u Tribunju!? :ph34r:

Hebo te sveti SlobodanJedanJedini, da te hebo i hebo, sve do kraja.

No dosta o tebi.....


Šibenik je divan i poseban grad.Drugi gradovi u Dalmaciji ga baš i ne vole, a sela pogotovo.
Kad ih pitam ljude iz tih sela zašto ga ne vole, prvo ne znaju, a onda kažu: ma oni svi navijaju za Dinamo :)

Inače, u zadnjih 15 godina Šibenik je dosta potonuo, za razliku od favoriziranog (HDZ) Zadra (kojeg su baš Šibenčani prozvali-Bežigrad), i situacija je tamo dosta čemerna, pogotovo za mlade ljude.
Ako netko ima drugačije informacije, bilo bi mi drago da ih podijeli, volio bi da sam se prevario.

#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 October 2009 - 00:42

Samo da vas zamolim da ne kopulirate semanticki. Oponenti se mogu "ucutkati" vecim kalibrom nego sto je pure vredjanje.

#10 Boki 33

Boki 33
  • Members
  • 48 posts

Posted 03 October 2009 - 15:28

Ja sam pre rata provodio skoro svako leto tamo. 80-tih pro-Jugoslovenski orjentisan grad. Nažalost, ljudi su se 90-te (pre rata) neverovatno promenili i iz najvećih Jugoslovena postali ono drugo. Valjda da bi se dokazali, jer je taj kraj bio u drugom svetskom ratu za partizane. Danas, 15 godina nakon rata i dalje nije preporučljiv za ljude sa ovih prostora.

#11 HozeIzMexico

HozeIzMexico
  • Members
  • 401 posts

Posted 03 October 2009 - 17:02

... i kraljevina i socijalizam zagadili su ga, svako na svoj nacin: s jedne strane, kraljevina je napravila Crnicu, a s druge, socijalizam je napravio Razine.

Jel' moze neko pojasnjenje u vezi sa ovim... Sta je Crnica, a sta Razine?

#12 ZGDJ

ZGDJ
  • Members
  • 4 posts

Posted 05 October 2009 - 14:33

Ja sam pre rata provodio skoro svako leto tamo. 80-tih pro-Jugoslovenski orjentisan grad. Nažalost, ljudi su se 90-te (pre rata) neverovatno promenili i iz najvećih Jugoslovena postali ono drugo. Valjda da bi se dokazali, jer je taj kraj bio u drugom svetskom ratu za partizane. Danas, 15 godina nakon rata i dalje nije preporučljiv za ljude sa ovih prostora.



eto vidiš, a ja u ši vidim svake godine sve više "vaših" tablica... :)
znači da tvoje viđenje ši prije rati i uopće ne viđenje nakon tih godina, nemaju veze s realnošću...
ili misliš da je čovjeku koji živi od turizma dolje drugačiji euro od srbina nego onaj do slovenca? :ph34r:

ipak, složit ćeš se da mora postojati doza "odmaka" i nekakvog nepovjerenja zbog svega onoga što se događalo unazad 20tak godina kod stanovitog dijela ljudi, koji su nažalost svašta proživjeli...pa na šibenik su padale granate a ne oko tvog stana (tamo gdje već živiš)...

#13 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 05 October 2009 - 18:44

Jel' moze neko pojasnjenje u vezi sa ovim... Sta je Crnica, a sta Razine?

Oba su industrijska predgradja; ne znam sta se tacno radilo u Crnici, ali je celo predgradje bilo doslovno crno, prasnjavo i smrdljivo. Razine su bile velika fabrika za proizvodnju aluminijuma, propala zbog nedostatka i preskupe struje.
Nesrecni Sibenik bio je zaista uglavljen izmedju ta dva predgradja; u zaledju brda, ljuti krs i kamenjar, a ispred more.

Edited by vladan, 05 October 2009 - 18:45.


#14 Kurt Austin

Kurt Austin
  • Members
  • 381 posts

Posted 06 October 2009 - 21:06

eto vidiš, a ja u ši vidim svake godine sve više "vaših" tablica... :)
znači da tvoje viđenje ši prije rati i uopće ne viđenje nakon tih godina, nemaju veze s realnošću...
ili misliš da je čovjeku koji živi od turizma dolje drugačiji euro od srbina nego onaj do slovenca? :ph34r:


Ovo je bilo nedavno (26.07.2009):

24SI - Uz povike "Ubij Srbina" i "Srbe na vrbe", grupa huligana je rano jutros u Zatonu kod Šibenika izvršila prepad na porodičnu kuću 53-godišnjeg državljanina Srbije Dragana Milutinovića i oštetila mu automobil, javljaju hrvatski mediji.
Huligani su jutros oko 1.30 časova uz mnoštvo uvreda i prijetnji oštetili Milutinovićevo vozilo marke "micubiši" sa kojeg su, prije nego što su pobjegli, pokidali i odnijeli beogradske registarske oznake.
U trenutku napada, Milutinović je spavao, a probudila ga je galama na ulici.
Dragan Milutinović je poznati beogradski zlatar i oženjen je Jadrankom iz Zatona, čije je devojačko prezime Dodig.
"Iz straha nisam mogao da izađem, ali sam čuo uvrede na moju etničku pripadnost koje ni po ničemu nisam zaslužio i one mi više smetaju od nastale štete na vozilu. Moja supruga je Hrvatica rođena u ovom mjestu. S većinom mještana smo godinama u odličnim prijateljskim odnosima", rekao je Milutinović.
On je dodao da je ovom noćnom napadu prethodilo višednevno vrijeđanje njegove dvoje maloljetne djece na plaži, ali, kako je rekao, pošto je dolazilo od njihovih vršnjaka, gledao je na to kao na "dječija posla" te nisu obraćali preveliku pažnju.
Policiji je obavila uviđaj i traga za napadačima.
Osim ovog u Hrvatskoj su se nedavno dogodila još dva napada na nacionalnoj osnovi.
U Dubrovniku je demoliran automobil "pežo" advokata Branislava Popovca iz Beograda, dok je u Kninu pretučen srpski povratnih.


link: http://www.24sata.in...-Srbe-vrbe.html

Edited by Kurt Austin, 06 October 2009 - 21:11.


#15 Boki 33

Boki 33
  • Members
  • 48 posts

Posted 06 October 2009 - 21:33

@ZGDJ
Oko mog stana nisu padale granate, ali jesu bombe 1999. Naravno da samo idiot može 10 godina kasnije da mrzi Amerikance zbog bombardovanja. A u Šibeniku je 15 godina nakon rata još uvek lako moguće da imate i te kakve neprijatnosti ako ste iz Srbije. Moj rođak je bio letos u Šibeniku i recimo da je imao prilično neprijatan (ničim izazvan) dijalog sa fakultetski obrazovanom mlađom ženskom osobom koju znamo iz perioda pre rata. A ta ženska osoba još radi u školi.