Jump to content


Photo

Religijski koncepti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#16 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 January 2003 - 14:29

C, opet - ne da kritikujem - ali suvise je optimisticno tvoje ocekivanje da ova tema bude nesto za "laku konverzaciju". Pa oko toga se vode ratovi od kad je sveta i veka, oteti avioni zakucavaju u solitere i tome slicno. Bice ipak da nisi toliko "naivan" :grin:

#17 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 12 January 2003 - 14:38

Ma jesam naivan, reko sad ce ljudi da dodju i da kazu ja-mislim-to-i-to pa da idemo dalje u nekom smeru, al da nas nosi neki calmness-vibe, tipa upoznavanje-drugacijeg makar i u svetlu tolerisanja tudjih zabluda.
No bice da si ti u pravu, vreme je ratovanja - u Srbiju se sprema linc za Jr-a zbog potpisa, u Filmovi umal mene ni kriva ni duzna da streljaju za copy&paste, a ja nasho da izvodim freestyle performans po religioznim pitanjima. :lol:

#18 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 12 January 2003 - 14:43

C:

razumem ja tvoj stav, ali ne razumem tvoj ton. Cemu toliki emotivni naboj? Koliko kaliki likuje zbog mog "polaska pravim putem", toliko ti besnis zbog "najgluplje izmisljotine u istoriji covecanstva". Mislim, kakve vi konkretne koristi mozete da imate od mog izbora koje god filozofije ili stete od spekulativnog razmisljanja, pa da vas zestoke emocije ponesu?

Ја не знам о каквом емотивном набоју се ради. Ја једноставном реагујем као најнормалнија рационална особа. За сваку тврдњу коју неко (укључујући мене) изнесе захтевам две елементарне ствари: (1) За све појмове у тврдњи морају да постоје употребљиве дефиниције, (2) Тврдња мора да задовољава елементарну логику. Ви сте за појам "Бог" дали тотално неупотребљиву дефиницију (нешто што "постоји ван реалности"), а сада изјављујете "Nemam dokaze ni potrebu da Bog postoji, ali sam otvoren prema toj mogucnosti". Зар Вам као, претпостављам, рационалном бићу не смета тврдња да сте отворени према могућности постојање нечег сасвим бесмисленог?

Можда бих то могао да изразим и овако: замислите да Вам неко каже следеће: Верујем у постојање невидљивих ружичастих летећих свињоликих корњача. Како бисте реаговали на такву тврдњу? Ја бих такву особу сматрао или пијаном или умно поремећеном. При томе ова тврдња, за разлику од Ваше о Богу, задовољава бар горњи услов (1) - сви појмови у њему су савим лепо дефинисани (невидљивост, ружичаста боја, способност летења, изглед свиње, корњача); све ове ствари постоје, додуше одвојено, у реалности.

C:

Mislim, kakve vi konkretne koristi mozete da imate od mog izbora koje god filozofije ili stete od spekulativnog razmisljanja, pa da vas zestoke emocije ponesu?

Ради се једноставно о дискусији на једном интернет форуму, и корист од ње је као од многих других дискусија. Када ја с неким дискутујем (на интернету или негде другде), понашам се исто - тражим од свих дискутаната да задовоље минималне услове потребне за рационалну дискусију о нечему, као што сам то горе објаснио.

[ Izmena poruke: heathen na dan 2003-01-12 14:45 ]

#19 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 12 January 2003 - 14:50

Indy:

"Normalni" ateizam kaze: "ne verujem u Boga".  

"Militantni" ateizam veli: "Bog ne postoji."  

Мој атеизам поставља питање: Шта је Бог? Без смисленог одговора на то питање тврдње типа "ne verujem u Boga" или "Bog ne postoji." немају никакав смисао.

Vique´s Law:
A man without a religion is like a fish without a bicycle.


[ Izmena poruke: heathen na dan 2003-01-12 14:52 ]

#20 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 January 2003 - 14:59

Pa sad, za nekoga imaju smisao (navedene tvrdnje), premda su tebi besmislene. Recimo, za mene imaju smisla, premda se ja sa njima generalno ne slazem. Buduci agnostik, mozda verujem, mozda ne verujem, ali definitivno ne tvrdim da znam da li cega tamo gore ima ili nema.

#21 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 January 2003 - 15:06

C:
...u Filmovi umal mene ni kriva ni duzna da streljaju za copy&paste...

Pa nije bas bilo jasno da si u stvari citirao text, a dosta ljudi cita poruke na preskok :wink:

#22 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 12 January 2003 - 15:10

Indy:

Pa sad, za nekoga imaju smisao (navedene tvrdnje), premda su tebi besmislene. Recimo, za mene imaju smisla, premda se ja sa njima generalno ne slazem. Buduci agnostik, mozda verujem, mozda ne verujem, ali definitivno ne tvrdim da znam da li cega tamo gore ima ili nema.


Agnostic, n. A person who feels superior to atheists by merit of his ignorance of the rules of logic and evidence. - Chaz Bufe, "The American Heretic´s Dictionary".

#23 falcon

falcon
  • Members
  • 2,050 posts

Posted 12 January 2003 - 15:10

Indy:

C:
...u Filmovi umal mene ni kriva ni duzna da streljaju za copy&paste...

Pa nije bas bilo jasno da si u stvari citirao text, a dosta ljudi cita poruke na preskok :wink:


:lol: Sad ispadoh i povrsna:lol: ccc Indy, nisam to od tebe ocekivala:lol:
Ali na filmu nigde ne pise da je C citirao bilo koga:grin:

#24 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 January 2003 - 15:16

heathen:
Agnostic, n. A person who feels superior to atheists by merit of his ignorance of the rules of logic and evidence.

Heathen, hvala na citatu, ali on se na mene ne odnosi, buduci da se ja uopste ne osecam superiornim u odnosu na ateiste (kao ni vernike). Bilo bi lepo da ovde malo pricas sa ljudima (mozda bi nesto saznao!), a ne samo da nam copy&paste-iras ateisticki manifesto.

#25 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 January 2003 - 15:19

falcon:
ccc Indy, nisam to od tebe ocekivala

Eto iznenadjenja! :smile: Hajd' kompromisno da kazem da C nije sasvim jasno oznacio da je u pitanju copy&paste, a da su neki od vas prevideli da u potpisu stoji neko drugo ime, kao i da je ton pisma suprotan C-ovom sudu o filmu... ali da ne kvarimo vise ovaj topik, nastavicemo na Filmovima... :smile:

#26 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 12 January 2003 - 15:34

Indy:

Heathen, hvala na citatu, ali on se na mene ne odnosi, buduci da se ja uopste ne osecam superiornim u odnosu na ateiste (kao ni vernike).

Ја нигде нисам тврдио да се Ви осећате супериорним (туђи цитат не желим променити). Чињеница је, међутим, да агностици јесу то што јесу јер игноришу законе логике.

Indy:

Bilo bi lepo da ovde malo pricas sa ljudima (mozda bi nesto saznao!), a ne samo da nam copy&paste-iras ateisticki manifesto.

Ја се итакако трудим да дискутујем на овој теми, међутим други не желе да дискутују. Уосталом, овде имате прилику да ме убедите у супротно (можда ћу нешто и "научити"): Шта је то за шта Ви не знате да ли га "тамо горе има или нема"?

It is often said, mainly by the "no-contests", that although there is no
positive evidence for the existence of God, nor is there evidence against
his existence. So it is best to keep an open mind and be agnostic. At first
sight that seems an unassailable position, at least in the weak sense of
Pascal´s wager. But on second thoughts it seems a cop-out, because the same
could be said of Father Christmas and tooth fairies. There may be fairies at
the bottom of the garden. There is no evidence for it, but you can´t *prove*
that there aren´t any, so shouldn´t we be agnostic with respect to fairies?
- Richard Dawkins.

#27 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 12 January 2003 - 15:37

heathen:
"Мој атеизам поставља питање: Шта је Бог? Без смисленог одговора на то питање тврдње типа "ne verujem u Boga" или "Bog ne postoji." немају никакав смисао."

Mislim da je pitanje opravdano medjutim odgovor, posebno u vidu definicije nije jednostavan iz najmanje dva razloga:
1. nedostaje nam "iskustvo Boga"
2. radi se o nivoima koji su daleko iznad misaonog plana a samim tim i teskim za opis recima

#28 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 January 2003 - 15:45

Za heathen-a:

Sumnjam u vasu zainteresovanost da saznate moje (ili bilo cije) misljenje ovde. Na srodne teme sam ovde dosad ispisao jednu omanju knjigu, tako da, ako to zaista zelite, imate dovoljno prilike za upoznati se sa mojim razmisljanjima.

Kao i u nasim ranijim susretima, nalazim da je vas stil diskutovanja vrlo neprijatan i nemam nameru da vas udostojim dalje paznje.

Pozdrav.

#29 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 12 January 2003 - 15:55

Dragan (болд је мој):

Mislim da je pitanje opravdano medjutim odgovor, posebno u vidu definicije nije jednostavan iz najmanje dva razloga:  
1. nedostaje nam "iskustvo Boga"  
2. radi se o nivoima koji su daleko iznad misaonog plana a samim tim i teskim za opis recima

Како је онда уопште могуће рећи било шта на тему "Бога"? Чини ми се да Ви суштински потврђујете оно што ја тврдим: О "Богу" се не може дискутовати (речима - а како другачије?), тј. не може се тврдити да ли постоји или не постоји, јер они који износе те тврдње не знају о чемо причају.

#30 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 12 January 2003 - 15:58

Indy:

Kao i u nasim ranijim susretima, nalazim da je vas stil diskutovanja vrlo neprijatan i nemam nameru da vas udostojim dalje paznje.  

Баш као што сам и мислио - Вас дискусија не занима и сасвим ми је јасно да Вам је непријатно када не можете одговорити на кључно и конкретно питање које Вам особа с којом дискутујете поставља.