Jump to content


Photo

ali on je srbin, sigurno nije tacno!!!!!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
217 replies to this topic

#1 otporasica

otporasica
  • Members
  • 191 posts

Posted 09 January 2003 - 16:49

VRANJE 09.01.2003 13:00 (AVP) - Povodom optužbi koje su upućene na račun vladike vranjskog Pahomija i podnošenja krivične prijave danas povodom tog slučaja objavljujemo tekst zamenika glavnog urednika AVP-a Dejana Dimića. Protiv vladike vranjskog Pahomija Gačića podneta je krivična prijava u kojoj se sumnjiči za bludne radnje i protivprirodni blud nad maloletnicima, potvrđeno je AVP-u u Okružnom tužilaštvu u Vranju. Za pomenuta krivična dela terete ga tri dečaka, dva bivša maloletnika R.S. i I.N. i jedan koji još uvek nema 18 godina M.T. i njihovi roditelji. U krivičnoj prijavi se navodi da je vladika prilike za obljubu iskorišćavao prilikom dolaska dece na nastavu verounauke, a pomenuta trojica su izrazila želju da postanu sveštenici, pa su često pomagali i u obavljanju crkvenih poslova i kažu da ih je tada vladika seksualno iskorišćavao. Jedan od maloletnika posvedočio je za novi broj lokalnog nedeljnika ,,Novine Vranjske" da ga je vladika zlostavljao u manastiru Prohor Pčinjski. Rekao je da je osam do devet godina odlazio u crkvu i da je tada slušao o vladikinim gresima, ali da nije verovao pričama i čak je i branio episkopa. Onda je na dan Svetog Jovana otišao sa drugovima u manastir Prohor Pčinjski. "Kada smo tamo stigli bilo je oko 22-23 časa i javili smo se vladiki. Bio je u zgradi Mitropolije. Ostali smo tu dvadesetak minuta. Vladika je tada rekao da su konaci zauzeti uoči praznika i da ima mesta za spavanje u Mitropoliji, gde bi smo mogli da prenoćimo. Vladika je rasporedio moje drugove i drugarice, a mene smestio u salon gde je bio samo jedan dvosed. Kada smo dobili posteljinu i sve ostalo, pojavio se u mojoj sobi i odjednom me zagrlio, licem u lice i stavio glavu ispod mog vrata. Polako sam počeo da shvatam o čemu se radi, mada nisam bio siguran. Već sam bio namestio krevet, ali je vladika počeo da razvlači onaj dvosed smeškajući se uz reči: "Ti si ovako malo puniji, pa da bi mogao bolje da se raskomotiš" - rekao je "Vranjskim" maloletni M.T. potencirajući da je episkop tada pokušao da ga obljubi prvi put. Kasnije se vladika po svedočenju mladića vratio u njegovu sobu. Na sebi je imao samo donji veš i legao je pored njega pokušavajući da ga prinudi na protivprirodni blud. "Tada je počeo da me pipa i zapitkuje, ja sam se branio i odgovarao moleći ga da me ostavi na miru. Izašao je, pa se kasnije opet vratio i nagovarao me "da se družimo". Posle nekoliko pokušaja, koje sam ja odbijao, krenuo je i rekao mi da lepo spavam, a ako se predomislim da dođem kod njega i ostavio otvorena vrata moje i njegove sobe" - tvrdi M.T. Ispovest R.S. tada takođe maloletnog odnosi se na dan Svetog Ignjatija Bogonosca kada je vladika s njim pokušao da ostvari prvi seksualni kontakt. "To se ponovilo nekoliko puta, a kada je pošao na počinak tražio je od mene da ga masiram, a bio je samo u donjem rublju. Zapitao sam ga kako se to radi, a već je počela da me hvata panika. Tražio je da ga masiram po nagom telu. Ja sam počeo od ramena, a on je zahtevao da idem sve niže ka intimnim delovima tela. Nisam mogao da to podnesem i pobegao sam - kaže R.S. Najgore je izgleda prošao I.N. koji je tada imao samo 15 godina. U manastiru Prohor Pčinjski gde sam pomagao, jedne večeri pošao sam sa vladikom u šetnju. U jednoj šumici van manastira vladika je počeo da me mazi i pipka. Ne znam koliko smo tu proveli, kao da sam bio bez svesti, sve dok se u jednom trenutku nisam trgao i odgurnuo ga od sebe. Posle toga pokušavao je da to učini još mnogo puta. Zbog sumnje da je počinio slično krivično delo vladika Pahomije je sredinom devedesetih već bio na Crkvenom sudu, ali je oslobođen optužbi. Zbog toga je ovog puta krivična prijava predata Okružnom tužilaštvu u Vranju protiv građanina Tomislava (Pahomija) Gačića. U Okružnom tužilaštvu potvrdili su da će slučaj biti prosleđen Opštinskom tužilaštvu, koje treba da proveri navode iz krivične prijave i utvrdi istinu. Na brojne telefonske pozive novinara u vezi ovog slučaja vladika Pahomije ili nije odgovarao ili nije imao komentara. Od novina "Vranjskih" tražio je da mu se najpre dostavi integralni tekst dečakovih izjava kao uslov za razgovor, što su ove novine odbile jer je procenjeno da se to kosi sa novinarskim kodeksom. Ni drugi novinari nisu uspeli da dobiju izjavu vladike, a danas je prema saopštenju iz Eparhije vladika na putu ka Bosni. Odsutan je bio i sekretar Eparhije Vladan Milutinović, tako da nikakvih reakcija nije bilo.

#2 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 09 January 2003 - 17:02

Ne stiti njega nacionalnost, koliko ga stiti institucionalni autoritet. To je ono gde ce se koplja polomiti.

Na zalost, nije jedini vladika sa takvim sklonostima. Takodje to je tema kojoj se ne treba mnogo nadati u javnoj raspravi u ovoj zemlji, u ovom veku.

U vezi samog vladike -- da li se jos neko seca njegovih politickih izjava iz vremena Milosevicevog rezima? Njegove izjave prenete zak i na B92 o NATO bombardovanju nas jer smo Pravoslavni su po mom misljenju ne kontraproduktivne vec zaglupljujuce do kriminalnih granica.

#3 Guest_nikcevm_*

Guest_nikcevm_*
  • Guests

Posted 09 January 2003 - 17:22

Tromotorac, da li bi mogao da se drzis i teme i sustine stvari. Ovako, po tebi, ispada da je zapravo problem sto Pahomije nije pozdravio NATO bombardovanje, a da je, u kom slucaju, to uradio, mozda bi se i nasla neka lepa rec za eventualne pedofilne sklonosti.

#4 otporasica

otporasica
  • Members
  • 191 posts

Posted 09 January 2003 - 17:26

ok pogresila sam trebalo je da stoji
ali on je SRPSKI VLADIKA

#5 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 09 January 2003 - 17:42

Ne, nego se radi o kompletnoj slici ovog nazovi duhovnika. NATO bombardovanje svakako nije bio krstaski rat protiv Pravoslavlja, sto je ovaj vladika tvrdio u medijima. To je bilo svojevrsno pozivanje dzihada i nebeske Srbije, a vrlo dobro znamo da je bilo ne samo neistinito, vec da je takav odnos kumovao onoj nesreci. Kad takvi ljudi stoje na celu Crkve, jadna je ona pastva koja gleda u njih za duhovni (i telesni) spas, neki kompas u zivotu.

Duhovna slika i posebna policijska brutalnost na teritoriji njegove eparhije, nakon bombardovanja, govore nesto o duhovnom stanju zilota pod njegovom jurisdikcijom. Kako se radi o vladiki koji recima i delom nije odsustvovao iz javnog zivota, sigurno snosi odgovornost za dogadjaje i duhovno stanje.

Tu dolazimo i do najnovijih vesti iz eparhije, slucajeve koji na zalost nisu unikatni. Ostaje da se vidi da li je prethodna junacka retorika stvorila dovoljnu zastitu vladici, kao "velikodostojniku" i "patrioti".

Pravo pitanje jeste kako ce nacionalisticko krilo reagovati.

#6 gastarbeiter

gastarbeiter
  • Members
  • 1,942 posts

Posted 09 January 2003 - 17:47

otporasica:
ok pogresila sam trebalo je da stoji
ali on je SRPSKI VLADIKA

A po tebi vladika (pa jos SRPSKI!!!)ne moze da bude nastran?! Takve pojave su kod nas retke (ili se malo zna o njima). Ovde je to malo-malo tema (kardinal austrijski je pao zbog toga) pa niko takve pojave ne vezuje za naciju ili veru. To su hm, neke ljudske sklonosti a na ruku im idu okolnosti i mogucnost da ih upraznjavaju a nesklonost zrtava da o tome javno progovore.

Nesto se pitam da nije u pitanju vladika pravoslavni nego neki nastavnik ili kafedzija da li bi te to potaklo da pokrenes topic.

#7 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 09 January 2003 - 17:58

gastarbeiter:
A po tebi vladika (pa jos SRPSKI!!!)ne moze da bude nastran?! Takve pojave su kod nas retke (ili se malo zna o njima). Ovde je to malo-malo tema (kardinal austrijski je pao zbog toga) pa niko  takve pojave ne vezuje za naciju ili veru. To su hm, neke ljudske sklonosti a na ruku im idu okolnosti i mogucnost da ih upraznjavaju a nesklonost zrtava da o tome javno progovore.

Nesto se pitam da nije u pitanju vladika pravoslavni nego neki nastavnik ili kafedzija da li bi te to potaklo da pokrenes topic.


Ako malo razmislis, sam si dao odgovore zasto se ova tema namece. Tri dimenzije/razloga koji su medjusobno povezani:

- institucionalni autoritet
- nespremnost drustva da se suoci sa takvim pojavama "to se drugima desava"
- drustvene norme koje bacaju stigmu na zrtve seksualne zloupotrebe (npr. 100%tovi komentare na temu prostitucije u S&M)

#8 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2003 - 18:13

Nisam video da je sat pre mog topika pokrenuta ova tema, pa sam sam otvorio topik pod nazivom "Sindrom zlostavljanog deteta". Ova dva topika u mnogome se preklapaju, pa bi bilo jako dobro, ako je to moguce, sklopiti ih u jedan.

Sto se tice navodne pedofilije (navodne, dok sud ne kaze da se to zaista desilo) vladike Pahomija, to je samo jos jedan dokaz koji pokazuje da su to pojave kojih kod nas ima jednako (ako ne i vise, zbog losije organizovanog drustva i manje drustvene kontrole) kao i u SAD, Velikoj Britaniji i drugde u visokorazvijenom svetu. Prema tome, cinjenica da je neko pravoslavni velikodostojnik ili svestenik ne cini ga nista manje sklonim pedofilnom ponasanju, nego kada bi bio katolicki ili protestantski, kao sto ga ni cinjenica da je Srbin ne cini nista manje (ali ni vise) podloznim sklonostima ka ovom obliku devijantnog ponasanja.

#9 Ognjeni

Ognjeni
  • Members
  • 81 posts

Posted 09 January 2003 - 18:22

Otporasice (ili bolje receno koleginice)
AM - Skoro da se nisam iznenadio na vest da se covek iz te "profesije" ponasao u suprotnosti sa "pravilima" te "profesije. A, zasto? Pa zato sto su policajci neretko u uskoj sprezi sa kriminalcima, sudije takodje (organizovani kriminal), doktori koji sa paklicom cigara u dzepu izginuse objasnjavajuci kako je pusenje stetno..... i da neidem dalje. Dakle kao sto i sama mozes zakljuciti bilo je samo pitanje vremena kad ce u nasoj zemlji totalno poremecenih sistema vrednosti isplivati jedan ovakav skandal.

FM - Al' opet, iznenadjen sam sto se tako nesto desilo (ne preudiciram - gde ima dima ima i vatre) coveku, za koga sam cvrsto verovao, da njegova svest (i znanje) o gresima i zivljenu bez istih, prevazilazi moja bar stotinu puta. Njemu je moglo da se desi da pogresno parkira auto, da se zbog nepaznje prehladi, da zaboravi na neko obecanje, ali da se oda takvom grehu - NIKADA. I ako se dokaze da je kriv kazna treba da bude ista kao kad doktoru sude zbog nesavesnog lecenja, policajcu zbog prekoracenja ovlascenja....

#10 gastarbeiter

gastarbeiter
  • Members
  • 1,942 posts

Posted 09 January 2003 - 18:59

Tromotorac:

Ako malo razmislis, sam si dao odgovore zasto se ova tema namece. Tri dimenzije/razloga koji su medjusobno povezani:

- institucionalni autoritet 
- nespremnost drustva da se suoci sa takvim pojavama "to se drugima desava"
- drustvene norme koje bacaju stigmu na zrtve seksualne zloupotrebe (npr. 100%tovi komentare na temu prostitucije u S&M)

Jos kad bi mi dokazao da kod nas postoji nesto sto je autoritet pa jos institucionalni, mozda bi smo bili apsolutno saglasni (ko dva oka u glavi :wink:)

#11 otporasica

otporasica
  • Members
  • 191 posts

Posted 09 January 2003 - 19:29

gastarbeiter
aloooo samo sam pokusavala da budem duhovita aludirajuci na sveprisutno misljenje da su srbi, spc i sve slicno nepogresivi, nedodirljivi i bezgresni
da li ti mene zezas kada ovako nesto napises ili zaista ne kapiras
kazi slobodno da ovu stilsku figuru nisi ukapirao, ja cu se onda zapitati da li sam isuvise dugo u bujanovcu

#12 otporasica

otporasica
  • Members
  • 191 posts

Posted 09 January 2003 - 19:35

IZVOR AVP-a:OPTUŽBE PRLJAVA RABOTA
VRANJE 09.01.2003 15:26 (AVP) - Optužbe da je episkop vranjski Pahomije seksualno uznemiravao trojicu dečaka su "prljava rabota" i "kampanja koja se već dugo vodi" protiv tog vladike, rečeno je danas Agenciji Vranje Press u sedištu Eparhije vranjske. Isti izvor je najavio da će Eparhija tokom dana izdati zvanično saopštenje povodom tog slučaja. Izvor AVP-a je naveo da se episkop Pahomije,inače član Sinoda Srpske pravoslavne crkve, od 20. decembra nalazi na bolovanju zbog srčanih tegoba. Episkop Pahomije poslednji put u javnosti pojavio se na Badnji dan 6. januara u Crkvi "Svetog Petra i Pavla" prilikom paljenja badnjaka. AVP nezvanično sazanje da će se vladika Pahomije zbog bolesti privremeno povući iz rada Sinoda Srpske pravoslavne crkve. Episkom vranjski Pahomije se od 1996. godine nalazi na čelu Eparhije vranjske



JA SAM SA NJIM SEDELA DAN PRED BADNJE VECE U BUJANOVCU
ALI, PREMA MENI NIJE IMAO NIKAKVIH PRETENZIJA HAHAHAHA
KAKO TO DA JE MALO NA BOLOVANJU, MALO NIJE?
SAMO PITAM, A?

#13 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 09 January 2003 - 19:39

Verovatno si pomesao. Licni autoritet se tesko nalazi u Srbiji, dok je primera institucionalnog autoriteta koliko hoces. Neznam ni odakle da pocnem, ni da li je to uopste svrsishodno, imajuci u vidu kolicinu svakodnevnih primera "drzava to sam ja", "napad na mene je napad na vladu", "napad na mog sina je napad na partiju" ,"napad na mene je napad na instituciju" ili tipa "ko si ti da se usudjujes da kritikujes vladiku/patrijarha/..." .


Poslaniciki imuniteti, sva ujdurma koja nije mogla da srusi Milovana Bojica jeste primer institucionalnog autoriteta. Mirjanu Markovic stiti, izmedju ostalih, institucionalni autoritet... prozivanje njene odgovornosti je atak na njenog muza, a time i na sve vrednosti u koje veruju crvenocrni. I SPC uziva institucionalni autoritet. Ono sto radi VJ sa njima u CG je primer sprege dve institucije.


Primera ima mnogo, i postoje istorijski izvori o tome. Arcibald Rajs je pisao o tom fenomenu

Тако су вам политичари искварили земљу.
Обичаји професионалних политичара прво искорењују врлине српског тла. А, на несрећу, политичари су вам свемоћни. Политика се меша у све и свуда управља. Укаже ли се неко место у власти, било оно важно или осредње, свеједно, о избору не одлучују заслуге кандидата, већ политичке везе. Може он бити и највећа незналица, најнечаснији човек, ако је "штићеник" политичара-странчара странке на власти, победиће и човека најквалификованијег и у стручном и у моралном погледу. 
Функционери су вам, по правилу, најгорег квалитета. Често нису ни способни да обављају посао који се тражи од места које заузимају. 
Посебно добро познајем вашу полицију јер сам, на своју несрећу, неко време сарађивао са њом. У полицију су вам политичари поставили људе кажњиване због крађе и других злодела. Ваши полицајци су, посебно у Јужној Србији, крали од народа и отимали новац. Пријавио сам то вашим властима, али ти полицајци-злочинци, који су истовремено били и странчари, нису били кажњени, а мене су толико извређали да сам био принуђен да поднесем оставку. 
Када стигну до министарског положаја, ваши политичари постају толико охоли да је то скоро смешно
....
Савремени младић сматра да није његово да обезбеђује живот држави, него да је држава дужна да њему прибави све како би он могао да води што је могуће пријатнији живот. Отуда и она јурњава младих за функцијама. Сви би да буду чиновници, и младићи и девојке. Видите, млади оба пола јако добро знају да сада у вашој земљи није потребно никакво знање или способност да би неко постао чиновник, потребно је само да га погура неки посланик, министар, или утицајни политичар-странчар. 



Na ovo dodaj tradicionalnu pokornost i sklonost ka statusu kvo, i dobices sliku institucionalnog autoriteta koji je upropastio i nastavlja da upropascava Srbiju.

#14 gastarbeiter

gastarbeiter
  • Members
  • 1,942 posts

Posted 09 January 2003 - 20:57

Tromotorac:
Verovatno si pomesao. Licni autoritet se tesko nalazi u Srbiji, dok je primera institucionalnog autoriteta koliko hoces. 


Tromotorac, nema kod nas u Srbiji ni licnog ni institucionalnog autoriteta. Mozda sam ja naprasno postao preveliki pesimista (nekad mi se ucini da je neko odavno ugasio svetlo u Srbiji a vi ste toliko navikli na mrak da to niste ni primetili), ako je tako, oprostite mi.
Kome mozes da verujes danas:
Predsedniku SRj SER&CG ili sta je vec? To ti je i licnost i institucija
Premijeru Srbije?
Predsedniku Vrhovnog suda?
Ministru unutrasnjih poslova?
Ministru spoljnih poslova?
Ministru pravde...
....
da ne nabrajam vise, ah da, Akademija, SPC, vojska...medija?
Sve su to i licnosti i institucije.
Ja verujem da ti ni jednom (jednoj) od ovih pobrojanih i onih pod tackicama ne verujes.
U topicu o zlostavljanju dece koji je pokrenuo Vladan, pominje gradjansko drustvo Srbije. Gde je to i sta je to?
Imamo jednu tvrdu, gorku knedlu, grudvu, koju ne znamo kako da razbijemo. Da je progutamo ne mozemo a gusi nas.
Jebem li ga ako znam gde je izlaz.

#15 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 09 January 2003 - 21:06

Dabome da ne verujem nikom od njih; kladim se da vecina gradjana bi vrlo rado Henrijevim motikama krenula na sve koje smo i ti i ja naveli.

Pa opet, sta je to sto stiti sve te barabe, bitange, lazove, lopove, pedofile, ratne kriminalce,.., od ruke pravde ako ne institucionalni autoritet iza kojeg se sklanjaju?

Sta sprecava policiju da ne privede vladiku na jedan tipican "informativni razgovor" kakav su priredjivali clanovima Otpora u Vladicinom Hanu?

[ Izmena poruke: Tromotorac na dan 2003-01-09 21:12 ]