Jump to content


Photo

Da li svetlost treba da pise po srebru ili silicijumu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 09 January 2003 - 02:23

Ceka li za koju godinu klasicne foto-aparate smrt?
Hoce li izumrijeti ko kasete pojavom CD-a?

P.S. Oko necega sto je i pokrenulo sve ovo. Da li postoji bolji aparat od Rolei 35 S koji staje u dzep?

[ Izmena poruke: Jr na dan 2003-01-09 07:12 ]

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 January 2003 - 02:40

Dal' da se javljam, dal' da se ne javljam... Voleo bih s nekim da caskam na ovu temu, a da li bas sa Jankom Radovanovim, nisam siguran. No 'ajde.
Ako si ti zadovoljan sa Rolei-jem, cemu onda pitanje?
Kao i sa onim Singapurom, i ovo je tako neko pitanje s neba pa u rebra, bez uvoda, razrade, objasnjenja, neophodnih definicija...
Definisi, dakle, prvo, sta snimas, zasto snimas, koliko snimas... nadam se da razumes da ponekad moras da se odredis, makar malo.
Ovako u "praznom prostoru"... kao sa onim C-ovim Kinezima, ili da li je bolje igrati odbojku kada se prikazuju "Simpsonsi" ili kada zaseda gradska skupstina... i kako to utice na kvalitet tvoje serve. You get the idea :wink:

#3 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 09 January 2003 - 03:32

Sto se tice rollei-a ja sam prezadovoljan, narocito kad drzim formu sa bar dva filma mjesecno.
Tacno da se ne moze uporedjivati sa nekim eos-om ali ne mogu da zamislim sebe kako istog vucem 24h dnevno, cak ni kad negdje putujem. Sem toga rollei mi je ispao kao bonus od superzadovoljne musterije kojoj sam radio nesto a pravo da priznam do sada sam imao interesantnije nacine za trosenje para :smile:.

Ono sto je mana je - brzina. Prosjek izmedju prvog ispucanog snimka i mailovanja istih "dolje" mi je petnaestak dana. Moras da sacekas da ispucas sve, pa jos dan dva dok ih razvijes itd, da natjeras skener da radi...

Digitalne igracke sa kojima sam do sada imao prilike da se "druzim" su uglavnom bile - igracke. Mavica me je razocarala, po kvalitetu slike, Intel PCCameru(sjajna ali ipak samo igracka) i Musteke da ne pominjem.

E onda sam prije pola godine nasao Nikon 4500 i prvi put poceo da razmisljam da kupim nesto takvo. Sad sam uzeo G3 ( nije za ovaj topic ali uplacen sredinom decembra dobijam ga tek u cetvrtak - jer ga jednostavno u sloveniji niko nema - ovdje je normalno da ides u austriju za bilo sto sto ti treba od tehnike), po svim karakteristikama bi trebao da je mnogo bolji od Nik4500 i ne mogu da ga docekam.

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 January 2003 - 04:51

don't mix grandmothers & frogs k'o sto rece neko (ko?)... ako skljocas 35mm film pa onda skeniras i to ti je isto digitalna fotografija, kaj ne?

To sto ti kazes "moze da stane u'djep" zove se na jengleskom "point & shoot" iliti P&S. To je sasvim druga prica od TTL-a kao sto je moj FE2. Dakle, grandmothers & frogs.

Sta je problem imati oba (i TTL i P&S). Mali je uvek "u'djep" a veliki sa svom staklarijom u torbi vuces kad moras. Recimo neki dan sam skljocao foke kako se surfaju (bas tako!) i sumnjam da bi se sa P&S ista ufatilo (osim neka crna tacka na morskoj peni).

Ja volim Nikon 5000/5700 i naravno D1, oni su bas dobri digitalci. Ali su jos uvek preskupi. No pasce im cena, sigurno.

Zasad nemam nekog razloga da se pomeram sa 35 mm filma. A kad budem imao, nece mi biti tesko, a ni zao. Bitne su fotke, a ne kako se do njih dolazi, zar ne.

----
Osecam neko zaljenje kod tebe sto izumire srebrna emulzija. Ne boj se, nece. Jel's gled'o Minority Report, tamo ona cura u dalekoj buducnosti razvija fotke u "mokroj" laboratoriji. A sto se tice kaseta, ja ih jos uvek koristim. Deckovi su danas mnogo savrseniji nego pre 20 godina i zvuk je blizu CD kvaliteta.

#5 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 09 January 2003 - 05:08

Ok cika Indy ali nemoj molim te da zoves rolleia zoves P&S... dva razloga

1. napraviti fotku za manje od 10 sec na njemu je poprilicno nemoguce.
2. kazi mi neki P&S kojim bi uspio napraviti ovo
http://www.eurent.co.../svijecnjak.jpg

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 January 2003 - 05:48

Jr:
kazi mi neki P&S kojim bi uspio napraviti ovo

Ansel Adams je jednom rekao "fotografije se ne snimaju, vec prave"... [edit - da pojasnim] dakle za umetnicki dojam presudno je fotografovo umece a ne oprema.

[ Izmena poruke: Indy na dan 2003-01-09 06:08 ]

#7 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 January 2003 - 07:05

..............

Gospodo, dobro jutro!
vidim tema vam je interesantna, pa pomislih, a mozda se pridruzim?
Indy to uradi nevoljko, ali ja cu sa zadovoljstvom (zbog fotografije).

........................................................

Kao (bivsi) vlasnik:

predratnog (I.deda - mamin) Contaxa; (II deda / stric - tatin) Leic-e; caletovog Agfa 6x9; malog Vojhtlandera; prvog Zorkija-C (moj); istovremeno Kijeva 4 i Topcona; poklonjenog (strina) dvookog Rolleia (2.8) - a onda krecu 6x6 - "Kijeva 80", "Pentacon Six-a" (180mm, 120mm, 50mm); starog Hassa 500C (kaseta 6x4,5), Zenze 6x7 (250mm, normal, 50mm) (u medjuvremenu 35mm "svalerisanja" sa Pentax-om (Sam Haskins) do 35Me, optika "shitina"; pa Contaxa-RTS (Yashica FR + drive kao drugo telo; japanski objektivi za color, "tvrde, ostre" shwabe za B&W), Canona A1-F1, Rollei SL35, Planar 1.4/50 (za svaki dan, obol onom Cartije-Bresonu); Olympusa Om-2 i do masturbacije sa Hassom SWC i Linhofom 4x5", mogu da vam kazem:

"Srebro" se definitovno preselilo u "Umetnost". Za par godina - apsolutno skupe: aparate (retke), filmove (retke), potrepstine (vrlo retke) ce prodavati u specijalizovanim radnjama za "umetnike" - kao danas - ulja, akrilik, watercolors etc.

Sta je tu dobro? Pa ucestvovali smo u tome.
Ipak je bilo izazov (za mene) '67 razviti kolor slajd film (pa neka vuce malo na zeleno, danas imamo Photoshop), ili napraviti prve solarizacije (u koloru) '75 (opet Photoshop)!

Sta je bilo najbolje?
Sto veci format - sve bolje. (Linhof 4x5", Ilford FP 22). Secam se nekih c/b pezjaza iz vinograda. Sa povrsine 2x2 cm se normalno pravila fotografija za izlozbu 30x40 cm, a na liscu se vide zilice! (normalno, sada imamo Photoshop)

Kad sam prestao da se bavim? Pa, nekako, kad se pojavila D.Arbus.
(Francuski sam ucio preko Photo-a).

Mnogo sam voleo Minox 35EL. A Hass 35 SWC (black) sa Ilford 400 ASA b/w i Seconicom sam jedno vreme nosio sa sobom svuda, svaki dan.

Ne mogu zaboraviti ruski "Gorizont" koji je na formatu 35 mm pravio snimke od 120', kao ni format 60x170 mm (Panoramica), jedan aparat nekih mojih ortaka, koji su ga sami konstruisali. Treba videti kako izgledaju dubrovacki krovovi sa kule Mincete u formatu 60x170mm.

T-o s-e n-e d-a o-p-i-s-a-t-i!

----------------------------------

Sada, bratov Canon 2,1 mpx - strava.

(Iz bivseg zivota) Moj film c/b - Kodak. Kolor: za more, plavo - Agfa. Za zeleno, zuto, sume, lisce - Fuji / Kodak. Kolor papir - Cibachrome. C/b Papir - Ilford Gallery (mnogo kasnije), pre toga Forte (predratni od '30-i-neke god. madjarski Kodak).
Jos uvek imam "tubus" "Forte" c/b papira 1x10m! Cuvam kao relikviju iz '78.
Razvijaci Microdol-X, Rodinal. Aparat za povecavanje Durst sa Rodenstock-om. (35mm i 60/90mm)

Sada?
Nothing.

Btw. Mislim da je "silicon" pogresno.
Kako se kod nas lose prevodi - "silikonska dolina" je, ustvari, "silicijumska dolina".
Velika je razlika izmedju "silikona" i "silicijuma"!

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 January 2003 - 12:24

He, he, ima i "silikonska dolina" - to je ona sacinjena od grudi iliti grudiju od silikona :grin:

#9 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 22 January 2003 - 00:18

Vas dvojica odmagliste?

[ Izmena poruke: Jr na dan 2003-01-22 00:18 ]