Jump to content


Photo
- - - - -

RELIGIJA I RAZVOJ SVESTI ČOVEKA (DUŠE)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
278 replies to this topic

#16 racionalista #1

racionalista #1
  • Banned
  • 256 posts

Posted 25 September 2009 - 12:32

1.Biti religiozan kao sledbenik bilo koje religije ne znači i biti duhovno visoko razvijen!
2.Biti ateista ne znači duhovnu neratvijenost niti odsustvo duhovnog razvijanja već samo jednu od faza u procesu duhovnog razvitka pojedinca (Duše).
3. Sveto pravo pojedinca je da bira za sebe šta mu odgovara - ateizam ili religioznost.
4. Ateista nije okrenuo ledja Bogu niti je Bog njemu okrenuo ledja. Ateista može imati mnogo više ljubavi i razumevanja prema životu nego većina religioznih.

Sve vrednosti koje je covek izmislio su lazne/subjektivne. Duh je oblik svesti a ne dusa. Dusa je zivot ili osecaj prisutnosti. Zivotinje imaju dusu ali nemaju svest, nego imaju instikte i nagone.
Kakvo "sveto pravo biranja" ?, svi smo rodjeni da budemo to sto jesmo a ne da biramo sta cemo da budemo. Neki ljudi su rodjeni da veruju u "bajke za odrasle"/religiju a neki ljudi su rodjeni da znaju da su to bajke za odrasle.
Bog je okrenuo ledja svima koje je ubio, bez obzira da li su ateisti ili vernici, a ateisti i vernici nemaju mogucnost da okrenu ledja Bogu, posto blage veze nemaju ko je On i gde je.

Ne postoji razvoj duse ili razvoj duha, oni jednostavno ili postoje ili ne postoje. Dusa je energija a duh je frekvencija.
Za coveka duh je rec koja se po Biblijskom prorocanstvu pojavila pre +/- 6900 godina i koja ce da nestane kao da nije ni postojala.
Kapiras ? Duh coveka je sve sto covek vidi, kaze i uradi i to ne postoji bez reci.
Sve sto vidis oko sebe je nastalo zahvaljujuci reci, i bez reci nije moglo da nastane, ali po nastanku rec postaje nebitna.
Rec je alat kreacije koji se odbacuje zato sto je bitna kreacija, a ne alat.

#17 louiskrstic

louiskrstic
  • Members
  • 54 posts

Posted 27 September 2009 - 08:21

Kapiras ?


Racionalista,

Ja sam ukapirao još kod naših prvih dodira našim diskusijama. Zato sam se povukao da se ne dodirujemo i ne sučeljavamo zato što je bespredmetno. Tu se ogleda ono što sam rekao da je tvoje sveto pravo da biraš i imaš svoj stav i svoje vidjenje života i sveta u kojem živimo pa makar to bilo potpuno dijametralno suprotno od mog shvatanja i poimanja života. Hteo sam da ti dam prostora da sa svojim vidjenjem i shvatanjem uživaš svoj život a da ne nasrćem na tebe.
Taj stav i shvatanje života meni je i te kako poznat budući da sam čovek (intelektalac) od tehničke struke koji je imao i te kako tvrd stav prema svemu onome što je izvan naučnih područja...

Svakako da i dalje možeš ići sa svojim shvatanjem kroz život ali bih te zamolio da me ne nastojiš ubedjivati. Ja sam sam sebe dovoljno ubedio.
Svaka diskusija se podrazumeva samo ako se poštuje pravo drugog čoveka da živi sa svojim shvatanjem, verovanjem, poimanjem (ma kako primitivno) da ide kroz život i živi sa istim.

Onaj ko jednom shvati da čovekov um, kao deo univerzalnog uma, sve dogadjaje oko same osobe odslikava tako da baš toj osobi daju potvrdu da je baš ona i jedino ona u pravu, prestaće da se sa bilpo kime ubedjuje. On kao takav zna da je svako drugi u pravu kao što je i on sam i da svako može napustiti svoje shvatanje, poimanje verovanje i ubedjenje onda i samo onda kada sam sebe dovede u životni ćor-sokak. Tada počinje tražiti drugačije načine, metode, shvatanja, pristupe...i tada za nijansu dolazi do promena u njemu samom - do promena stanja svesti a sa time i svega ostalog.

Sebi dajem za pravo da o ovome pišem ne da bih te ubedjivao već zato što si došao gao gost na te3mi koju sam postavio.
Došao si u "moju kuću" gde pokušavaš razgraditi ono što je meni najdraže a što sam, kao i svaki drugi sticao sa ogromnim naporima.

Temu sam otvorio za one koji vole diskusiju sa uvažavanjem sagovornika i njegovih vidjenja a to znači za one koji u mojim rečima mogu prepoznati i svoja shvatanja i ubedjenja te da razmenimo po koju reč.
Srdačan pozdrav.

Edited by louiskrstic, 27 September 2009 - 09:58.


#18 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 27 September 2009 - 17:00

@louiskrstic

Hvala za odgovore na postavljena pitanja.
Super je ovo stvar i sviđa mi se. Ovo je obećavajuće učenje i čini mi se da bih mogao da usvojim neke delove. Jer vidiš, u svakom učenju ima ono što mi se sviđa i ono što ne. Možda ćeš reći da to ne može tako i da moram u celosti sve prihvatiti ili odbaciti, ali tada si kao i sve ostale organizovane religije koje tvrde da se put ka istini i spasenju može postići jedino kroz njih.

Za početak ima par stvari koje bih želeo:
- Da živim 1000 godina (u snazi i zdravlju)
- Da odem na drugu zvezdu
- Da vidim svet kao mirno i sređeno mesto
- Da ne vidim više glupost.

A te stvari se mogu postići, samo je potrebna volja. Prva se postiže nanotehnologijom i bioinženjeringom. Zato verujem u nauku. Druga se postiže fizikom, zato verujem u matematiku i logiku. Treća se postiže politikom i zato se trudim da se angažujem kad i koliko mogu. Ali kako da postignemo četvrtu stvar?

Ljubav, mir, harmonija, viši svetovi, večno blaženstvo... Neke su od stvari koje su nadahnjivale milione da se ubijaju i uništavaju hiljadama godina. Koliko stvarno ljudi misli i oseća ono što propoveda? Ubijati u ime ljubavi, ratovati u ime mira, osvajati u ime demokratije?

Nikada do sada nisam čuo za ECK mastere. Ali mi deluju kao bića iz druge realnosti. Zavisno od vaspitanja, neki bi ih zvali anđeli, neki duhovni učitenji, neki vanzemaljci. Ali jedno im je zajedničko. Ljudi veruju u njihovo postojanje, a vera je ono što se računa.

Ne sviđa mi se korišćenje izraza Sveti Duh. To neću prihvatiti. I ne sviđa mi se karma. Hajde ljudi, smislite nešto novo i originalno što dolikuje nama u ovom visokotehnološki razvijenom društvu.

Ja znam da postoji Bog i to je dovoljno. Sve ostalo su priče za malu decu. Sva religija služi samo da se pokupi na jedno mesto gomila uplašene dece i da im čika popa priča priče da otera strah, jer se mala deca boje mraka.
U mraku vrebaju razna čudovišta: ravnopravnost muškaraca i žena, sloboda samoizražavanja, sloboda da se bude ono što jesi, otvorenost prema novom.

Daj mi odgovor na ova pitanja: Da li je loše da devojka izvrši abortus i zašto? Da li to ima veze sa moralom? Da li je čovek biološka mašina ili nešto više (ako je nešto više, kako je to postigao i da li i fetus to ima. Kako?) Kakav je stav prema samoubistvu? Da li je dozvoljeno kloniranje ljudi? Da li je dozvoljeno medicinsko eksperimentisanje na ljudima? Da li se sme poboljšavati ljudski DNK u cilju stvaranja nadljudi?
(Rekao si da sve naučne ideje dolaze iz višeg izvora. Znači, mi samo primamo ono što negde već postoji). Da li je čovek stvoren savršen ili je evoluirao i ima mesta za dalji napredak?
Kako se definiše čudovište (monstrum)? Da li je seks koji je samo zarad seksa i ničeg više (čist hedonizam) greh? Da li postoji greh? Šta je normalno, a šta nenormalno i kako se i ko definiše normalnost?

Da li je cilj i svrha ECK mastera uvođenje novih moralnih zabrana i redefinisanje starih ili je nešto drugo? Šta raditi sa onih 99.99% čovečanstva koji jednostavno još nisu spremni da prihvate da otvore svoje umove za nešto više i lepše? (Ovde sam kontradiktoran sa sobom od ranije, ali možda ja nisam normala i običan. Ko zna).

Kako ECK masteri postižu večan život (imortalizuju telo)? Da li je večan život besmrtna duša ili nestarenje tela? Šta je nosilac svesti i duše, ako ne materijalno telo odnosno nekakva fizička energija?


Pozdrav iz sunčane Srbije.

#19 louiskrstic

louiskrstic
  • Members
  • 54 posts

Posted 27 September 2009 - 21:57

Daj mi odgovor na ova pitanja: Da li je loše da devojka izvrši abortus i zašto? Da li to ima veze sa moralom? Da li je čovek biološka mašina ili nešto više (ako je nešto više, kako je to postigao i da li i fetus to ima. Kako?) Kakav je stav prema samoubistvu? Da li je dozvoljeno kloniranje ljudi? Da li je dozvoljeno medicinsko eksperimentisanje na ljudima? Da li se sme poboljšavati ljudski DNK u cilju stvaranja nadljudi?
(Rekao si da sve naučne ideje dolaze iz višeg izvora. Znači, mi samo primamo ono što negde već postoji). Da li je čovek stvoren savršen ili je evoluirao i ima mesta za dalji napredak?
Kako se definiše čudovište (monstrum)? Da li je seks koji je samo zarad seksa i ničeg više (čist hedonizam) greh? Da li postoji greh? Šta je normalno, a šta nenormalno i kako se i ko definiše normalnost?

Da li je cilj i svrha ECK mastera uvođenje novih moralnih zabrana i redefinisanje starih ili je nešto drugo? Šta raditi sa onih 99.99% čovečanstva koji jednostavno još nisu spremni da prihvate da otvore svoje umove za nešto više i lepše? (Ovde sam kontradiktoran sa sobom od ranije, ali možda ja nisam normala i običan. Ko zna).

Kako ECK masteri postižu večan život (imortalizuju telo)? Da li je večan život besmrtna duša ili nestarenje tela? Šta je nosilac svesti i duše, ako ne materijalno telo odnosno nekakva fizička energija?

Pozdrav iz sunčane Srbije.


Psiho-d želim da te pozdravim,

Pokušaću da odgovorim na tvoja pitanja mada bih pre toga rado naglasio sledeće: Jednako je negativno ne dozvoliti nekome da sledi koja učenja ili religiju ako sama osoba smatra da je to ono što želi kao i uvući je ili ugurati u neka učenja ili religiju ako sama osoba nije sigurna da to želi i da se oseća spremnom za takva učenja.

Po pitanju abortusa (mi u ECK-u) ne smatramo neispravnim da se vrši abortus, iako to mora biti lična odluka osobe koje se to i tiče. Spolja nikako ne namećemo svoja shvatanja i svoj satav. Naše shvatanje govori da mi kao Duša prihvatamo fizičko telo tek kod rodjenja odnosno prvog udaha vazduha ili prvog plača. Dotle je telo operisalo i razvijalo se samo zahvaljujući majčinom organizmu. Ono što jeste život to je Duša. Mi kao Duša možemo dolaziti i nadzirati da vidimo da li se embrion razvija u skladu sa našim potrebama za potrebna nam životna iskustva...
Otuda, mogao bih reći da se tu ne radi niti o moralu niti o nemoralu već je jednostavno slobodna odluka majke ili majke i oca. Onog trenutka kada Duša prihvati telo priča postaje sasvim drugačija i od tog trenutka nadalje snosimo odgovornost za oduzimanje života.
U svemu ovome naš stav je naš stav ali ga ne namećemo drugima. Ostalima dajemo slobodu da na to gledaju kako gledaju i ponašaju se u skladu sa svojim mogućnostima razumevanja života.

Čovekov fizički organizam uistinu funkcioniše po mehaničkim principima, medjutim, taj fizički organizam okupiramo mi kao duhovno biće, Duša. Stoga, glkedano zajedno čovek je nešto mnogo više. Ne bi trebalo smetnuti da smo mi kao Duša večiti i besmrtni dok naše fizičko telo nema tu osobinu. Već sam rekao da fetus još uvek jeste samo u pripremi da bude prihvaćen od strane Duše.

Čovek svojim naporima nije postigao da bude nešto više zato što smo mi kao Duše mkreirani od strane Boga i onda poslati u niže svetove da realizujemo svoju božanstvenu prirodu za šta koristimo i ova fizička tela i to samo kao instrumente. Mnogo njih kroz mnogobrojne inkarnacije (mnogo života u ovom svetu).
Po pitanu samoubistva evo ukratko. Ovde smo došli sticati životna iskustva i razvijati se duhovno. Ponekada sami sebi iskreiramo teške životne situacije pred kojima ne smemo pokleknuti. Ukoliko to i učinimo onda nas čeka naredni život sa istim poteškoćama i problemima pred kojima smo pokleknuli ali sa još malim dodacima. Život je nešto gde niko od nas ne može napredovati uz podmićivanja i potkupljivanja. Jednostavno rečeno o mogućnosti samoubistva ne treba ni pomišljati. (Reč greh u našoj terminologiji gotovo ne operiše zato što znamo da sve moramo odraditi što nije bilo u skladu sa Zakonom Ljubavi.)

Po pitanju kloniranja ti ne mogu odgovoriti ali ako te baš i zanima mogu te usmeriti da postaviš pitanje tamo gde i ko ti može odgovoriti. Jedno mogu reći a to je da čak i kada bismo napravili deset klonova od jedne osobe oni ne bi bili onako jednaki kako ljudi zamišljaju.
Zašto?
Zato što različitost ljudi čini Duša koja je svest i nosioc svesti a ne fizičko telo. U skladu sa unutarnjom svesti Duše dobija oblik Asdtralno telo a u skladu sa njime oblikuje se (donekle) i samo fizičko telo. Klonovi bi imali fizičke sličnosti u nekoj meri dok ostale stvari bi bile onakve kakve niko ne može predvideti. Ako jedno telo okupira Duša koja je bila profesionalni muzičar i razvila svoje talente do savršenstva a druga se bavila vajarstvom ili je bila lopov ili pijanac u poslednjim životima onda možeš zamisliti razlike medju njima.
DNK nikada ne može stvoriti nad-ljude ali nauka bi trebala i mogla da se bavi rešavanjem pojedinih zdravstvenih problema. Da bi jedno telo funkcionisalo savršeno treba biti u njemu neko (Duša) ko je postigao visoku duhovnu svest te savršeno vlada svojim mislima, emocijama, svojim umom, rečima i svojim delima. Pa čak i tada, ttreba znati da ma koliki naš život ovde bio, pre ili kasnije će završiti. Jer, ovo je svet u kojem ništa ne može biti večito.
Na višim svetovima ima mnogo toga što još nije realizovano ili ostvareno u ovom svetu ali što najverovatnije nikada i neće. Na čoveku je da polako uzdiže svoju svesti i da iz viših realnosti donosi odredjena rešenja.

Danas postoji trvenje medju ljudima u smislu da li je život stvoren slučajno pa se razvijao po Darvinu ili je čovek kreiran...?
Treba radije gledati da je svaka vrsta stvorena za sebe i onda je svaka vrsta za sebe evoluirala. Kako je evoluirala svest tako je i fizički organizam dobijao drugačije crte...Ipak nije sve teklo tako pravolinijski...
Ne bih znao šta podrazumevaš pod čudovištem i monstumom osim ako ne misliš na bića koja su nekada hodala ovom planetom a koja su bila ogromna i bili su mesojedi kojima je i čovek bio poslastica.
Na seks mi ne gledamo kao na greh i ako se praktikuje u granicama normalnosti sasvim je OK. Ako on postane opsesija osobi onda je to ono što osoba sama treba korigovati. Sa duhovnim razvitkom pojedine Duše ona bolje vlada svojim nagonima i ima manje potreba za seksom. U svakom slučaju optimalne potrebe ljudi za seksom ne mogu biti iste.
Već rekoh da reč greh u hrišćanskom smislu shvatanja iste nema mesta. Znamo da operiše Zakon Uzroka i Posledica i da on ne oprašta ništa što nije u skladu sa Zakono0m Ljubavi.
Po pitanju normalnog i nenormalnog nema definicije jer bi onda to bila još jedna mentalistička doktrina kakvih je previše u ovom svetu. Ono što jednoj osobi danas izgleda normalnom već koliko sutra kada uzdigne svoju svest to joj može izgledati malo drugačijim. Normalno i nenormalno se menja u skladu sa promenom svesti same osobe. Najbolje je ako neznamo drugačije, držati se toga da ne nasrćemo na druge ljude i njihovu imovinu niti verbalno, ni misaoni ali ni fizički.
Ne, ECK Masteri nikada nisu imali za cilj da uvode strah, moralizam... Oni su uvek bili tu da pomognu čoveku da se razvija i približava trenutku kada će moći svesno da prihvati svoj duhovni razvitak. Oni pomažu svima a spremne pojedince poučavaju da se i sami vinu do najviših duhovnih visina.
Onaj ko nije spreman sada biće u narednom životu ili nekom narednom. Važno je da svako dobija one životne lekcije koje su neophodne za njegov sledeći korak ili stadijum u duhovnom razvitku. To je kao i u školi. Jedni diplomiraju i odlaze ali dolazi nova generacija prvaka koji tek započinju učenje...Oni koji sebe vide kao naprednim imaju obavuzu veće tolerantnosti prema drugim koji su još negde usput...To se od njih očekuje zato što biti razvijeniji duhovno znači imati više razumevanja za druge ali i više ljubavi prema njima...

Imortalizacija?
Kada jedna Duša posle ogropmnog broja inkarnacija dosegne visoki stadijum svesti Bog-Svest postaje ECK Masterom. (Rekoh čini mi se da je ECK izvorno ime za suštinu života (Boga) široko poznata u zapadnom delu sveta kao Holy Spirit (Sveti Duh). Mada terminoligija nije toliko bitna.)
Svi mi kao Duše jesmo besmrtni. Jedino što pre postizanja tako visokog stanja svesti dolazimo u ovaj svet ogroman broj puta. Postizanjem Bog-Svesti takva potreba prestaje jer smo ostvarili konačni cilj života. Kao ljudi u humanom stanju svesti želimo besmrtnost i želimo beskonačno živeti ovde. Medjutim kako izdižemo svoju svest takva naša želja opada i najzad potpuno nestaje. Jer, uvidjamo da su tek viši, čisto duhovni svetovi prava i jedina realnost gde i želimo ostati.
Svi ECK Masteri ne imortalizuju svoja fizička tela već samo oni koji dobiju zadatak da ostanu ovde i pomažu ljudima u duhovnom razvitku. Oni, znaju kako da upravljaju enzimima u svom telu. Jedna grupa njih čak prestane uzimati fizičku hranu već direktno upijaju kosmičku energiju.
Naglasići da Duša, ono što smo mi, nije načinjena od energije već od životne suštine od koje je načinjen i sami ECK (Sveti Duh). Svest i nosioc svesti nije ni fizičko telo mi energija već Duša a to je ono što mi jesmo. Ovde smo upravo sa ciljem da ekspandiramo svoju svest i kapacitet ljubavi. Bez ljubavi u sebi mi bismo operisali uistinu kao mehanička bića.
Ljubav je ta koja nekoga čini velikim i uzdignutim.

Ono što ti izgleda zdravorazumnim prihvati a ostalo ostavi sa strane.

Pozdrav




#20 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 27 September 2009 - 22:17

Molim vas jos jednom da se drzite teme i da ne vrsite propagandu bilo koje religije. Luiskristic molim Vas da se pridrzavate pravila foruma koja zabranjuju propagiranje religijskih ubedjenja.
Ako imate pitanja koja se ne odnose na temu to mozete uraditi putem PM-a.


#21 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 27 September 2009 - 23:26

Molim vas jos jednom da se drzite teme i da ne vrsite propagandu bilo koje religije. Luiskristic molim Vas da se pridrzavate pravila foruma koja zabranjuju propagiranje religijskih ubedjenja.
Ako imate pitanja koja se ne odnose na temu to mozete uraditi putem PM-a.

Koja je razlika izmedju objasnjavanja onoga u sta verujemo i propagiranja svoje religije? Po cemu je ovo sto radi Luiskristic drugacije od onoga sto Harmonija radi na topiku o Budizmu?

Mislim da bi doslednom i krutom primenom tog pravila o nepropagiranju religijskih ubedjenja ovaj pdf mnogo izgubio na sadrzaju, kvalitetu i zanimljivosti...

#22 louiskrstic

louiskrstic
  • Members
  • 54 posts

Posted 28 September 2009 - 21:16

Merlin,
Dobru si primedbu dao. Upravo tu se ogleda lepota i veličanstvenost rada na ekspanziji svoje svesti. Dok god smo u humanom stanju svesti mi ne možemo biti dovoljno objektivni i dovoljno nepristrasni. Nezavisno da li sledimo ijednu ili nijednu religiju ne možemo dosegnuti stanje nepristrasnosti dak se ne otvorimo prema Toku Svetoga Duha da nas pročisti iznutra.

Pravilo je uvek bilo i ostaće kao takvo sve dok je nižih svetova; čovek će se svim sredstvima borioti protiv naprednijeg, uzdižućeg, oplemenjujućeg.
Razumljivo je zašto se tako postavljamo jer viši stepen istine od nas iziskuje i viši stepen odgovornosti - koju bismo po pravilu izbegli.
Čovek je oduvek sam sebe sprečavao od bržeg progresa. To je razlog da jedan broj ljudi vuče napred a drugi unazad. Ima to i svoju dobru stranu.


Don Juan, Vaša reč se važi i nećemo se ubedjivati.

Za kraj da kažem da svako onaj ko želi ispravan duhovni razvitak, ispravnu ekspanziju svoje svesti - moraće imati ispravan odnos sa suštinom života koja je ovde poznata kao Sveti Duh.


#23 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 28 September 2009 - 22:43

Molim vas jos jednom da se drzite teme i da ne vrsite propagandu bilo koje religije. Luiskristic molim Vas da se pridrzavate pravila foruma koja zabranjuju propagiranje religijskih ubedjenja.
Ako imate pitanja koja se ne odnose na temu to mozete uraditi putem PM-a.

Slazem se sa Merlinovom primedbom.
Luis barem pise jer ga neko nesto i pita, Harmoniju niko nista ni ne pita (ako sam dobro primetio) a niti zarezuje ako mu se pitanje i uputi. Prakticno, ima svoju oglasnu tablu a sad tu nesto kao igramo se pravila i strogoce.

Edited by drmr, 28 September 2009 - 22:43.


#24 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 28 September 2009 - 23:18

Slazem se sa Merlinovom primedbom.
Luis barem pise jer ga neko nesto i pita, Harmoniju niko nista ni ne pita (ako sam dobro primetio) a niti zarezuje ako mu se pitanje i uputi. Prakticno, ima svoju oglasnu tablu a sad tu nesto kao igramo se pravila i strogoce.

drmr, da ne bude zabune, nemam nista protiv da luiskristic iznosi svoje stavove i svoja vidjenja i to je svakako dobrodoslo...Ni jedan post nije obrisan a tema je i dalje otvorena, tako da ne vidim u cemu je problem.
Propagiranje bilo koje religije je zabranjeno i zato sam zamolio ucesnike u raspravi da u daljem toku raprave obrate paznju, jer je tema krenula u pogresnom smeru.


#25 racionalista #1

racionalista #1
  • Banned
  • 256 posts

Posted 01 October 2009 - 13:40

Racionalista,

Ja sam ukapirao još kod naših prvih dodira našim diskusijama. Zato sam se povukao da se ne dodirujemo i ne sučeljavamo zato što je bespredmetno. Tu se ogleda ono što sam rekao da je tvoje sveto pravo da biraš i imaš svoj stav i svoje vidjenje života i sveta u kojem živimo pa makar to bilo potpuno dijametralno suprotno od mog shvatanja i poimanja života. Hteo sam da ti dam prostora da sa svojim vidjenjem i shvatanjem uživaš svoj život a da ne nasrćem na tebe.
Taj stav i shvatanje života meni je i te kako poznat budući da sam čovek (intelektalac) od tehničke struke koji je imao i te kako tvrd stav prema svemu onome što je izvan naučnih područja...

Svakako da i dalje možeš ići sa svojim shvatanjem kroz život ali bih te zamolio da me ne nastojiš ubedjivati. Ja sam sam sebe dovoljno ubedio.
Svaka diskusija se podrazumeva samo ako se poštuje pravo drugog čoveka da živi sa svojim shvatanjem, verovanjem, poimanjem (ma kako primitivno) da ide kroz život i živi sa istim.

Onaj ko jednom shvati da čovekov um, kao deo univerzalnog uma, sve dogadjaje oko same osobe odslikava tako da baš toj osobi daju potvrdu da je baš ona i jedino ona u pravu, prestaće da se sa bilpo kime ubedjuje. On kao takav zna da je svako drugi u pravu kao što je i on sam i da svako može napustiti svoje shvatanje, poimanje verovanje i ubedjenje onda i samo onda kada sam sebe dovede u životni ćor-sokak. Tada počinje tražiti drugačije načine, metode, shvatanja, pristupe...i tada za nijansu dolazi do promena u njemu samom - do promena stanja svesti a sa time i svega ostalog.

Sebi dajem za pravo da o ovome pišem ne da bih te ubedjivao već zato što si došao gao gost na te3mi koju sam postavio.
Došao si u "moju kuću" gde pokušavaš razgraditi ono što je meni najdraže a što sam, kao i svaki drugi sticao sa ogromnim naporima.

Temu sam otvorio za one koji vole diskusiju sa uvažavanjem sagovornika i njegovih vidjenja a to znači za one koji u mojim rečima mogu prepoznati i svoja shvatanja i ubedjenja te da razmenimo po koju reč.
Srdačan pozdrav.

Nista ja tebe ne ubedjujem, nego ti objasnjavam da govoris o "Dusi" koja je biblijski termin veoma precizno definisan i predstavlja
zivot, osecaj prisutnosti, ono sto mrtvu materiju razlikuje od zive.
Ovo nije tvoja kuca ni u kakvom obliku i formi, i sam taj stav govori jako puno o tebi koji se tako postavlja prema drugima.
Ja tebe uvazavam i postujem, ali ne mogu da uvazim bajke koje ti pokusavas da predstavis kao realnost koju svi zivi dele.
Ne postoje dva ista uma, dva ista DNK i ne postoji nikakav "univerzalni um", to su bajke u koje ti imas pravo da verujes i ja to postujem, ne postujem tvoj pokusaj da to predstavis kao realnost.

Ovo nije forum "ja fantaziram, ko zeli da mi se pridruzi !?" nego mesto gde svako ima pravo da kaze ono sto mu je omoguceno da kaze
u skladu sa svojim intelektualnim mogucnostima i pravilima foruma.

#26 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 01 October 2009 - 20:35

Harmoniju niko nista ni ne pita (ako sam dobro primetio)...

Nisi. Zaviri malo na taj topik i pogledaj zanimljivu razmenu misljenja izmedju Harmonije i Ucesnice. Harmonija ne bezi od pitanja, samo mu nije cilj besmisleno nadmudrivanje, pa zato lepo iskulira one koji bi se toga igrali.

#27 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 01 October 2009 - 21:44

Nisi. Zaviri malo na taj topik i pogledaj zanimljivu razmenu misljenja izmedju Harmonije i Ucesnice. Harmonija ne bezi od pitanja, samo mu nije cilj besmisleno nadmudrivanje, pa zato lepo iskulira one koji bi se toga igrali.

Moguce. Par dana pre nego je Luis dobio opomenu sam na brzaka preleteo zadnjih 10-15 stranica. Video sam masu copy-paste Harmonijinih postova i procitao, zaboravio sam mu nick, nekog da se zali da Harmonija ignorise pitanja.
U svakom slucaj, mislim da Luis nije zasluzio opomenu.

#28 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 01 October 2009 - 22:17

Moguce. Par dana pre nego je Luis dobio opomenu sam na brzaka preleteo zadnjih 10-15 stranica. Video sam masu copy-paste Harmonijinih postova i procitao, zaboravio sam mu nick, nekog da se zali da Harmonija ignorise pitanja.
U svakom slucaj, mislim da Luis nije zasluzio opomenu.

Slazem se da Luis nije zasluzio opomenu. Sto se tice topika o Budizmu, primeti da ima preko 69 000 otvaranja, sto znaci da ga ljudi ipak citaju. Taj neko ko se zalio je verovatno "revolucionar", dobar primer lika koga je Harmonija "iskulirao" jer se pojavio na topiku sa namerom da se svadja.

#29 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 01 October 2009 - 22:35

@Merlin i drmr
Luis nije opomenut, samo je zamoljen da izbegava propagiranje relgijskih ubedjenja. U ovom slucaju sam siguran da se nije radilo o nameri, tako da i nije bilo potrebe za opomenom, pa ni za brisanjem ili editovanjem posta. Takodje, prozivanje drugih forumasa je totalno nepotrebno i ne vodi nicemu.
Sada vas moram da zamolim da se prica o ovome ovde zavrsi i da se vratite temi.

#30 louiskrstic

louiskrstic
  • Members
  • 54 posts

Posted 02 October 2009 - 22:27

Život i razvitak svesti je poput beskonačnog stepeništa naviše. Nastojanje svakog čoveka (u najvećem delu nesvesno) je da se kreće naviše. Osvajanjem novog iskoračaja, stepenika, vidi malo sveobuhvatnije, malo mu se proširi pogled a onda se tu ukotvi. Umesto da se kreće naviše i dalje počne zaustavljati i druge jer ima osećaja da je sada to ono pravo stanje iz kojeg ne treba menjati svoju poziciju. Čini mu se da je potpuno bespredmetno i besmisleno truditi se. Baš onako kao što se ovde ponaša "Racionalista."

Takav kalup ponašanja je kod svih nas i on se vidi u svim trenucima sadašnjosti i prošlosti. Danas mnogi slede religije koje su nastajale u minulim vremenima a prema učenjima koja su iznosili odredjeni pojedinci. Medjutim, podsetimo se da su u vremenu kada su Rama, Buda, Isus, Sv. Pavle, Qwecalkoatl i nebrojeno drugih iznosili svoja učenja broj njihovih sledbenika je bio zanemarljivo mali a ogromna većina je stajala sa strane i uglavnom gledala sa nevericom ili je bila protiv. Zato su redovno svi oni proganjani, ubijani, trovani...

Zašto je to bilo tako?

Jednostavno, svako novo i uzvišenije stanje svesti, iz kojeg šire razumemo život, zahteva i veću odgovornost pojedinca prema životu u celini. Mora prihvatiti veću odgovornost za ono što misli, govori i čini. Mora prihvatiti veću odgovornost iz pozicije u kojoj se nalazi te bude u mogućnosti da svojim odlukama donese veće dobro široj zajednici. Po pravilu čovek je uvek radije razumeo moć pozicije u kojoj se nalazio a moć je uvek značila privilegiju da se živi na plećima drugih.

Kada su iznosioci duhovnih učenja bili pomereni sa ove životne scene a njihova učenja prekrojena i spuštena na nivo čulnosti, emocionalizma, racionalizma i mentalizma tada su ih ljudi mogli prihvatiti pa su to i činili. Sa vremenom su ta učenja sve više srozavana, ubacivani su i novi elementi ceremonijalizma što je ljudima (humanoj svesti) bilo još bliže pa su ih mogli prihvatati. Tako danas imamo masovne religije ali u njima nema istine. Nema duhovne hrane za one pojedince koji su duhovno sazreli za naredni stepenik ekspanzije svesti.

Boriti se protiv izbijanja novih učenja i religija znači boriti se protiv napretka čovečanstva. Nezavisno ko je sledio u datim vremenima pominjane religije oni su samim svojim unutarnjim otvaranjem prema višoj istini doprinosili da se okolina polako menja. Te promene čovek ne uočava iako se dogadjaju svakog trenutka u mikronskim pomacima.

Podsetimo se nečeg iz svakodnevnog života: Danas mladi ljudi slobodno sebi biraju osobu koju će voleti i sa kojom će ući u zajednički život. No. da li je to oduvek bilo tako? U predratnom Beogradu bila je jedna mlada lekarka koja je bila veoma omiljena medju svojim pacijentima. Medjutim, nije prošlo mnogo vremena kada su joj ti isti pacijenti okrenuli ledja i bojkotovali je. Zašto? Zato što je zavolela običnog radnika, obućara i udala se za njega. Po shvatanju tadašnjeg stanja svesti, koje je dominiralo, njoj je pripadao neko ko je od ugleda i položaja a ne običan radnik.
Takvo stanje je dominiralo ovim prostorima do nedavno. Otimanje mladih ljudi da im roditelji kroje život i biraju partnera smatrano je poslednjim danima ovoga sveta i pravim bezbožništvom. Slično pojedinim današnjim dogadjajima i promenama koje se odvijaju.

Neću ih pominjati jer će se na ove tekstove nasrnuti iz drugih uglova.

Iako ima nebrojeno primera na polju nauke da su najbolje rezultate u istraživaštvu donosili baš oni pojedinci koji su u sebiu imali najdublji osećaj da život nije gola fizička realnost, mnogi se danas bore protiv "bajke" da je život mnogo dublji i mnogo značajniji nego što je ogoljeni intelektualizam. Nikola Tesla je imao vizije ali se niko ne pita gde je on to video što je video? Iako je i sam pričao da je imao iskustva sa belom svetlošću u predelu čela niko ni ne pomišlja da je to svetlost nematerijalne prirode. Svetlost koja čoveku proširuje svest, pročišćujući ga iznutra. Kekile je otkrio prstenastu strukturu benzenovog prstena tako što je dobio viziju zmije koja guta vlastiti rep. Mendeljejev je svoj periodni sistem elemenata dobio upravo u svojim snovima.
Trebam li reći koji je to muzičar potpuno ogluveo ipak slušao najveličanstveniju muziku koju je zapisao notama i danas ta ista muzika oplemenjuje i uzdiže čovečanstvo. Niko ni ne pomišlja da je on tu muziku slušao svojim duhovnim sluhom, on kao duhovno biće Duša.

Pronalazač aparata za fotokopiranje je izvršio stotinu eksperimenata i uvek je ostajao kratkih rukava. Intuitivno je osećao da postoji rešenje (mnogi ni neznaju da je intuicija unutarnji govor sveprisutne, sveznajuće i svemoguće suštione, Svetoga Duha, čoveku kao duhovnom biću - Duši). Jednoga dana je ovaj pronalazač samo čuo nečiji šapat, "probaj grafitni prah." Probao je i tako se rodio danas nezamenljivi aparat za fotokopiranje.

Da, dobio je ono što je tražio ali nije otkrio ko je njemu došapnuo čarobne reči na bajkovit način jer čovekov um razume samo ono što može videti fizičkim čulom vida. Što može opipati, zagristi, izmeriti.

Vratimo se glavnom toku i pogledajmo još jednom tu našu nasušnu neminovnost u kojoj se nalazimo i u kojoj ćemo se uvek naći sa jedne ili druge strane; u pravcu odnosno smeru vučenja napred ili kočenja i guranja unazad. Nije potrebno propagirati novu religiju jer će je ljudi sami potražiti zbog svojih naraslih unutarnjih potreba.

Pominjani Budizam čoveku ovog podneblja deluje interesantnim i potrebno je iz tih učenja uzeti ono što je samom pojedincu potrebno i neophodno da bi kompletirao vlastiti mozaik razumevanja života. I ne samo iz Budizma već i iz svake druge religije.
Zašto?
Zato što je iza svih tih religija uvek stajala sveprisutna i sveznajuća suština života - Sveti Duh. U mnogim učenjima širom planete ipak stoje pojedini delovi iznešene ali nepromenljive istine. Zato nikada ne treba negirati ono što je vredno i večito u bilo kojoj religiji. Jer, Bog je preko svoje suštine ili Reči, tj. Svetog Duha, ovde ubacivao onu istinu koja je u datom vremenu i podneblju bila potrebna ili je tada mogla biti shvaćena.

Pa ipak, ne treba smetnuti sa uma da ni Budizam niti ijedna religija prošlosti ne može nadojiti one ljude kojima je potrebno zakoračiti iznad mentalnog nivoa. Jer, Budizam je ipak čisto mentalistička religija sa mnogo pravila i direktiva. Ona kao isve druge na svom čelu nema živog duhovnog učitelja sa najvišim nivoom duhovne svesti - Bog-Svesti.

Podsetimo se da svest nije mentalna (intelektualna) kategorija već je čisto duhovna kategorija. Duša (a to smo mi) je ta koja iz života u život evoluira i ona je ta koja je i svest i nosioc svesti. Sa druge strane Suština Života (Sveti Duh) je ta koja je nosioc najvišeg nivoa svesti kojeg čovek (Duša) treba da kontaktira, otvori se prema istoj i uzdigne svoju svest.

U svim religijama, podnebljima i nacijama bilo je i ima onih koji su imali iskustva i koji su o ovome govorili.
Treba pogledati šta su govorili Prepodobni Simeon i Starac Siluan. Da podsetim, govorili su da treba srce držati čistim da bi se osetila veličanstvena ljubav Svetoga Duha - Suštine Boga, kao i da je život čista svetlost. (Naravno govorili su ono što su mogli iz dostignutog.)

Negde osamdesetih godina prethodnog veka u Beogradu se pojavila knjižica, koju je sam autor izdao u pedesetak primeraka, u kojoj je opisao svoja iskustva. Bio je to profesor matematike u jednoj srednjoj školi. Opisao je svoja iskustva izvan tela kao i detalj da kada god je bio izvan tela bila je prisutna i plava svetlosna lopta. Nije otkrio da je ta svetlosna plava lopta ustvari bila manifestacija najviše duhovne svesti koja mu je i omogućila ova iskustva a koja su trebala da bar za malo prošire njegovu svest.

Zašto sve ovo ovako nabrajah?

Da bih bar donekle rekao da se čovek treba da usmeri na tu čistu suštinu života ako želi produbljeno razumeti život i ispravno se razvijao te da neznalački ne krši duhovne zakone. Zakone koji su neumitni. Zakone koji sankcionišu sve što nije u skladu sa Zakonom Ljubavi.

Otuda, voleo bih da kažem moderatorima, ili kako se već zovu, da sve što govori u pravcu razvijanja ljubavi i povećane odgovornosti ne treba odbacivati i sankcionisati. Pre ili kasnije ćovek ove planete će videti prodor novoga koje će imati u zadatak da ga uzdigne i učini božanstvenijim a to znači i etičnijim. To nešto je sveprisutno samo je potrebno razumeti kako ostvariti bolju komunikaciju u svakodnevnom životu. A to nešto je jedina pozitivna suština kojoj čovek jedino treba da veruje. Ne treba verovati mojim rečima koje ovde iznosim već toj suštini. Ona svakom pojedincu pruža pouke i to svakodnevno samo treba naučiti razumeti ih.

Neophodno je da navedem da je tema Rligija i razvoj svesti pa je sasvim prirodno da se ne može diskusovati a da se ne dodiruju religije i njihova učenja, ubedjenja i verovanja kao i razlog njihovog radjanja, nestajanja i ponovnog radjanja ali uvek pod drugim imanima ali sa osveženim i čistim učenjima o samoj suštini života. Jer, to je životna neminovnost pa svidelo se to nama ljudima ili ne. Deklarisanja ljudi da je nešto ovako ili onako uvek su bili jalovi pokušaju da se život zadrži nepromenljivim a to znači i zaustavi prodor novih uzdižućih promena.
I sam bih ponekada voleo da je manje promena i manje uzburkanosti. Neminovnost je neminovnost a za čoveka je bolje ako je upozna i svesno živi u skladu sa promenama.

Edited by louiskrstic, 02 October 2009 - 22:51.