Jump to content


Photo
- - - - -

bitka za čenej


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 13 September 2009 - 08:49

juče su održani lokalni izbori za savet MZ Čenej. mesto u blizini Novog Sada, čuveno po salašima i farmi koja preti da uništi jednu celu zonu grupisanih salaša, odnosno njihovu ambijentalnu celinu. da li zbog farme ili zbog organizovane liste od strane grupe gradjana za lepsi Čenej, predvodjene mojom porodicom, ds nam je pokazao svoje pravo lice. ispred biračkog mesta su svim gradjanima delili male listiće sa brojevima koje treba da zaokruže, non stop su dovozili i odvozili sve žive rodjake, babe koje se jedva krecu da glasaju za njih. u toku dana su padala raznorazna obećanja, ako bi ja i moja sestra presli u ds. dosta nepravilnosti, ali ipak do pola cetiri ujutro su uspesno prebrojani svi glasovi. glasalo je 420 ljudi, oko 30 nevažećih listića, konačan rezultat 9 ljudi ispred ds (zajedno sa SPO) liste i moja sestra i ja ispred grupe gradjana. ostali nista.
sta sam hteo reci? hocu da kazem da im gori pod nogama, da narod sa nekompromitovanim pojedincima ispred GG bi mogao da ih pobedi u svakom lokalu. u kampanji smo bili aktivni samo par dana, sami smo stampali neki prost materijal i 100 olovaka. da smo samo imali vise vremena i kandidata bilo bi joše neizvesnije. ovako moja sestra diplomirani fizicar bez stalnog zaposlenja, na zameni od 2 do 60 dana, moja malenkost mr poljoprivrednih nauka cemo se zalagati za lepši Čenej. šta cemo uraditi videcemo.
još će se dosta pricati o Čenejskim salašima.
srdačan pozdrav svim gradjanima kojima je dosta ovih gore.

#2 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 13 September 2009 - 15:02

 Sve čestitke za aktivizam, zavidim vam što izbori za MZ uopšte u NS imaju nekakav značaj.

#3 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 13 September 2009 - 15:20

 Sve čestitke za aktivizam, zavidim vam što izbori za MZ uopšte u NS imaju nekakav značaj.



Hvala. Borili smo se i boricemo se jos vise. Cenej je poznat pre svega po "salasu 137" i po "nasem salasu" i td. U ovo selo se ne ulaze a ocigledno je da ima potencijala. Blizina grada i seoski mir mame novosadjane ka ovom mestu.
Ovo su bili "nestranacki" izbori gde ljudi (seljaci) u svom mestu glasaju za ljude a ne za stranke. Iz mog ugla gledanja ovo je bilo sve samo ne nestranacki. Kao grupa gradjana ili bolje reci seljaka, okupili smo se i nastampali jednostavan propagandni materiji koji smo u sustini podelili najvise poznanicima. Nas petoro, da ne kazem najobrazovanijih u selu, smo ucestvovali u ovoj trci.

nedavno smo organizovali protest ispred Gradske kuce povodom gradjenja farme pilica u nasem okruzenju, i uspeli smo ako nista drugo da sve to odgodimo na neko vreme. UTU uslovi su ponisteni vlasniku tog zemljista koji zeli da napravi tu farmu. Narod je video da se ne bojimo, videli su da ne sedimo skrstenih ruku i da zelimo svom selu najbolje i zato su i glasali za nas. Dosta im je politike jer se ljudi uvek razocaraju. Mi smo mladi i brinemo se za nase domove.

Preko puta salasa 137 se gradi klanica. U centru sela je sagradjen mlin. Takodje se u samom centru sela nalazi mesara i ujedno klanica, gde su juce bili dovezeni konji na klanje. Strasna scena. Imamo u selu trotoar koji nije upotrebljiv, uzak je i konstantno je zakriven raznoraznim siprazjem. Nemamo kanalizaciju a skoro svake kisne godine imamo problema sa podzemnim vodama. Oduvek smo bili zadnja rupa na svirali. Da ne kazem da smo telefone dobili devedesetih godina. Gradsku vodu imamo svega 7 godina unazad. Nema kablovske, nema ADSLa, sam izgleda sela je katastrofalan.

zelimo nesto da uradimo, da promenimo iako smo svesni da postoje gomile prepreka.

Podrzaite nas, barem ovim javnim putem, da istrajemo. Zelimo da cujemo i Vase misljenje.

#4 serb_pagan

serb_pagan
  • Banned
  • 924 posts

Posted 13 September 2009 - 15:55

Hvala. Borili smo se i boricemo se jos vise.

Podrzaite nas, barem ovim javnim putem, da istrajemo. Zelimo da cujemo i Vase misljenje.

samo nastavite, radite posteno, nemojte da "zavrsavate" NIKOM nista ispod ruke i iz rodjackih, prijateljskih ili nekih drugih obzira, budite vredni, a onda vam ni ds,dss, sns,srs,sps i ostali ne mogu nista...

#5 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 13 September 2009 - 16:03

 Cenej je poznat pre svega po "salasu 137" i po "nasem salasu" i td. U ovo selo se ne ulaze a ocigledno je da ima potencijala. Blizina grada i seoski mir mame novosadjane ka ovom mestu. 


A ko bi trebao da ulaže u Čenej? 

#6 sanguinic

sanguinic
  • Members
  • 4,162 posts

Posted 13 September 2009 - 17:21

Hvala. Borili smo se i boricemo se jos vise. Cenej je poznat pre svega po "salasu 137" i po "nasem salasu" i td. U ovo selo se ne ulaze a ocigledno je da ima potencijala. Blizina grada i seoski mir mame novosadjane ka ovom mestu.

Ne postujem na politici i srodnim temema, ali bila sam nekoliko puta na Čeneju, i zaista je lepo mesto. Specifično po salašima. Zaista ima potencijala. Mnogo. Drago mi je da je neko sa "lokala" to uvideo.

Ovo su bili "nestranacki" izbori gde ljudi (seljaci) u svom mestu glasaju za ljude a ne za stranke. Iz mog ugla gledanja ovo je bilo sve samo ne nestranacki. Kao grupa gradjana ili bolje reci seljaka, okupili smo se i nastampali jednostavan propagandni materiji koji smo u sustini podelili najvise poznanicima. Nas petoro, da ne kazem najobrazovanijih u selu, smo ucestvovali u ovoj trci.

Nemojte živeti u iluziji da su bilo koji, pa i izbori tog ranga "nestranački". Oni bi to trebalo da budu, ali fakat nikad nisu.

nedavno smo organizovali protest ispred Gradske kuce povodom gradjenja farme pilica u nasem okruzenju, i uspeli smo ako nista drugo da sve to odgodimo na neko vreme. UTU uslovi su ponisteni vlasniku tog zemljista koji zeli da napravi tu farmu. Narod je video da se ne bojimo, videli su da ne sedimo skrstenih ruku i da zelimo svom selu najbolje i zato su i glasali za nas. Dosta im je politike jer se ljudi uvek razocaraju. Mi smo mladi i brinemo se za nase domove.


:)

Preko puta salasa 137 se gradi klanica. U centru sela je sagradjen mlin. Takodje se u samom centru sela nalazi mesara i ujedno klanica, gde su juce bili dovezeni konji na klanje. Strasna scena. Imamo u selu trotoar koji nije upotrebljiv, uzak je i konstantno je zakriven raznoraznim siprazjem. Nemamo kanalizaciju a skoro svake kisne godine imamo problema sa podzemnim vodama. Oduvek smo bili zadnja rupa na svirali. Da ne kazem da smo telefone dobili devedesetih godina. Gradsku vodu imamo svega 7 godina unazad. Nema kablovske, nema ADSLa, sam izgleda sela je katastrofalan.

Nemojte me shvatiti pogrešno, ali treba da postoje i klanice i mlinovi u Čeneju. Ipak, trebalo bi da se formira neka "industrijska zona" u kojoj bi se skoncentrisala industrija. A ne da se tik uz predivne salaše grade klanice :ph34r: . Da li postoji neki prostorni ili detaljan urbanistički plan koji to reguliše? Ti planovi su, valjda, zakoni? Trebalo bi da se poštuju. Ili?

zelimo nesto da uradimo, da promenimo iako smo svesni da postoje gomile prepreka.

Podrška. Nemam nikog u Čeneju, niti poznajem nekog iz tog mesta, ali mi je baš stalo da se to mesto razvija. Stvarno ima potencijala. Prvi put kad sam tamo bila, pomislila sam kako bi bilo dobro imati tamo kuću, ili salaš.

Podrzaite nas, barem ovim javnim putem, da istrajemo. Zelimo da cujemo i Vase misljenje.

Za početak, dosta ste učinili, što ste ipak uspeli sa "slabom" i kratkotrajnom kampanjom da uđete u institucije sistema. Sad ćete iznutra imati uvid kako stvari funkcionišu. Nadam se da ćete i to iskustvo podeliti sa nama.

P.S. Apropo ulaganja u Čenej. Pa valjda bi lokalna samouprava (Čenej) trebala da se izbori "sa svojima", odnosno javnim i državnim preduzećima, ministarstvima...da vodovod i kanalizacija stigne tamo, ili ADSL, i ostala neophodna infrastruktura. Ali, valjda im je to poslednja rupa na svirali zbog relativno malog broja stanovnika Čeneja (potencijalnih glasača na pokrajnskom i republičkom nivou). Mislim da tu privatni kapital ne pomaže. A ako nema infrastrukture, nema ni ulaganja "pirvatnog" kapitala. I DA - SAMO POŽTENO I DOSTOJANSTVENO.

#7 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 13 September 2009 - 18:36

Nemojte me shvatiti pogrešno, ali treba da postoje i klanice i mlinovi u Čeneju. Ipak, trebalo bi da se formira neka "industrijska zona" u kojoj bi se skoncentrisala industrija. A ne da se tik uz predivne salaše grade klanice :ph34r: . Da li postoji neki prostorni ili detaljan urbanistički plan koji to reguliše? Ti planovi su, valjda, zakoni? Trebalo bi da se poštuju. Ili?


postoji plan generalne regulacije naselja iz 2005. godine na koji se i pozivamo. tamo je tacno definisana industrijska zona, kao i zone grupisanih salasa i stambene zone. samo sto se u nasem slucaju taj plan ne postuje, odnosno oni ga tumace kako hoce. ne damo se. videcemo sta ce biti dalje, bicete informisani.

#8 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 13 September 2009 - 23:55

Bravo. Samo ljudi izvan Beograda mogu uciniti nesto. Cestitam. PObediste lopove.

#9 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 14 September 2009 - 07:49

A ko bi trebao da ulaže u Čenej? 

treba da ulaze opstina novi sad. mi nemamo samodoprinos, a i dok je postojao to nisu bila znacajna sredstva. budzet nam je verovatno minimalan, sve ce mi biti mnogo jasnije u narednih nekoliko meseci. takođe prosli savet nije radio kako treba, tako da nije konkurisao na konkursima od strane pokrajine koji su bili raspisani tokom godine za razvoj infrastrukture.
kao i u svim drugim mestima, gradjani sami su placali prikljucke za gas, telefon, neki su i sami dovodili vodove elektricne energije i potpisivali da ih predaju eps-u na koriscenje, neki su i sami asfaltirali delove svojih ulica. sada mi isti gradjani nemamo nikakva prava u smislu udela u tim javnim kompanijama, a iz nasih budzeta je ulagano u njihovo sirenje.
nadam se da cemo jos diskutovati o lokalnim izborima i mogucnostima delovanja lokalne vlasti.
ono sto se sada desava je to da DS zeli celu vertikalu vlasti, od MZ do predsednika. imaju samo jedan veliki problem, kadrovi. kadar im je nikakav.
odoh nesto da radim, na godisnjem sam i proci ce brzo tih mesec dana, a postavio sam mnogo ciljeva koje treba da uradim u sopstvenom dvoristu.

#10 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 14 September 2009 - 08:41

Zqapravo, gradjani u opstinama trebalo bi da preuzmu vlast.
cini se kao da DS sprema diktaturu.

#11 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 14 September 2009 - 11:47

na delu imamo vec sada diktaturu demokratije.
JKT misli da je stvar u samoupravljanju, stvar je u ljudima koji bi trebali da vode te samouprave. problem DS i ostalih stranaka je taj sto nemaju kadar za sve, a hoce svugde da vladaju. umesto da ulazu i pronalaze kadar, oni cekaju da im neko dodje na noge, a ti koji dolaze uglavnom se uclanuju zbog sopstvenog interesa, a ne interesa zajednice u kojoj zive. to je problem koji je opisao gospodin rajs, za koga 90 % ljudi u srbiji nije ni culo.
idemo dalje, jos nista nije jasno oko ovih izbora na ceneju, bilo je prigovora na regularnost.

#12 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 14 September 2009 - 15:32

treba da ulaze opstina novi sad. mi nemamo samodoprinos, a i dok je postojao to nisu bila znacajna sredstva. budzet nam je verovatno minimalan, sve ce mi biti mnogo jasnije u narednih nekoliko meseci. takođe prosli savet nije radio kako treba, tako da nije konkurisao na konkursima od strane pokrajine koji su bili raspisani tokom godine za razvoj infrastrukture.
kao i u svim drugim mestima, gradjani sami su placali prikljucke za gas, telefon, neki su i sami dovodili vodove elektricne energije i potpisivali da ih predaju eps-u na koriscenje, neki su i sami asfaltirali delove svojih ulica. sada mi isti gradjani nemamo nikakva prava u smislu udela u tim javnim kompanijama, a iz nasih budzeta je ulagano u njihovo sirenje.


ovo nije usamljen problem, činjenica je da svuda građani sopstvenim parama finansiraju infrastrukturu. I pored činjenice da plaćaju poreze oni su su još jednom kažnjeni od strane države. Te kazne su pošteđeni samo oni koji žive u zgradama, njima država ne traži ništa. Taj problem ne može da se reši na lokalnom nivou, ali na lokalnom nivou može da se podiže svest o toj nepravdi i postojanju građana I i II reda, bilo bi dobro da i čenejci znahu za taj problem

na delu imamo vec sada diktaturu demokratije.
JKT misli da je stvar u samoupravljanju, stvar je u ljudima koji bi trebali da vode te samouprave.


Upravo je stvar sistema a ne kvaliteta ljudi na vlasti, društvo mora da ima sistem dovoljno dobar da na vlasti mogu da budu i prosečni, jer nema svaka sredina nadarene pojedince koji žele da obavljaju javne poslove. Dakle sistem mora da bude dovoljno dobar.

#13 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 14 September 2009 - 15:44

Onda je ejdino sto gradjanimogu da urade neplacanje poreza.Ako od drzave nemaju nista, onda je logicno da i muvaju sa porezom. Problem je sto gradjani Ceneja ne bi mogi sami da fnansiraju neke stvari kao sto je zdravstvo. Gradjani bi trebali da otmu uprvaljanje drzavom sadasnjim lopovima i da daju na upravljanje nekome ko ce se bolje starati o tome.

Ali kako kad je korupcija tako rasirena? U Ceneju se mozda svi znaju, ali na nivou Srbije takva kontrola nije moguca.Gradjani ne mogu ni da otpuste ni da zastrase politicare.

#14 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 14 September 2009 - 16:56

Onda je ejdino sto gradjanimogu da urade neplacanje poreza.


Ne, nije jedino neplaćanje poreza. Građani mogu da na izborima glasaju za politiku koja bi izjednačila prava i obaveze svih, ravnopravnost. Tako i jeste u organizovanim društvima, ima primera na sve strane koliko hoćeš. Ne postoji primer ekvivalentan samodoprinosu u organizovanom društvu u kome infrastrukturu razvija celo društvo, solidarno. 


Ukoliko nije tako, onda imamo ovaj primer, gde celokupno društvo razvija infrastrukturu Novog Beograda, dok se za Beli Potok organizuje samodoprinos građana... E sad, pitam ja zašto? Zašto Čenej mora da posebno plaća vodovod a Liman ne mora?

#15 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 14 September 2009 - 19:07

treba sagledati problem sa svih strana. potpuno si u pravu. nasa muka je ta sto ovi gore grade sistem vec skoro 9 godina, ali nikako da ga naprave, niti zele da ga naprave, ocigledno. mora postojati konsenzus na vlasti da se izgradi sistem gde ce se od poreza svugde ulagati, a ne kao do sada, na lokalu su radikali, tamo ne dajemo novac za razvoj tog mesta. pravi projekti uvek moraju imati prednost. pred ove izbore su pokosili kanal uz put cenej - novi sad (prvi put ove godine), asfaltirali rupe u glavnoj ulici, ocistili jedan kanal u selu i sa tim izasli na izbore, katastrofa. umesto da su cele godine kosili travu, odrzavali puteve, oni su nas se setili pred izbore.
treba se dokopati skupstine srbije, izglasati par pravih da kazemo evropskih i gradjanskih zakona, pa onda ponovo raspisati izbore. svi se secamo obecanja, pisemo ustav i odmah posle njega raspisujemo izbore, koliko su ga samo dugo pisali.
drustvo je totalno demoralisano i apaticno, sistemi vrednosti su skroz poremeceni. kako to izmeniti? kako okrenuti kola koja jure nizbrdo. povuci rucnu, a da se ne prevrnes, kako to izvesti? posle toga treba se vratiti uz brdo, ali ajmo korak po korak. ko ce povuci rucnu u srbiji i reci dosta je bilo veza, vezica, nepotizma, vladavina partija i ostalog.