Jump to content


Photo
- - - - -

Sto ste po nacionalnosti?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1384 replies to this topic

#1 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 25 August 2009 - 01:31

1. Moderatori: ako ovo spada pod drugu temu, premjestite...

2. Ostali: unaprijed molim sve diskutante da se zadrze na temi - tj. nije mi bitno koji je narod kojemu vise skrivio tokom hiljadu godina, nego sto pojedinca odredjuje kao pripadnika jednog ili drugog naroda.

Po forumu se vuce vise threadova (Jugoslaveni, hrvatsko proljece, turisti itd.) na kojima se ljudi nacionalno odredjuju ovamo il' onamo. Zanima me kako je do toga doslo.
Mozda bi zbog jezicne slicnosti trebalo raspravu svesti na Srbe, Hrvate, Muslimane i Crnogorce - no ipak, zbog geografske blizine i zajednicke (politicke) nedavne proslosti, ni Slovence, Makedonce i Albance ne treba iskljuciti...
Nedavno ('90-ih) su se i po medijima vukle teorije da Srbi "genetski" mrze Hrvate, da su Hrvati "po prirodi" genocidan narod, da se Crnogorci "organski" razlikuju od Srba itd. Znam da su to sve gluposti, ali me interesira - sto nas odredjuje?

Nekoliko ideja za prozvakati:
- postoje teorije da naciju odredjuju zajednicki jezik i teritorij. No, ako je tako, onda prije pripadaju istoj naciji Slavonci i Vojvodjani ili banijski Srbi i Hrvati nego Dalmatinci i Medjimurci ili Vojvodjani i Carapani.
- naciju odredjuje vjera. Ali, onda su svi ateisti pripadnici istog naroda?! Uz to, ocito ima Srba katolika, Hrvata protestanata itd.
- genetika. Glupost! Nakon analize krvi ili drugog materijala, biolog vam moze reci da li imate psa ili macku. No, ni nakon najpomnije analize, ne moze vam reci da li je vase dijete Srbin ili Slovenac! Biologija tu pada u vodu.
- zajednicko iskustvo/povijest. Nije valjda? Zasto smo moji drugovi i ja rodjeni u istom gradu, isli u istu skolu, a opet smo Srbi, Hrvati, Jugoslaveni i ostali?
- roditeljski odgoj. Opet ne valja. Ja svojoj kceri kazem da je Jugoslavenka, a ona tvrdi da je Amerikanka ciji su roditelji dosli iz Jugoslavije. Tko sam ja da joj kazem da je u krivu?
Tu mozda treba spomenuti i idiotski incident na ovogodisnjem Australian Open turniru u tenisu - "Srbi" i "Hrvati" koji su se potukli u najvecem broju su rodjeni u Austaliji i znaju samo ENGLESKI jezik... I nemaju pasos bilo koje balkanske drzave.


Dakle: sto vas odredjuje? Zasto ste (nacionalno) to sto jeste?

Edited by zoran59, 25 August 2009 - 01:37.


#2 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 25 August 2009 - 01:36

"Klingonac" (far as Census is concerned), i to ne jedini.

Edited by st.maurice, 25 August 2009 - 01:40.


#3 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 August 2009 - 01:46

Sto se tice Srba, Hrvata, Bosnjaka i Crnogoraca ocigledno se radi o narodima koji imaju isto poreklo ali su se sa vremenom formirale razlicite nacije.Nista strasno.Mozda ce se za 300 godina formirati i neka nova nacija tipa Istrani ili Vojvodjani.
Sto se ostalog tice :
Srba katolika nema osim kod Brane Crncevica i ekipe kao sto nema ni Hrvata pravoslavaca osim kod Ante Pavelica.Deluje glupo ali je tako.Ako nisi pravoslavac nisi Srbin kao sto nisi Hrvat ako nisi katolik.To je samo dokaz kako su svi zapravo religiozni kada vezuju naciju sa Bogom...
Sto se jezika tice Srbin iz Banije nema teorije da razume Pirocanca ili Vranjanca kao sto ni Hrvat iz Subotice ne moze da razume one iz Zagore bez prevodioca.O nekim kulturnim razlikama da ne govorim...
Ti koji su se tukli na Australian open nisu ni Srbi ni Hrvati nego goveda sa nacionalnim predznakom

#4 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 August 2009 - 01:52

- postoje teorije da naciju odredjuju zajednicki jezik i teritorij. No, ako je tako, onda prije pripadaju istoj naciji Slavonci i Vojvodjani

da se slusalo mog pokojnog djedu koji je sanjao o panonskoj regiji Baranje, Slavonije, Srijema, Backe i Banata, to bi danas bila realnost. u svakom slucaju, takva drzava/nacija imala bi vise smisla od danasnje hrvatske banane. i gospodarskog, i geografskog, i ako hoces, kulturoloskog.

no eto, historicisticki vjetrovi su sedamdesetih i devedesetih zaduvali u drugom/kontra smjeru. nazalost.

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 August 2009 - 02:00

da se slusalo mog pokojnog djedu koji je sanjao o panonskoj regiji Baranje, Slavonije, Srijema, Backe i Banata, to bi danas bila realnost. u svakom slucaju, takva drzava/nacija imala bi vise smisla od danasnje hrvatske banane. i gospodarskog, i geografskog, i ako hoces, kulturoloskog.

no eto, historicisticki vjetrovi su sedamdesetih i devedesetih zaduvali u drugom/kontra smjeru. nazalost.

Deda ti je bio pameta covek.Kulturan svet koji ne moze da se poredi sa dinaroidima....Jos da nekako ubacis Istru u tu drzavu i eto ti multietnicke drzave koja bi bila savrsena

#6 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 25 August 2009 - 02:08

Generalno se definisem kao YU, ateista e sad zavisi ko me nervira bivam i srpkinja a ponekad i srbijanka a i crnogorka i bugarka (ima nekih 10% neutvrdjenih :ph34r: ), realno nemam osnova za druge al moze, dete nas je proglasilo amerikancima pa moze i to...imala sam nezgodnu situaciju da mu objasnjavam da on nemoze da bude katolik i slavi bozic 24og (jel te dete hoce poklone kad i svi) ali mislim da sam odlucila da nema veze kupicu mu poklone i tad a vala cu i da naucim sta se sve radi :) jos imam problem sa Thanksgiving ruckom - ne znam da punim curku - prosli put je dobio pile :D

Generalno nista ne definise naciju osim licnog osecaja - ako ja odlucim da sutra primim katolicku veru jer ja postajem hrvatica? a tek sta da kazem za jehovine svedoke? Jezik nam je svima slican/isti sa dijalektima pa je to glupost. Kulturno se ne razlikujem od vecine Balkana. Ne znam kakva genetika jer ja definitivno ne licim na Slovene (crnka jel da - ko zna sta je Atila radio po Balkanu ili Osmanlije), po teritoriji me interesuje samo moja kuca.

Evo mala prica:
Porodica - otac iz mesovitog braka Crnogorac/Hrvatica rodjen na zapadu ali zadnjih pola zivota ziveo u Srbiji, ozenio se Ukrajinkom (pre podele znaci SSSR) dobili dete rodjeno u Ukrajini, dosli u Srbiju gde su trebali da zavedu dete. Oni su odlucili da posto zive u Srbiji dete je Srbin (desava se u toku rata tj pocetak jos zvanicno postoji YU), maticar nije hteo da prihvati tvrdeci da je to nemoguce i da je dete Rus (jel da to je sve isto tamo u SSSR samo ovde nije). Dete je sad tek punoletno i moze da odluci sta je ali je malo zbunjeno svim ovim nacijama :D drugo dete je rodjeno u Srbiji i zavedeno "nacionalnost - srpska". Tako da su deca razlicite nacionalnosti.

A znam i za pricu o dva brata u Bosni iz mesovitog braka - jedan odlucio da je Bosanac/Bosnjak/Bogumil, ne znam kako se sad to politicki korektno zove, a drugi Srbin.

Gde je tu razlika?

#7 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 25 August 2009 - 02:12

Interesantno. al'... Vi se svi ponasate kao moja zena, tj. ignorirate me! :ph34r:

Lijepo sam u uvodnom postu rekao i pitao - ne zanima me politika, nego zasto se vi osjecate tako kako se osjecate!?

Edited by zoran59, 25 August 2009 - 02:17.


#8 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 25 August 2009 - 02:15

Slazem se sa Angeliom, tu je osnovni kriterijum licno osecanje. Moji roditelji su iz Bosne i Hercegovine, pa sam automatski po rodjenju dobila drzavljanstvo BiH (iako sam rodjena u Beogradu), ali ne osecam preteranu vezanost za taj kraj. Naravno, znam odakle poticem (Crna Gora), ali osecam se kao Srpkinja i ako moram da se deklarisem, iskljucivo cu to i navesti. Sto se komplikovanijih situacija tice, pravila jednostavno nema - covek pripada onoj naciji kojoj oseca da pripada, ili jednostavno, ne oseca uopste potrebu da deli ljude na nacije, pa se opredeljuje samo kad je to apsolutno neophodno (zbog administracije i sl.)

edit: evo da odgovorim i na to pitanje: maternji jezik, naravno, mislim da mi je to osnovni kriterijum. Religija kod mene nije toliko bitan faktor koliko kulturni identitet. Iako je vecina novih nacija na Balkanu naravno kulturoloski bliska, posto ceo zivot zivim u Beogradu, recimo da mi je zbog tog teritorijalnog faktora bliza odrednica Srpkinja, nego Bosanka, ili sta vec.

Edited by Golubica, 25 August 2009 - 02:20.


#9 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 25 August 2009 - 02:27

Interesantno. al'... Vi se ponasate kao moja zena, tj. ignorirate me! :ph34r:

Lijepo sam u uvodnom postu rekao i pitao - ne zanima me politika, nego zasto se vi osjecate tako kako se osjecate!?


Izvinjavam se ako sam omasila da odgovorim direktno i na taj deo (koji je bio glavni), mislila sam da je jasno iz napisanog ali evo:
- ako me neko pita zlonamerno reci cu zato sto necu da biram izmedju majke i oca
- dobronamerno cu reci zato sto sam rodjena u Jugoslaviji i da imamo isti jezik i kulturu
- realno zato sto me nacija ni religija kod ljudi ne interesuje, ne cenim ih po tome, mislim da smo svi na Balkanu isti ukljucujuci Bugare, Albance, Madjare, relativno Grke i Rumune. Imamo slican mentalitet, obicaje, humor, istoriju jer se sve tu mesalo, ima tu jos al necu da idem u detalje. Definisem se kao YU jer se Balkanka ne koristi a i obuhvata najvise razlicitosti, uz to to je zemlja koju sam volela i u kojoj sam rodjena (ne mislim samo po teritoriji nego po ideji). Ateista zato sto ne podnosim dogme a ni crkvene strukture bilo koje vrste...

Mozda ima i toga da su me roditelji tako vaspitavali na cemu im hvala, ne znam zasto oni tako posto znam da oni nisu tako vaspitavani. Valjda mi se zato i dopada USA jer me niko ne pita sta sam.


PS pozdrav zeni :)

PPS Pitanje - sta ti mislis sta su deca iz moje price? :D

PPPS Golubica me shvatila odmah sta sam htela reci

Edited by angelia, 25 August 2009 - 02:35.


#10 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 August 2009 - 02:44

Deda ti je bio pameta covek.

baba je bila jos pametnija. ona se do '91. izjasnjavala kao Crnogorka/Jugoslavenka, a poslije '91. kao Bokeljka/Hrvatica. :ph34r:


Ne znam kakva genetika

nikakva. ako je pak nekom napaljenom nasijencu i to potrebno dokazivati, neka pogleda rezultate ovih posljednjih genetskih istrazivanja nasih prostora/ljudi. dakle, radi se o kulturi, prvenstveno, ili o drzavljanstvu/poreznoj kartici. a posto nam je nacionalna kultura takva kakva, jelte, jest (monoetnicki-nekulturna), onda je bolje gledati na ovu drugu, razumniju/suvremeniju opciju.

npr. da je ta druga opcija bila dominantna medju rajom prilikom raspada Jugoslavije, ne bi ni rata, ni dalekoseznih posljedica tog rata (u koje spada i ovaj Zoranov topic) bilo.

#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 August 2009 - 02:52

Interesantno. al'... Vi se svi ponasate kao moja zena, tj. ignorirate me! :ph34r:

Lijepo sam u uvodnom postu rekao i pitao - ne zanima me politika, nego zasto se vi osjecate tako kako se osjecate!?

A ako se osecamo kao ljudi da li je to dobar odgovor na tvoje pitanje ili te ignorisemo...
Jugosloveni?Jel moze i to ili moramo da budemo srbende i arvati?

#12 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 25 August 2009 - 02:58

PPPS Golubica me shvatila odmah sta sam htela reci


Ali nije shvatila na koji deo mislis, tj, sta je to shvatila? :)

Ne znam da li je urbana legenda u pitanju, ali cula sam da se ljudi izjasnjavaju i kao Marsovci (neko pomenu Klingonce? :D), jer je po zakonu apsolutno dozvoljeno, jelte, ako se vec tako osecas :ph34r:

#13 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 25 August 2009 - 03:02

Ali nije shvatila na koji deo mislis, tj, sta je to shvatila? :D

Ne znam da li je urbana legenda u pitanju, ali cula sam da se ljudi izjasnjavaju i kao Marsovci (neko pomenu Klingonce? :D ), jer je po zakonu apsolutno dozvoljeno, jelte, ako se vec tako osecas :ph34r:


da sam mislila na licno osecanje.

Inace kad si kod Marsovaca jednom sam se borila za pravo da se izjasnim kao Eskim, posto su rekli da Jugosloveni ne postoje :)

#14 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 August 2009 - 03:10

Jugosloveni?

bolje Umirovljenici ili Penzioneri. mis'im, sto se tice ostvarivanja svojih nacionalnih prava.

#15 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 25 August 2009 - 03:24

Ja sam Egipcanin.