Jump to content


Photo

Delovanje VJ i MUP-a na Kosovu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
88 replies to this topic

#1 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 18 August 2009 - 14:59

a jel' bilo ljudski obuci uniformu VJ pre i tokom rata?

Edited by Unbeliever, 18 August 2009 - 14:59.


#2 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 18 August 2009 - 15:08

a jel' bilo ljudski obuci uniformu VJ pre i tokom rata?


Časnije je bilo nositi uniformu VJ, nego bilo koju drugu, bar što se tiče srpske strane.

#3 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 18 August 2009 - 15:17

Časnije je bilo nositi uniformu VJ, nego bilo koju drugu, bar što se tiče srpske strane.


ali je opet bila uniforma jedne vojske koja je palila i ubijala. dala je artiljerisku podrsku MUP-u pre i tokom bombardovanja. poenta nije bila da optuzujem perkosa za nesto - velim da je bio silom mobilisan - ali ne moze se govoriti o nekim ljudskim principima oko stanova a u drugoj strani biti clan vojske koja je unistila na hiljade takvih stanova ili kuca. ni presh ni perkos nisu imali izbora; perkos jer je mobilisan i alternativa je bio zatvor, presh jer mu je kuca spaljena i alternativa je bila kosovska zima tokom koje bi troje dece smrznulo a verovatno i odrasli.

to nije nikakav izbor.

#4 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 18 August 2009 - 15:22

jedne vojske koja je palila i ubijala

Trebala bi posebna tema oko delovanja vojske na Kosovu.
Ojdanić, Pavković i Lazarević jesu osuđeni u Hagu, ali niko od komandanata garnizona, nije čak ni optužen.

General Delić,
General Ćirković,
General Jelić,
General Stefanović...

#5 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 18 August 2009 - 15:28


ove su jedinice odlikovane ordenom Narodnog Heroja posle rata. garant za dobro odradjen posao. :ph34r:

  • 549. motorizovana brigada (aktivna) - Prizren, Đakovica - Pukovnik Božidar Delić
  • 125. motorizovana brigada - Kosovska Mitrovica - Pukovnik Dragan Živanović
http://www.vojska.ne...anizacija/1999/

#6 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 18 August 2009 - 21:06

Časnije je bilo nositi uniformu VJ, nego bilo koju drugu, bar što se tiče srpske strane.


Vise puta je navedeno na ovom forumu kao izvanredna zasluga, odbijanje regrutacije radi upuicivanja na bilo koji front (Srbija ih je otvarala prilicno cesto). Steis se na primer hvalio kako je veliki broj vojnih obveznika iz Kragujevca odbio poziv radi regrutacije, ili tako nesto? I ktome hiljade srpskih mladica koji su emigrirali da ne bi nosili "casnu uniformu VJ".
Sada, po tebi, ispada da je bilo casno nositi tu uniformu. Na citavom Kosovu za svo vreme krize ('98. i '99.) sem Kosare nije bilo nijednog "bliskog susreta" VJ i OVK. To potvrdjuju i srpski oficiri:

>>>Mnogi od tih oficira više ne veruju beogradskoj propagandi. Komandant jedne tenkovske jedinice odbacio je srpske tvrdnje da je svrha ratovanja na Kosovu bila uništavanje albanskih separatista. "Celo vreme dok sam bio na Kosovu, nikad nisam video ni jednog neprijateljskog vojnika, niti je moja jedinica ikada pucala na vojne ciljeve."
Rekao je da su najmoderniji tenkovi upućivani na bespomoćna albanska sela. "Tenkovi, od kojih je svaki koštao 2,5 miliona dolara, korišteni su za klanje albanske dece", rekao je oficir. "Mene je stid." Izviđački oficir jedne inženjerijske jedinice rekao je da su rezervisti Vojske Jugoslavije na Kosovu divljali, a da su njihovi komandanti malo činili da to spreče. "Za vreme jedne operacije etničkog čišćenja u selu na jugoistoku Kosova, dali smo seljanima pola sata da napuste svoje domove. Stajali su u dugom redu kraj ceste koja je vodila iz sela...<<<
NIN, broj 2625 19.april 2001.

Edited by Lorenz, 18 August 2009 - 21:08.


#7 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 19 August 2009 - 07:48

prvo sa pitam ko i zašto prebacuje komentare gde god mu se prohte,moj odgovr Preševskom je za drugu temu ako nije po propisima hoću da se briše a o delovanju VJ i MUP-a možemo pisati posebno na ovoj temi ali moj komentar ili da se briše ili da ostane na temi o uzurpaciji imovine.

Koliko je meni poznato na Kosovu je u uniformi VJ ili MUP Srbije '99 bilo oko 100.000 ljudi i među njima sigurno ima i loših i normalnih,neki su okrvavili ruke,uprljali svoj obraz,dok su neki gledali da i u to zlo vreme ostanu ljudi,rat najbolje pokazuje ljudske kvalitete,odmah se vidi ko je spreman da otme,opljačka,pretuče,siluje,ubije a ko ima razuma i gleda kako će da sačuva živu glavu,što se rata na Kosovu tiče od sadašnjih učesnika na forumu srećom nije ih bilo mnogo koji su ga doživeli na svojoj koži,kako su se ponašali u to vreme i da li su bili ljudi ili ne?
Ja nisam imao nikakvu naredbu da nekog maltretiram i slično pa mislim da je ta priča o moranju malo preuveličana,s'druge strane mnogi su jedva dočekali da mogu da nekog maltretiraju i iživljavaju se nad nemoćnima(niko im nije branio)zato i kažem da je sve stvar pojedinca.
Ovo je moje iskustvo sa položaja rezerviste VJ na pravcu Priština-Gnjilane kako je bilo na jačim frontovima ne mogu suditi nisam bio prisutan.

#8 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 19 August 2009 - 08:29

Evo, kako se srpska policija ponašala prema Albancima na Kosovu.

Youtube Video ->Original Video


#9 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 19 August 2009 - 15:01

Evo, kako se srpska policija ponašala prema Albancima na Kosovu.

Youtube Video ->Original Video


Ovo je iz 1989 ili 1990. U retrospektu, rekao bih da je to bio prvi dan Kosovskog rata iz 1999-te.

Protest je mislim odma posle nasilnog ukidanja autonomije. Demonstranti nenaoruzani, vicu parole i traze demokratiju (citaj vracanje autonomije). Dobijaju ovo sto se vidi na snimci.


U retrospektu Srbija je albancima nepovratno poslala poruku da za njih nema demokratije i oni mogu jedino da kao potcinjeni potstanari t.j. robovi da zive u Drzavi Srbiji u kojoj su svemocni vlasnici srpski narod i Srbija. To je u stvari bila porauka srpske vlasti, ali niko iz sprke politicke i javne scene nije imao primjedbe (sem bezglasnih pojedinaca i ljudi okolo Vesne Pesic koji po brojnosti su tada mogli stati u dva autobusa) .

Albanci nisu to prihvatili i poceli organizirati svoj sistem i deklarirali nezavisnost (u tom trenutku to nije pravilo razlike na terenu ali itekako na psiholoskom planu) trazeci povoljan trenutak da se oslobode srpske vlasti.

I otad nije vise bilo previse mesta za mogucnosti mirne razresnice t.j resavanja bilo kojim nacinom koji ne uklucuje ljudske patnje i zrtve.

Edited by LordLights, 19 August 2009 - 15:02.


#10 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 19 August 2009 - 15:06

Časnije je bilo nositi uniformu VJ, nego bilo koju drugu, bar što se tiče srpske strane.

Ispod šlema mozga nema. :ph34r:

#11 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 19 August 2009 - 15:11

Ispod šlema mozga nema. :ph34r:

Neki šlem se morao nositi. jer je Srbija bila u ratu.

#12 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 19 August 2009 - 15:43

Protiv koga?
Izmisljenih neprijatelja iz NATO-a ili albanskih civila, inace tada gradjana Srbije?
Ja bih pre svega rekao da su Srbi s Kosova i tada bili u ratu, a i sada su u njemu, jbg, maara, Kosovo je nezavisno vec 10 godina, ko vam je kriv sto ste etnicki cistili Albance s Kosova!
Sto rece neko, ne znam ko na forumu:"Posle SAO, dodje JAO!" :ph34r:
I, btw, jedva cekam da Rusija, Kina, 5 EU zemalja i napose Srbija priznaju Kosovo!
Sto li ce to za SrBovchiche iz chmara Srbije biti otreznjujuce. :)

Sram te bilo! Onaj koji je etnički čistio Kosovo je iz Požarevca, a ne sa Kosova, i kakva je ovo generalizaija. Sramota!
Mada sada ja vidim da ti sanjaš koaliciju sa njegovim naslednikom, tako da toliko o doslednosti.

Edited by DonJuan, 19 August 2009 - 15:43.


#13 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 19 August 2009 - 15:43

Protiv koga?


Неко је морао да води борбу против ОВК.

#14 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 19 August 2009 - 15:57

I, btw, jedva cekam da Rusija, Kina, 5 EU zemalja i napose Srbija priznaju Kosovo!


Interesuje me sta mislis zasto tih 5 EU drzava i pored pritisaka od SAD ne priznaju Kosovo ? 

Sto li ce to za SrBovchiche iz chmara Srbije biti otreznjujuce. :ph34r:



Kakav fasizam, strasno...

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 August 2009 - 16:02

@ DonJuan-Taj koji je cistio, a iz Pozarevca je, i nalazi se pod jednom lipom, ne bi mogao da cisti da na Kosovu i u Srbiji nisu postojali oni koji su ciscenje jedva cekali i podrzavali.
A glede Ivice Dacica-on je jedini deklarisani AF u celoj Vladi, pa ti vidi!

Maheru neda si ga sastavio svaka ti cast.Ispade da su u toj vladi svi osim gice deklarisani fasisti