Jump to content


Photo
- - - - -

Medicina - crna hronika, pitanje odgovornosti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
293 replies to this topic

#1 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 01 June 2009 - 22:50

Lekari ćute, Đilas traži ostavku
Autor: S. Todorović, V. Cvijić | Foto:a. veljković | 01.06.2009. - 08:00
Lekari ćute, Đilas traži ostavku

Od obećanja da će u ponedeljak biti poznati rezultati zdravstvene inspekcije o načinu i kvalitetu lečenja šesnaestomesečne N. T., koja je u subotu preminula od posledica najtežeg oblika meningitisa, nema ništa. Sve se prolongira. Sada i uprava Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj traži da se uradi sudskomedicinska obdukcija preminule bebe. Međutim, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, i bez rezultata inspekcija, očekuje ostavku direktorke Doma zdravlja "Novi Beograd".

Kako "Blic" saznaje u Četvrtom opštinskom tužilaštvu, formiran je i predmet zbog smrti šesnaestomesečne N. T.
- Zatražila sam od inspekcije Ministarstva zdravlja da nam dostavi nalaz koji mora da sadrži medicinski karton i stručni nadzor koji je obavljen, kao i sva ostala dokumenta. Očekujemo i zapisnik sa obdukcije - kaže tužiteljka Biljana Radovanović, šef Četvrtog opštinskog tužilaštva u Beogradu.
Mala N. T. preminula je u subotu oko 20 sati u Univerzitetskoj dečjoj klinici gde je bila lečena poslednjih 15 dana od teškog oblika pneumokoknog meningitisa.
S obzirom na to da ministar zdravlja Tomica Milosavljević još uvek čeka rezultat zdravstvene inspekcije kako bi preduzeo sve potrebne korake za utvrđivanje odgovornosti zbog smrti bebe, jedini od nadležnih koji je zatražio odgovornost i ostavku direktorke Doma zdravlja "Novi Beograd" jeste gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.
- Mislim da bi iz moralnih razloga bilo zaista logično i normalno da direktor ustanove u kojoj je započeto lečenje deteta podnese ostavku. Naravno, zdravstvene kontrole će pokazati šta sve nije dobro urađeno, ali je očigledno da ovde postoje greške lekara. Ukoliko se to ne desi, ja ću pokrenuti mehanizme u gradu Beogradu kako bi se sankcionisalo takvo ponašanje - poručuje Đilas.

Dve lekarke iz Doma zdravlja "Novi Beograd", dr Zagorka Krstić-Radović i Lidija Manić, koje su dva puta malu N. T. vraćale kući sa visokom temperaturom pod izgovorom da se radi o virusnoj infekciji, i dalje svakodnevno dolaze na posao i leče malu decu. U tom domu zdravlja kažu da ne žele ništa da komentarišu dok ne budu gotovi rezultati zdravstvene inspekcije.

ne razumem kako je moguce da ova dva monstruma i dalje dolaze na posao.
trebalo ih je suspendovati istog momenta.

Edited by steins, 02 June 2009 - 22:32.
no offence, ovde nekako bolje paše...


#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 June 2009 - 09:07

Ne bih da skrnavim i ovo nacinjem na topiku gde se porodici preminulog andjela izjavjuju saucesca. Knjiga zalosti je knjiga zalosti. Uostalom, pre neki dan sam na netu videla citavu listu smrtnih slucajeva u vezi sa medicinskom intervencijom u Srbiji. Vidim na toj listi nekoliko slucajeva iz KBC Kragujevac i to u kratkom vremenskom periodu. Zena umrla nakon operacije cukljeva, zena umrla na porodjaju nakon sto joj lekari nisu dozvolili carski rez …

Naravno, lekarske greske se desavaju u citavom svetu. No ono sto uzrujava svakog obicnog smrtnika je nereseno pitanje odgovornosti u takvim slucajevima. A to baca ljagu na citavu jednu casnu profesiju. Dokle tako neodgovorno ponasanje nadleznih? Koliko je potrebno bespotrebnih smrtnih slucajeva da bi nemar poceo da se sankcionise? Da li ce ovaj tragicni slucaj da nesto promeni? Da li ce neko poceti da razdvaja zito od kukolja?

U slucaju preminule 16-mesecne bebe obecana je hitna istraga i receno da ce se rezultati te istrage objaviti juce (ponedeljak). To se nije desilo. Istovremeno, dve inkriminisane doktorke na cijoj savesti lezi ova tragedija i dalje dolaze na posao i obavljaju svoje duznosti. Zar one ne bi trebale da budu suspendovane dok je istraga u toku i dok se ne utvrdi njihova odgovornost? Meni koliko je poznato suspenzija vazi u bilo kojoj profesiji u slucaju da zaposleni nesto zabrlja pa se povede istraga.

Casnim lekarima ovakva nesrecna praksa neresavanja nepravilnosti u radu uopste ne ide u prilog. Zasto bi oni isli pognute glave jer nadlezni nista ne preuzimaju? Dugogodisnji nemar baca ljagu na citavu jednu profesiju. Mislim da je vreme da upravo ti lekari ustanu u odbranu svoje profesije. To je, koliko vidim iz pisanja stampe, uradio prof. dr Branislav Nestorović, načelnik u Dečjoj klinici u Tiršovoj koji je rekao da je ovaj slucaj „sramota za Srbiju".

”Ima se para za svakojake gluposti, a za vakcinu protiv ove vrste meningitisa nema. Godišnje se 65.000 dece rodi u Srbiji. Pa, nemoguće je da država nema da izdvoji 200.000 evra za to - rekao je Nestorović.”

Edited by cyberwor/L/d, 02 June 2009 - 09:17.


#3 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 02 June 2009 - 09:38

Meni kao laiku je teško da komentarišem bilo koji konkretan slučaj, naročito ako ima tragičan završetak. Ja ne mogu da znam šta je sve lekar učinio, šta nije učinio a mogao je, šta nije učinio a morao je. Ne mogu uvek da znam gde je granica neznanja, memara i nesrećnog slučaja koji se nije mogao izbeći. Meni je simpomatično da kada god neki slučaj dospe u javnost, prvi se pojavi ministar da održi lekciju medijima, kako, zaboga, bacaju ljagu na jednu časnu profesiju, kako ne bi smele nestručne ocene da se iznose u javnost, kako će se izvršiti stručna provera i na kraju ne bude ništa.
Kako mu nije jasno da upravo on baca najveću ljagu na kolege, jer upravo je on taj, odnosno institucija kojom rukovodi, koji može da odvoji "žito od kukolja". Brzom reakcijom ministarstva, lekarske komore, a gde treba i pravosuđa, javnost bi se uverila da ogromna većina lekara radi savesno svoj posao, a da su slučajevi grešaka i nesavesnog rada zaiata izuzeci. Najglasniji u odbrani lekara od, makar i pominjanja korupcije, takođe, je ministar.
Više štete ugledu profesije nanosi zataškavanje pojedinih slučajeva nego sam slučaj. Čak i u slučaju grubog propusta lekara može se naći i razumevanja pa nekad i opravdanja, ali za prikrivanje i zataškavanje lošeg rada nema opravdanja i upravo to dovodi do neodgovornog odnosa i kod drugih. Znaju da će ih uvek zaštititi od odgovornosti.

#4 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 June 2009 - 09:46

Ja verujem da se upravo zbog tako flagrantnog nemara nadleznih i desava da javnost u nedostatku konkretno preduzetih mera nadleznih spekulise i presudjuje o pojedinacnim slucajevima. A onda dodje Tomica pa iskritikuje javnost.

No i dalje ostaje fakat, istraga je u toku i ove dve doktorke treba da budu suspendovane dok se slucaj ne istrazi.

Edited by cyberwor/L/d, 02 June 2009 - 09:48.


#5 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 June 2009 - 10:08

Kako mu nije jasno da upravo on baca najveću ljagu na kolege, jer upravo je on taj, odnosno institucija kojom rukovodi, koji može da odvoji "žito od kukolja". Brzom reakcijom ministarstva, lekarske komore, a gde treba i pravosuđa, javnost bi se uverila da ogromna većina lekara radi savesno svoj posao, a da su slučajevi grešaka i nesavesnog rada zaiata izuzeci. Najglasniji u odbrani lekara od, makar i pominjanja korupcije, takođe, je ministar.
Više štete ugledu profesije nanosi zataškavanje pojedinih slučajeva nego sam slučaj. Čak i u slučaju grubog propusta lekara može se naći i razumevanja pa nekad i opravdanja, ali za prikrivanje i zataškavanje lošeg rada nema opravdanja i upravo to dovodi do neodgovornog odnosa i kod drugih. Znaju da će ih uvek zaštititi od odgovornosti.


E to je tačno, i to je ono što mene posebno i zabrinjava i nervira. Greške su greške, da li ih ima kod nas više u odnosu na druge zemlje, ne znam, ne verujem da je razlika toliko drastična. Ali, bez obzira na to, i bez obzira na težinu greške, to se dešava svuda i koliko-toliko je normalna stvar, jeste da ima tragičnije posledice od grešaka drugih profesija i toj joj daje specifičnu težinu i značaj. Znači, greške se događaju, ali se greške i sankcionišu od strane nadležnih institucija, a kod nas ovo drugo nije slučaj. I upravo to zataškavanje, kao što si rekao, donosi mnogo veću sramotu profesiji, nego same greške po sebi.

Upravo zbog nefunkcionisanja institucija (rekao bih svesnog, namernog nefunkcionisanja), dolazimo do situacije da se ovakvi slučajevi iznose u medije i pravi se halabuka (u ovakvoj situaciji potpuno opravdana) i na taj način se ta sramota i ljaga još više povećavaju. Da lekarska komora i nadležno ministarstvo obave svoj posao kako treba, ništa se od ovoga ne bi dešavalo. A naš ministar, umesto da radi ono što treba, on kao papagaj ponavlja pesmicu "ne ići u medije, ne ići u medije", a ne radi ništa da do tih medija stvar ni ne dođe. I ta njegova bahatost je posebno iritirajuća.

A da su doktorke morale biti suspendovane do okončanja istrage, morale su, ako ne po slovu zakona (ne znam šta piše u njemu), onda iz moralnih razloga.

Edited by nvukelic, 02 June 2009 - 10:10.


#6 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 02 June 2009 - 10:16

Ja verujem da se upravo zbog tako flagrantnog nemara nadleznih i desava da javnost u nedostatku konkretno preduzetih mera nadleznih spekulise i presudjuje o pojedinacnim slucajevima. A onda dodje Tomica pa iskritikuje javnost.

No i dalje ostaje fakat, istraga je u toku i ove dve doktorke treba da budu suspendovane dok se slucaj ne istrazi.


Slažem se da treba, ali dozvoljavam da bi u tom slučaju najviše bili pogođeni pacijenti. Ne verujem da bi Dom zdravlja mogao tako brzo da obezbedi dva pedijatra koji mogu da preuzmu na desetine pacijenata.

Još jedan primer odnosa mediji-zdravstvo, sa malo drugačijim epilogom. Pojavila se opružba, informacija da su jedno pacijentu "ukrali" bubreg tokom neke operacije. Lekar koji je vršio operaciju se istog dana kada je čuo vest, javio televiziji na kojoj je čuo, objesnio o čemu se eventualno radi i zatražio da se sve detaljno proveri. Sve je tako i urađeno, konstatovano da pacijent nije u pravu i sve u redu. Niko, po meni nije oblaćen, to što je neko posumnjao ništa ne znači, provereno i potvrđeno da je lekar savesno obavio posao. Najbolja odbrana profesije.

#7 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 02 June 2009 - 11:28

Slažem se da treba, ali dozvoljavam da bi u tom slučaju najviše bili pogođeni pacijenti. Ne verujem da bi Dom zdravlja mogao tako brzo da obezbedi dva pedijatra koji mogu da preuzmu na desetine pacijenata.

Još jedan primer odnosa mediji-zdravstvo, sa malo drugačijim epilogom. Pojavila se opružba, informacija da su jedno pacijentu "ukrali" bubreg tokom neke operacije. Lekar koji je vršio operaciju se istog dana kada je čuo vest, javio televiziji na kojoj je čuo, objesnio o čemu se eventualno radi i zatražio da se sve detaljno proveri. Sve je tako i urađeno, konstatovano da pacijent nije u pravu i sve u redu. Niko, po meni nije oblaćen, to što je neko posumnjao ništa ne znači, provereno i potvrđeno da je lekar savesno obavio posao. Najbolja odbrana profesije.


U dokumentaciji piše ko je operaciju izveo, ko su bili prisutni, anesteziolog, asistenti... Pa tužilaštvo i policija neka sve pohapsi i ispita. Ne vidim razliku između ovoga i slučaja gde su OVK i njihovi kasapi uzimali ljudima organe i trgovali dalje njima.
(Ludi Milojko, 5. mart 2009 16:29) Preporučujem (+310) Ne preporučujem (-27)

U Srbiji je opasno cak i razboleti se. Kasapini!!! Sramota!!!
(Hipokrat, 5. mart 2009 16:13) Preporučujem (+171) Ne preporučujem (-26)

jel to novi vid plaćanja participacije?!
(pactko, 5. mart 2009 17:21) Preporučujem (+168) Ne preporučujem (-6)

Te koji su to uradili treba ...! Ne postoji adekvatnija kazna!
(zika, 5. mart 2009 16:07) Preporučujem (+119) Ne preporučujem (-31)

pa sto da nam albanski lekari vade organe kad mi imamo nase srpske.
kad ti nas izvadi bubreg to bi trebalo da bude patriotski cin. (...)
(draganzr, 5. mart 2009 17:13) Preporučujem (+92) Ne preporučujem (-8)
Samo su neki od komentara na tu vest, na sajtu b92. Pritom treba imati u vidu da kakvi-takvi su, ipak samo odmereniji komentari dospevaju na b92, ko zna šta je pisalo na sajtu Kurira, Glasa, Alo-a i ostalog trash-a.

Mora li jedan pošten čovek koji spašava živote da čita ovakva baljezgaranja o sebi? Ja bih to nazvao blaćenjem.

Inače, pozdravljam dosadašnju diskusiju, pogotovu uvodni post, jer se o jednoj esencijalno važnoj temi mora diskutovati na koliko god možemo objektivan način. Generalno, zdravstvo u ovom trenutku zaslužuje velike kritike, ali se takođe moraju zaštititi pošteni ljudi od bacanja u blato po novinama i tabloidima. Slažem se da lekari moraju da zauzmu drugačiji stav po pitanju grešaka svojih kolega, ali čini mi se da i javnost mora da učini isto. Neće biti lako popraviti stanje u zdravstvu, ali ako se napravi ozbiljan plan, pritom se angažuju na pravi način, i lekari, i pravosuđe, i javnost; možemo da se nadamo rešavanju tog problema. Nijedan od ta 3 elementa do sad se nije postavio kako treba prema situaciji.


.

Edited by pospanko, 02 June 2009 - 11:28.


#8 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 02 June 2009 - 12:00

Ministar: Propusti u dokumentaciji
2. jun 2009. | 12:00 | Izvor: B92
Beograd -- Analize ukazuju na propuste u dokumentaciji, ali i da su poštovane stručne procedure lečenja preminule šesnaestomesečne bebe N.T., kaže ministar Milosavljević.


Ministar zdravlja Tomica Milosavljević (FoNet, arhiva)
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević rekao je za B92 da analize inspekcije Ministarstva zdravlja pokazuju da je došlo do ozbiljnih propusta u medicinskoj dokumentaciji Doma zdravlja Novi Beograd tokom lečenja šesnaestomosečne N.T. koja je preminula usled bakterijskog meningitisa.

On, takođe, kaže da će od gradonačelnika Beograda biti zahtevano da se ispitaju i kazne direktorka Doma zdravlja Novi Beograd, načelnik službe za zdravstvenu zaštitu dece i drugih odgovornih lica u tom Domu zdravlja.

Nalazi inspekcije dostavljeni su Tužilaštvu koje bi trebalo da ispita krivično-pravnu odgovornost lekara, kao i Lekarskoj komori.
"Inspekcijski nadzor i vanredna provera kvaliteta stručnog rada u Domu zdravlja Novi Beograd i u Univerzitetskoj dečjoj klinici konstatovali su poštovanje predviđenih stručnih procedura tokom postavljanja dijagnoze i lečenja preminule devojčice N.T. Konstatovani su ozbiljni propusti u medicinskoj dokumentaciji Doma zdravlja Novi Beograd", kazao je ministar Milosavljević.

"Od gradonačelnika Beograda zahtevano je ispitivanje i kažnjavanje zbog organizacione odgovornosti direktora Doma zdravlja, načelnika službe za zdravstvenu zaštitu dece i eventualno drugih odgovornih lica u Domu zdravlja Novi Beograd", naveo je on.

Uprava Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj traži da se uradi sudsko-medicinska obdukcija preminule bebe.

U četvrtom opštinskom tužilaštvu očekuju nalaze zdravstvene inspekcije, kao i nalaze sa obdukcije.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas juče je zatražio ostavku direktorke Doma zdravlja Novi Beograd, doktorke Katarine Vekić zbog smrti šesnaestomesečne bebe.


blago li se svima nama kad su nam izjave Ministra zdravlja na razini bezocnog kriminalca koji laze, ubija i pokriva svoje kolege ubice.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX.

Edited by steins, 02 June 2009 - 18:48.
Nećemo ovakve reči.Preterano je.


#9 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 02 June 2009 - 12:07

No i dalje ostaje fakat, istraga je u toku i ove dve doktorke treba da budu suspendovane dok se slucaj ne istrazi.


Ovaj slučaj je potpuno neverovatan i na najbolji mogući način demaskira kako je ovo društvo sebi organizovalo državu. Dakle činjenica je da je pacijent umro, anđeo mali, i da je lečen neadekvatno, tj, da je adekvatno lečenje očelo suviše kasno. Roditelji javno, jasno i glasno optužuju državne službenike da su falsifikovali karton pacijenta, dakle službeni dokument. I to našem Tomici nije dovoljno, njemu treba još dokaza. Nije mu dovoljna reč građana, kao da smo mi građani idioti i to što mi pričamo nije dovoljno dobro za njegove stručne i političke visine.

Dobri smo im samo za izbore.

Pitam ja sad sve, a nadam se da će odgovoriti neko pametniji od mene, zar nije dovoljna reč građana, da je državni službenik falsifikovao dokument, da se povede istraga protiv službenika, a da se u međuvremenu taj službenik suspenduje? Pogotovo imajući u vidu smrtni ishod, kao posledicu činjenja tog službenika?

#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 June 2009 - 12:31

Pronasla sam na netu jos jedan slican slucaj bakterijskog meningitisa od pre dve godine. Radi se o dvogodisnjoj devojcici, vracanju iz doma zdravlja sa pogresnom dijagnozom i na kraju smrtnim ishodom (stigla prekasno u Tirsovu). Posto inace ne pratim srpsku stampu ne znam koliki je kredibilitet ovog izvora. No ono sto me je zaintrigiralo je da na kraju clanka roditelji preminule devojcice kazu da nemaju novac za tuzbu i advokate. Zar ne postoji neko telo koje se bavi takvim stvarima? Ovde kod mene postoji Pacijentski odbor koji je potpuno nezavisan u svom radu. Ukoliko je pacijent nezadovoljan bilo cime u vezi zdravstva on to prijavljuje njima i to nista ne kosta. Dakle, isterivanje pravde ne zavisi od dubine dzepa pojedinca. Da li postoji neka takva sluzba u Srbiji?

http://www.glas-javn...-ubio-devojcicu

Edited by cyberwor/L/d, 02 June 2009 - 14:24.


#11 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 June 2009 - 13:15

Ja sam zabezeknut! Ovakvo vređanje inteligencije je nečuveno.

Propusti u dokumentaciji

#12 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 June 2009 - 13:21

Ajde da ne skrnavimo ovu temu i raspravu prenesemo na novootvoreni topik Medicina - crna hronika

#13 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 02 June 2009 - 13:44

Ja sam zabezeknut! Ovakvo vređanje inteligencije je nečuveno.

Propusti u dokumentaciji


Ja razumem da se traži ostavka i direktora DZ i načelnika službe, ali bi prvi ostavku trebao da podnese ministar. Ili njega moralni razlozi ne interesuju, važi li za njega i Struka ispred morala.

#14 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 02 June 2009 - 14:07

Ja sam zabezeknut! Ovakvo vređanje inteligencije je nečuveno.

Propusti u dokumentaciji

ih, da je nechuveno, gde bi nam bio kraj. ovakvim izjavama nikad kraja. shta ti je drskost...

a ovo sa ostavkama, neverovatno mi je da se te dve lekarke uopshte ne spominju. pa valjda bi njih dve prvo trebalo da budu suspendovane a nadam se i otpushtene jednom kad se "istraga" zavrshi.
ja josh uvek mislim da smo za sve stvari krivi mi. od nas bolje pamcenje imaju i pljosnati crvi te ne chudi shto se o svakom sluchaju pricha tri dana, posle sve padne u zaborav i idemo jovo nanovo.

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 June 2009 - 14:35

Ja sam zabezeknut! Ovakvo vređanje inteligencije je nečuveno.

Propusti u dokumentaciji

Nije mi jasna ova jednacina - propusti u dokumentaciji a strucna procedura postovana? Jel´ ta strucna procedura znaci vracati kuci dete sa visokom temperaturom bez da se urade nalazi?