Jump to content


Photo
- - - - -

Da li je moguća revolucija?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
170 replies to this topic

#1 malidecko

malidecko
  • Members
  • 4 posts

Posted 10 August 2009 - 16:06

Da li je u Srbiji moguća revolucija ili se ipak mora čekati na evoluciju ?

Mislim da je svakom normalnom jasno (ili bar nešto slično palo na pamet) da je vreme, ako ne da se digne kuka i motika, ono da se stvarnost iz korena promeni novom plišanom, tihom revolucijom. Možda nekim novim 5.oktobrom jubilarne 2010. godine na primer.

Neznam za druge (u stvari znam za mnoge) ali meni je sve više nepodnošljivo živeti ovde. Iako sam se prlično davno ovde rodio, iako su mi rodtelji fini i pošteni ljudi, a i sam sam valjda takav, na svakom koraku se osećam kao građanin drugog ili trećeg reda samo zato što se ne guram u stranke, ne hvatam se vlasti i uticaja. Radim posao koji predstavlja realan rad i realan novac, koji na sreću nema mnogo veze sa ljudima, i zbog toga mi ne trebaju veze i vezice, uvlačenja itd... a i organski mrzim sve to.

Medjutim, baš zbog toga, nagrabam svaki put kada mi zatreba na primer lekar, ili kada se moram vucarati po šalterima za svakakve gluposti, ili kada mi treba zaštita nekog svog prava. U stvari kada mi od države Srbije zatreba ma bilo šta. Sam sebi posle svega što prođem, izgledam kao čovek bez državljanstva, bez korena, kao da sam pao sa marsa ili još dalje. Često su to mom, donekle još uvek racionalnom umu neshvatljive nebuloze. Tako da mi se ponekada čini i da nisam normalan. Na kraju pomaže kada popričam sa prijateljima i vidim da se i njima događa isto i da po tome nimalo nisam poseban u ovoj našoj maloj (Nušićevoj) Srbiji.

Mnogo bih voleo kada bih nešto mogao da promenim ali kao i svi drugi ne vidim kako. Pa ako neko ima neku ideju ... :ph34r:

Edited by malidecko, 10 August 2009 - 18:22.


#2 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 10 August 2009 - 18:38

Da li je moguca revolucija? Nije - ali je neophodna!

#3 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 August 2009 - 18:40

Ja se toplo nadam.
Ali da je ovaj put neko drugi predvodi. Samo, nema revolucije bez krvi, pa ko je spreman na takvu žrtvu...

Edited by kapetanm, 10 August 2009 - 18:40.


#4 serb_pagan

serb_pagan
  • Banned
  • 924 posts

Posted 10 August 2009 - 19:06

Neznam za druge (u stvari znam za mnoge) ali meni je sve više nepodnošljivo živeti ovde.

broj onih kojima je dogorelo, pregorelo i koji osim vlastitog bednog zivota nedostojnog coveka nemaju sta da izgube je odavno prevazisao broj uslovno receno "zadovoljnih"...medjutim, cini mi se da se neka revolucija, u smislu masovnog nezadovoljstva, shtrajkova i sl. ne moze dogoditi..prosto iz razloga sto smo razjedinjeni, pocepani medjustranackim (opet uslovno receno) obracunima, ne postoji niko ko ima koliki-toliki kredibilitet a ko bi mogao kanalisati toliki izliv nezadovoljstva.. nepostojanje bilo kakve istinske opozicije ce svaki bunt uciniti besmislenim...ne treba zaboraviti ni da su sredstva javnog informisanja gotovo u potpunosti u rukama zuto-crveno-crne koalicije i domacih tajkuna, te da ce se svake eventualne demonstracije ili izrazi nezadovoljstva interpretirati kao lajanje shacice marginalaca, koji ne razumeju "napore nase vlade", koji "moraju da shvate koliko su teske posledice svetske ekonomske krize" i sl. proseravanya koja blage veze sa mozgom nemaju ali zavrsavaju posao (videti pod "slobodan milosevic")..uzgred, ni medjunarodna zajednica nema vise interesa da podrzava bilo kakve subverzivne pokrete, srbija je iz njihove perspektive koliko-toliko demokratizovana, sigurni su da sa ove strane nece doci do narusavanja mira u regionu, i sto se njih tice na istoku nista novo...
sve u svemu, vise nego sumorno...

Edited by serb_pagan, 10 August 2009 - 19:14.


#5 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 10 August 2009 - 19:26

Revolucija? Čini mi se da su veće šanse da slete marsovci nego da bude ikakve veće pobune. Potencijalni revolucionari ne samo da nisu dizali nikakvu revoluciju kada su im plate bile 2-3 evra, nisu se bunili protiv sankcija (tj. SM-ovog režima) zbog kojih su im plate i bile tolike, dok firme nisu ništa ni mogle da izvezu, niti da obezbede nekakvu platu, protiv ratova koji su svemu tome dolili još ulja na vatru i još mnogo toga. Čak su i mnogi dobrovoljno pristajali na nastavak takve situacije tako što su zaokruživali voljenog im vođu na glasačkim listićima. Zbog čega bi onda išta preduzimali kada su već pokazali da vole da žive u bedi?

#6 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 August 2009 - 19:54

Revolucija? Čini mi se da su veće šanse da slete marsovci nego da bude ikakve veće pobune. Potencijalni revolucionari ne samo da nisu dizali nikakvu revoluciju kada su im plate bile 2-3 evra, nisu se bunili protiv sankcija (tj. SM-ovog režima) zbog kojih su im plate i bile tolike, dok firme nisu ništa ni mogle da izvezu, niti da obezbede nekakvu platu, protiv ratova koji su svemu tome dolili još ulja na vatru i još mnogo toga. Čak su i mnogi dobrovoljno pristajali na nastavak takve situacije tako što su zaokruživali voljenog im vođu na glasačkim listićima. Zbog čega bi onda išta preduzimali kada su već pokazali da vole da žive u bedi?

Pa sad je nova generacija. Videli su šta biva na primeru koji si naveo. Videli su šta biva sa eksperimentom tipa 5 oktobar, i mogu da biraju izmedju više varijanti. Ovo nije isti narod od pre dvadeset ili deset godina

#7 serb_pagan

serb_pagan
  • Banned
  • 924 posts

Posted 10 August 2009 - 19:57

Pa sad je nova generacija. Videli su šta biva na primeru koji si naveo. Videli su šta biva sa eksperimentom tipa 5 oktobar, i mogu da biraju izmedju više varijanti. Ovo nije isti narod od pre dvadeset ili deset godina

fali jos samo da kaze, "tako vam i treba kad ste ubili obrenovice"

#8 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 10 August 2009 - 20:03

U osnovi revolucije je dinamika velikih drustvenih masa koje pokrece elita klase koja mora prvo da izgradi ideolosku osnovu pokreta, da definise ciljeve i sredstva. Mis mo to imali u periodu 1995/2000 i ta drustvena energija je potroshena. Po nekim autorima, potrebne su decenije da se potrebna energija obnovi. Ovo sto mi imamo ovde i danas, moze da se izrodi samo u linc, otimacinu, razbojnistvo razularene mase koju nema ko da predvodi osim razbojnika, ovde je moguc samo teror, ovde vishe nema ni klasne svesti, ni ideologije, nema ni elite u pravom smislu. Prodali smo veru za veceru.

#9 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 August 2009 - 20:28

Sve je moguce, al' nema ko.
Ima ideja, al' nema kapitala.

#10 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 10 August 2009 - 20:30

ovde je moguc samo teror


to smo već imali. završio se, bar onaj vidljivi deo, ubistvom zorana djindjića, 12.03.2003.

#11 serb_pagan

serb_pagan
  • Banned
  • 924 posts

Posted 10 August 2009 - 20:30

Sve je moguce, al' nema ko.
Ima ideja, al' nema kapitala.

i sto je mozda najvaznije, nema vracha da pokrene oluju

#12 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 10 August 2009 - 20:32

Da li je u Srbiji moguća revolucija ili se ipak mora čekati na evoluciju ?
Mislim da je svakom normalnom jasno (ili bar nešto slično palo na pamet)


Tako da mi se ponekada čini i da nisam normalan.

Iako kontradiktorni, sasvim korektni zaključci. Nenormalan si zato što si normalan. Nakon represije sledi depresija, a posle who knows. Kasnije ćemo da budemo Amerika. :ph34r:

#13 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 August 2009 - 20:49

U osnovi revolucije je dinamika velikih drustvenih masa koje pokrece elita klase koja mora prvo da izgradi ideolosku osnovu pokreta, da definise ciljeve i sredstva. Mis mo to imali u periodu 1995/2000 i ta drustvena energija je potroshena. Po nekim autorima, potrebne su decenije da se potrebna energija obnovi. Ovo sto mi imamo ovde i danas, moze da se izrodi samo u linc, otimacinu, razbojnistvo razularene mase koju nema ko da predvodi osim razbojnika, ovde je moguc samo teror, ovde vishe nema ni klasne svesti, ni ideologije, nema ni elite u pravom smislu. Prodali smo veru za veceru.

Ne mi. Elita koju pominješ je prodala veru za večeru.

#14 serb_pagan

serb_pagan
  • Banned
  • 924 posts

Posted 10 August 2009 - 21:56

Ne mi. Elita koju pominješ je prodala veru za večeru.

ili bolje receno "elita"..kakve nema ni u gangsterskim filmovima koje opisuju 30-e godine proslog veka...

#15 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 10 August 2009 - 21:58

ma da... ona do 2000-te je bila bolja. :ph34r: