Jump to content

Photo
- - - - -

Dan zahvalnosti u Hrvatskoj

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
562 replies to this topic

#1 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 04 August 2009 - 15:59

Ovde na forumu se cesto prica o tome kako Srbiju tek ocekuju dani kada ce se suociti sa stvarnoscu zlocina pocinjenjih tokom devedesetih. A sta je sa Hrvatskom? U Hrvatskoj se sutra slavi Dan zahvalnosti, kada je, kako se to u najavi proslave kaze "oslobodjen" Knin. Kako moze jedan grad da bude "oslobodjen" od svojih stanovnika, starosedelaca? I kako je moguce da iko u Hrvatskoj moze da se raduje sto je 2000 ljudi ubijeno, a 200 000 ljudi ostalo bez svog zivotnog prostora? Da li u Hrvatskoj postoje ljudi koji misle da je proslava dana zahvalnosti nakaradna i pogresna?

Dan pobjede i domovinske zahvalnosti blagdan je koji ima posebno značenje, jer 5. kolovoza 1995. dan je kad su hrvatski branitelji učinili sve građane iznimno sretnima i ponosnima. U vojno-redarstvenoj akciji Oluja oslobođen je Knin i najveći dio do tada okupirane Domovine, te je otvorena perspektiva za siguran i miran razvitak naše zemlje.

- Istaknimo zastave, dragi sugrađani, i na taj način, simbolično, pokažimo koliko cijenimo i poštujemo žrtvu koja je ugrađena u temelje naše Domovine, koliko smo zahvalni onima koji su za našu slobodu, za slobodnu i neovisnu Hrvatsku, dali najviše, koji su omogućili da danas u miru razmišljamo o tome kako život učiniti boljim, kako se na najbolji mogući način uključiti u zajednicu koja nas okružuje, u Europu kojoj i tako oduvijek pripadamo - stoji u čestitki zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, 5. kolovoza.

Izvor: http://www.javno.com...valnosti_168882

#2 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 04 August 2009 - 16:11

svake godine u ove dane se otvori nova ili aktivira stara tema

i tako evo nas opet na istome mjestu u isto vrijeme

5. kolovoza je dan kad je prestao rat u Hrvatskoj, dan kad je kapitulirala samoproglasena krajina i to je ono sto ja slavim. Prestanak svih opcih, zracnih i inih opasnosti i mogucnost slobodnog setanja po ulicama bez straha da te spici granata il preleti avion nad glavom

I kako je moguce da iko u Hrvatskoj moze da se raduje sto je 2000 ljudi ubijeno, a 200 000 ljudi ostalo bez svog zivotnog prostora?

ako se netko tome raduje, taj nije normalan. Onaj ko je normalan, taj nema nista protiv da se vrate svi koji su protjerani i kazne oni koji su za to odgovorni. Ja volim vjerovati da je vecina normalna, ali dopustam i drugacije misljenje.

#3 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 August 2009 - 16:19

Cro-boy, hvala Vam. Lijepo je procitati zdravo razmisljanje. Makar razumijem i Outcast. U komentarima drugdje na B92 sajtu jedna je zena, Srpkinja, napisala da joj je ponekad nelagodno slaviti rodjendan svoje kceri, koja je rodjena na dan pada Srebrenice jer, kaze, "kad je u komsijinoj kuci tuga, nije vrijeme za veselje..."

#4 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 04 August 2009 - 16:20

Da li u Hrvatskoj postoje ljudi koji misle da je proslava dana zahvalnosti nakaradna i pogresna?

Postoje. A to se posebno vidi iz komentara sa Ovog linka a sa njim u nastavku i iz Ovog

Beograd, Zagreb -- Danas se obeležava 14. godišnjica od početka hrvatske vojne akcije "Oluja", tokom koje je ubijeno više od 2.000 ljudi, a 200.000 ljudi je izbeglo iz Hrvatske.

Valjda to slave :ph34r:

#5 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 04 August 2009 - 16:22

svake godine u ove dane se otvori nova ili aktivira stara tema

i tako evo nas opet na istome mjestu u isto vrijeme

Izvinjavam se ako je tema vec bila, mada "search" ne pokazuje ovakvu temu. Mislim da ovome treba da se prica sve dok ljudi ne pocnu da "misle svojom glavom". Ja se licno uzasavam drzava koje sporovode etnicko ciscenje na nacin kako je to uradila Hrvatska sa Srbima. Nisu svi Srbi u Krajini bili naoruzani te stoga predstavljali opasnost za Hrvatsku. Ili mozda gresim?

#6 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 August 2009 - 17:01

Izvinjavam se ako je tema vec bila, mada "search" ne pokazuje ovakvu temu. Mislim da ovome treba da se prica sve dok ljudi ne pocnu da "misle svojom glavom". Ja se licno uzasavam drzava koje sporovode etnicko ciscenje na nacin kako je to uradila Hrvatska sa Srbima. Nisu svi Srbi u Krajini bili naoruzani te stoga predstavljali opasnost za Hrvatsku. Ili mozda gresim?

Ne grijesite, Outcast. No, nije sve bas jednostavno.

Porijeklom sam djelomicno sa nacionalno mijesane Banije (iz hrvatskog sela), kao i porodica moje zene (iz srpskog sela).Imam saznanja sa obije strane, pa mi dozvolite mi da malo oduljim:
Neposredno pred osamostaljenje Hrvatske, grupa razularenih i naoruzanih bitangi iz jednog hrvatskog sela se provezla traktorom s prikolicom kroz selo odakle su zenini i pucala na sve zivo. Ubili su nekoliko ljudi, mednju njima i zeninog strica...
S druge strane, nakon ustanovljenja RSK, moja strina, u dobi od 70 god., je dosla u Zagreb, a njeno selo spaljeno. Seoska vikendica mog tasta je minirana jer je, iako Srbin i penzionirani oficr JNA, ostao u Zagrebu i nije se prikljucio borbi za RSK. Moj otac je na TV vidio brata od strica moje zene kako izdaje naredjenje koje kuce treba spaliti, koje ne. Jednju daljnju rodjakinju moje zene, staricu, Srpkinju, su prebili arkanovci jer je pokusala sprijeciti paljenje kuce svojih susjeda, Hrvata. Jeadan moj dalji rodjak, Hrvat is sela s hrvatske strane Kupe (koje nije stradalo u ratu) ja par dana nakon Oluje "prikupio" cetiri (!) traktora i brdo bijele tehnike. Kad ga je moj otac upitao sto ce mu to, dobio je odgovor:"Nek' se nadje..."

Molim Vas da zapazite jedan detalj u mojem nacinu izrazavanja: govorim o kriminalcima i bitangama, nisam nikad napisao da su Srbi spalili selo ili Hrvati ubili ljude, jer ne osudjujem narode - samo pojedince, zlocince.

Mislim da je problem na Balkanu u tome sto se ne provode pravne sankcije nego se vrsi osveta - i to ne nad odgovornim pojedincima, vec nad narodima...

#7 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 04 August 2009 - 17:08

Porijeklom sam djelomicno sa nacionalno mijesane Banije (iz hrvatskog sela), kao i porodica moje zene (iz srpskog sela).Imam saznanja sa obije strane, pa mi dozvolite mi da malo oduljim:
Neposredno pred osamostaljenje Hrvatske, grupa razularenih i naoruzanih bitangi iz jednog hrvatskog sela se provezla traktorom s prikolicom kroz selo odakle su zenini i pucala na sve zivo. Ubili su nekoliko ljudi, mednju njima i zeninog strica...
S druge strane, nakon ustanovljenja RSK, moja strina, u dobi od 70 god., je dosla u Zagreb, a njeno selo spaljeno. Seoska vikendica mog tasta je minirana jer je, iako Srbin i penzionirani oficr JNA, ostao u Zagrebu i nije se prikljucio borbi za RSK. Moj otac je na TV vidio brata od strica moje zene kako izdaje naredjenje koje kuce treba spaliti, koje ne. Jednju daljnju rodjakinju moje zene, staricu, Srpkinju, su prebili arkanovci jer je pokusala sprijeciti paljenje kuce svojih susjeda, Hrvata. Jeadan moj dalji rodjak, Hrvat is sela s hrvatske strane Kupe (koje nije stradalo u ratu) ja par dana nakon Oluje "prikupio" cetiri (!) traktora i brdo bijele tehnike. Kad ga je moj otac upitao sto ce mu to, dobio je odgovor:"Nek' se nadje..."

Molim Vas da zapazite jedan detalj u mojem nacinu izrazavanja: govorim o kriminalcima i bitangama, nisam nikad napisao da su Srbi spalili selo ili Hrvati ubili ljude, jer ne osudjujem narode - samo pojedince, zlocince.

Mislim da je problem na Balkanu u tome sto se ne provode pravne sankcije nego se vrsi osveta - i to ne nad odgovornim pojedincima, vec nad narodima...

Tamo na teritorijama bivse Jugoslavije ljudi jos uvek ne veruju u sistem. Niko ne zove policiju kad ima potrebu, vec resavaju problem licno. Dok god ne shvate da mora da postoji zakon i da se problemi te prirode ne smeju resavati licno iz osvete bice ratova i zlocina.
Na zalost.

#8 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 04 August 2009 - 17:21

Tamo na teritorijama bivse Jugoslavije ljudi jos uvek ne veruju u sistem. Niko ne zove policiju kad ima potrebu, vec resavaju problem licno. Dok god ne shvate da mora da postoji zakon i da se problemi te prirode ne smeju resavati licno iz osvete bice ratova i zlocina.
Na zalost.

A sta ako je zakon diskriminisuci? Kakva drzava takav zakon. Netolerantna drzava - netolerantan zakon. Drzava koja slavi etnicko ciscenje ne moze nikako da bude nazvana tolerantnom. Etnicko ciscenje i tolerancija su dva suprotna pojma.

#9 quaid22

quaid22
  • Members
  • 505 posts

Posted 04 August 2009 - 17:23

U vrijeme kada su se na mitinzima i po medijima priviđali maltretirani Srbi te stvarane nevjerojatne, fantastične izmišljotine, jednostavno ne mogu vjerovati da je ovako nešto prošlo nezabilježeno...

Inače, bilo bi lijepo kada bi užasnuti pokretač teme objasnio neke termine. Što je, naprimjer, za njega oslobodilačka akcija? Jesu li partizani 1945. oslobodili npr. Istru?

#10 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 04 August 2009 - 17:25

Da, ali sta da se radi kada drzava odobrava ponasanje kriminalaca i bitangi? I kada se to naziva "oslobodjenjem"?

#11 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 August 2009 - 17:26

A sta ako je zakon diskriminisuci? Kakva drzava takav zakon. Netolerantna drzava - netolerantan zakon. Drzava koja slavi etnicko ciscenje ne moze nikako da bude nazvana tolerantnom. Etnicko ciscenje i tolerancija su dva suprotna pojma.

Ne bih se slozio. Zakoni su odlicni i tolerantni. "Kakva drzava, takav zakon" ne stoji, jer zakone citaju i oni koji odlucuju o prijemu u EU... A same drzave svoje zakone ne provode, jer su u svim novonastalim drzavama na vlast nacionalisticke bitange.

#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 04 August 2009 - 17:28

Pa, zar nas ceo zivot nisu ucili da smo bolji od drugih. Bili smo bolji od Madjara, Bugara, Rumuna, Rusa itd.
Sad da udjem u nasu zemlju. Srbe su ucili da su bolji od Hrvata i obratno. Za Bosance su pricali viceve kako su glupi, a za Crnogorce kako su lenji. Makedonci, Pirocanci su skrti, itd. Nikada niko nije dobio packu kada je ispricao neki vic ili uvredio nekoga iz druge grupe. Uf, zaboravio sam Minimax je is'o na saslusanje 197x kada je pustio pesmu Trla baba lan, da joj prodje dan posle Titovog odlaska na samit nesvrstanih.
Narod mora prvo da nauci da tolerise razlike, pa ce lako biti da budemo slicni.

#13 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 August 2009 - 17:42

U vrijeme kada su se na mitinzima i po medijima priviđali maltretirani Srbi te stvarane nevjerojatne, fantastične izmišljotine, jednostavno ne mogu vjerovati da je ovako nešto prošlo nezabilježeno.

Puno stvari je proslo nezabiljezeno. Dogadjaj koji sam spomenuo se desio u vrijeme "balvan-revolucije" koja jos nije bila stigla iz Like do Banije, makar ce stici za par dana...

Da, ali sta da se radi kada drzava odobrava ponasanje kriminalaca i bitangi? I kada se to naziva "oslobodjenjem"?

Onda normalni ljudi ucine sto i Vi - zato imam dosta prijatelja u USA, u Australiji, pa cak i u Juznoj Africi. A tuzan sam sto vise nikad necu jesti domace kobasice sa Banije ili tamo brati voce...

#14 quaid22

quaid22
  • Members
  • 505 posts

Posted 04 August 2009 - 17:49

Puno stvari je proslo nezabiljezeno. Dogadjaj koji sam spomenuo se desio u vrijeme "balvan-revolucije" koja jos nije bila stigla iz Like do Banije, makar ce stici za par dana...

Oprosti ako se varam, ali zvuči kao tek još jedan od urbanih ili ruralnih mitova, kakvih imaš koliko hoćeš i na hrvatskoj strani (npr. onaj o snajperistima po hrvatskim gradovima koji pobiše na desetke ljudi)...

Takve priče, ako nemaju neku materijalnu potvrdu (a propagandna mašinerija je tada nastojala dokumentirati sve, pa i ono čega nije bilo o "našem" stradanju), ne uzimam za ozbiljno...

#15 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 04 August 2009 - 18:41

Prvo da cestitam gradjanima i gradjankama Hrvatske na forumu Dan Domovinske Zahvalnosti.
Na danasnji dan pre 14 godina Hrvatska je oslobodjena od srbijanske okupacije i agresije, a Oluja je bila posledica istih.Ma koliko ubijanja civila ne bila opravdana, Oluja i Bljesak su bile oslobodilacke akcije u oslobodilackom ratu koji je vodila Hrvatska, koja je bila napadnuta od strane Srbije.
Ma koliko da zlocini nad pripadnicima srpske manjine u Hrvatskoj 1995.godine za vreme akcija Oluja i Bljesak jesu izvrseni zlocini, oni su posledica i mogu se meriti jedino sa Saveznickom intervencijom u Drezdenu.
Sve ostalo bilo bi licemerno i bilo bi relativizacija.S obzirom na to da su srbijanske vlasti slale izbeglice natrag u Arkanove kampove za "prevaspitavanje" i natrag u rat.
@ outcast-ne slavi se etnicko ciscenje, vec oslobodjenje od srbijanske agresije i okupacije.

Edited by uros_s78, 04 August 2009 - 18:43.