Jump to content


Photo
- - - - -

Problemi sa izvanredno pametnom decom u skoli


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#16 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 24 August 2009 - 18:25

Evo josh jedne priche, kazu navodno da je istinita. Culo se svugdje u svijetu da smo mi s podrucja ex Juge najpametniji ljudi na svijetu. I skupe se najveci mozgovi svijeta i jedan ugledni neuro-hirurg otvori pazljivo lubanju nasheg covjeka i ugledaju neku zicu u glavi. Mislili se oni mislili sta da urade i jedan predlozi: ma hajde da presjecemo. Sloze se i ostali, oni presjeku, kad ono ushi otpadoshe.

#17 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 August 2009 - 19:04

Evo josh jedne priche, kazu navodno da je istinita. Culo se svugdje u svijetu da smo mi s podrucja ex Juge najpametniji ljudi na svijetu. I skupe se najveci mozgovi svijeta i jedan ugledni neuro-hirurg otvori pazljivo lubanju nasheg covjeka i ugledaju neku zicu u glavi. Mislili se oni mislili sta da urade i jedan predlozi: ma hajde da presjecemo. Sloze se i ostali, oni presjeku, kad ono ushi otpadoshe.


Toga se ja i plasim, da od sve brige ne isecemo pogresnu zicu i usi otpadnu. Malecki je uvek korak ispred nas matorih, tu mislim i na ucitelje, direktore, roditelje i tako redom. Dete slusa, nije problem u disciplini, kad mu se kaze on poslusa.
A slozices se samnom da ko dece nesmemo da gresimo, mnogo je lakse u inzenjerstvu, napravis gresku, pa onda popravljas proizvod. Kod dece nesme da bude greske, jer je skoro nikada ne popravimo.

#18 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 24 August 2009 - 19:27

Toga se ja i plasim, da od sve brige ne isecemo pogresnu zicu i usi otpadnu. Malecki je uvek korak ispred nas matorih, tu mislim i na ucitelje, direktore, roditelje i tako redom. Dete slusa, nije problem u disciplini, kad mu se kaze on poslusa.
A slozices se samnom da ko dece nesmemo da gresimo, mnogo je lakse u inzenjerstvu, napravis gresku, pa onda popravljas proizvod. Kod dece nesme da bude greske, jer je skoro nikada ne popravimo.

Ma mrd, nije se odnosila zezancija uopste na tvoje dijete, nego mi pao vic na pamet. tesko da ti iko moze dati pravi savjet. Ja sam citao dosta o "novoj" djeci ili "djeca novog doba" kako ih sad popularno nazivaju i negdje trazio slicnosti sa svojim sinom, koji btw nema IQ tvog sina. Vishe sam se interesovao oko ponashanja te djece. Uglavnom, da ne duljim poenta tih proucavanja je upravo u tome da tu djecu tesko razumiju i roditelji, a posebno nastavnici jer se ne uklapaju u klasicnu sliku koju imamo o djeci. Puno srece. :ph34r:

#19 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 August 2009 - 19:43

Ma mrd, nije se odnosila zezancija uopste na tvoje dijete, nego mi pao vic na pamet. tesko da ti iko moze dati pravi savjet. Ja sam citao dosta o "novoj" djeci ili "djeca novog doba" kako ih sad popularno nazivaju i negdje trazio slicnosti sa svojim sinom, koji btw nema IQ tvog sina. Vishe sam se interesovao oko ponashanja te djece. Uglavnom, da ne duljim poenta tih proucavanja je upravo u tome da tu djecu tesko razumiju i roditelji, a posebno nastavnici jer se ne uklapaju u klasicnu sliku koju imamo o djeci. Puno srece. :ph34r:


Nisam ni mislio da se salis na moj racun, al' sam pogresno pomislio da si onog misljenja, ma sta se brines pa pametan je. :)

#20 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 24 August 2009 - 20:37

Nisam ni mislio da se salis na moj racun, al' sam pogresno pomislio da si onog misljenja, ma sta se brines pa pametan je. :ph34r:


Najvaznije je da ti kao roditelj nisi tog misljenja. Evo sta pedagoska psihologija kaze kako pomoci nadarenom detetu:

1. Treba tolerisati, pa i ohrabrivati nekonformisticko ponasanje, da bi se sprecilo usancenje u konvencionalnost
2. Obezbediti stimulativnu sredinu i u skoli i kod kuce, u skladu sa detetovim interesovanjima (pretpostavljam da je ova stavka najproblematicnija, zar ne?)
3. Upoznati dete sa mogucim uzorima koji im mogu posluziti kao inspiracija
4. Spremno pruzati podrsku, ali paziti da se ne pretvori u preterano zastitnicki odnos koji gusi dete
5. Zastititi dete od pritiska manje obdarenih vrsnjaka koji ga teraju na konformizam i odustajanje od isticanja
...

#21 novosadjance

novosadjance
  • Members
  • 1,645 posts

Posted 26 August 2009 - 12:19

Najvaznije je da ti kao roditelj nisi tog misljenja. Evo sta pedagoska psihologija kaze kako pomoci nadarenom detetu:

1. Treba tolerisati, pa i ohrabrivati nekonformisticko ponasanje, da bi se sprecilo usancenje u konvencionalnost
2. Obezbediti stimulativnu sredinu i u skoli i kod kuce, u skladu sa detetovim interesovanjima (pretpostavljam da je ova stavka najproblematicnija, zar ne?)
3. Upoznati dete sa mogucim uzorima koji im mogu posluziti kao inspiracija
4. Spremno pruzati podrsku, ali paziti da se ne pretvori u preterano zastitnicki odnos koji gusi dete
5. Zastititi dete od pritiska manje obdarenih vrsnjaka koji ga teraju na konformizam i odustajanje od isticanja
...


Teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi, posebno kada su tacke 1 i 5 u pitanju... Svaka cast pedagoskoj psihologiji, ali postoje i druge vrste psihologije, socijalna na primer. Mrd nam nije odgovorio koliko njegov decak ima drugara, da li se osim racunanja faktorijela napamet (te me stvari zaista nikad nisu impresionirale, za to postoji digitron koji kosta 2 evra) nadje vremena i za fudbal ili sta se vec tamo igra sa prosecnom i ispodprosecnom decom kojim ce biti okruzen ceo zivot. Ako ga bude ceo zivot stitio od njihovog uticaja postoji velika verovatnoca da za deset godina ne bude imao devojku, a za 20 suprugu.

On ima deset godina i nije stigao nidokle, ohrabrivati nekonvencionalno ponasanje (neko ovo moze procitati i kao nedisciplina) mu moze doneti dosta problema u kontaktima sa nastavnim osobljem (sa 10 mu je lako sve znati, sa 17 kad bude mnogo predmeta od kojih ce biti i one koje ne voli, pa ako bude naucen da ne mora uciti ono sto ga ne zanima moze biti problem), ako gradivo savlada za 15 minuta neka gleda u jednu tacku, broji u sebi unazad sekunde do kraja casa ili whatever samo da ne smeta, a stititi ga od vrsnjaka ga moze odvesti u izolaciju sto je mrd u jednoj recenici i pomenuo. Apsolutno se slazem sa sekcijama i vannastavnim aktivnostima svih vrsta koje ga zanimaju i neka tamo razvija svoje sposobnosti, ali ocekivati da skola i 25 drugih djaka bude u njegovoj senci je malo idealisticki, neka on nastavi da bude super djak, pa neka upise super srednju skolu, tamo ce biti mnogo vise talentovanije dece medju kojim ce se manje isticati.

Izvinjavam se ako sam malo banalizovao tamu, ali bilo koja vrsta izolacije moze biti mac sa dve ostrice u njegovom socijalnom zivotu koji je jednako bitan kao i profesionalni.

#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 August 2009 - 15:30

Teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi, posebno kada su tacke 1 i 5 u pitanju... Svaka cast pedagoskoj psihologiji, ali postoje i druge vrste psihologije, socijalna na primer. Mrd nam nije odgovorio koliko njegov decak ima drugara, da li se osim racunanja faktorijela napamet (te me stvari zaista nikad nisu impresionirale, za to postoji digitron koji kosta 2 evra) nadje vremena i za fudbal ili sta se vec tamo igra sa prosecnom i ispodprosecnom decom kojim ce biti okruzen ceo zivot. Ako ga bude ceo zivot stitio od njihovog uticaja postoji velika verovatnoca da za deset godina ne bude imao devojku, a za 20 suprugu.

On ima deset godina i nije stigao nidokle, ohrabrivati nekonvencionalno ponasanje (neko ovo moze procitati i kao nedisciplina) mu moze doneti dosta problema u kontaktima sa nastavnim osobljem (sa 10 mu je lako sve znati, sa 17 kad bude mnogo predmeta od kojih ce biti i one koje ne voli, pa ako bude naucen da ne mora uciti ono sto ga ne zanima moze biti problem), ako gradivo savlada za 15 minuta neka gleda u jednu tacku, broji u sebi unazad sekunde do kraja casa ili whatever samo da ne smeta, a stititi ga od vrsnjaka ga moze odvesti u izolaciju sto je mrd u jednoj recenici i pomenuo. Apsolutno se slazem sa sekcijama i vannastavnim aktivnostima svih vrsta koje ga zanimaju i neka tamo razvija svoje sposobnosti, ali ocekivati da skola i 25 drugih djaka bude u njegovoj senci je malo idealisticki, neka on nastavi da bude super djak, pa neka upise super srednju skolu, tamo ce biti mnogo vise talentovanije dece medju kojim ce se manje isticati.

Izvinjavam se ako sam malo banalizovao tamu, ali bilo koja vrsta izolacije moze biti mac sa dve ostrice u njegovom socijalnom zivotu koji je jednako bitan kao i profesionalni.

Vannastavnih aktivnosti ima na pretek, za sada su ostale: sah, gimnastika, skijanje, robotika....
Probali smo s'karateom, plesom, plivanjem, odbojka, fudbal i jos mnoge druge. Kao sto vidis od svih aktivnosti jedina koja ima neki socijalni aspekt a da je ostala je sah.
On se prilicno dobro slaze sa starijom decom, a sa vrsnjacima ima problem u komunikaciji posto nema zajednicke teme, on hoce da prica o programima ili knjizi koju je procitao, a obicna deca hoce da pricaju o lopti.
Ne racuna on napamet faktorijel vec izvodi formule za proracun bez ikakvog znanja visih mat. funkcija.
Problem u knovencionom odelenju je da dete cesto naleti na ucitelja koji ne razume da je on vec zavrsio. Prosle godine smo imali problem s uciteljicom koja se naljutila posto je on postavio neka pitanja u vezi s'gradivom a ona nije mogla da odgovori. Veliki problem s tim pametnim ljudima je i u tome sto mi prosecni ljudi ne shvatamo njihov nacin razmisljanja, a i cesto oni izgledaju uobrazeni, u ovom uzrastu razmazeni. On je dete prestao da obraca paznju kad mu je par puta natrljala nos, jer ju je ispravio oko nekih matematickih problema.
Socijalni apekt je veoma vazan, ali koja je sredina u koju bi takvo dete trebalo udenuti?
Izolacija u svakom slucaju nesme da se desi jer to i jeste problem ta se deca sama izoluju.

#23 novosadjance

novosadjance
  • Members
  • 1,645 posts

Posted 31 August 2009 - 21:16

Od mene akt obazrivosti prema onim koji ne vole duge postove...

Spoiler! --Click here to view--

Edited by novosadjance, 31 August 2009 - 21:43.


#24 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 04 September 2009 - 08:36

Ko je sve procitao, svaka mu cast.

hvala. :ph34r:
Racunam da mi je bilo lakse to, nego da napisem potpuno identican post tvom, jer se slazem od reci do reci. Dodala bih jos par stvari, ali i ovo treba isprocesuirati. :)

#25 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 04 September 2009 - 09:11

moram priznati da nemam mnogo iskustava sa vaspitavanjem dece, ali isto mogu samo da se slozim sa novosadjancetom.
to sto je dete super inteligentno, ne znaci da ga treba tretirati drugacije nego ostalu decu. u svakom odeljenju postoji najbolji djak, relativno cesto su ti najbolji dosta bolji od ostalih, vrlo cesto im je dosadno i nemotivisani su. pa opet, moraju da se snadju i u takvoj situaciji. kao sto manje inteligentna deca moraju da se bore da odrze korak sa inteligentnijom, tako i natprosecno inteligentna moraju da se naviknu da, iako ce im taj dar dosta pomoci u zivotu, nece ceo svet da se okrene samo zbog njih.
natprosecno inteligentan ili ne, on bi trebalo da ima i drugove, jednog dana ce se naci u drustvu manje talentovanih kolega, a bogami i u situacijama u kojima se nece sve moci prilagoditi njegovoj inteligenciji.
dakle, ne treba prilagodjavati okolinu njemu, nego njega okolini.
ne treba mu se previse diviti zbog same inteligencije, jer koliko god je to za nas cudesno i neverovatno, sam taj dar mu nista ne znaci ako on ne nauci kako da ga iskoristi.

Edited by nickie, 04 September 2009 - 18:08.


#26 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 04 September 2009 - 13:23

Paralelno sa odgojem djeteta roditelji bi trebali raditi i na sebi. Kako zastititi djete od nas samih. Jer djeca mogu imati i drugih trauma ali od nesavjesnih, zahtjevnih i sebicnih roditelja, makar to bilo u "najboljoj" namjeri traume se vuku cijeli zivot. Od raznih idiotluka tipa da mu se dok je dijete jos u utrobi pusta Mozzartova muzika, da bi kao bilo inteligentnije do onih nasih vjecitih ti to mozes i ti moras biti bolji od ostalih. E jbg ne mora. Znam desetine sretnih mehanicara, molera i inih koji ni knjige u zivotu nisu procitali.

#27 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 04 September 2009 - 14:27

E jbg ne mora. Znam desetine sretnih mehanicara, molera i inih koji ni knjige u zivotu nisu procitali.


+ na desetine nesrecnih a vrlo inteligentnih ljudi.


e da, imam jedno pitanje. znam puno jako inteligentnih osoba koje su emocionalno (jako) nezrele. da li su oni tako rodjeni ili je stvar u tome sto su vaspitavani drugacije od nas 'obicnih'?

#28 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 04 September 2009 - 15:04

naravno da je rec o socijalnom faktoru, istom onom koji je od sustinske vaznosti za ovu temu.

#29 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 04 September 2009 - 15:19

+ na desetine nesrecnih a vrlo inteligentnih ljudi.


e da, imam jedno pitanje. znam puno jako inteligentnih osoba koje su emocionalno (jako) nezrele. da li su oni tako rodjeni ili je stvar u tome sto su vaspitavani drugacije od nas 'obicnih'?

I jedno i drugo. A to znas i sama. Mada je ovo drugo po meni veci razlog.

+

( :ph34r: )razmazenost: mama _skini _mi _molim _te _koricu _od _hljeba/kruha mali andjelcici.

#30 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 04 September 2009 - 15:54

Mrd moja djeca su malo starija, pa vec znam neke faze koje tebe tek cekaju  :ph34r:

Ne vjerujem da ti mozes tu mnogo nesto da ucinis, a niti ce sistem da se mijenja. Prema tome mali ce sam ili iskoristiti svoju pamet ili nece. Njegova ce biti tu na kraju presudna. Posto nacin zivota u Americi nije bas zgodan za spontano druzenje djece tipa idem na igraliste pa da igram basket ko vec bude, nego je sve uglavnom organizovano, moras svuda da ga vozis itd mislim da tvoj zadatak u toj situaciji treba da bude da mali ne postane asocijalan, tj da se sto vise druzi sa vrsnjacima ili i starijom djecom, nema veze, ali da se ne osami, a za rezultate u skoli ne brini, da li ce imati 100% u svako predmetu, to je manje vazno sada. Faks ce sigurno zavrsiti i poslije ce graditi karijeru kako on bude htio.

A moze i da bude ko u onoj pjesmi Pekar, lekar, apotekar... kad ga uhvati za koju godinu, kao sto moj sad lupa bubnjeve po citav dan  :)

Edited by alek33, 04 September 2009 - 15:55.