Jump to content


Photo

Da li iko zna nesto o QATSI triologiji, ma jok. dal neko ima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
No replies to this topic

#1 neutrino

neutrino
  • Members
  • 140 posts

Posted 26 December 2002 - 18:39

Koyaanisqatsi - life out of balance
Powaqqatsi - life in transformation
Naqoyqatsi - life as war
Anima Mundi - Wildlife
Evidence- short film

...od Godfrey Reggioa

ko.yaa.nis.katsi (from the Hopi language), n. 1. crazy life. 2. life in turmoil. 3. life disintegrating. 4. life out of balance. 5. a state of life that calls for another way of living.

Translation of the Hopi Prophecies Sung in KOYAANISQATSI

-----------------------------------
"If we dig precious things from the land, we will invite disaster."
"Near the Day of Purification, there will be cobwebs spun back and forth in the sky."
"A container of ashes might one day be thrown from the sky which could burn the land and boil the oceans."

po.waq.qatsi (from the Hopi language), n. 1. sorcerer life, an entity, a way of life that consumes the life forces of other beings in order to further its own life.

Na-qoy-qatsi: (nah koy' kahtsee) N. From the Hopi Language. 1. A life of killing each other 2. War as a way of life. 3. (Interpreted) Civilized violence.

Anima Mudni - The breath, the life, the spirit, the soul of the world
"...This world is indeed a living being supplied with soul and intelligence...a single visible living entity, containing all other living entities.." Plato, Timeus, IV c. BC


Zakljucno sa Barakom Ron Frickea koju imam. U preko 100 godina filma , nasnimalo swe svakojakog njesraa, u 95% fimova zaplet je ubistvo, a osyalo ej sex, nasilje i pouka da nasilnik dobija kako god okrenes. Kako je to jedini medij za kojeg ne trebas terati decuda uci jer ga gutaju sami bez da trazis... cini mi se da sus e deca bas svemu lepom naucila na ovoj ogavnim ljudima zagadjenoj planeti.

Ako su svi ti filmovei gadost,. ovo su najbolji i jedini filmovi ikad snimljeni koji su ono sto jesu. Film o svetu i zivotu onakvim kakvi jesu.

najbolji filmovi snimljeni ikad u istoriji kinematografije.

Do sada su izasla dva filma na DVD-u a ja nit imam dvd nit imam Visu nit rodjaka u USA da mi ih kupi po jeftinoj ceni od 34 $ po filmu.

Divx bi mi sasvim bio dovoljan. TV politika ima Koyaanysqatsi. jel ima neko nekog prijatelja tamo?

I da li ima neko da mi pomogne da imam jednu jedinu filmsku kolekciju sastavljkenu od manga crtaca i najboljih filmova na svetu. qatsi triologije.