Jump to content

Photo
- - - - -

Smrtna kazna

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2578 replies to this topic

Poll: Smrtna kazna (401 member(s) have cast votes)

Da li ste za postojanje smrtne kazne

1. DA (189 votes [51.78%])

Percentage of vote: 51.78%

2. NE (176 votes [48.22%])

Percentage of vote: 48.22%

Vote Guests cannot vote

#91 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 13 July 2009 - 13:34

Svi mi "znamo" da se loše može desiti i nama, ali svi isto tako očekujemo da ipak neće. Dok se ipak ne desi, a onda je sve prethodno izrečeno uglavnom bezvredno.

Ne bih se slozio. Ti porices pravo buducim zrtvama da unapred odluce o kazni koju smatraju pravednom time sto (implicitno) tvrdis da ne postoji kontinuitet u identitetu osobe koja postaje zrtva, odnosno da ona time sto postaje zrtva dobija novi identitet, identitet zrtve, o kome ta osoba unapred nista ne moze da zna, niti ima pravo da u njeno ime unapred donosi odluke.

Mene nervira arogancija poslednje generacije (kojoj pripadam da se razumemo) koja svoju moralnu superiornost crpe iz činjenice da je poslednja. Ako je moralno superiorna, odakle izviru monstrumi kojima ljudski život nevinih ne predstavlja ništa?

Monstruma ce uvek biti, nije to u pitanju; u pitanju je da li je sama generacija monstruozna ili ne. Ja eto smatram da nasa generacija jeste na neki nacin moralno superiorna u odnosu recimo na one generacije koje su za zabavu odlazile da gledaju mucenja na trgovima kao sto mi danas idemo u bioskop.

Smrt smrtne kazne nema veze ni sa tim monstrumima, ni sa njihovim žrtvama ... već sa našom željom da izgledamo bolji nego što jesmo. Moralna šminka.

Mozda nasa zelja nije da izgledamo bolji, nego da postanemo bolji tako sto cemo se na humaniji nacin odnositi prema sopstvenim ubicama. Sansa da neko od nas zaista bude ubijen od strane kakvog serijskog ubice jeste mala, ali nije manja od one koju ima bilo koji drugi covek na planeti, pa mi zato o buducim zrtvama ne govorimo iz pozicije spoljnjeg posmatraca, nego iz jedine relevatne pozicije, pozicije potencijalne buduce zrtve.

Da budem iskren, pitanje smrtne kazne je jedno od retkih gde sam promenio mišljenje u odnosu na nekad davno. Možda i zato što sam bolje upoznao i tamnu stranu koju imamo, ali to mi je dalo privilegiju da ispitam na samome sebi šta me je rukovodilo da budem protiv? Realno, ništa. Samo sopstvena želja da negiranjem postojanja zla na neki način to zlo odagnam od sebe. Da ubedim sebe kako ne postoje ljudi koji ubijaju jer to mogu, "because it's there", koji uživaju baš u toj moći da im niko ne može ništa jer se zakoni za normalne ljude ne odnose na njih. E zato kažem da im se mora demonstrirati da prirodni zakoni važe i za njih; Njutnov kod vešanja i Omov kod stolice. (Dobro, Džulov)

Ciilizaciju kojom se toliko puvamo stvorila je i smrtna kazna. Naprimer u Nirnbergu. Ukidanje smrtne kazne mora da pruži garancije da takvih neće i ne može biti. Niti ima niti može biti takvih garancija. Naprotiv. Ne može se zbog nekog ubistva u manjevećem afektu abolirati i zločinac kao Ratko Mladić na primer; onda kada se ta ravnoteža napravi, monstrumi su već pobedili. Samo smrtna kazna pravi dovoljnu razliku.

Cini mi se da polazis od pretpostavke da je protivljenje smrtnoj kazni bezanje od stvarnosti zla, dok je smrtna kazna najadekvatniji nacin suocavanja sa tim istim zlom i njegovog ponistavanja. Ja ne mislim tako. Da uzmem tvoj primer sa Ratkom Mladicem: on bi svakako trebalo da bude kaznjen za svoje postupke, ali vazno je uvideti da zlo nije kocentrisano u tom jednom coveku nego u ideologiji koja ga je navela na zlocin i u sistemu koji je taj zlocin omogucio. Dobar deo stanovnika Srbije i R. Srpske bi u ono vreme postupio na isti nacin da se nasao u njegovoj poziciji, a jedan deo Srba sigurno i dan danas smatra da je ispravno postupio. E to je stvarno zlo i to je ono zbog cega postoji mogucnost da se takve stvari jednog dana ponove. A protiv tog dubljeg zla se ne moze boriti smrtnim kaznama.

#92 dresden

dresden
  • Members
  • 186 posts

Posted 13 July 2009 - 14:02

Ciilizaciju kojom se toliko puvamo stvorila je i smrtna kazna. Naprimer u Nirnbergu. Ukidanje smrtne kazne mora da pruži garancije da takvih neće i ne može biti. Niti ima niti može biti takvih garancija. Naprotiv. Ne može se zbog nekog ubistva u manjevećem afektu abolirati i zločinac kao Ratko Mladić na primer; onda kada se ta ravnoteža napravi, monstrumi su već pobedili. Samo smrtna kazna pravi dovoljnu razliku.[/quote]

Turbulencijo, efikasno zastupaš stav u ovom žongleraju eklektike ,zabijajući štiklu argumenata te avatarske cipele ,ravno u čelo trafikantima kondicionalizma,. Da ne bih trošio za džabe papir ovog topika, a da ne primetim, da nije prikladno pretračavati iz jaruge individualizacije u bunker kolektivizacije i obratno.Slučaj potvrđuje pravilo,ali se zato i zbog toga, de jure i naziva presedanom, te svakako i zasigurno noćimo u bunjištu relativizacije, diskutujući ad infinitum o temi koja će dakako i u budućnosti i dalje biti i izazovna a bojim se i dalje aktuelna.

#93 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 July 2009 - 14:05

... Da uzmem tvoj primer sa Ratkom Mladicem: on bi svakako trebalo da bude kaznjen za svoje postupke, ali vazno je uvideti da zlo nije kocentrisano u tom jednom coveku nego u ideologiji koja ga je navela na zlocin i u sistemu koji je taj zlocin omogucio. Dobar deo stanovnika Srbije i R. Srpske bi u ono vreme postupio na isti nacin da se nasao u njegovoj poziciji, a jedan deo Srba sigurno i dan danas smatra da je ispravno postupio. E to je stvarno zlo i to je ono zbog cega postoji mogucnost da se takve stvari jednog dana ponove. A protiv tog dubljeg zla se ne moze boriti smrtnim kaznama.

Ne vidim ni da smrtna kazna smeta. U svakom slučaju moj osećaj za pravdu nije zadovoljen činjenicom da neki takvi mogu da pišu poeziju, autobiografije, da glasaju ... i imaju nadu da će se stvari jednom vratiti na meru, njihovu meru. Ubijeni sve to nemaju, a njihovo neprikosnoveno pravo na život je netragom nestalo. Primereno tome, u upotrebi je ista relativizatorska kovanica po kojoj žrtva zločina nije ubijena već je "izgubila život", kao da je u pitanju nesrećna okolnost koja se svakome može desiti. Pa tako i da možemo sami izgubiti život ili da ga neko nama izgubi izgleda isto.

#94 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 13 July 2009 - 14:10

... optuženi su za višestruka ubistva, uključujući i spaljivanje 140 živih muslimanskih žena, dece i staraca - progon, istrebljenje, nehumana dela i okrutno postupanje prema muslimanskim civilima u Višegradu i okolini 1992-94.

Mislim da pocinioci ovog monstruoznog zlocina zasluzuju smrtnu kaznu! Tuzilac je, u nedostatku teze kazne, trazio dozivotnu robiju.
Pitanje za protivnike smrtne kazne: Ako za trenutak zanemarimo zaista tesko oboriv argument o nemogucnosti ispravljanja greske u slucaju izricanja smrtne kazne, kako bi trebalo kazniti pocinioce ovakvog zlocina?

Edited by Nesh, 13 July 2009 - 14:11.

#95 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 July 2009 - 14:10

...
Turbulencijo, efikasno zastupaš stav u ovom žongleraju eklektike ,zabijajući štiklu argumenata te avatarske cipele ,ravno u čelo trafikantima kondicionalizma,. Da ne bih trošio za džabe papir ovog topika, a da ne primetim, da nije prikladno pretračavati iz jaruge individualizacije u bunker kolektivizacije i obratno.Slučaj potvrđuje pravilo,ali se zato i zbog toga, de jure i naziva presedanom, te svakako i zasigurno noćimo u bunjištu relativizacije, diskutujući ad infinitum o temi koja će dakako i u budućnosti i dalje biti i izazovna a bojim se i dalje aktuelna.

Nije Turbulencija već ja. A ako pričamo o pravilu, onda je sasvim legitimno to pravilo posmatrati univerzalno. Ne možemo se praviti da nema kanibala jer smo poslednjeg pojeli.

#96 dresden

dresden
  • Members
  • 186 posts

Posted 13 July 2009 - 14:24

Nije Turbulencija već ja. A ako pričamo o pravilu, onda je sasvim legitimno to pravilo posmatrati univerzalno. Ne možemo se praviti da nema kanibala jer smo poslednjeg pojeli.

Pardon,/greška/ obratio sam se Turbulenciji.

#97 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 13 July 2009 - 14:30

kako bi trebalo kazniti pocinioce ovakvog zlocina?

Ne tako sto bi broju ubijenih dodali jos jednu osobu. Pravo na zivot (clan 3. univerzalne deklaracije o ljudskim pravima) nije opozivo, i institutucije ne bi smele da na njegovo krsenje odgovaraju istom merom.

#98 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 13 July 2009 - 14:52

Ne tako sto bi broju ubijenih dodali jos jednu osobu. Pravo na zivot (clan 3. univerzalne deklaracije o ljudskim pravima) nije opozivo, i institutucije ne bi smele da na njegovo krsenje odgovaraju istom merom.

Evo sta, ako se ne varam, pise u clanu 1

Član 1.
Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i svijesću i treba jedni prema drugima da postupaju u duhu bratstva.

Jesu li ovakvi monstrumi obdareni razumom i svescu i odnosi li se na njih clan 1?

Edited by Nesh, 13 July 2009 - 14:55.

#99 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 July 2009 - 15:10

Cini mi se da je ovo vrlo opasno razmisljanje, ne samo zato sto ko sto neko rece mogucnost greske postoji i prilikom oslobadjajucih presuda i ponavljanja zlocina, sto onda dovodi do kalkulisanja s ljudskim zivotima , vec i zbog jedno mnogo opasnije i odavno zloupotrebljene metode: ako "humane" zemlje potpuno odbace koriscenje smrtne kazne zbog mogucnosti greske, sta onda po toj logici sprecava one "nehumane" da koriste mogucnost greske kao izgovor za upotrebu sk prema "reasnoble daubht" nevinima. Mozda je greska sto izgledaju nevini, shut them first and ask questions later.

Mogucnost oslobadjanja krivih postoji sa ili bez smrtne kazne.Problem nastaje kada osudis nekog ko je nevin i kako onda mozes da korigujes tu gresku ako je dotican pogubljen.Pravda i pravo su oduvek bile dve razlicite kategorje ali barem treba da postoji neka namera da se pravda zadovolji.Sto se tice izjave
"shut them first and ask questions later" onda slobodno mozes da ukines i sudjenje

#100 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 13 July 2009 - 15:13

Gledam sinoc neki dokumentarac o trgovini bijelim robljem u Istocnoj Evropi, preprodavanju tih nesretnih djevojaka, koje bukvalno pretvaraju u robove. Tu bi fino legla smrtna kazna za sve te organizatore, gazde, i ostale monstrume. Nema potrebe za resocijalizacijom, to nek vide sa Stvoriteljom.

Takodje poslovi sa drogom. To samo moze metak u celo da izlijeci.

#101 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 13 July 2009 - 15:19

Jesu li ovakvi monstrumi obdareni razumom i svescu i odnosi li se na njih clan 1?

Da, i oni su ljudska bica, i kao takvi su na njihov nacin obdareni razumom i svescu. Da to nije tacno, da su oni neljudi - destruktivne sile bez razuma i svesti poput cunamija ili zemljotresa, ili neke divlje zivotinje - ti im ne bi na takav nacin zamerao na onome sto su ucinili i ne bi trazio smrtnu kaznu za njih. Bas zato sto su ljudi imamo pravo da ih drzimo odgovornima za njihova dela. Iz istog razloga, mislim da treba da postoje granice onoga sto imamo pravo da im ucinimo.

Edited by Merlin, 13 July 2009 - 15:41.

#102 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 13 July 2009 - 15:21

Takodje poslovi sa drogom. To samo moze metak u celo da izlijeci.

A za kradju da secemo ruke? To si zaboravio.

#103 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 13 July 2009 - 15:29

A za kradju da secemo ruke? To si zaboravio.

Za kradju necemo da secemo ruke, od kud ti to ?

Mislim ja to nisam nikada i nigdje pomenuo, niti sam za to.

#104 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 13 July 2009 - 15:33

Sorry, ali je pišem o stvarnom događaju!

Aha!

Ovaj, a kakve to ima veze sa bilo cim? I CSI serije su napravljene da skroz lice na stvarnost. Ponekad su insipirasne pravim dogadjajima, samo uvek zakukulje i zamumulje da ih ne bi tuzili.

Btw, ako si već koristio skraćenicu onda je u "Slučaju Lajkovac" ona morala biti CSL, or not?

:ph34r: Carica. U prvom linku koji sam ostavio - u samom linku, ne u tekstu - se lepo vidi sta "CSI" znaci.

edit: nego ajde, zavrsi tu pricu o tom konkretnom slucaju gde su svi mislili da je slucaj resen jer je navodni ubica priznao, kad ono medjutim.

Edited by ObiW, 13 July 2009 - 15:41.

#105 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 13 July 2009 - 15:43

Za kradju necemo da secemo ruke, od kud ti to ?

Mislim ja to nisam nikada i nigdje pomenuo, niti sam za to.

U redu, sorry.