Jump to content

Photo
- - - - -

Smrtna kazna

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2578 replies to this topic

Poll: Smrtna kazna (401 member(s) have cast votes)

Da li ste za postojanje smrtne kazne

1. DA (189 votes [51.78%])

Percentage of vote: 51.78%

2. NE (176 votes [48.22%])

Percentage of vote: 48.22%

Vote Guests cannot vote

#76 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 13 July 2009 - 02:51

R.S. je u to vreme bio dvadesetsedmogodišnji mladić koji je, prvo osumnjičen, a kasnije i osuđen kao izvršilac krivičnog dela ubistva na posebno svirep način, za koji bi, da postoji smrtna kazna, svakako bio osuđen na istu.
Verujem da većina zna da proces kreće od policijske krivične prijave, u kom delu, a i kasnije u istrazi R.S. priznaje da je: i dana X, ušao u kuću oštećene starice, kako je i do tada nebrojeno puta činio, nacepao joj drva za potpalu, a potom je izudarao, polumrtvu, na sred dvorišta, silovao i na kraju “dokrajčio” sekirom, na kojoj su se, naravno, nalazili njegovi papilarni otisci.
Dakle, u ovoj fazi imamo: priznanje okrivljenog i neoborivi dokaz njegovih otisaka na sekiri, tj. oruđu kojim je delo izvršeno, što implicira da je slučaj a/a i da bi R.S. morao biti osuđen na smrtnu kaznu. Ali...

Edited by turbulencija, 13 July 2009 - 05:37.

#77 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 13 July 2009 - 04:49

Nesto mi zvuci poznato... CSI Lajkovac?

#78 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 13 July 2009 - 05:24

Nesto mi zvuci poznato... CSI Lajkovac?

Nemoguće da ti "zvuči" poznato, ali bih ti bila zahvalna ako bi mi objasnio skraćenicu CSI. Ovo, s Lajkovcem, definitivno, nema veze.

#79 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 13 July 2009 - 06:57

Nemoguće da ti "zvuči" poznato, ali bih ti bila zahvalna ako bi mi objasnio skraćenicu CSI. Ovo, s Lajkovcem, definitivno, nema veze.

Ma ima to stalno kod nas, te serije gde izgleda da je ovako a u stvari je onako. Znas ono, dodju detektivi, vide izbusen les, nadju otiske na pistolju, al' se DNK nesto ne slaze, pa se onda dovijaju sta je bilo i kako je bilo dok ne pronadju da nije u stvari ubio onaj ko je priznao i ciji su otisci na pistolju, nego onaj ciji su DNK nasli na lesu. Evo linkovi:

http://en.wikipedia....e_Investigation

Pa onda ima CSI specificno za svaki grad, evo recimo za Majami:
http://en.wikipedia....wiki/CSI:_Miami

#80 Vlads

Vlads
  • Members
  • 242 posts

Posted 13 July 2009 - 10:01

Tacno.Jako sam sumnjicav kada je u pitanju dokazni materijal i sta je to "beyond reasnoble daubht" .Pre 30 godina nije postojala DNK analiza pa su mnogi pogubljeni na osnovu svedocenja corave babe i dokaza koje je fabrifikovala policija.

Kao sto sam rekao ranije sve zavisi od advokata koji te brani i kolika su ti sredstva na raspolaganju.Mislis da bi se OJ izvukao da ga je branio neki John Doe?
Sa druge strane cinjenica je da siromasni uvek izvuku vecu kaznu bilo da se radi o SAD, Srbiji ili Kini.
Sadam, Milosevic , Ajhman su ljudi koji nisu zavisili od kvaliteta advokata i njihovo sudjenje je pratio ceo svet.Ja govorim o boraniji za koju zabole nekoga da li ce da dobije dozivotnu ili gasnu komoru

Cini mi se da je ovo vrlo opasno razmisljanje, ne samo zato sto ko sto neko rece mogucnost greske postoji i prilikom oslobadjajucih presuda i ponavljanja zlocina, sto onda dovodi do kalkulisanja s ljudskim zivotima , vec i zbog jedno mnogo opasnije i odavno zloupotrebljene metode: ako "humane" zemlje potpuno odbace koriscenje smrtne kazne zbog mogucnosti greske, sta onda po toj logici sprecava one "nehumane" da koriste mogucnost greske kao izgovor za upotrebu sk prema "reasnoble daubht" nevinima. Mozda je greska sto izgledaju nevini, shut them first and ask questions later.

#81 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 13 July 2009 - 10:48

Ma ima to stalno kod nas, te serije gde izgleda da je ovako a u stvari je onako. Znas ono, dodju detektivi, vide izbusen les, nadju otiske na pistolju, al' se DNK nesto ne slaze, pa se onda dovijaju sta je bilo i kako je bilo dok ne pronadju da nije u stvari ubio onaj ko je priznao i ciji su otisci na pistolju, nego onaj ciji su DNK nasli na lesu. Evo linkovi:

Sorry, ali je pišem o stvarnom događaju!
Btw, ako si već koristio skraćenicu onda je u "Slučaju Lajkovac" ona morala biti CSL, or not?

Edited by turbulencija, 13 July 2009 - 10:50.

#82 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 13 July 2009 - 10:57

Cini mi se da je ovo vrlo opasno razmisljanje, ne samo zato sto ko sto neko rece mogucnost greske postoji

Opasno razmišljanje onih koji su protiv smrtne kazne? I, bilo bi fer da se više ne zloupotrebljava reč humanost i nehumanost. Svako od nas ima svoj stav, a jedino bi bilo ispravno uvažiti one koje svoja razmišljanja činjenično potkrepljuju, naročito konkretizovanjem.
Nadalje, a što nije vezano za tvoje postovanje, žvrljanje o kojekakvim pređašnjim vremenima, o tome koliko košta dokazivanje, je, u ovakvim slučajevima, krajnje nekorektno.
Da, za mene je dovoljno da mogućnost greške postoji i neka bude jedini razlog zbog čega sam protiv smrtne kazne.

#83 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 July 2009 - 11:29

...
Zamislimo da nas 44., koliko nas je do sada glasalo na ovom topiku, predstavljamo sve clanove jedne male zajednice i da smo seli da odlucimo da li da primenjujemo smrtnu kaznu ili ne. Ni pobornici ni protivnici ne govore u ime stvarnih, postojecih, zrtava , iz jednog prostog razloga: kada raspravljamo da li bi je u buducnosti trebalo primenjivati mi govorimo o buducim zrtvama, odnosno o nekima medju nama, clanovima nase zajednice, koji ce mozda jednog dana postati zrtve. To bi se moglo desiti svakome od nas. Upravo zato, sa jedne strane, koju god poziciju branili mi ne pokazujemo manjak postovanja prema zrtavama (jer te na koje ce da se odnosi nasa odluka trenutno ne postoje), a sa druge strane imamo pravo da donesemo takvu odluku jer je donosimo (kao potencijalne zrtve) u nase ime.

Svi mi "znamo" da se loše može desiti i nama, ali svi isto tako očekujemo da ipak neće. Dok se ipak ne desi, a onda je sve prethodno izrečeno uglavnom bezvredno. Mene nervira arogancija poslednje generacije (kojoj pripadam da se razumemo) koja svoju moralnu superiornost crpe iz činjenice da je poslednja. Ako je moralno superiorna, odakle izviru monstrumi kojima ljudski život nevinih ne predstavlja ništa? Otuđenjem i manje od ništa, pakao se dešava drugima, pakao su uvek drugi, hajde da makar ublažimo individualni pakao tako što ćemo sebe smatrati boljima nego što jesmo.
Dokle god postoje monstrumi, naša želja da ne postoje je efikasna koliko i dobra namera joga letača. Smrt smrtne kazne nema veze ni sa tim monstrumima, ni sa njihovim žrtvama ... već sa našom željom da izgledamo bolji nego što jesmo. Moralna šminka.

Da budem iskren, pitanje smrtne kazne je jedno od retkih gde sam promenio mišljenje u odnosu na nekad davno. Možda i zato što sam bolje upoznao i tamnu stranu koju imamo, ali to mi je dalo privilegiju da ispitam na samome sebi šta me je rukovodilo da budem protiv? Realno, ništa. Samo sopstvena želja da negiranjem postojanja zla na neki način to zlo odagnam od sebe. Da ubedim sebe kako ne postoje ljudi koji ubijaju jer to mogu, "because it's there", koji uživaju baš u toj moći da im niko ne može ništa jer se zakoni za normalne ljude ne odnose na njih. E zato kažem da im se mora demonstrirati da prirodni zakoni važe i za njih; Njutnov kod vešanja i Omov kod stolice. (Dobro, Džulov)

Ciilizaciju kojom se toliko puvamo stvorila je i smrtna kazna. Naprimer u Nirnbergu. Ukidanje smrtne kazne mora da pruži garancije da takvih neće i ne može biti. Niti ima niti može biti takvih garancija. Naprotiv. Ne može se zbog nekog ubistva u manjevećem afektu abolirati i zločinac kao Ratko Mladić na primer; onda kada se ta ravnoteža napravi, monstrumi su već pobedili. Samo smrtna kazna pravi dovoljnu razliku.

#84 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 July 2009 - 11:34

...Svako od nas ima svoj stav, a jedino bi bilo ispravno uvažiti one koje svoja razmišljanja činjenično potkrepljuju, naročito konkretizovanjem.
...

Ne može konkretnije: da li smatraš da tužilac za Ratka Mladića nema pravo da traži smrtnu kaznu?

#85 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 13 July 2009 - 11:36

smrtna kazna jeste drasticna. greske su uzasne.
ali postoje drustvene okolnost, kao recimo danas u Srbiji gde bi jedino ovako drasticne mere mogle recimod a uticu an smanjenje korupcije. zamislite da u Srbij na vlast dodje recimo neki general ili slican lik koji bi uveo smrtnu akznu. POgubljenje samo nekoliko tajkuna ilikorumpitanih politicara verovatno bi dovelo da samnjenja stope korupcije.

Ove drustvene okolnosti ukazuju da je drustvo kao entitet ugrozeno i da mu preti potpuna dezintegracija.

Kazu da je 1815. posle ustanaka stanje u Srbiji bilo upravo ovako, kao danas.
Knjaz Milos je odlucio da se osudjenici an smrt imaju vesati ispred njihovih kuca, a da se les ne sme 15 dana skidati sa vesala. Za 6 godina koliko je trajala ova praksa stanje u Srbiji se veoma popravilo.

#86 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 13 July 2009 - 11:41

Sudstvo je i dalje u Srbiji katastrofalno... evo slucaja : decko je osudjen zbog kidnapovanja, odlezao nesto malo, na uslovnoj kolima ubio vojnika koji je prelazio ulicu, branio se sa slobode i u medjuvremenu uhapsen zbog pljacke menjacnice. Da li je to za smrtnu kaznu? U Texasu bi bilo.... Ali kriterijumi bi omogucili da se CP ne deli kao sto je neko rekao - Dr. bensedine.
Slucajevi smrtne kazne bi trebali biti cisti kao suza sa 0 % greske, ali i bez favorizovanja i prioriteta... npr. ako smo naveli sta spada pod smrtnu kazu- zverstva mucenja i silovanja , serijske ubice, genocid itd. u to ne bi spadalo ubistvo premijera, a mislite da ne bi bili osudjeni na smrt? Prvo sto je Beba Popovic izjavio je da mu je zao sto nemamo smrtnu kaznu.

#87 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 July 2009 - 11:44

...
Dakle, u ovoj fazi imamo: priznanje okrivljenog i neoborivi dokaz njegovih otisaka na sekiri, tj. oruđu kojim je delo izvršeno, što implicira da je slučaj a/a i da bi R.S. morao biti osuđen na smrtnu kaznu. Ali...

I? Šta je bilo dalje?

A kad smo kod konkretnih slučajeva, pre par godina su dvojica manijaka oteli dvoje dece (brata i sestru) od 10tak godina, vezali ih i ubacili u kola.
I onda se odvezli do neke šume ili sl i klinca udavili golim rukama, uz pomoć kese na glavi.
Klinku su odvezli u neku kuću gde su je dan-dva držali, silovali i ko zna šta sve radili.
A posle su i nju odvezli u neku šumetinu, i opet kesa na glavu i davljenje kablom. I još je tip rekao da ju je namerno polako i lagano davio jer je mrzeo svoju majku.
I da su razmišljali da otmu još koje dete dok je potraga za ovo dvoje trajala i svi ljudi bili unezvereni.
I da bi vrlo rado sve to ponovili.

Osuđeni su na doživotnu bez ikakvog prava na pomilovanje zbog dobrog vladanja itd.
A posle presude su bile i neke demonstracije - neki ljudi su protestirali što više ne postoji smrtna kazna.

Ja lično ne bih imala ama baš nikakav problem da je malo poradio neki od fizičkih zakona.

#88 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 July 2009 - 11:48

...Prvo sto je Beba Popovic izjavio je da mu je zao sto nemamo smrtnu kaznu.

Prvo što sam ja rekao je da je preuranjeno ukidanje smrtne kazne pripremilo teren za atentat. Možda čak i kao podmetnuto kukavičje jaje, ne kažem, ali u sklopu drugih viđenih mera nije za ignorisati.

#89 Vlads

Vlads
  • Members
  • 242 posts

Posted 13 July 2009 - 12:37

Opasno razmišljanje onih koji su protiv smrtne kazne? I, bilo bi fer da se više ne zloupotrebljava reč humanost i nehumanost. Svako od nas ima svoj stav, a jedino bi bilo ispravno uvažiti one koje svoja razmišljanja činjenično potkrepljuju, naročito konkretizovanjem.
Nadalje, a što nije vezano za tvoje postovanje, žvrljanje o kojekakvim pređašnjim vremenima, o tome koliko košta dokazivanje, je, u ovakvim slučajevima, krajnje nekorektno.
Da, za mene je dovoljno da mogućnost greške postoji i neka bude jedini razlog zbog čega sam protiv smrtne kazne.

Put do pakla je poplocan dobrim namerama. A ako ti smatras da su takva vremena davno prosla, najkorektnije sto mogu da ti kazem je da si naivna. A sto se tice treceg, vec sam obrazlozio "beyond reasnoble daubht" termin, mozda malo degradiran zbog ovih glupih krimeserija ali definitivno adekvatan i legitiman. Ako iskljucimo dakle gresku, da li i dalje imas neki razlog protiv SKa? Mozes naravno sumnjati u nadlezne intitucije koje to procenjuju, sto je u nasoj ovakvoj drzavi i drustvu vise nego realno, ali ne i u samu sk kao kaznenu metodu. Ni ja naravno ne smatram da bi kod nas trebalo to uvesti, kolko god mozda apsurdno delovalo daleko smo mi od tog civilizacijskog nivoa da uvodimo sk, tek treba da dostignemo taj nivo da je uvedemo pa tek onda da tezimo sledecem u kom bi je mozda ukinuli, ako je to tema onda sam se malo zaebo s glasanjem. Inace, HBilov post posle ovog tvog sadrzi verovatno sve sto bi i ja , i verovatno manje uspesno, hteo da kazem.

#90 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 13 July 2009 - 12:39

Kada je ukinuta smrtna kazna u EU? Pre 10 godina? 15? Rezultati u Britaniji najbolje svedoce o tome da je ukidanje bilo preuranjeno. Trebalo je to pitanje ostaviti otvorenim, da svaka zemlja ponaosob odlucuje "da" ili "ne". Ipak su u pitanju suverene zemlje.

Sa ovim se slazem. Ima tu jos nesto: u vreme kada je ukinuta smrtna kazna u dobrom delu evropskih zemalja vecina ljudi jos uvek bila za nju; taj se stav tek posle ukidanja postepeno poceo menjati ka uglavnom negativnom. Dakle, u neku ruku "elita" je uzela na sebe da prevaspita i "civilizuje" narod ne obaziruci se previse na njegovo misljenje. Protiv sam smrtne kazne, ali sam jos vise protiv nepostovanja demokratskih principa...