Jump to content

Photo
- - - - -

Smrtna kazna

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2578 replies to this topic

Poll: Smrtna kazna (401 member(s) have cast votes)

Da li ste za postojanje smrtne kazne

1. DA (189 votes [51.78%])

Percentage of vote: 51.78%

2. NE (176 votes [48.22%])

Percentage of vote: 48.22%

Vote Guests cannot vote

#61 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 12 July 2009 - 21:38

Ne, ne to. Osnovna greška vas koji ste protiv smrtne kazne je što posmatrate samo izolovan slučaj individualnog ubice. Ona mora postojati u arsenalu i zbog organizovanog kriminala, (po definiciji organizovanog) terorizma, a tek onda zbog serijskih ubica ili naročito brutalnih ubistava. Kao i zbog zločina genocida. U takvom slučaju, svaku drugu kaznu osim smrtne, ja bar vidim kao lakrdiju i sprdanje sa žrtvama ... što se u praksi (Hag) i potvrđuje.

Ako posmatramo smrtnu kaznu kao nekakvu "nadoknadu u bolu" zrtvama, onda je jasno da postoji dosta slucajeva gde brza i bezbolna smrt ne moze igratu tu ulogu nadoknade jer ne odgovara kolicini bola koju je zrtva pretrpela (na primer u slucaju da je bila mucena ili silovana) ili zbiru patnji zrtava (genocid). Postoje nacini da kazna bude primerenija onome sto su zrtve pretrpele, dakle adekvatnija kao nadoknada. Primeri: nabijanje na kolac, kuvanje u kljucalom ulju ili vodi, lomljenje kostiju na "tocku"itd. Sve navedene kazne se sastoje od smrtne kazne i mucenja, bile su siroko primenjivane i to do relativno skoro (mestimicno su jos bile primenjivane u 19tom veku).

Da li bi se ti slozio sa njihovom upotrebom u slucajevima kada je ocigledno da sama smrtna kazna nije dovoljna nadoknada? Ako ne, zasto?

#62 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 12 July 2009 - 22:06

Ako posmatramo smrtnu kaznu kao nekakvu "nadoknadu u bolu" zrtvama...

Greska. Ne nadoknadjuje se bol zrtvama, nego porodicama zrtava. Zato se na izvresenje smrtne kazne ne pozivaju zrtve (koje su, jel' te, mrtve), nego porodice zrtava.

#63 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 12 July 2009 - 22:17

...
Sto se smrtne kazne tice generalno sam protiv i smatram da bi trebalo da se primenjuje samo u izuzetnim slucajevima tipa Nirnberg ili Hag.Tu bi izrael recimo mogao da bude dobar primer jer se smrtna kazna izrice u izuzetnim slucajevima tipa Ajhman.
...

Pa čuj, i ja bih mogao reći da sam protiv, osim u izuzetnim slučajevima kao što su genocid, masovna, serijska i posebno brutalna ubistva i ono što bih dodao: zločini upereni protiv društva. Ali ako dozvoliš jedan izuzetak, onda nema govora o zabrani smrtne kazne, makar taj izuzetak bio Ajhman, Sadam ili Milošević.
Ako sam "za" to ne znači da bih prepisivao CP kao naši doktori bensedin, kao Roj Bin ili Buš u Teksasu već za slučajeve gore opisane i bez olakšavajućih okolnosti.

...
Da li bi se ti slozio sa njihovom upotrebom u slucajevima kada je ocigledno da sama smrtna kazna nije dovoljna nadoknada? Ako ne, zasto?

Ne, ne bih. Već sam rekao zašto, zato što sudski, proces izricanja i sprovođenja kazne treba lišiti emocija. Smrtna kazna se ne može izvršiti dvaput i zato se njenim izricanjem zadovoljava osećaj pravde i naknade žrtvama, za razliku od vremenske koja uvek daje utisak društvene nagodbe sa zločincem. Čak i u iracionalno dugim i doživotnim kaznama.

Previše se za poređenje uzima američki pravosudni sistem po kojem se (evo videsmo skoro) i za finansijsku mahinaciju izriče 150+ godina zatvora. Kao što u drugim sistemima takvo šta ne bi bilo moguće, tako se ni smrtnoj kazni ne bi pristupalo na isti način kao u USA. Da i ne govorim o smrtnoj kazni nad maloletnicima ... što se sve koristi kao argument protiv. Ili se karikira. Ustvari, jedini argument je taj da se osećamo boljima nego što jesmo jer žrtve nisu tu da kažu šta misle o našoj lažnoj humanosti.

#64 Vlads

Vlads
  • Members
  • 242 posts

Posted 12 July 2009 - 22:25

Sto se smrtne kazne tice generalno sam protiv i smatram da bi trebalo da se primenjuje samo u izuzetnim slucajevima tipa Nirnberg ili Hag.Tu bi izrael recimo mogao da bude dobar primer jer se smrtna kazna izrice u izuzetnim slucajevima tipa Ajhman.
Problem sa smrtnom kaznom je da ne postoji mogucnost ispravke a statistika pokazuje da boranija mnogo lakse dobije smrtnu kaznu od onih koji imaju novac i mogu da priuste vrhunske advokate.

Cini mi se da pokazuejs nepoverenje prema nadleznim organima a ne prema samoj smrtnoj kazni kao instituciji. Ja sam za upotrebu smrtne kazne u odredjenim slucajevima; kada nadlezni sud utvrdi "beyond reasnoble daubht" izvrsenje najteze vrste znocina i kad legitimni strucnjaci utvrde da je doticnog nemoguce rehabilitovati i vratiti u drustvo bez opasnosti po isto. Tu pre svega mislim na psihopate koj potpuno svesno cine takve zlocine. Nisam ni za odustajanje od sm zarad nekog proucavanja takvih, jer za razliku od spekulanata cije motive i metode vredi proucavati radi eventualne prevencije neki su jednostavno otisli predaleko. Kina, za koju cini mi se neko rece ovde da je jedna od naprednijih drzava(samo u ekonomskom smislu, po ljudskim pravima su jos daaleko od USA koja se tim busa kako su prvi u svetu sto naravno ne bi morali da rade da je zaista tako) npr koristi sk za spekulante, sto je mislim potpuno neopravdano i mnogo je primereniji princip primerenosti pa makar postojale ko u USA neke samo naizgled smesne vremenske kazne od skoro pola veka. Ali koliki god da je napredak postignut u psihologiji, sociologiji, sociopatiji pa i za ovu pricu mozda vrlo bitnoj genetici, mislim da je covecanstvo jos daleko od neke "no evil" terapije ili tablete(TM treba razmotriti i za "normalne" ali kod nekih nista ne moze da pomogne), i to ce verovatno ostati utopija. Da li drzati HLektora u zivotu radi proucxavanja? Mozda radi utvrdjivanja metoda za hvatanje nekog drugog HLa, inace je besmislica, zivot u zatvoru nije zivot dostojan civilizovanog coveka(mislima na celije i sl. izolacione mere neophodne za ovakve slucajeve), a o pustanju ne vredi ni diskutovati. a smrtna kazna ivrsena nad Sadamom, koj pripada odavno proucenom diktatorskom tipu, je mislim potpuno opravdana.
Edit-pretece me HB

Edited by Vlads, 12 July 2009 - 22:30.

#65 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 12 July 2009 - 22:25

Pa čuj, i ja bih mogao reći da sam protiv, osim u izuzetnim slučajevima kao što su genocid, masovna, serijska i posebno brutalna ubistva i ono što bih dodao: zločini upereni protiv društva. Ali ako dozvoliš jedan izuzetak, onda nema govora o zabrani smrtne kazne, makar taj izuzetak bio Ajhman, Sadam ili Milošević.
Ako sam "za" to ne znači da bih prepisivao CP kao naši doktori bensedin, kao Roj Bin ili Buš u Teksasu već za slučajeve gore opisane i bez olakšavajućih okolnosti.

postoji razlika i kada se radi o odbrani optuzenih i to je barm po meni kljucni element.Likovi poput Milosevica ili Ribentropa nisu imali problem u obezbedjenju kvalitetnih branilaca.Neki Joe/Pera koji nema novac ili finansijsku podrsku drzave ima.Znaci nije svejedno da li sam ja tvoj advokat ili Kardashian.

#66 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 12 July 2009 - 22:32

Ubistvo je ubistvo.To je zločin.

Kada država čini ubistvo, kako se onda to "naziva"?
Nekada je u ime "naroda i države" inkvizicija bila sam ACME pravde.
Sadašnji zagovornici smrtne kazne, deluju kao da su se transportovali iz najmračnijeg dela ljudske civilizacije.

#67 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 12 July 2009 - 22:42

...
Sadašnji zagovornici smrtne kazne, deluju kao da su se transportovali iz najmračnijeg dela ljudske civilizacije.

Nažalost, taj najmračniji deo postoji i danas. Još pre 15 godina mnogi bi tvrdili kako se genocid ne može ponoviti, ne u Evropi, ne u dvadesetom veku. Iz te zablude je izašla i moda lažne humanosti, humanosti prema zločincima.

#68 Ajron Mejden

Ajron Mejden
  • Banned
  • 146 posts

Posted 12 July 2009 - 22:53

Kada država čini ubistvo, kako se onda to naziva? Sadašnji zagovornici smrtne kazne, deluju kao da su se transportovali iz najmračnijeg dela ljudske civilizacije.

Nije ubistvo kad ubijes neljudsko bice. Cetvorica momaka u SAd, belaca, su oteli devojcicu crnkinju od 14 godina. Drzali su je u nekoj kolibi nekoliko dana, tukli i silovali svakodnevno. Mokrili su po njoj. Na kraju su joj polomili vilicu pa onda i lobanju. Na sudjenju su sve priznali. I sada sam ja koji se zalaze za smrtnu kaznu za te monstrume mracnjak a ti koja se zalazes da disu, gledaju televiziju, citaju novine, idu u teretanu, jedu, sheve supruge ili devojke koje im dodju u posetu, prde i podriguju- ti si humanista. Nije nego.

Edited by Ajron Mejden, 12 July 2009 - 22:56.

#69 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 12 July 2009 - 23:31

... jer žrtve nisu tu da kažu šta misle o našoj lažnoj humanosti.

A otkuda tebi pravo da se samoproglasavas glasnogovornikom zrtava (sugerisuci da bi nam zamerile na "laznoj humanosti)? Sta ako je zrtva za zivota bila izricito protiv smrtne kazne? Imajuci u vidu generalno negativno misljenje o smrtnoj kazni u vecini razvijenih zemalja, mozemo pretpostaviti da bi njenim vracanjem u upotrebu dosli u situaciju da ubijamo uglavnom ljude cije su zrtve bile protiv te vrste kazne . To bi tek bilo apsurdno!

Zamislimo da nas 44., koliko nas je do sada glasalo na ovom topiku, predstavljamo sve clanove jedne male zajednice i da smo seli da odlucimo da li da primenjujemo smrtnu kaznu ili ne. Ni pobornici ni protivnici ne govore u ime stvarnih, postojecih, zrtava , iz jednog prostog razloga: kada raspravljamo da li bi je u buducnosti trebalo primenjivati mi govorimo o buducim zrtvama, odnosno o nekima medju nama, clanovima nase zajednice, koji ce mozda jednog dana postati zrtve. To bi se moglo desiti svakome od nas. Upravo zato, sa jedne strane, koju god poziciju branili mi ne pokazujemo manjak postovanja prema zrtavama (jer te na koje ce da se odnosi nasa odluka trenutno ne postoje), a sa druge strane imamo pravo da donesemo takvu odluku jer je donosimo (kao potencijalne zrtve) u nase ime.

Edited by Merlin, 13 July 2009 - 01:02.

#70 Ajron Mejden

Ajron Mejden
  • Banned
  • 146 posts

Posted 12 July 2009 - 23:41

Imas li neki link gde se vidi negativno misljenje o smrtnoj kazni u vecini razvijenih zemalja? Zanimaju me zemlje i procenti.

#71 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 July 2009 - 00:24

Cini mi se da pokazuejs nepoverenje prema nadleznim organima a ne prema samoj smrtnoj kazni kao instituciji. Ja sam za upotrebu smrtne kazne u odredjenim slucajevima; kada nadlezni sud utvrdi "beyond reasnoble daubht" izvrsenje najteze vrste znocina i kad legitimni strucnjaci utvrde da je doticnog nemoguce rehabilitovati i vratiti u drustvo bez opasnosti po isto.

Tacno.Jako sam sumnjicav kada je u pitanju dokazni materijal i sta je to "beyond reasnoble daubht" .Pre 30 godina nije postojala DNK analiza pa su mnogi pogubljeni na osnovu svedocenja corave babe i dokaza koje je fabrifikovala policija.

Tu pre svega mislim na psihopate koj potpuno svesno cine takve zlocine. Nisam ni za odustajanje od sm zarad nekog proucavanja takvih, jer za razliku od spekulanata cije motive i metode vredi proucavati radi eventualne prevencije neki su jednostavno otisli predaleko. Kina, za koju cini mi se neko rece ovde da je jedna od naprednijih drzava(samo u ekonomskom smislu, po ljudskim pravima su jos daaleko od USA koja se tim busa kako su prvi u svetu sto naravno ne bi morali da rade da je zaista tako) npr koristi sk za spekulante, sto je mislim potpuno neopravdano i mnogo je primereniji princip primerenosti pa makar postojale ko u USA neke samo naizgled smesne vremenske kazne od skoro pola veka. Ali koliki god da je napredak postignut u psihologiji, sociologiji, sociopatiji pa i za ovu pricu mozda vrlo bitnoj genetici, mislim da je covecanstvo jos daleko od neke "no evil" terapije ili tablete(TM treba razmotriti i za "normalne" ali kod nekih nista ne moze da pomogne), i to ce verovatno ostati utopija. Da li drzati HLektora u zivotu radi proucxavanja? Mozda radi utvrdjivanja metoda za hvatanje nekog drugog HLa, inace je besmislica, zivot u zatvoru nije zivot dostojan civilizovanog coveka(mislima na celije i sl. izolacione mere neophodne za ovakve slucajeve), a o pustanju ne vredi ni diskutovati. a smrtna kazna ivrsena nad Sadamom, koj pripada odavno proucenom diktatorskom tipu, je mislim potpuno opravdana.
Edit-pretece me HB

Kao sto sam rekao ranije sve zavisi od advokata koji te brani i kolika su ti sredstva na raspolaganju.Mislis da bi se OJ izvukao da ga je branio neki John Doe?
Sa druge strane cinjenica je da siromasni uvek izvuku vecu kaznu bilo da se radi o SAD, Srbiji ili Kini.
Sadam, Milosevic , Ajhman su ljudi koji nisu zavisili od kvaliteta advokata i njihovo sudjenje je pratio ceo svet.Ja govorim o boraniji za koju zabole nekoga da li ce da dobije dozivotnu ili gasnu komoru

Edited by MAGRIPA65, 13 July 2009 - 00:26.

#72 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 13 July 2009 - 00:43

Imas li neki link gde se vidi negativno misljenje o smrtnoj kazni u vecini razvijenih zemalja? Zanimaju me zemlje i procenti.

Poznato je da je vecina Amerikanaca za. Evo sta o tome misle Evropljani:

1.
According to a TNS-Sofrés survey published in June 2005, 58% of Poles are in favour of the death penalty.

According to the same survey, 60% of Europeans are against capital punishment, while 38% are in favour. Support for abolition is most widespread in the south (80% of the Spanish population and 72% of Italians declare themselves opposed to the death penalty), while the British are divided on the issue (49% against and 48% in favour).

Link

2.
Rezultati druge ankete, koja takodje pokazuje da je vecina Evropljana protiv smrtne kazne : Link

#73 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 13 July 2009 - 01:45

A otkuda tebi pravo da se samoproglasavas glasnogovornikom zrtava (sugerisuci da bi nam zamerile na "laznoj humanosti)? Sta ako je zrtva za zivota bila izricito protiv smrtne kazne?

A sta ako je zrtva bila za smrtnu kaznu ali samo ako se izvrsava kamenovanjem, i nikako drugacije?

#74 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 13 July 2009 - 01:47

According to the same survey, 60% of Europeans are against capital punishment, while 38% are in favour. Support for abolition is most widespread in the south (80% of the Spanish population and 72% of Italians declare themselves opposed to the death penalty), while the British are divided on the issue (49% against and 48% in favour).

Kada je ukinuta smrtna kazna u EU? Pre 10 godina? 15? Rezultati u Britaniji najbolje svedoce o tome da je ukidanje bilo preuranjeno. Trebalo je to pitanje ostaviti otvorenim, da svaka zemlja ponaosob odlucuje "da" ili "ne". Ipak su u pitanju suverene zemlje.

#75 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 13 July 2009 - 02:27

Nije ubistvo kad ubijes neljudsko bice. Cetvorica momaka u SAd, belaca, su

Čin ubistva se ne može pakovati u celofan, niti govoriti da je neko "malo mrtav". Zbog postojanja greške u dokazivanju da je baš taj neko ubica, a čak i najrazvijenije priznaju da su one moguće, uverava me u ispravnost sopstvenog stava. Više puta sam naglašavala da ne postoji smislena ili besmislena činjenica, kao što ne postoji lažna i istinita humanost. U prvom slučaju radi se o činjenici, u drugom o humanosti, jer ako kažem da sam protiv smrtne kazne, onda tako mislim jer sam u sebi raščistila nedoumice.
Tvoj primer, koji nisam citirala do kraja, prevashodno jer priznanje, bez ostalih corpus delicta, nemaju značaj i još manje menjaju moj stav. Ja znam kakvi zločinci postoje.
Generalizovati, naročito kada se radi o ovakvoj temi, je odraz nedozrelosti društvene svesti, jer, svaki ubica je priča za sebe i ono se mora individualizovati.
Da krenemo hipotetički o nekom slučaju, pa da se onda izjašnjavamo i dajemo pro et contra argumente za smrtnu kaznu? Štaviše, rada sam navesti vrlo konkretan i ne tako davnašnji primer u prilog stava onih koji su protiv smrtne kazne.

Edited by turbulencija, 13 July 2009 - 02:39.