Jump to content


Photo
- - - - -

Smrtna kazna


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2578 replies to this topic

Poll: Smrtna kazna (401 member(s) have cast votes)

Da li ste za postojanje smrtne kazne

  1. DA (189 votes [51.78%])

    Percentage of vote: 51.78%

  2. NE (176 votes [48.22%])

    Percentage of vote: 48.22%

Vote Guests cannot vote

#31 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 11 July 2009 - 02:20

jedino oko cega se slazem sa tobom je ono boldovano ali to nije nikakva satisfakcija za porodice zrtava

Hoces reci da ako ti neki mamlaz ubije nekog u porodici, ti ces doziveti satisfakciju ako neko njega ubije? A sto ga i sam ne bi ubio pa da satisfakcija bude licna i direktna? ... I tako se rodi tzv. krvna osveta.

Ljudi koji su u stanju da osete satisfakciju zbog necije smrti, pa makar taj bio i najveci krvnik koji se da zamisliti, me iskreno plase. Uvek sam se klonio ljudi koje raduje necija smrt, obicno su takvi spremni da dozu svog radovanja uvecaju licnim primerom...

Edited by incognito, 11 July 2009 - 02:24.


#32 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 11 July 2009 - 02:30

Hoces reci da ako ti neki mamlaz ubije nekog u porodici, ti ces doziveti satisfakciju ako neko njega ubije? A sto ga i sam ne bi ubio pa da satisfakcija bude licna i direktna? ... I tako se rodi tzv. krvna osveta.


da ne bi stigli do krvne osvete ili maksimalne satisfakcije porodici zrtve treba pruziti bar minimalnu satisfakciju, valjda toliko zasluzuju...ili im bar dati izbora da oni izaberu, ako se slazu sa incognitom...dobro, neka to bude njihov izbor, da li ce zlocinac biti osudjen na dozivotnu/40 godina/oslobodjen, ali neka to bude njihov izbor jer na kraju krajeva oni su najvece zrtve, vece i od same zrtve




Ljudi koji su u stanju da osete satisfakciju zbog necije smrti, pa makar taj bio i najveci krvnik koji se da zamisliti. Uvek sam se klonio ljudi koje raduje necija smrt, obicno su takvi spremni da dozu svog radovanja uvecaju licnim primerom...


da citiram kinika..."Ostavljam pristalicama "ocuvanja zivota po svaku cenu" - da zrtvinoj rodbini objasne velicinu njihovog ugradjivanja u "bolju / humaniju buducnost"."

#33 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 11 July 2009 - 02:50

Tacno da smo s pojavom Hrista, dobili novi pojam, novu vrednost, - oprost, za razliku od Starozavetnog oko za oko. Prva zapovest je - Ne ubij! Smrtni greh je ubiti za razliku od drugih grehova gde postoji iskupljenje. Biblija upucuje na postovanje i Bozjih i carevih zakona tako da i zastupnici smrtne kazne i njeni protivnici ne mogu u Bibliji da nadju bespogovorno uporiste.

Kakav te crni Hrist spopao, gde samo izvadi ove konstrukte? I religije i ideologije koje su se zalagale za `okretanje drugog obraza` su i pre, i posle Hrista dokazano postojale, dok se to za Hrista ne moze reci. Drugo, isti je toliko bio miroljubiv da je svojim sledbenicima lepo porucio da treba da dovedu svakog ko ne veruje u to da je on sin bozji i da ga zakolju pred njim. Procitaj malo tu novozavetnu knjizicu, jeste nasilje drasticno smanjeno u odnosu na starozavetnu, al' ima ga sasvim dovoljno a nije mu ni 'oko za oko' ideologija strana. Prva zapovest, od deset zapovesti koje nisu nastale u hriscanstvu vec u judeizmu i nalaze se u Starom Zavetu, je `Ja sam Gospod Bog Tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene.`, zatim ide jos par podjednako umobolnih `zapovesti` gde doticni `gospod bog` silji kitu na svojim sledbenicima, pa `Ne ubij` dolazi tek na nezavidnom sestom mestu (katolici su to malko popravili pa dolazi na petom, valda i Mojsije i bog nisu znali da broje pa sad svako lista doticne zapovesti kako mu dune).

Ako se zadrzimo na pravoslavnom vidjenju toga, najgore i totalno neoprostivo je verovati u nekog drugog boga do u onog koje to pravoslavlje propoveda a u kome si se ni kriv ni duzan nasao zato sto si ga nasledio od svojih roditelja (u 99.9% slucajeva) otprilike kao lose gene - niko te nista nije pitao i mozes ti to da ne uvazavas al' dzaba; nesto manje gore ali takodje stravicno i nedopustivo je napraviti sebi nekog idola i njemu se klanjati (da, da, svi oni sto reke suza izronise za Majkl Dzeksonom ima da gore u paklu, a mozda ih i treba ubiti according to Bible); nesto manje gore od toga je koriscenje imena doticnog boga ako nisi ozbiljan - recimo reci `jeb'o te bog` je daleko stravicnije nego ubiti nekoga; dalje na listi je rad na sabat, ako radis sabatom to je gore nego da si nekog ubio (inace to je kod nas preinaceno u `radi sest dana, sedmog se odmori` posto je kod nas nedelja dan odmora, a ne sabat), cenim da je ubistvo posebno svirepo ako se radi u subotu; nakon toga sledi zapovest da postujes svoga oca i majku, pa sve i da te otac silovao a da ti je majka alkoholicarka koja je iz zabave gasila cigarete o tvoje ruke - da da, moras da ih postujes, jer to je prece nego da nekoga ne ubijes sto je svakako opcija obzirom na detinjstvo kakvo bi imala sa takvim roditeljima; i tek onda na red dolazi ubistvo. Nisu ni katolici nista bolji, oni su samo izbacili onu oko idola, koja striktnim tumacenjem moze da kaze da je i imati ikone i svece - idolopoklonstvo - pa da se zbog toga zabrani pravljenje i oslikavanje crkava. Doticnu stvar su verovatno izbacili da bi mogao Mikelandjelo da nesmetano slika.

Sto se smrtnih grehova tice, to si bar pogodila, to jesu uveli hriscani i jos to nazvali grupnim imenom `capital vices` odakle neko moze da pomisli da smrtna kazna - capital crime - vuce ime. Svih sedam su `smrtni gresi`, nema tu iskupljivanja, lenjost ili neumerenost u jelu i picu su smrtni grehovi pa ti vidi. Nazalost, tvoja omaska je u tome sto medju smrtnim grehovima - nema ubistva.

Da rezimiramo, ne potezi Bibliju kad ne znas sta u istoj pise.

Edited by incognito, 11 July 2009 - 03:01.


#34 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 11 July 2009 - 03:29

da bude lekcija potencialnim zlocincima, da bude straha, da znaju sta ih ocekuje kada se odluce o nekom zlocinu i naravno ono najvaznije - satisfakcija za porodice zrtava

Da li stvarno smatraš da je smrtna kazna prepreka potencijalnima da odustanu od dela?! Svrha generalne prevencije je floskula i ne daje nikakve, rezultate! Sigurna sam da u državama gde postoji smrtna kazna broj ubica nije smanjen. Ti koji imaju strah od bilo koje vrste sankcije nemaju profil ubice. Ubica od svega učinjenog, najmanje razmišlja o posledici, jer da nije tako, logično je da...?
Ono što ističeš kao najvažnije, o tome se mogu izjašnjavati samo porodice žrtava, i sigurna sam da bi u momentu kada im je ubijen neko bližnji, najradije to isto uradili zločincu, kasnije, za vreme suđenja osećali bi "satisfakciju" (zadovoljenje?!), a kada se sve završi i odmakne vreme, garantujem da bi njihov komentar bio "i ako ubiju zločinca, neće nam oživeti...".

Ubica ubija motivisan afektom, koristoljubljem, osvetom, ljubomorom, ludilom, trajnom ili privremenom duševnom bolešću, postoje oni koji imaju genetski kod tog profila, etc.
Država ima motiv da ubije ubicu? Ne,samo joj je neko dao ulogu Boga, neko joj je omogućio da i na taj način rešava deo vlasti, neko...građani iste, čija se razmišljanja razlikuju od ubicinog samo po "obrnutom redosledu".

Edited by turbulencija, 11 July 2009 - 03:42.


#35 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 11 July 2009 - 03:40

Da li stvarno smatraš da je smrtna kazna prepreka potencijalnima da odustanu od dela?! Svrha generalne prevencije je floskula od koje mi se bljuje, jer ne daje nikakve, rezultate. Sigurna sam da u državama gde postoji smrtna kazna broj ubica nije smanjen. Ti koji imaju strah od bilo koje vrste sankcije nemaju profil ubice. Ubica od svega učinjenog, najmanje razmišlja o posledici, jer da nije tako, logično je da...?


saudijci su zivi primer, kod njih to funkcionise perfektno




Ono što ističeš kao najvažnije, o tome se mogu izjašnjavati samo porodice žrtava, i sigurna sam da bi u momentu kada im je ubijen neko bližnji, najradije to isto uradili zločincu, kasnije, za vreme suđenja osećali bi "satisfakciju" (zadovoljenje?!), a kada se sve završi i odmakne vreme, garantujem da bi njihov komentar bio "i ako ubiju zločinca, neće nam oživeti...".


zato kazem...nek oni odluce, neka to bude njihov izbor





Ubica ubija motivisan afektom, koristoljubljem, osvetom, ljubomorom, ludilom, trajnom ili privremenom duševnom bolešću, postoje oni koji imaju genetski kod tog profila, etc.
Država ima motiv da ubije ubicu? Ne,samo joj je neko dao ulogu Boga, neko joj je omogućio da i na taj način rešava deo vlasti, neko...građani iste, čija se razmišljanja razlikuju od ubicinog samo po "obrnutom redosledu".


dobro....to je zivotinja koja ne zna sta radi, afekat...treba da ga sazaljevamo


jbmg...djuro, sorry sto si me tukao

#36 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 11 July 2009 - 03:49

saudijci su zivi primer, kod njih to funkcionise perfektno

Jedino što je tu perfektno je necivilizovano društvo, ali bih te molila da mi dokažeš da u Saudiji (ma gde to bilo) ne postoje ubice.

zato kazem...nek oni odluce, neka to bude njihov izbor

Ček, da li dobro shvatam da je jedino merilo što je porodici ubijen neko, a ne i na koji način i zbog čega? Šta ako je sama žrtva doprinela krivici? To što si napisao je element samovlašća, koje je, btw, takođe kriv.delo, a samim tim bi bilo uvođenje u anarhiju.

dobro....to je zivotinja koja ne zna sta radi, afekat...treba da ga sazaljevamo
jbmg...djuro, sorry sto si me tukao

Po svim tvojim komentarima, izabrao si pogrešan citat, više odgovara onaj iz "Maratonaca", "Al' si ga opravio, samo mu dugmići ostali". :ph34r:

Edited by turbulencija, 11 July 2009 - 03:52.


#37 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 11 July 2009 - 04:03

Jedino što je tu perfektno je necivilizovano društvo, ali bih te molila da mi dokažeš da u Saudiji (ma gde to bilo) ne postoje ubice.


slazem se oko njihove necivilizovanosti i da verovatno i kod njih postoje ubice, ali tema je o smrtnoj kazni i kako to deluje na drustvo...ipak ostaje cinjenica da to kod njih funkcionise, za razliku od ostalih imaju mnogo manje zlocina (ako ne uracunamo verske fanatike, to je vec druga tema)



Ček, da li dobro shvatam da je jedino merilo što je porodici ubijen neko, a ne i na koji način i zbog čega? Šta ako je sama žrtva doprinela krivici? To što si napisao je direktni elemenat anarhije.


ja to nikada nisam rekao, nije isto kada neko ubija u samodbrani ili kada neko 'ubija' u saobracajnoj nesreci i neko koji ubija u oruzanoj pljacki...zato postoje zakoni

#38 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 11 July 2009 - 08:24

zato kazem...nek oni odluce, neka to bude njihov izbor

Ne ide ni to. Porodica je indirektno i manje oštećena i može da odluči o svom (hm) interesu, ali kojim je to činom suspendovano pravo ubijenog i starateljstvo prebačeno na porodicu? Osim toga, ako nema porodicu ili ako je cela porodica žrtva, ko će da brani nestali interes?
...
Parola po kojoj niko ili "samo Bog" ima pravo da ubije je prazna parola. Mogućnost ostaje jer je realna, a čim postoji mogućnost već će je neko protumačiti kao pravo, prirodno pravo jačeg ili već kako mu odgovara. Zagovornici ukidanja smrtne kazne prvo bi morali da eliminišu mogućnost da se život oduzme, da bi teza kako niko nema to pravo postala smislena. Niko nema pravo ni da ukrade, pa se ne kaže kako "samo Bog" ima.
Već je neko spomenuo kako je duga vremenska kazna "gora" od smrtne? Kao prvo, nije cilj ni da bude gora, ni bolja već primerena. Kao drugo, pa hajde onda da kažemo kako niko nema pravo da čoveku ograniči ni slobodno kretanje i kaznu svedemo na "ukor društvene zajednice"! Kao treće, mogućnost da svoju kaznu "ublaži" ostaje svakom osuđenom na doživotnu ili praktično doživotnu vremensku. Njegova žrtva je izgubila mogućnost (i) tog izbora.

Ukidanjem smrtne kazne, odluka o izvršenju je samo licemerno preseljena u ruke policije i zatvorskih čuvara. Pritom, treba primetiti da se država nije odrekla prava da ubije jer itekako može, mora i primenjuje ubistvo prilikom izvršenja teškog krivičnog dela. Da li snajperista koji ubija kidnapera odgovara za ubistvo? Ne, naravno. Damo mu orden zbog dobro obavljenog posla. Država koja se odrekne tog monopola prestaje da bude država. Smrtna kazna je temelj civilizovanosti jer tu tešku odluku sa ulice smešta u sud. Gde drugde? U pesak?

#39 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 11 July 2009 - 08:44

...
7) Drzava i drzavni organi trebaju predstavljati primer modela drustva kome se stremi. Ukoliko drzava ubija, zasto bi meni bilo zabranjeno?

Ostalo bih preskočio ili sam odgovorio. Država ima monopol i na porez. Ukoliko država ubire, zašto bi meni bilo zabranjeno?

#40 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 11 July 2009 - 09:05

...
Iz vrlo jednostavnog razloga - neko ko je drugome oduzeo zivot, - nema osnova da se poziva / moli za sopstveni.
...

Ovo je kratko rečeno, ali u sebi sadrži univerzalnost kojoj zakon i treba da teži. Svako ko drugog liši nekog njegovog prava gubi sopstveno u istoj meri u kojoj je drugoga lišio. Površno gledano, to ne pokriva nehat ... ali samo površno.

Jedino što ne gubi je pravo da se brani; uostalom tog prava ni ubica nije lišio žrtvu tako da univerzalnost opstaje.

Na kraju, ostaje mu pravo da ne bude mučen. I to ne zato da bi društvo o sebi mislilo bolje već zato što iz celog procesa treba što više eliminisati emocionalno.

#41 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 11 July 2009 - 09:31

Ukratko, ne. Što manje moći u tom bezličnom reprezentu nečijih ličnih interesa to bolje.

#42 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 11 July 2009 - 11:54

Ljudi koji su u stanju da osete satisfakciju zbog necije smrti, pa makar taj bio i najveci krvnik koji se da zamisliti, me iskreno plase. Uvek sam se klonio ljudi koje raduje necija smrt, obicno su takvi spremni da dozu svog radovanja uvecaju licnim primerom...

Jedna stvar je satisfakcija necijom smrcu , a druga radovanje u takvim situacijama.... niko od porodice zaklanog i silovane ne ode sa tog pogubljenja obradovan i nasmejan,ali ode sa osecajem ucinjene pravde.
Ljudi nisu zivotinje, ali moramo shvatiti da postoje ljudi koji su predatori i imaju nagon za ubijanjem kao zivotinje. Vuk zna da se spusti u selo i pobije 10 ovaca i da se okrene i ode... Tako postoje i ljudi koji IMAJU POTREBU ZA UBIJANJEM, koja zdravom umu nije objasnjiva, i ta osoba mora da se "uspava".
Kada se osoba osudi na smrt nemojte misliti da ona ne strahuje... bilo koju da pitate sta mu je najgore,recice vam iscekivanje. A zna da prodje i vise godina pre toga, pa onda promene datuma u poslednjem trenutku ....
Mislite da ne postoje ljudi koji ubijaju iz zadovoljstva,jer ih to uzbudjuje, dize adrenalin... isto kao sto je nekom ultimet fajt, rush. Sta cemo s njima? Pobili su silne ljude a od poreza porodica zrtava se oni izdrzavaju u zatvoru i zive nahranjeni,cisti i sa krovom nad glavom.
Prica se da porodica ne dobije satisfakciju... ne dobije u toliko sto je taj uspavan injekcijom, a nije prosao kroz patnju i horor njihove cerke ili sina, a onda shvate da bi bili isti kao on da im to urade i pomire se sa "obicnom" injekcijom.

#43 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 11 July 2009 - 12:12

Jedna stvar je satisfakcija necijom smrcu , a druga radovanje u takvim situacijama.... niko od porodice zaklanog i silovane ne ode sa tog pogubljenja obradovan i nasmejan,ali ode sa osecajem ucinjene pravde.
Ljudi nisu zivotinje, ali moramo shvatiti da postoje ljudi koji su predatori i imaju nagon za ubijanjem kao zivotinje. Vuk zna da se spusti u selo i pobije 10 ovaca i da se okrene i ode... Tako postoje i ljudi koji IMAJU POTREBU ZA UBIJANJEM, koja zdravom umu nije objasnjiva, i ta osoba mora da se "uspava".
Kada se osoba osudi na smrt nemojte misliti da ona ne strahuje... bilo koju da pitate sta mu je najgore,recice vam iscekivanje. A zna da prodje i vise godina pre toga, pa onda promene datuma u poslednjem trenutku ....
Mislite da ne postoje ljudi koji ubijaju iz zadovoljstva,jer ih to uzbudjuje, dize adrenalin... isto kao sto je nekom ultimet fajt, rush. Sta cemo s njima? Pobili su silne ljude a od poreza porodica zrtava se oni izdrzavaju u zatvoru i zive nahranjeni,cisti i sa krovom nad glavom.
Prica se da porodica ne dobije satisfakciju... ne dobije u toliko sto je taj uspavan injekcijom, a nije prosao kroz patnju i horor njihove cerke ili sina, a onda shvate da bi bili isti kao on da im to urade i pomire se sa "obicnom" injekcijom.


Jel to misliš da porodice žrtve prisustvuju činu izvrženja kazne?
To bi bilo bolesno bar koliko je bolesna i sama potreba ili želja za ubijanjem, za koju kažeš da postoji kod nekih ljudi.
Prihvatanje smrtne kazne čini ubistvo prihvatljivim. Ne služi ničemu, nema društvene koristi od toga, jedino, eto, nekome čini "zadovoljstvo".
I nije isto izvršenje smrtne kazne i ubistvo kidnapera koji drži žrtvu na nišanu. to je razlika kao između svirepog ubistva i ubistva u samoodbrani.

#44 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 11 July 2009 - 13:25

Jel to misliš da porodice žrtve prisustvuju činu izvrženja kazne?
To bi bilo bolesno bar koliko je bolesna i sama potreba ili želja za ubijanjem, za koju kažeš da postoji kod nekih ljudi.
Prihvatanje smrtne kazne čini ubistvo prihvatljivim. Ne služi ničemu, nema društvene koristi od toga, jedino, eto, nekome čini "zadovoljstvo".
I nije isto izvršenje smrtne kazne i ubistvo kidnapera koji drži žrtvu na nišanu. to je razlika kao između svirepog ubistva i ubistva u samoodbrani.

Bio je dokumentarac na Explreru o ovoj temi i porodica - otac i majka su prisustvovali izvrsenju injekcijom u Texasu. Nema drustvene koristi????? Nema drustvene koristi ukloniti serijskog ubicu (nosi ga kuci,sto nas narod kaze). Na televiziji je receno da jedan zatvorski dan jednog zatvorenika u CZ-u Srbiju kosta 30e (evra)

mesec dana- 900-930e
dodina- 10980e

Ako su to male pare,dogovoricemo se da se nadjemo i das mi na lepe oci. Mislim da bi za drustvo moglo dosta dobrih stvari da se uradi sa tim parama, a to je samo jedna osoba.

#45 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 11 July 2009 - 13:40

Bio je dokumentarac na Explreru o ovoj temi i porodica - otac i majka su prisustvovali izvrsenju injekcijom u Texasu. Nema drustvene koristi????? Nema drustvene koristi ukloniti serijskog ubicu (nosi ga kuci,sto nas narod kaze). Na televiziji je receno da jedan zatvorski dan jednog zatvorenika u CZ-u Srbiju kosta 30e (evra)

mesec dana- 900-930e
dodina- 10980e

Ako su to male pare,dogovoricemo se da se nadjemo i das mi na lepe oci. Mislim da bi za drustvo moglo dosta dobrih stvari da se uradi sa tim parama, a to je samo jedna osoba.


Rekao sam šta mislim o ljudima koji požele da prisustvuju izvršenju smrtne kazne. Ako je to normalno, mogli bi da prodaju i ulaznice da se zaradi koja kinta, moglo bi i na televiziji da se prenosi, uz plesne grupe, svetlosne efekte, mislim da bi se sponzori dooobro otvorili.

Da, zatvorski dan košta državu neke pare. Koliko bi država, po tvom mišljenju uštedela ako bi od, recimo pet hiljada zatvorenika, streljala njih tri, koliko je osuđeno na najteže kazne. Ili da postreljamo sve, preventiva je najbolja. Čim je on sada džepario, možda će za koju godinu i da ubije. Treba ponovo da mu sudimo a i to košta, šta ima da sudimo, pobijemo sve sumnjive i gotova stvar.