Jump to content

Photo
- - - - -

Smrtna kazna

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2578 replies to this topic

Poll: Smrtna kazna (401 member(s) have cast votes)

Da li ste za postojanje smrtne kazne

1. DA (189 votes [51.78%])

Percentage of vote: 51.78%

2. NE (176 votes [48.22%])

Percentage of vote: 48.22%

Vote Guests cannot vote

#2506 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 June 2015 - 22:51

...

... a i ne pricamo ovde samo o smrtnim americkim drzavama,

obzirom da postoje drzave koje odradjuju smrtnu po kratkom postupku, cesto zloupotrebljavajuci je protiv polit.protivnika, ili nevernih zena...

...dovoljno je da prstom ukazes na krivca i on vec visi po zakonu.  Podrzavate to? 

Nema potrebe praviti od teme choko-musli.

:P

Govorilo se upravo o 'smrtnim americkim drzavama', tj. o uredjenoj demokratiji gde postoji takva kazna.

Mislim da niko nije imao u vidu divlje vukojebine, mada mi je skroz OK da za trafiking ljudi i droge - skrate za glavu po kratkom postupku. Kome takvi majmuni trebaju? Oni ne trebaju ni sami sebi.

U barustini gde nestaje 'lovina', uskoro geknu i 'predatori'.

To nestajanje predatora treba malo ubrzati. 

Kako je pisao jedan frenchy o surovom tajlandskom zatvoru sa narkosima koji cekaju egzekuciju - dodjite ovde pa da vidite sta je delotvorni 'rehab'.

Neki ne prezive kriziranje, a neki - streljanje.

A neke ne streljaju, no prezive i kriziranje.

Izadju kao limarske, ljudske, krsine.

A sto se tice raznih sudskih 'zloupotreba', pa toga je uvek bilo, pa cak i tamo gde vlada nesumnjiva Demokratija.

Takav je ljudski rod, sa duboko usadjenim atavizmima.

Dok je pitanje 'nevinih' - vise pitanje statistike, koja je kao sto znamo, kao bikini - pokriva tacno ono sto treba.

PS.

Razumem ja i nesto zvano 'materinski instinkt' - no pogledaj na Net-u likinje koje su osudjene na smrt i egzekutirane.

:puke:

PS.

Zoran je par puta potegao pitanje 'killing' / 'murder', no ne bi odgovora.

Doduse, jedan od poznatih antickih mislilaca je rekao: zasto mi slavimo vojnike koji ubijaju u ratu, a osudjujemo za ubistva?

...

Edited by Kinik, 16 June 2015 - 22:51.

#2507 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 17 June 2015 - 00:59

nezgodno je samo ako se posle tog poduzeg perioda od desetak godina i izvrsene sk,

pojavi pravi pocinitelj zlocina za koji je neko vec platio zivotom

Nezgodno je i kada ubica koji sluzi tih 99 godina kazne umesto smrtne kazne ubije cuvara, drugog osudjenika ili civilno lice koje radi u zatvoru. Onda opet imamo mrtvog nevinog coveka koji ne bi bio mrtav da se smrtna kazna izvrsila.,

#2508 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 17 June 2015 - 07:23

Nezgodno je i kada ubica koji sluzi tih 99 godina kazne umesto smrtne kazne ubije cuvara, drugog osudjenika ili civilno lice koje radi u zatvoru. Onda opet imamo mrtvog nevinog coveka koji ne bi bio mrtav da se smrtna kazna izvrsila.,

Sto nas vraca na eticki trolley problem u kojem bi ti gurnuo nevinog osudjenika sa mosta da spasis cuvara koji hvata zjale na pruzi. Sve sto si postigao je da je krv nevinog umesto na branicima voza - na tvojim rukama. Postoji mnogo nacina da se smanji incidenca stradavanja radnika u industriji - ali ni jedan HSE pri zdravoj pameti nece predloziti da se to radi pomocu sporadicnog ritualnog zrtvovanja nevinih bozanstvu bezbednosti na radu. 

Predlazem stoga vama "racionalnim zagovaracima SK" na ovoj temi da prestanete sa tim urnebesnim prenemaganjem i ugledate se na Kinika koji je za razliku od vas bar imao dovoljno urogenitalne potpore da se suoci sa onim sto motivise njegovo zagovaranje SK - zelja za osvetom i mrznja prema pociniocu.

Ili se vi to stvarno nadate da ce neko ozbiljno da shvati vase toboznje brige oko troskova dozivotne, zadesno nastradalih cuvara zatvora i vigilantizma u Meksiku? 

Edited by Upekkha, 17 June 2015 - 07:26.

#2509 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 17 June 2015 - 11:47

...

Nema potrebe praviti od teme choko-musli.

...

nema potrebe ni praviti poison ivy :lol+:

...

Mislim da niko nije imao u vidu divlje vukojebine

nisam ja `niko` :P

recimo, zemlje bliskog istoka sa palestinom i izuzetkom izraela, praktikuju sk,

dok pritom znam neke vece vukojebine koje pretenduju da udju u eu,

a koje nemaju takvu `vukojebinsku` opciju kao sto je sk...a i kako da je imaju, kad u evropi postoje protokoli po kojima je sk prevazidjen nacin kaznjavanja.

to ce se dogoditi i sa preostalim smrtnim usofa

#2510 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 17 June 2015 - 12:44

u tom slucaju treba raditi na bezbednosnim uslovima,

a ne da eventualnu nesposobnost obezbedjenja i losu bezbednost

unapred i za svaki slucaj, resavaju strujom, gasom i sl.

novac koji se trosi na smrtnu kaznu, upotrebiti za kvalitetnije cuvanje zatvorenika,

jer moze da se dogodi da ubica cuvara i drugih lica,

postane neki sasvim drugi osudjenik koji je na dozivotnoj ili nekoj manjoj kazni.

smrtnom kaznom ne mozes da osiguras bezbednost koju navodis...

#2511 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 17 June 2015 - 15:40

u tom slucaju treba raditi na bezbednosnim uslovima,

Ah pa to znaci da u slucaju osudjivanja nevinih ljudi treba raditi na usavrsavanju tehnologija koje ce eliminisati nedoumicu u krivicu...

a ne da eventualnu nesposobnost obezbedjenja i losu bezbednost
unapred i za svaki slucaj, resavaju strujom, gasom i sl.

... a ne na apriori odbacivanje struje, gasa i streljackog voda kao kaznene politike.

Ti tvrdis da proces treba da se poboljsa. I ja to isto tvrdim.

novac koji se trosi na smrtnu kaznu, upotrebiti za kvalitetnije cuvanje zatvorenika,

Znas da je osudjenik na dozivotnu skuplji od onog osudjenog na smrtnu kaznu?

Znas zasto? Zato sto duze zivi.

jer moze da se dogodi da ubica cuvara i drugih lica,
postane neki sasvim drugi osudjenik koji je na dozivotnoj ili nekoj manjoj kazni.

Moze ali je nebitno, u fokusu su ljudi osudjeni na dozivotnu kao alternativu smrtnoj kazni.

smrtnom kaznom ne mozes da osiguras bezbednost koju navodis...

Hocu...

#2512 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 June 2015 - 10:24

...

... predlazem stoga vama "racionalnim zagovaracima SK" na ovoj temi da prestanete sa tim urnebesnim prenemaganjem i ugledate se na Kinika koji je za razliku od vas bar imao dovoljno urogenitalne potpore da se suoci sa onim sto motivise njegovo zagovaranje SK - zelja za osvetom i mrznja prema pociniocu ... e, zadesno nastradalih cuvara zatvora i vigilantizma u Meksiku? 

Ja mislim da su nekima ovde usta puna neprobavljive PC, a drktave rucice 'urogenitalne potpore'.

Btw, ne radi se o kinichkoj 'mrznji & zelji za osvetom', vec elementarnom gadjenju i preziru prema ljudskom ubilackom talogu i sljamu.

PC drombuljanje protiv smrtne kazne za mene je kao drombuljanje o 'modi marjanovoj' i novoj kolekciji 'prolece - leto'.

B-)

...

#2513 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 18 June 2015 - 12:55

Btw, ne radi se o kinichkoj 'mrznji & zelji za osvetom', vec elementarnom gadjenju i preziru prema ljudskom ubilackom talogu i sljamu.

Znaci ne radi se o mrznji - nego o preziru?

Pa sto ne kazes odmah, nego me pustas da donosim pogresne zakljucke. 

:lol+:

#2514 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 18 June 2015 - 13:21

Znas da je osudjenik na dozivotnu skuplji od onog osudjenog na smrtnu kaznu?

Znas zasto? Zato sto duze zivi.

Texas death penalty cases cost more than non-capital cases

Each death penalty case in Texas costs taxpayers about $2.3 million. That is about three times the cost of imprisoning someone in a single cell at the highest security level for 40 years. ( Dallas Morning News)

...naravno, ako zivi svih 99 godina u zatvoru to je skuplje nego 40 godina kao iz ovog nasumicnog teksaskog primera

a ima za svaku drzavu, i u svakoj je smrtna kazna i sve ono sto takva presuda povlaci -  dva, tri, pet puta  s k u p lj e 

nego dozivotna...

ali gradjani tih drzava imaju svoju kalkulaciju i u to ne ulazim

...a i ne bih da se moje protivljenje smrtnoj kazni svodi na to sto je skuplja od dozivotne,

ne menja mi mnogo cak i da je potpuno besplatna, da je dzabe ili gratis... mislim ne bi me to privuklo da je uvodim ;)

#2515 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 18 June 2015 - 15:50

Istinski protiv smrtne kazne mogu biti samo autentični hrišćani,

Izvini, ali ti ovde monopolizujes jedan stav i pripisujes ga jednoj religijskog grupi i negiras pravo onih koji nisu pripadnici te grupe da imaju stav. To ne samo sto je logicki nekonzistentno - jer ne postoji ni jedan argument zasto bi to bilo tacno, nego je i suprotno sa ucenjem te iste religijske grupe - ne postoji niti jedna postavka hriscanstva koja svojata ovakav stav i iskljucuje ostale iz istog. A da ne spominjemo koliko je arogantno i netolerantno tvrditi da ljudi koji nisu hriscani ne mogu imati bilo kakav, pa i ovakav, stav - jel mentalni sklop hriscana fizioloski razlicit od nehriscana? 

#2516 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 June 2015 - 21:30

...

... znaci ne radi se o mrznji - nego o preziru?

... pa sto ne kazes odmah, nego me pustas da donosim pogresne zakljucke ... 

Nisam ja uveo filozofski / eticki / religiozni diskurs u nesto sto bi se moglo nazvati 'sluzbom gradske / drustvene cistoce'.

To su radili drugi, sve lijuci krokodilske suze kao onaj enciklopedista, koji je tvrdio da je 'covek dobar, samo ga treba malo popraviti'.

Ja ne mislim da je covek nuzno dobar, niti nuzno los.

Ja samo mislim da ga treba tretirati prema delima. 

Za dobra stimulisati, za losa - sankcionisati.

Za ubilacka i perverzna - exterminirati.

Samo toliko.

Danas nesto gledam neku americku crime-hroniku, o nekom maloletnom debilcetu koje je sa cetiri metka iz shotguna likvidiralo dedu i babu. Normalno, to nije moglo bez sirupaste kuknjave advokata odbrane, rodbine o 'losem detinjstvu, nasilnom ocu, strogom dedi, antidepresivima koje je majnor koristio / nije koristio, glasovima koje je cuo, ostatku porodice koji je slinio - kako jury moze biti takav prema nekome koga zna tek dve nedelje'?

I slicne nebuloze.

Pa sam, onako kinichki pomislio - bas da vidim sta ce reci jury?

Ka oni - 'guilty' a sudija mu rebne 30 godina.

Treba li da kazem da je majnor imao 12 godina kad je exterminirao dedu i babu?

Eto, rece sam majnor - pizza ce mu mnogo nedostajati na robiji, a za rodbinu koja je slinila oko toga da jury nije upoznao pravog majnora - samo jedno. Pizzu ce moci da mu kupe kad dodju u zatvorsku posetu, a deda i baba su dobro poznavali majnora, pa im to nije pomoglo.

Ne bih o onome sta ga, verovatno, ceka tokom 30 godina robije.

Sam je izabrao.

...

#2517 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 19 June 2015 - 00:33

...

Nisam ja uveo filozofski / eticki / religiozni diskurs u nesto sto bi se moglo nazvati 'sluzbom gradske / drustvene cistoce'.

To su radili drugi, sve lijuci krokodilske suze kao onaj enciklopedista, koji je tvrdio da je 'covek dobar, samo ga treba malo popraviti'.

Ja ne mislim da je covek nuzno dobar, niti nuzno los.

Ja samo mislim da ga treba tretirati prema delima. 

Za dobra stimulisati, za losa - sankcionisati.

Za ubilacka i perverzna - exterminirati.

Samo toliko.

Danas nesto gledam neku americku crime-hroniku, o nekom maloletnom debilcetu koje je sa cetiri metka iz shotguna likvidiralo dedu i babu. Normalno, to nije moglo bez sirupaste kuknjave advokata odbrane, rodbine o 'losem detinjstvu, nasilnom ocu, strogom dedi, antidepresivima koje je majnor koristio / nije koristio, glasovima koje je cuo, ostatku porodice koji je slinio - kako jury moze biti takav prema nekome koga zna tek dve nedelje'?

I slicne nebuloze.

Pa sam, onako kinichki pomislio - bas da vidim sta ce reci jury?

Ka oni - 'guilty' a sudija mu rebne 30 godina.

Treba li da kazem da je majnor imao 12 godina kad je exterminirao dedu i babu?

Eto, rece sam majnor - pizza ce mu mnogo nedostajati na robiji, a za rodbinu koja je slinila oko toga da jury nije upoznao pravog majnora - samo jedno. Pizzu ce moci da mu kupe kad dodju u zatvorsku posetu, a deda i baba su dobro poznavali majnora, pa im to nije pomoglo.

Ne bih o onome sta ga, verovatno, ceka tokom 30 godina robije.

Da si tu stao post bi ti bio bolji. 

Ali osecas izgleda i ti da bi to sve visilo u vazduhu da ga nekako eticki(!) ne uzemljis - koliko god se "ne bavio etikom". 

Pa se onda desi ovo: 

Sam je izabrao.

Ucitavanje agencije koja ne postoji. 

Sam je izabrao? Sta je sam izabrao? Da li je sam izabrao da se rodi? Nije. Da li je sam izabrao svoje gene? Nije. Da li je sam izabrao uticaje svog okruzenja? Nije. Da li je sam izabrao efekte tih uticaja? Nije. Da li je sam izabrao misli koje mu se motaju po glavi? Nije. Da li je izabrao kako se oseca? Nije. Da li je izabrao svoj poremeceni maloletni mozak? Nije. Da li je izabrao sekvencu dogadjaja koji su rezultirali tom tragedijom? Nije. 

Pa kako je onda majkumu sam izabrao? Pa lako. To smo mu mi ucitali. Kao potomci obozavalaca bozanstava vetra i kise i mi imamo potrebu da ucitavamo agencije gde one ne postoje. On nije nista sam izabrao - nista pod milim bogom. 

Sta je manje cudo:

a) da se zakoni prirode povinuju slobodnim izborima jednog dvanaestogodisnjaka 

b) da nam se tako samo cini i da se zapravo desava obrnut proces u kojem se "njegovi" izbori povinuju zakonima prirode - zakonima koje on niti je birao niti na njih moze da utice - kao uostalom niko od nas

Ukoliko zelis da zivis u sarenom svetu a) nije mi na kraj pameti da te od toga odvracam - ali to je ipak samo jedan sareni religijski svet te ne mozes onda da tvrdis da nisi uvodio religijski diskurs na temu.

;)

#2518 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 June 2015 - 01:51

...

... 

Zaista?

Nista sam nije izabrao?

Stanisław Jerzy de Tusch-Letz: 'zivot ljudima oduzima najvise vremena'.

A sto nije izabrao da prisloni cev shotguna na svoja usta i pritisne obarac?

O ostatku ne bih - to je samo PC drljavina.

Kako, bRe, ti majmuni nikako da izaberu da se samo_destruisu, vec bi uvek da destruisu druge i onda nadrobe jadno sirupasto mrsomudjenje!

Ja da zivim u 'religijskom svetu'?

Prekrsti se nevernice!

:lol+:

Kako je rekao Lao Ce u knjizi o Tao-u:

>> ... 'Nebo i zemlja nisu milosrdni i ponasaju se prema svim zivim bicima kao prema psima od slame.

Savrseni covek nije milosrdan i ne narusava prirodan zivot, za njega su svi kao psi od slame... <<

Upravo tako - psi od slame.

Tj. - nesto sto se trosi.

Mislim ima gomila prevoda / trumacenja, pa biraj.

...

Edited by Kinik, 19 June 2015 - 01:53.

#2519 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 19 June 2015 - 01:52

Sto nas vraca na eticki trolley problem u kojem bi ti gurnuo nevinog osudjenika sa mosta da spasis cuvara koji hvata zjale na pruzi. Sve sto si postigao je da je krv nevinog umesto na branicima voza - na tvojim rukama.

Pa ako je meni, kao clanu porote, to OK, zasto je to tebi, kao posmatracu, lose?

Vec smo rekli da se radi u verovatnocama "da li je ovaj stvarno razumeo da ubija, da li ke onaj mozda nevin...", pa zasto da u pricu ne uvedemo verovatnocu da ce ponovo da ubije u zatvoru? Mislim, kad vec filozofiramo bez veze.

Postoji mnogo nacina da se smanji incidenca stradavanja radnika u industriji - ali ni jedan HSE pri zdravoj pameti nece predloziti da s
Predlazem stoga vama "racionalnim zagovaracima SK" na ovoj temi da prestanete sa tim urnebesnim prenemaganjem i ugledate se na Kinika koji je za razliku od vas bar imao dovoljno urogenitalne potpore da se suoci sa onim sto motivise njegovo zagovaranje SK - zelja za osvetom i mrznja prema pociniocu.

Vidi to sa KInikom, sto se mene tice ja ne vidim ni jedan racionalan razlog zasto bi zivot "a priori" bio svetinja. To smatraju religiozni ljudi, a ja to nisam. Smatram da svakome treba dodeliti prema zasluzi, pa ako si krenuo da pljackas a u pljacki si i ubio... omastices konopac. A ako si ubio policajca, poslednje sto ces cuti je turiranje motora policajaca koji su dosli pred zatvor da ti posalju poslednji pozdrav.

Ili se vi to stvarno nadate da ce neko ozbiljno da shvati vase toboznje brige oko troskova dozivotne, zadesno nastradalih cuvara zatvora i vigilantizma u Meksiku? 

Ti si to ozbiljno shvatio, vidis koliko se trudis da nam stavis do znanja da smo budale.

#2520 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 19 June 2015 - 02:17

Texas death penalty cases cost more than non-capital cases
Each death penalty case in Texas costs taxpayers about $2.3 million. That is about three times the cost of imprisoning someone in a single cell at the highest security level for 40 years. ( Dallas Morning News)

E to su slagali u momentu. "Imprisoning at the highest security level" podrazumeva da na jednog zatvorenika uvek idu dvojica cuvara, da takvi zatvorenici nikada ne dolaze u dodir sa drugim zatvorenicima (nema kolektivne setnje) da izlaze iz celije sat vremena dnevno, itd, itd. Bas zbog toga sto je to enormno skupo takav tretman se daje samo clanovima gengova kao stu su recimo white supremacist gengovi, a ne a priori svim ubicama osudjenim sa dozivotnu kaznu, koji bi inace dobili smrtnu kaznu.