Jump to content

Photo
- - - - -

Smrtna kazna

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2578 replies to this topic

Poll: Smrtna kazna (401 member(s) have cast votes)

Da li ste za postojanje smrtne kazne

1. DA (189 votes [51.78%])

Percentage of vote: 51.78%

2. NE (176 votes [48.22%])

Percentage of vote: 48.22%

Vote Guests cannot vote

#166 dresden

dresden
  • Members
  • 186 posts

Posted 14 July 2009 - 18:03

Šta ću kada netjak kad god glavu smetnem sa ovog sokoćala voli pa ono malo da čukne po uskličniku!!!!Oli mi to dođe pa kao tik, ružna navika još od puberteta,gde samo a ono malo, pa laktom zakačim gumb uzvika ili usklika,koju eto i ovaj Kinik primetio.!!!!!!!!!C,C,c,c BAD HABIT a ono bar znam da je još gora, ne pustiti vodu ako se već i poklopac spušta.Nije higijenski.Pozdravi i ti nju ma ko ona bila.

#167 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 14 July 2009 - 18:03

Hile Bile, pošto sebe skromno smatram, muva-kategorijom verbalnog klinča,ovog,složićemo se,veoma mučnog,dilemičnog and hiperboličnog topik fight-a, ni pedalj ni frtalj(zapetu,zarez) a bogami ni uskličnik,ne odstupam od svog već iznetog stava ad contra CP.
...

Eh, pa ni ja nemam nameru da se takmičim u skromnosti, bilo bi to uostalom najbesmislenije takmičenje ikad. Za sebe obično kažem da sam uvek u pravu, samo skromno ne insistiram na tome. :) Niti pak očekujem da neko filmskim tvistom revidira verovanja; ne, u "klinč" ulazim samo da bih testirao sopstvene stavove i našao eventualne slabe tačke. Uglavnom, kako rekoh, neuspešno. KRUPNE REČI tu nisu od pomoći jer govore ono što već znamo, samo većim fontom; štaviše lakše je reći kako smrtna kazna nije po zakonu i kraj je te priče. Ovde nijedna strana nije protiv primene zakona, kako god ga već, je li, napisali.

Nije li uobičajeno da se hrišćanski oprost da, ono ... pred izvršenje? Nakon suda, a ne umesto. Tu ne vidim ništa loše ili nekompatibilno. Ili cigareta, kakva god poslednja želja bila.

Osim naravno, kriške bostana u januaru. :ph34r:

edit: ono što sam očekivao se i desilo. Moram primetiti da je ockham u prethodnoj raspravi (po istom pitanju) daleko korektnije zastupao pro-contra-CP nego što je to činjeno na ovom topiku, gde se pro CP jednostavno kvalifikuje kao atavizam varvarizma. A da prethodno uopšte nismo ustanovili koliko varvari i danas nismo. Ili pak koliko smo moderni varvari kada nas rukovode mitovi mediterana stari par hiljada godina.

Edited by Hill Bill, 14 July 2009 - 18:22.

#168 Vlads

Vlads
  • Members
  • 242 posts

Posted 14 July 2009 - 18:42

Ovo je malo off topic ali ne mogu da ne reagujem. Ne znam da li si gledao Bowling for Colombine?
Inace, moje sasvim subjektivno misljenje je da ukidanje smrtne kazne nije posledica moralnog i civilizacijskog napretka, nego njegov (neizostavni?) deo.
Mislim da postoje efikasniji nacini za borbu protiv kriminala (koji istina ne iskljucuju smrtnu kaznu): pre svega stvaranje pravednijeg drustva (u SAD-u se recimo posledjnih godina produbljuju ekonomske razlike izmedju najbogatijih i najsiromasnijih slojeva stanovnistva, "vertikalna pokretljivost" (broj ljudi koji prelaze iz jedne "klase" u drugu) je u padu itd.), odnosno davanja svima razumne perspektive uspeha kroz obrazovanje i rad.

1.
Spoiler! --Click here to view--
2. Pa sad nisam siguran, kad je vec neko spominjao Serijatske zemlje sk izvrsena kamenovanjem za preljubnike je po njihovoj logici neophodna. Razlozi za brak su tamo znatno drukciji nego u zapadnoj civilizaciji i drugim, i iskljucuju potrebu za ljubavlju i jednakoscu partnera, naprotiv. Preljubnici svojim "prekrsajem" direktno narusavaju integritet braka i to je onda direktni napad na drusveni poredak. A ta drustva imaju neki moralni i civilizacijski nivo napredka.
3. Sve se slazem, iz razloga koje sam naveo za neke je smrtna kazna (kao naravno najneefikasnija vaspitna mera) najefikasnija jer su na sve ostale rezistentni.

Edited by Vlads, 14 July 2009 - 18:43.

#169 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 14 July 2009 - 19:32

Svakako sam za smrtnu kaznu, pa i za njenu cescu i brzu primjenu.

Zivim u USA, radim u bolnici. Svoje zdravstveno osiguranje placam, placam i porez, a osiguranje mi pokriva 90 % troskova, pa sam placam i 10 % zdravstvene usluge direktno iz dzepa. Zato me silno iritira kad pruzam zdravstvenu uslugu zatvoreniku, koji sve to dobije badava, pa se vrati u zatvor i gleda TV dok ja dezuram ne bih li platio, kroz porez, i njegovo uzdrzavanje.
Za smrtnu kaznu kaznu sam ne zbog pravde i kazne primjerene zlocinu, vec zbog zastite drustva.

Pred par godina je u Kaliforniji jedan kriminalac, osudjen na dozivotni zatvor, tuzio drzavu - jer ga, iako je srcani bolesnik, nisu stavili na listu cekanja za transplantaciju srca!

Zato, za teze zlocine - smrtna kazna. Za lakse - zatvor, ali s prisilnim radom. Ja cu mu, kroz porez, sagraditi zatvor, al' za hranu i toplu vodu neka zaradi sam!

Kao sto neki, iz moralnih razloga, ne zele da drzava u njihovo ime likvidira kriminalce, ja iz mojih moralnih razloga ne zelim da im drzava u moje ime placa puni pansion.

#170 dresden

dresden
  • Members
  • 186 posts

Posted 14 July 2009 - 19:57

Eh, pa ni ja nemam nameru da se takmičim u skromnosti, bilo bi to uostalom najbesmislenije takmičenje ikad. Za sebe obično kažem da sam uvek u pravu, samo skromno ne insistiram na tome. :) Niti pak očekujem da neko filmskim tvistom revidira verovanja; ne, u "klinč" ulazim samo da bih testirao sopstvene stavove i našao eventualne slabe tačke. Uglavnom, kako rekoh, neuspešno. KRUPNE REČI tu nisu od pomoći jer govore ono što već znamo, samo većim fontom; štaviše lakše je reći kako smrtna kazna nije po zakonu i kraj je te priče. Ovde nijedna strana nije protiv primene zakona, kako god ga već, je li, napisali.

Nije li uobičajeno da se hrišćanski oprost da, ono ... pred izvršenje? Nakon suda, a ne umesto. Tu ne vidim ništa loše ili nekompatibilno. Ili cigareta, kakva god poslednja želja bila.

Osim naravno, kriške bostana u januaru. :ph34r:

edit: ono što sam očekivao se i desilo. Moram primetiti da je ockham u prethodnoj raspravi (po istom pitanju) daleko korektnije zastupao pro-contra-CP nego što je to činjeno na ovom topiku, gde se pro CP jednostavno kvalifikuje kao atavizam varvarizma. A da prethodno uopšte nismo ustanovili koliko varvari i danas nismo. Ili pak koliko smo moderni varvari kada nas rukovode mitovi mediterana stari par hiljada godina.

Glabati ovu dilemu dalje u beskonačnost je silovanje sopstvenog stava.Na žalost nisam svedočio prethodnoj raspravi te o kvalitetu iste ne mogu dati ni odgovarajući sud, no poštujući Hill Billa i njegov stav verujem da je korektost prethodne rasprave o ovoj temi bila, ako ne na istom, a ono na zavidnijem nivou od sadašnje.

#171 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 July 2009 - 19:58

Ovo je malo off topic ali ne mogu da ne reagujem. Ne znam da li si gledao Bowling for Colombine? U tom dokumentarcu Moore iznosi jedan interesantan podatak: u Kanadi je kolicina oruzja u odnosu na broj stanovnika veca nego u SAD-u. Drugo, pre nekog vremena mi je jedan od forumasa iz Amerike (ObiW ili Magripa) skrenuo paznju i na cinjenicu da se u Svajcarskoj oruzje vojnih rezervista drzi po kucama. Dakle, nije problem samo u oruzju. U cemu je tacno problem, ne znam, ali ne bih tako olako sudio o stepenu civlizovanosti jednog drusta na osnovu samo jednog njegovog aspekta.

Inace, moje sasvim subjektivno misljenje je da ukidanje smrtne kazne nije posledica moralnog i civilizacijskog napretka, nego njegov (neizostavni?) deo.

Mislim da postoje efikasniji nacini za borbu protiv kriminala (koji istina ne iskljucuju smrtnu kaznu): pre svega stvaranje pravednijeg drustva (u SAD-u se recimo posledjnih godina produbljuju ekonomske razlike izmedju najbogatijih i najsiromasnijih slojeva stanovnistva, "vertikalna pokretljivost" (broj ljudi koji prelaze iz jedne "klase" u drugu) je u padu itd.), odnosno davanja svima razumne perspektive uspeha kroz obrazovanje i rad.

Kolicina naoruzanja po kucama ili postojanje smrtne kazne gotovo da nema uticaja na stopu kriminala.Svaki kriminalac uvek polazi od toga da nece biti uhvacen a 90% oruzija upotrebljenih u krivicnim delima je kupljeno ilegalno.
Sto se SAD tice problem je daleko slozeniji nego sto to Moor bulazni u svojim filmovima.Ovo je zemlja u kojoj zivi 12 miliona ilegalnih useljenika a ne postoji centralizovan policija tako da prestupnici vrlo lako izbegavaju poteru selidbom u drugu drzavu ili cak drugi okrug.

Edited by MAGRIPA65, 14 July 2009 - 20:45.

#172 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 14 July 2009 - 20:31

Glabati ovu dilemu dalje u beskonačnost je silovanje sopstvenog stava.Na žalost nisam svedočio prethodnoj raspravi te o kvalitetu iste ne mogu dati ni odgovarajući sud, no poštujući Hill Billa i njegov stav verujem da je korektost prethodne rasprave o ovoj temi bila, ako ne na istom, a ono na zavidnijem nivou od sadašnje.

Moja greška, mislio sam da je očito da se edit ne odnosi na tebe. Više se odnosilo na mene, moj nedostatak volje da se detaljnije upustim u istu priču. Prosto, što reče Kinik, nema se puno šta dodati niti ima nekih novih aspekata koji bi uticali na značajnije menjanje već formiranih stavova. Možda je stvarno korektnije da se mi matori* i ne mešamo.

*forumaši. Zar već? :ph34r:

#173 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 14 July 2009 - 20:57

Zivim u USA, radim u bolnici. Svoje zdravstveno osiguranje placam, placam i porez, a osiguranje mi pokriva 90 % troskova, pa sam placam i 10 % zdravstvene usluge direktno iz dzepa. Zato me silno iritira kad pruzam zdravstvenu uslugu zatvoreniku, koji sve to dobije badava, pa se vrati u zatvor i gleda TV dok ja dezuram ne bih li platio, kroz porez, i njegovo uzdrzavanje.
Za smrtnu kaznu kaznu sam ne zbog pravde i kazne primjerene zlocinu, vec zbog zastite drustva.

Pred par godina je u Kaliforniji jedan kriminalac, osudjen na dozivotni zatvor, tuzio drzavu - jer ga, iako je srcani bolesnik, nisu stavili na listu cekanja za transplantaciju srca!

Zato, za teze zlocine - smrtna kazna. Za lakse - zatvor, ali s prisilnim radom. Ja cu mu, kroz porez, sagraditi zatvor, al' za hranu i toplu vodu neka zaradi sam!

Kao sto neki, iz moralnih razloga, ne zele da drzava u njihovo ime likvidira kriminalce, ja iz mojih moralnih razloga ne zelim da im drzava u moje ime placa puni pansion.

Podrzavam......

#174 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 14 July 2009 - 21:09

Zivim u USA, radim u bolnici. Svoje zdravstveno osiguranje placam, placam i porez, a osiguranje mi pokriva 90 % troskova, pa sam placam i 10 % zdravstvene usluge direktno iz dzepa. Zato me silno iritira kad pruzam zdravstvenu uslugu zatvoreniku...

Za takvo što postoji rešenje, zamena uloga. :ph34r:

#175 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 14 July 2009 - 21:21

Eh, turbulencija, krivo ste boldovali... Pravilno bi bilo:

"Zato me silno iritira kad pruzam zdravstvenu uslugu zatvoreniku koji sve to dobije badava... " Poanta je u tome da to sve kosta - mene. Inace me ne bi sekiralo da radim preglede i njima - al' da su na prisilnom radu, pa da koliko god zaradili to ide u fond iz kojeg mi se vrate MOJE pare!

Edited by zoran59, 14 July 2009 - 21:24.

#176 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 14 July 2009 - 22:37

Pa kosta i smrtna kazna, po informacijama koje sam naveo verovatno i vise od dozivotne robije. Resenje je da se skrati postupak, ukine pravo zalbe na presudu, a osudjeniku izvade organi od cije bi se prodaje platili troskovi pogubljenja. Od masti se moze praviti sapun, kosa se moze takodje upotrebiti... Ne vidim kako drugacije spreciti da ti drzava oduzima posteno zaradjene pare zbog tamo nekog zlocinca...

#177 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 14 July 2009 - 23:01

Gospodine Merline,
naravno da tu ima puno etickih i moralnih dubioza. Ne sporim to. Ono u cemu vidim problem jest da se svi mi (ne imenujem pojedince, govorim o drustvu i drzavi) bakcemo sa ljudskim pravima, etikom, proporcionalscu zlocina i kazne itd. sve u zastitu prava, zdravlja i slicnog - kriminalaca. A sto je s normalnim i postenim ljudima!? Tko brani nas?
Ako se neproporcialno zlo nekome vec mora uraditi, pa neka se uradi kriminalcu, a ne vama i meni!

Ovo je u skladu sa mojom zivotnom filozofijom: onog casa kad netko odluci da nesto ucini, samim tim prihvaca i odgovornost za posljedice svog cina. Ako sam odlucio da pijem, prihvacam odgovornost za posljedice - nema vadjenja u stilu "nisam znao sto radim, bio sam pijan..."

Zamislite situaciju: momak provali u moju kucu, siluje pa ubije mi kcer, ukrade sto moze, zapali mi kucu i uhvate ga. U zatvoru dobije rak gusterace, a ja, medicinski profesionalac, ima da ga tretiram kao i svakog drugog pacijenta - a njegov tretman kosta vise od mojih deset godisnjih zarada. I placen je iz budzeta iz kojeg se placa i krpanje rupa na ulicama (a moja puna rupa) - i koji budzet ja punim mojim radom. Je li to pravda, a da ga osude na smrt - nepravda?

Edited by zoran59, 14 July 2009 - 23:03.

#178 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 14 July 2009 - 23:10

Gospodine Merline,
naravno da tu ima puno etickih i moralnih dubioza. Ne sporim to. Ono u cemu vidim problem jest da se svi mi (ne imenujem pojedince, govorim o drustvu i drzavi) bakcemo sa ljudskim pravima, etikom, proporcionalscu zlocina i kazne itd. sve u zastitu prava, zdravlja i slicnog - kriminalaca. A sto je s normalnim i postenim ljudima!? Tko brani nas?
Ako se neproporcialno zlo nekome vec mora uraditi, pa neka se uradi kriminalcu, a ne vama i meni!

Ovo je u skladu sa mojom zivotnom filozofijom: onog casa kad netko odluci da nesto ucini, samim tim prihvaca i odgovornost za posljedice svog cina. Ako sam odlucio da pijem, prihvacam odgovornost za posljedice - nema vadjenja u stilu "nisam znao sto radim, bio sam pijan..."

Zamislite situaciju: momak provali u moju kucu, siluje pa ubije mi kcer, ukrade sto moze, zapali mi kucu i uhvate ga. U zatvoru dobije rak gusterace, a ja, medicinski profesionalac, ima da ga tretiram kao i svakog drugog pacijenta - a njegov tretman kosta vise od mojih deset godisnjih zarada. I placen je iz budzeta iz kojeg se placa i krpanje rupa na ulicama (a moja puna rupa) - i koji budzet ja punim mojim radom. Je li to pravda, a da ga osude na smrt - nepravda?

Ok, ja sam na ovom topiku izneo podatke prema kojima smrtna kazna poreske obveznike kosta vise od placanja dozivotnog zatvora. Nisam strucnjak za tu problematiku, pa dozvoljavam da su ti podaci do kojih sam dosao pogresni ili pristrasni. Ako jesu, vi me ispravite i navedite neke relevatnije izvore, ako nisu, to jest ako smrtna kazna zaista vise kosta drustvo, onda je dalja diskusija sto se tice tog ekonomskog aspekta izlisna, zar ne?

#179 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 July 2009 - 23:28

Gospodine Merline,

Zorane malo vam primer i nije neki. Kao medicinski profesionalac kad vidite na ulici nekog kome je pozlilo, hocete li mu traziti uverenje da nije pod istragom ?
Inace, ovde se mogu naci dobre metalne ograde i peci od gusa koje proizvode zatvorenici

#180 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 July 2009 - 23:28

...

Pa kosta i smrtna kazna, po informacijama koje sam naveo verovatno i vise od dozivotne robije. Resenje je da se skrati postupak, ukine pravo zalbe na presudu, a osudjeniku izvade organi od cije bi se prodaje platili troskovi pogubljenja. Od masti se moze praviti sapun, kosa se moze takodje upotrebiti... Ne vidim kako drugacije spreciti da ti drzava oduzima posteno zaradjene pare zbog tamo nekog zlocinca...

Kako te samo nije sramota da laprdas?
Da 100-200 ml nekih trecerazrednih hemikalija kostaju vise nego dozivotno hranjenje / izdrzavanje / cuvanje nepopravljivog manijaka?

Jel bi ti hteo da nekom tvome presade njegov organ? Posle onog hemijskog tretmana? I da potpises to na svoju odgovornost?
Implicairas tupadzijski da se tamo dogadja neki "fasizam"?

Samo da te pitam nesto - a kako su dospeli na taj sto / death row?
Kako ti nisi dospeo, - ili ja?

Da zivis u Americi - bi li ga uzeo, odveo kuci na "resocijalizaciju / prevaspitanje" sve sa elektronskom oglicom i zabranom napustanja sobe?
Kakve sobe - sa nepoderivim resetkama, sa HDTV, placenim 24/7 cuvarima od tvojih para? Izveo ga vikendom na barbeque, dao mu u ruku ostar noz i viljusku? U lancima, - ili slobodnog? Bez zastite ili sa snajperistom, sa "licence to kill" u dvorsitu? Vodio ga po kuci - pokazivao bedroom, slicke wife, fioke sa njenim vesom, decju sobu - divanio o Kosmosu? O pravima "zivotinja?"
Ne bi se plasio da, upravo zbog smaranja, i tebe i tvoju porodicu potrosi kao H. Lecter - na rostilju?
Ne mora Lecter, - moze bilo koji od 20-30 USA / Kanadskih manijaka koji samo izazivaju zaprepascenost / gadjenje.

Pa sta ti mislis, - da si toliko napredan / nadnaravan, da si toliko odskocio od ljudskog roda?

Laprdalo jedno, pozorisno.
Guz'ca hoce a doope klokoce ...

Tja, - samo 4umski Big Lale.

...