Jump to content

Photo
- - - - -

Sova

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 09 July 2009 - 23:51

Jao, kukumavkica na slikama (naravno da ne kuka), tako se zove , Kukumavka (L. Athene noctua). :ph34r:
specificno se oglasava i nista vise.

Mozete joj oko isprati sa Sol.Acidi borici 3% rastvor, sluzi i za dezinfekciju kod povreda oka ljudi, valjda se moze naci po apotekama, par pyuta dnevno, smirice infekciju, iritaciju i mogucu bol, uz te vase obloge.

I hrana je problem...mora u ishrani imati i sitne kosti, dlaku, perje zbog gvalice.

kako je sada Arci?

Nadajmo se da ce se uspesno oporaviti i odleteti u noc....

#17 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 12 July 2009 - 16:47

:ph34r: Želim maloj mudrici brzo ozdravljenje.

#18 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 12 July 2009 - 17:04

Bravo za Arcia :ph34r: i za tebe highlanderka :)
I ja sam pre par godina imala sovu, Sojka se zove, tata je bio kum. Ispala je iz gnezda, beba, odnegovali smo je tata i ja dok nije ojacala i naucila da leti. I dan danas je tu na boru u mom dvoristu.

Divno, kućna sova :D . Hvala za lepotu.

#19 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 12 July 2009 - 19:02

Arci je na Palicu :ph34r:
G.Mesaros je pristao da ga primi, JEDAN CHLAN OVOG FORUMA se na PM ponudio da ga danas odveze na Palic, kucni doktor je jutros poranio do Bg, predao Arcija spakovanog po uputstvima g Mesarosha i pomenuti clan (najlepshe i najbolje partije na svetu - partije ljudi dobre volje i zlatnog srca) ga je isporucio dezurnom u ZOO vrtu, Kristijanu. Sad cekamo da ga sutra pregledaju ljudi od znanja i iskustva pa cemo cuti sta ce biti sa Arcijem.
Sovica i dalje ne uzima hranu sama, i dalje pretezno zmuri (osim kad se slika!) ali je napravila mali pomak na bolje: poslednja 2 dana je shushurila perje tako da izgleda kao perjana loptica. Ako sam dobro razumela g Mesarosha, to je znak da se opustila i da nije pod stresom. Cim mi se sin skrasi u kuci duze od 1/2 sata, skinucu jucerashnje slicice sa njegovog telefona i videcete koliko je Arci sladak, kao pufna!

#20 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 12 July 2009 - 19:37

Super! Gabor Mesaroš je divan čovek, a Palićko prihvatilište za divlje životinje je izuzetno dobro i uspešno. Verujem da će učiniti sve što je u njihovoj mogućnosti za Arčija.
Anonimnom članu foruma koji je odvezao Arčija na Palić, skidam kapu i srdačno ga pozdravljam - ko god da je :ph34r:

#21 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 16 July 2009 - 19:29

Ljubaznoscu CLANA FORUMA imamo nove slike Arcija iz ZOO Palic:

Nas ClAN FORUMA, koji je Arcija odneo na Palic, obishao je Aricija i snimio ove fotke i kaze: Arci vishe ne dobija antibiotik jer se otok levog oka povukao mada je ostao ugrushak. Arci je u kavezu sa orlom misharom, mada odvojen od njega, pojede 2 misha na dan i sve bi bilo O.K. da Arci nije, ocigledno, jako indisponiran: stalno je na zemlji i ne penje se na granu koja mu je ponudjena. Nas CLAN nije mogao da ga snimi iz drugog ugla jer, ocito, Arci nije hteo da se slika. Nas Clan je pozvan na razgovor sa g. Mesharoshem sutra pre podne. Ja sam sa istim gospodinom pricala u utorak pre podne i tokom razgovora g Mesharosh je pitao da li bi nash CLAN mogao da vrati Arcija - gde?- kad se bude vracao sa odmora. Objasnila sam da sam na odmoru do 02.08 i da o Arciju nema ko da brine dok se ja ne vratim i dala sam mu rec da mu necemo ostaviti Arcija na silu na sta mi je odgovoreno da ako se Arciju ne vrati vid "steta bi ga bilo uspavati". Ta lista za eutanaziju je pomenuta i nasem CLANU u danashnjem razgovoru. Moja baka je govorila "Koga je moliti - nije ga srditi" pa cu se uzdrzati od komentara povodom liste za eutanaziju. Arci je, ocito, zdrav, problem je vid, bez 2 zdrava oka on ne moze da se vrati u svoj rit. Ali moze jos dugo da zivi u nekom privatnom Zoo vrtu kojih ima i cije kontakt adrese imamo. Ako reshimo pitanje ishrane (2 misha na dan - gde to ima da se nadje, kupi?!) moja porodica ce uzeti Arcija kod sebe ako ga niko drugi nece. Nama, koji smo se angazovali da spasemo Arcija koji je, kao vrsta, na listi zakonom zasticenih divljih ptica, potrebno je samo malo vremena da ga zbrinemo. Mi molimo za to vreme.
P.S. Poslednja slika - arci GLEDA levim okom u objektiv, to je bolesno oko a ja imam utisak da on vidi.

Attached Files

Edited by highlanderka, 16 July 2009 - 19:57.

#22 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 17 July 2009 - 18:40

Vest sa Palica: Arci moze da ostane na Palicu do sredine Avgusta. Dobri covek koji ga je odneo u Zoo Palic obishao ga je i danas i kaze da je Arci dobro, da je zivahniji nego juce.
Nama ostaje da cekamo procenu strucnog tima zoo vrta da li Arci vidi na oba oka ili ne. Od toga zavisi sta ce dalje biti sa njim.

#23 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 17 July 2009 - 19:33

Vest sa Palica: Arci moze da ostane na Palicu do sredine Avgusta. Dobri covek koji ga je odneo u Zoo Palic obishao ga je i danas i kaze da je Arci dobro, da je zivahniji nego juce.
Nama ostaje da cekamo procenu strucnog tima zoo vrta da li Arci vidi na oba oka ili ne. Od toga zavisi sta ce dalje biti sa njim.

Drzim palceve Arciju... Verujem da ce biti dobro, kad ima takve zastitnike.
Uzivaj u odmoru, 'highlanderka'. Lekovita je i ta ljubav koju mu saljes, misleci na njega :ph34r:

#24 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 18 July 2009 - 20:21

I ja pratim ovaj topik (sa strahom ga otvaram) i zelim sve najlepse maloj ptici i velikoj Highlanderki.

Edited by vilhelmina, 18 July 2009 - 20:25.

#25 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 19 July 2009 - 07:48

U Arcijevo ime zahvaljujem se na paznji sa kojom pratite ovu temu.
Dobra vest je da nam se u naporima da pomognemo Ateninoj sovi pridruzio jos jedan CLAN FORUMA, zapravo, u pitanju je porodica koja je ponudila svoj dom Arciju kad dodje vreme da napusti Palic.
Ne volim velika slova ali sa ushicenjem kucam CLAN FORUMA jer je to sve sto znam o ljudima koji mi se jave na PM da ponude pomoc Arciju.
Arci je tezak jedva 100gr (sa sve 2 misha za rucak) a uspeva da shiri oko sebe krugove nade i dobre volje i povezuje ljude koji se nikada nisu sreli. Arci je jedno veliko srce.

#26 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 19 July 2009 - 11:26

I ja pratim ovaj topik (sa strahom ga otvaram) i zelim sve najlepse maloj ptici i velikoj Highlanderki.

Takodje!

I bez imalo ironije tvrdim da bi neka TV (B92 recimo) mogla da snimi prilog o celoj ovoj priči. Verujem da bi bio
izuzetno interesantan (i poučan) širokom auditorijumu....

#27 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 29 July 2009 - 16:39

Ima li nekih vesti o Archiju?

p.s. za sve koji bi da procitaju i saznaju nesto vise o sovama koje nastanjuju Srbiju, u Politikinom zabavniku od petka 24.07. izasao je vrlo lep, poduzi tekst sa ilustracijama svih vrsta "Sve sove Srbije". Teskt je napisala Daliborka Stankovic i toplo ga preporucujem svima koji bi da znaju vise o nasim sovama. Drugi deo teksta odnosi se na odgajanje i ishranu mladunaca sova sto se moze primeniti i na odrasle..

#28 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 02 August 2009 - 14:14

Vesti od cetvrtka: Arci je dobro, oko je bistro, bez krvnog ugruska ali je zenica van fokusa i Arci nema vid potreban za samostalan zivot u prirodi, Arciju moramo da nadjemo dom i staratelja, najkasnije do sredine Avgusta. G Mesarosh nam savetuje da od nadleznih Zavoda /Instituta dobijemo pismenu potvrdu kojom se dozvoljava zbrinjavanje zakonom zasticene vrste u privatni smestaj, u protivnom bi staratelji morali inspekcijama da objashnjavaju kakve su im ( zlocinake?) namere spram divlje ptice kojoj su tako srdacno otvorili vrata svog doma, deshavalo se.
Necu da komentarishem sta mislim o ovakvoj praksi ( saradnici pomenutih Zavoda/ Instituta su obavesteni da u kuci imam zasticenu vrstu u nevolj komada 1 i ni zucnuli nisu do danas ali nam njihova dozvola treba) iz postovanja prema g Mesaroshu i njegovoj dobroj voji i nameri tako da nam sledece nedelje pretstoji taj posao.
Dzaba meni 12 dana zen prosvetljavanja kad ja moram da zivim u S.
P.S. Nedostaje mi do bola moja Debela, nedostaje mi Arci, pufna jedna matora.

Edited by highlanderka, 02 August 2009 - 14:17.

#29 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 03 August 2009 - 16:54

Dobila sam Arcijeve slike od 19 Jula, slikao ga je nas clan koji ga je odveo na Palic. To sto je Arci tako "nashushuren" je dobar znak da je opushten i da mu je na Palicu dobro. Arci je bio pri rucku kada je uslikan, otud ona ruzicasta boja na kljunu. izgleda strogo i krvolocno a nema ga ni 100 gr zive vage, kokoshka jedna! Da znate samo kako je majushan i kako je znao da nasloni glavicu sa bolesnim okom na moju ruku.......

Attached Files

Edited by highlanderka, 03 August 2009 - 17:25.

#30 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 03 August 2009 - 17:24

Poslednja vest: gospodin koji je Arcija odneo na Palic je danas nashao vremena i volje da kontaktira Zavod za zastitu prirode u Bg i tamo razjasnio svu pravnu regulativu oko Arcijevog zbrinjavanja pa se ispostavilo da te regulative i nema. Arci moze da uziva u okolini Bg u porodici koja ce ga voleti i brinuti o njemu.