Jump to content

Photo
- - - - -

Sova

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#1 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 06 July 2009 - 18:12

Doktor "ljubi ga majka" doneo juce malu sovu, nashao u okolini grada, tzv 'ritovima", napusteno polj, gazdinstvo u cijim su se ambarima, izgleda, zapatile sove. Ova sovica je stajala pored puta, u niskoj travi, sklopljenih ociju, na suncu. Prvo smo mislili da je mladunce u pitanju a posle smo na Goooglu videli slicicu i u pitanju je Pigmejska sova, ima stanista na Balkanu. Elem, sovica je u losem stanju, levo oko je jako oteceno i podliveno krvlju, jako je mrshava i ocigledno iscrpljena. Desno oko ima bistru ocnu jabucicu ali je i ono zaklopljeno. Sovica nije htela sama ni da pipne ponudjenu vodu i sveze (odledjen) komadic curetine. Napravili smo rastvor Orosal 65 za bebe i spricem sam uspela da je nateram da popije malo. Otecen kapak sam namazala sa 1 cm Hloramfenikola 1% ali je kapak otekao jos vishe pa sam na oba oka (zatvorena) pocela da stavljam obloge od vate natopljene cajem od Zalfije, uspela sam malo da joj tog caja ukapam u same okice. Pojim je na 4 sata sa po 3 kubna cm onog fizioloskog rastvora a danas smo joj nabavili Roxacin 10% i pre 2 h je dobila 1 kap tog leka. Danas, oko 16 h sam uspela da joj u kljun ubacim komadic (velicine jedne debele muve) sveze pilece dzigerice i to je progutala. Hranicu je ponovo oko 22 h, ona je nocna ptica i mozda ce biti vishe raspolozena za jelo.
Sovica je mala, stane na dlan, slikacu je sutra, sad bas jadno izgleda. Mirna je i tiha, ni glasa ne pusta i samo cuci na jednom mestu. Trenutno joj je kuca jedna pletena fotelja, na severnoj terasi, medju zelenilom.
Sve do sada primenjeno, osim Zalfije, pronashli smo na Googlu, naravno, ne pishe da je to bas terapija za Pigmejske sovice vec za ptice uopste. Ako imate neki savet, pishite i pomozite. Jako je vazno da ovo malo svorenjce ozdravi jer sam neuteshna posle odlaska moje Debele.
P.S. Sovica je vec 2 puta izbacila izmet i mokracu, mislim da je to o.k. kod ptica to ide zajedno i mislim da je to dobar znak da joj stomacici radi. Kucni doktor misli da ima jak konjuktivitis i slaze se da ne primenjujemo Hloramfenikol do daljnjeg, misli da levo oko izgleda bolje nego juce, da Zalfija ima efekta. Ovako otecene okice sam lecila kod jedne mackice, pre nekoliko godina, ali sam tamo kombinovala ispiranje Kamilicom i Hloramfenikol i za 2 nedelje su okice bile izlecene, potpuno.

Edited by highlanderka, 06 July 2009 - 18:21.

#2 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 06 July 2009 - 18:28

Sova... :ph34r:

Zar nije najsigurnije da odete do veterinara? Možda vam čak ni ne naplati.

edit: Ako ste u Beogradu, Veterinarski fakultet bi trebalo da je dobra opcija.

Edited by CTPAX, 06 July 2009 - 18:30.

#3 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 06 July 2009 - 18:45

moj predlog za ime:

Vasilije :ph34r:

#4 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 06 July 2009 - 20:10

Nismo iz Bg, imamo dobre veterinare u gradu ali su oni orijentisani na krupnu stoku i pse, cak su im i macke pod "razno". Imamo jednog sto vazi za strucnjaka za zivinu pa cu ici na konsultaciju u vezi antibiotika. Setila sam se da je mozda najbolja ideja da nadjem nekog ko drzi golubove! pa ja cak i poznajem jednog golubara!

#5 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 06 July 2009 - 21:45

Kad je Edgar bio aktuelan, napisah neke brojeve telefona ovde. Sigurna sam da dr Saša Marinković i u slučaju sovice može da da neki pametan savet. Ili Gabor Mesaroš iz Palićkog zoovrta.

Srećno :ph34r:

#6 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 07 July 2009 - 05:43

Hvala Rahel, zvacu ih. Sovica je malo jaca nego pre 36 sati, otok na levom oku ne raste, pileca dzigerica nije njen izbor, jutros je progutala 2 majushna komadica ali je treci ispljunula.

#7 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 07 July 2009 - 07:29

Bice da je to kukumavka (Athene noctua), takodje mala sova, oko 22-23 cm visine ili Cuk (Otus scops) on je oko 20-ak cm visine.
No to i nije vazno, vazno je da pozovete odmah Dr. Gabora i konsultujete se sa njim oko sove.
Ona se hrani zivom hranom, ne dzigericom , u ishrani mora imati dlake, sitne kosti, perje i sl da bi mogla da formira gvalicu koju izbacuje i tek tada ima dobro varenje a iz toga sto je odbacila u gvalici vec je izvukla puno neophodnih hranljivih materija.
Ne znam kako i da li joj mozete obezbediti bar mrtvog misa za hranu a sto se tice davanja lekova nemojte na svoju ruku nista, jer ne znate sta joj je i zasto je bila na zemlji pored puta. Mozda su je kola udarila , mozda je i pojela neki otrov, moze biti svashta.
Zato vas molim da konsultujete Gabora odmah jer ste vec puno vremena izgubili, jer imaju puno iskustva a i znaju ko moze da pogleda sovu i utvrdi tacno sta joj je i na osnovu toga je i leci, mozda je najbolje da je odneste njima. Za oci takodje, OK su ti oblozi, trave itd...ali mozda je ipak potrebno jos nesto.
Oci su joj jako vazne, da ozdrave i ostanu neostecene da bi mogla da se vrati u priirodu.

pozdrav

p.s. to sto otok ne raste spolja ne znaci nista

Edited by vmechanin, 07 July 2009 - 07:31.

#8 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 07 July 2009 - 13:23

Pozdravljam gest i nadam se da će tvoja Sova ojačati i ozdraviti i da ćeš uspeti da je povratiš, kao što sam ja vratio u život malog Edgara.

#9 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 07 July 2009 - 18:51

Razgovarala sam sa g. Mesaroshem i g. Sekulicem. Obojica su spremna da pomognu ali mi imamo problem da odnesemo Sovicu na Palic jer radimo a put do Palica i natrag zahteva ceo dan. Dakle, u pitanju je samo organizacija, pokusacu da ugovorim prijem Sovceta u Bg ili N.Sadu, to bi jos i bilo izvodljivo pre vikenda.
Malocas sam uspela da mu ubacim u kljun 2 komadica dzigerice ali je povratio + povratio je i nesto zuto, zuc pretpostavljam i to nije dobro. Pokushala sam sa sushenim racicima ali ih je ispljunuo. Potopila sam ih u fizioloski rastvor pa cu probati opet.
Pticica je ojacala u odnosu na prethodna 48 sata ali sumnjam da ce izdrzati samo na fizioloskom rastvoru, moramo sto pre da je otpremimo do ekipe koja ce znati sta je za nju najbolje.

Attached Files

Edited by highlanderka, 07 July 2009 - 19:28.

#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 July 2009 - 19:34

shto ne zovete Zavod za zashtitu prirode? mozda oni mogu da organizuju nekoga da dodje po sovu.

dobra volja can only get you so far. nemoj da joj dajesh te rachice i kerefeke. nece jesti ni dzigericu.
moj drugar je jednom nashao mladunche sove koja je ispala iz gnezda i doneo je kuci, a poshto smo na biologiji, uvek je bilo svezih lesheva pacova i zaba. ta njegova se hranila samo glodarima (ne znam je l to bila kukumavka ili ushara). znam da se jedna od tih hrani i glodarima i zabama, a jedna samo glodarima.

u stvari, mislim da je bila kukumavka, ovo malo sa slike je spot on.

Edited by Dunadan, 07 July 2009 - 19:35.

#11 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 08 July 2009 - 10:09

kako je sova? ima l pomaka?

#12 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 08 July 2009 - 20:06

Hvala na pitanju, IMA dobrih vesti: Arci (od "Aristotel", naravno) se najeo skakavaca! Ovako je to bilo: nazvala sam Nikolu iz N. Sada i on me je uputio na g Mileta, mog sugradjanina, strucnjaka za sove!!! U 16 h smo krenuli do odmaralista na nashem bregu gde nas je sacekala letnja skola mladih ekologa sa g. Miletom na celu. Arci je bio glavna faca, citav buljuk lepih devojcuraka se okupio oko njega. Saznali smo da je Arci jedna matora sovica, t.j. da nije iz ovogodishnjeg legla, da mu oko nije bolesno od neke bolestine nego da je najverovatnije povreda mehanicka, potvrdjeno nam je da je terapija dobra i da nastavimo sa njom a na zapomaganje da ce Arci da izumre "od nejede", devojcurci su se razleteli sa mrezama za leptirove i za tren oka je Arci bio posluzen sa 3 debela skakavca koje mu je g Mile vlastorucno ubacio u gushu. Tu sam ja istracala sa jednom cisto etickom dilemom u smislu "siroti mali skakavci" nasta mi je objashnjeno da su skakavci na nizoj bioloskoj nishi i da shodno tome imaju biti pojedeni od strane Arcija. Ispraceni smo od dobrih domacina sa paketom skakavaca tako da imam dorucak a pozvani smo da sutra posle podne opet odemo po rucak i tako do nedelje kada se skola zavrshava.
U povratku sam dobila lekciju od kucnog doktora da ne preterujem sa mazenjem sovice, jer mi preti opasnost od nekih zoonoza, kao, Arci ce da kaki pa ce da stane u to pa ce to da se pretvori u neku zaraznu prashinu koju cu ja da udahnem pa ce onda da mi bude neka hlamidija, salmonela o slicno. Duboko uvredjena ovim arogantnim insinuacijama, demonstrativno sam oprala noge Arciju (bunio se ali sam ja izdrzala) i sasvim ciste nozice tutnula pod nos doktoru, tek toliko da sprecim interne traceve.
Shalu na stranu, za poslednja 2 dana od kako vrtim telefone i trazim pomoc pricala sam sa tako ljubaznim ljudima, dobrim ljudima, da cvrkucem kao sheva. Odavno mi se nije desilo da nisam sama u problemu, da me iz prve razumeju i da dobijem tako velikodushnu pomoc na kojoj sam zahvalna do neba.
Arci je do daljnjeg kod nas sa punim tretmanom. Ocekujem da ce mi se javiti Goran iz Bg da vidimo sta dalje sa njim, naime, ja 20 odlazim na seminar Thai cija i 12 dana necu moci da brinem o sovcetu. Nadam se da ce mu okce ozdraviti do tada i da ce Mile, Goran i Nikola odluciti sta je najbolje za njega.
Samo jos ovo: tacno je da se kod nas ova vrsta sove zove 'kukumavka' ali u pitanju je vrsta koja je pratilac grcke boginje Atene tako da o nekom kukanju nema ni govora.

Edited by highlanderka, 08 July 2009 - 20:15.

#13 DOBRI DUH KASPER

DOBRI DUH KASPER
  • Members
  • 32 posts

Posted 09 July 2009 - 10:05

Bravo za Arcia :ph34r: i za tebe highlanderka :)
I ja sam pre par godina imala sovu, Sojka se zove, tata je bio kum. Ispala je iz gnezda, beba, odnegovali smo je tata i ja dok nije ojacala i naucila da leti. I dan danas je tu na boru u mom dvoristu.

Edited by DOBRI DUH KASPER, 09 July 2009 - 10:06.

#14 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 09 July 2009 - 17:48

Sova :ph34r:

#15 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 09 July 2009 - 18:01

Sovica je prema slikama as cute as a button, kako ovde kazu.
Zelim joj/mu (?) brz oporavak i puno skakavaca.