Jump to content


Photo

Ko su pravi četnici?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
110 replies to this topic

#76 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 06 July 2009 - 16:52

Klotzen, evo objašnjenja

Snimak originala (pisanog na mašini) u Arhivu Vojnoistorijskog instituta, Ča, k. 233, reg. br. 31/8 "(BH-X-535)"

KOMANDA

BOSANSKIH ČETNIČKIH ODREDA
...



Steta sto nema i ono "slobodne bosanske planine" pa da slika bude kompletna...

#77 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 06 July 2009 - 18:12

Steta sto nema i ono "slobodne bosanske planine" pa da slika bude kompletna...


neki ce uvek cepidlaciti samo da ne bi priznali sta se desavalo s cetnicima i njihovim saradnicima, nacistima i fasistima.

#78 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 06 July 2009 - 18:13

Rade Radić je lokalac koji je prevashodno gledao svoj interes kao i većina komandanata u zapadnoj bosni i hrvatskoj. Radić je izabran po sistemu komandanti odreda ga odredili za vođu. Od polovine 42. je prihvatio da se priključe JVUO ali nikad osim kada je trebalo dobiti pomoć nisu izvršavali ni jednu komandu glavnog štaba. Čak su samoinicijatvno odlučili da glavni štab ne može da menja komandante jedinica nego da "oni koje je narod postavio" ostanu na tim položajima. Iako je on navodno komandovao u zapadnoj bosni skoro svaki komandant neke jedinice pod njegovom "komandom" je sam za sebe sklapao dilove za nemcima i hrvatima kako se kojem ćefne.

Opširnije o toj "pijaci" saradnje ovde :

http://www.znaci.net/00001/11_23.htm

#79 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 06 July 2009 - 22:58

Rade Radić je lokalac koji je prevashodno gledao svoj interes kao i većina komandanata u zapadnoj bosni i hrvatskoj

Možda je zato početkom jula 1942. godine sa oko 2000 četnika Draže Mihailovića, u sadejstvu sa ustašama, domobranima i Nemcima, učestvovao u Operaciji Kozara. Tih julskih dana oko 50.000 kozaračkih žena, dece i starih je odvedeno u Jasenovac. Bio je to znak dobro volje bosanskih četnika prema NDK koja ih je po ugovorima koji su potpisivani tih dana, oblačila, naoružavala, socijalno i penzijski osiguravala i redovno plaćala.

Za te i takve ugovore Draža je mesec dana kasnije, avgusta 1942. godine naredio: "One jedinice koje još nisu potpisale ugovore o saradnji sa NDH imaju to odmah učiniti"

#80 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 07 July 2009 - 07:19

Onom Veljku Bulajiću je trebalo da dodele svih 50 oskara!
to kako je on zaslepio ljude je za neverovati!

#81 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 07 July 2009 - 08:45

Onom Veljku Bulajiću je trebalo da dodele svih 50 oskara!
to kako je on zaslepio ljude je za neverovati!


Ti si potpuno isti kao bebler. Šta god neko napiše da vas razuveri, kakve god dokaze da vam predoči, čak i najneposrednije, vi opet terate po svom.  Da sigurno je na nas i naše mišljenje presudno uticao Bulajić. 100%...ma 1000000%...

Edited by byron22, 07 July 2009 - 08:52.


#82 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 07 July 2009 - 09:28

Ti si potpuno isti kao bebler. Šta god neko napiše da vas razuveri, kakve god dokaze da vam predoči, čak i najneposrednije, vi opet terate po svom.  Da sigurno je na nas i naše mišljenje presudno uticao Bulajić. 100%...ma 1000000%...

ipak si ti Divanjol,samo je on znao ovakve šale da nam priredjuje :ph34r:

#83 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 07 July 2009 - 09:28

neki ce uvek cepidlaciti samo da ne bi priznali sta se desavalo s cetnicima i njihovim saradnicima, nacistima i fasistima.

Ja nema nikakav problem sa njima niti sa njihovim saradnicima, nacistima i fasistima - samo hocu da naglasim da je to slabo bila organizovana "vojska". To nije ni objashnjenje niti opravdanje za aktivnosti preduzete nego samo opaska. Jasno? Ili treba da se uclanim u neku NGO da bi mi poverovao?? I da nosim Najke?? I te fore... :ph34r:

#84 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 07 July 2009 - 11:01

ipak si ti Divanjol,samo je on znao ovakve šale da nam priredjuje :ph34r:


Ne znam ko je Divanjol. A nisam se ni šalio.

Lično nikad nisam imao problem da ako o nečemu imam jedan stav, pa u svetlu novih dokaza i činjenica uvidim da nisam bio u pravu, to mišljenje modifikujem ili čak promenim, jer smatram da čovek uči celog života. Zato mi nisu baš najjasniji oni ljudi koji to nisu u stanju.

#85 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 07 July 2009 - 12:06

Kada je u pitanju podled na WW2 u Jugoslaviji, osnovni, verovatno i jedini problem je u tome što bi nova srpska elita, novokomponovani "istoričari" i njihovi zagovornici hteli da mi menjamo mošljenje na njihovu časnu :ph34r: reč.

Od kada su istoričari SFRJ napisali istoriju Jugoslavije od 1941. godine, nije se pojavio, nisu uspeli da pronadju, nisu objavili, nisu nam predočili ... ni jedan jedini dokument koji bi nas /gradjane/ realno naterao da se zamislimo.

Zvanična ocena Katedre za savremenu istoriju Jugoslavije Filozofskog fakulteta Beogradskog univerziteta je da se poslednjih 20 godina nije pojavio ni jedan stručni niti naučni rad na temu WW2 u Jugoslaviji. Mnogi "istoričari" posle te ocene imaju razloga da se postide.

Ne znam kako bih se ja osećao da meni moji profesori, mentori ... kažu da 20 godina radim i pišem a da nisam ništa uradio niti ozbiljno napisao?

Sve što se dešava na polju naše istoriografije je isključivo u funkciji podrške novim srpskim elitama koje svoje "korene" traže u reakcionernim krugovima starih profašističkih srpskih elita.

Nema levice pa je ovo skoro normalno, ili bar potpuno očekivano stanje.

Edited by qmedic, 07 July 2009 - 12:10.


#86 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 07 July 2009 - 13:24

Nema levice pa je ovo skoro normalno, ili bar potpuno očekivano stanje.


Ne samo da nema levice kao organizovane grupe ili stranke, nego se zdušno radi na tome da se u ovom društvu satre i svaka ideja levice.

#87 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 07 July 2009 - 13:38

Ovo ne valja:

Kada je u pitanju podled na WW2 u Jugoslaviji, osnovni, verovatno i jedini problem je u tome što bi nova srpska elita, novokomponovani "istoričari" i njihovi zagovornici hteli da mi menjamo mošljenje na njihovu časnu :ph34r: reč.



Treba ovako:

Kada je u pitanju podled na WW2 u Jugoslaviji, osnovni, verovatno i jedini problem je u tome što bi nova srpska "elita", novokomponovani "istoričari" i njihovi zagovornici hteli da mi menjamo mošljenje na njihovu časnu :) reč.



#88 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 07 July 2009 - 17:04

Za te i takve ugovore Draža je mesec dana kasnije, avgusta 1942. godine naredio: "One jedinice koje još nisu potpisale ugovore o saradnji sa NDH imaju to odmah učiniti"



Ko je zabranio napad na Jasenovac kada je na vreme moglo da se spase gomila ljudi? O cemu mi govorimo ovde? Izazivati gradjanski rat u vreme kada je zemlja napadnuta, i tu nesrecu iskoristiti kako bi se doslo na vlast, to je bio cilj titoista. Covek koji je ratovao protiv nas kao austrougarski vojnik da dodje i vodi zemlju. Mason i branilac kapitalizma od sovjetskog medveda. Zasto? Da bismo dobili sistem u kome je svako sa nekim obelezjem drzave na sebi mogao da maltretira narod. Gde su svi dobili i previse, na racun Srbije. Bugari nam se cude i kazu: "Pa mi smo iskoristili komunizam da se resimo onih koji ne priznaju drzavu Bugarsku, a vi ste sopstveni narod proterali sa Kosmeta". Pa je i mrtvi Dragoljub Mihajlovic za to mozda kriv?

"Драгољубе, црни Драгољубе! Каква Србија, која Србија? Ако ме стрељају... Живела Србија! Смешно, бесмислено. Нема Србије. Мртва је Србија. Њој је Тито херој, геније. Војничку мапу не уме да чита. Чуј, мапу, ни српски не говори. Не зна се ни ко је, ни одакле је. Зна се, зна се. Култ туђинца! Прође странац кроз наше село, а оно сви на сокак и на прозоре".

#89 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 07 July 2009 - 17:17

Od kada su istoričari SFRJ napisali istoriju Jugoslavije od 1941. godine, nije se pojavio, nisu uspeli da pronadju, nisu objavili, nisu nam predočili ... ni jedan jedini dokument koji bi nas /gradjane/ realno naterao da se zamislimo.


Do skoro nije se ni smelo doci sa bilo kakvim dokazima protiv titoista, jer je to direktno trasiralo put u zatvor ili nesto gore. Dakle, 60 godina se zivelo u mraku, mnogo ljudi je pomrlo, a mnogo tragova zataskano. To sto je u pitanju Institut za savremenu istoriju, ne znaci da je matematicar koji kaze da su 2+2=5 u pravu. U institucijama koje su se bavile istorijom, od 1945 vlada mrak i jednoumlje, tako da bilo kakvo pozivanje na to mora biti pod sumnjom. Samo struka mora biti jedini princip, a ne ideoloska obojenost.

#90 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 07 July 2009 - 17:26

Znam da su ovakve rasprave besmislene i da se svode na to da svako ni za milimetar ne odustaje od svog početnog stava, ali moram da "uletim" sa svojim utiskom od poslednjih 20 godina: današnji obožavaoci lika i dela DM su strašno shizofreni - DM se u isto vreme proglašava za "prvog evropskog gerilca" i nacionalnog heroja, a onda se u isto vreme priča o njegovoj pametnoj politici" nesukobljavanja sa okupatorom" i čekanja da se saveznici iskrcaju i pobede Nemce... odlučite, ili je jedno ili je drugo, oba ne može nikako.
Meni je jasno da u tom haosu kakav je kod nas bio WWII nije baš sve bilo crno-belo i da pobednici nisu baš uvek govorili samo istinu, ali je činjenica da su partizani iz WWII izašli kao pobednici, a da četnički pokret i DM nisu baš mnogo doprineli pobedi nad Nemačkom.

I treće, ako je ovo autentično, onda nema više šta da se priča o fašizmu ili anti-fašizmu četničkog pokreta. Čak i ako su se borili protiv Nemaca (i ostalih) oni su u suštini bili jedan zločinački pokret. Dakle, batalite sve slike i sve teorije: da li je ovo autentično ili ne???

INSTRUKCIJA DRAZE MIHAILOVICA MAJORU BORDU
LASICU I KAPETANU PAVLU DJURISICU

20. decembra 1941

Ciljevi nasih odreda jesu:

1.) Borba za slobodu celokupnog naseg naroda pod skiptrom Njegovog Velicanstva Kralja Petra II.
2.) Stvoriti veliku Jugoslaviju i u njoj veliku Srbiju, etnicki cistu u granicama Srbije — Crne Gore — Bosne i Hercegovine — Srema — Banata i Backe.
3.) Borba za ukljucenje u nas drzavni zivot i svih jos neoslobodjenih, slovenackih teritorija pod Italijanima i Nemcima (Trst — Gorica — Istra i Koruska) kao i Bugarske, severne Albanije sa Skadrom.
4.) Ciscenje drzavne teritorije od svih narodnih manjina i ne-nacionalnih elemenata.
5.) Stvoriti neposredne zajednicke granice izmedu Srbije i Crne Gore, kao i Srbije i Slovenije ciscenjem Sandzaka od Muslimanskog zivlja i Bosne od Muslimanskog i Hrvatskog zivlja.
6.) Kazniti sve Hrvate i Muslimane koji su u tragicnim danima nemilorsdno unistavali nas narod.
7.) U krajevima ociscenim od narodnih manjina i ne-nacionalnih elemenata izvrsiti naseljavanje Crnogorcima (u obzir dolaze siromasne nacionalno ispravne i postene porodice) ... Sa Komunistima — partizanima ne moze biti nikakove saradnje jer se oni bore protiv dinastije i za ostvarenje socijalne revolucije.
Postupak: sa Arnautima, Muslimanima i Ustasama prema njihovim zaslugama za njihova gnusna nedela prema nasem zivlju tj. iste treba prepustiti »Narodnom sudu« — prema Hrvatima koji su pod okupacijom Italijana postupiti prema njihovom drzanju u danom trenutku.


Edited by namcor, 07 July 2009 - 17:26.