Jump to content


Photo

Ko su pravi četnici?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
110 replies to this topic

#61 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 06 July 2009 - 08:55

pisati o saradnji četnika i ustaša a pritom ptuživati i jedne i druge za etničko čišćenje se malo kosi sa zdravim razumom!

#62 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 06 July 2009 - 10:24

pisati o saradnji četnika i ustaša a pritom ptuživati i jedne i druge za etničko čišćenje se malo kosi sa zdravim razumom!

Nije etničko čišćenje nego genocid, bar kad su ustaše u pitanju. Ove druge mozda mozes da sabijesh pod etničko čišćenje, ako volish.

#63 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 06 July 2009 - 11:18

Nije etničko čišćenje nego genocid, bar kad su ustaše u pitanju. Ove druge mozda mozes da sabijesh pod etničko čišćenje, ako volish.

pa ako su ustaše vršili genocid i to najviše nad Srbima a četnici etničko čišćenje najviše nad Hrvatima i "hravatskom cveću"kako su onda te dve formacije sarađivale i bili na istoj strani tokom rata,meni to moram da priznam nije jasno.
istina je doduše da sam isteran iz kumrovačke škole pa sam verovatno propustio bitne časove...

#64 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 06 July 2009 - 11:37

istina je doduše da sam isteran iz kumrovačke škole pa sam verovatno propustio bitne časove...

Pametan si ti, nadoknadicesh propusteno...

#65 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 06 July 2009 - 12:15

Pametan si ti, nadoknadicesh propusteno...

i najveći sin naroda i naordnosti je posle 50-te postao velik igrač :ph34r:

#66 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 06 July 2009 - 12:40

pa ako su ustaše vršili genocid i to najviše nad Srbima a četnici etničko čišćenje najviše nad Hrvatima i "hravatskom cveću"kako su onda te dve formacije sarađivale i bili na istoj strani tokom rata,meni to moram da priznam nije jasno.
istina je doduše da sam isteran iz kumrovačke škole pa sam verovatno propustio bitne časove...

Svojevremeno je draža izjavio "i sa crnim đavolom protiv komunista". Kad je video da ne može da vojnički porazi partizane, dobre su mu došle i ustaše.  U politici i ratu sve je dozvoljeno, pa tako i može da se pojavi nešto što na prvi pogled nema logike. I danas diplomate sve lepo, fino, u rukavicama, a iza leđa...

Nije neophodno pohađati kumrovačku školu da bi neko bio objektivan. Problem novokomponovanih "istoričara" je u tome što prvo izvedu zaključak (četnici su super), a onda tumače činjenice selektivno, tj. samo one koje im odgovaraju i one koje mogu da prerade. Pravi istoričari prvo sakupe sve relevantne podatke i činjenice, pa tek onda izvuku zaključak.

#67 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 06 July 2009 - 12:41

i najveći sin naroda i naordnosti je posle 50-te postao velik igrač :ph34r:

Nisi ti bash sa svih casova (opravdano) izostao, pusti pricu...

#68 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 06 July 2009 - 12:43

Svojevremeno je draža izjavio "i sa crnim đavolom protiv komunista".


To je 'odlicna' politika. Tako se, u predvecerje 5og oktobra (a po sopstvenom iskazu) i pokojni Djindjic nasao sa Legijom negde 'pored dzipa'... Sta je posle bilo to svi znamo.

#69 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 06 July 2009 - 13:03

pisati o saradnji četnika i ustaša a pritom ptuživati i jedne i druge za etničko čišćenje se malo kosi sa zdravim razumom!


Posted Image

#70 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 06 July 2009 - 13:20

Inzinjeriski major


Koji haos. Jos da ima neka slika...

#71 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 06 July 2009 - 14:59

Posted Image

#72 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 06 July 2009 - 15:12

...

Ono sto covek sa sigurnoshcu moze da tvrdi to je da se radilo o mnogo (naoruzanih) grupa koje su mahom sledile onu gornju - "i sa crnim djavolom protiv XY"... I tako dok se stvar nije iskristalisala. Pritom je narod stradao - onako rutinski.

#73 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 06 July 2009 - 16:35

pa ako su ustaše vršili genocid i to najviše nad Srbima a četnici etničko čišćenje najviše nad Hrvatima i "hravatskom cveću"kako su onda te dve formacije sarađivale i bili na istoj strani tokom rata,meni to moram da priznam nije jasno.
istina je doduše da sam isteran iz kumrovačke škole pa sam verovatno propustio bitne časove...


Ovo bi i ja voleo da mi neko objasni. Već zamišljam susret četničke jedinice sa ustaškom. Svaka ide da kolje rodbinu i prijatelje od ovih drugih a oni saveznici i još požele sreću i uspeh jedni drugima. Neprocenjivo !

#74 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 06 July 2009 - 16:36

Zanimljiv i pronicljiv ovaj Donovanov izveštaj. Mesec dana pred oslobodjenje Beograda partizani pasivni prema Nemcima i napadaju četnike koji se bore protiv Nemaca.

U to vreme, počev od jula 1944. godine jedinice JVO su bile potpuno uključene u operativne planove Vermahta. Bili su im dodeljeni rasporedi zajedničkih dejstava protiv jedinica NOV. Stanje na terenu jasno pokazuje da su Mihailovićeve snage delovale prema tim planovina i da su uglavnom bile angažovane na pokrivanju strateških pravaca povlačenja grupe nemačkih armija iz Grčke.

Inače, dan posle ove Donovanove baljezgarije, znači 12.9.1944. godine, kralj Petar II Karadjordjević je preko Radio Londona naredio svojim trupama /JVO/ da se stave pod komandu maršala Jugoslavije, njegove ekselencije, Josipa Broza Tita.

Znači jedan dan posle ove Donovanove inseminacije pretpostavljenih, likvidiran je i formalno četnički pokret u Jugoslaviji, naravno uz saglasnost i na preporuku Donovanovih šefova koji su verovatno povraćali da njegove "analize sa terena".

#75 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 06 July 2009 - 16:45

Klotzen, evo objašnjenja

Snimak originala (pisanog na mašini) u Arhivu Vojnoistorijskog instituta, Ča, k. 233, reg. br. 31/8 "(BH-X-535)"

KOMANDA

BOSANSKIH ČETNIČKIH ODREDA

31-VIII-1942 g.

GLAVNOM ŠTABU BOSANSKIH ČETNIČKIH ODREDA

Pišemo u grmu u jednoj šumici, kod s. Dobrnje, gde smo primili izveštaj Štaba sa papirom na kome su udareni štambilji, kako je traženo, kao i zapisnik zbora, koji je održala pozadina u Kulašima. — Raduje nas veličina zbora, a već znamo da su naša braća: čika Luka i Lalić umeli da kažu narodu šta je to srpstvo i zašto se borimo i kakav treba da je narod sada.

Neprijatelj se nalazi na liniji: Šurjan — Lusići — Pavići, a naše snage raspoređene su prema njemu tako, da su istima zatvoreni pravci kuda bi mogao da prodre dalje.

Neprijatelj je jačine dve Brigade i veoma je drzak. Svaku noć se vode borbe, koje obično počinju oko 24 časa. Sa stanovništvom postupaju najlepše tako da plaćaju sve, govoreći da oni nisu četnički banditi, da pljačkaju, mobilišu usput sve što je sposobno, ali kod naroda slab osećaj za njih, jer je narod svestan toga što oni donose sobom. Tako, zatekli smo Ne-mce u Kadinoj Vodi i oni mlate artilerijom njihove položaje i sela gde se nalaze.

Mi smo predvideli čisto četnički napad za čišćenje prostorije između Vrbasa i puta: Banja Luka — Sitnica u pravcu Mrkonjič Grada, a zatim, kao drugu fazu borbe, napad od puta B. Luka — Jajce do Sane, da bi time sprečili ofanzivne akcije Nemaca, kao nepotrebne pošto nije teško zamisliti kako bi se provelo stanovništvo i imovina kuda bi prošli Nemci a za njima Hrvati, pa eventualno i ustaše.

Hrvati, doznavši za ovo, t.j. general Brozović, taj pas, poslao je po dva nemačka oficira pismo nemačkom komandantu koji je u K. Vodi, da nam se ne da municija, pošto smo dobili ogromne količine i da mi traženjem municije stvaramo čamo sebi rezerve za "onaj naš dan" — kako to oni kažu.

Ipak, uspeli smo i Hrvati će morati da pošalju municiju za 2000 četnika i sva automatska oruđa-bacače. Razume se da ćemo od ovoga u prvom redu gledati da ostavimo nešto za onaj dan, koji nam je danas saopšten. Nemcima smo rekli, da nam za Hrvate nije potrebna municija, već samo motke, sa kojima smo im oteli i oružje kojim su danas naoružani svi četnički odredi.

Razume se, da nam sada Nemci, momentalno poklanjaju više pažnje nego Hrvatima, bar se to jasno da primetiti, — ali znamo dokle bi nas dovela i njihova pažnja, ako bi, nedaj Bože, sa njima morali da produžimo poznanstvo i dodir.

Razgovarali smo sa Momčilom Regodićem i Nikolom Nikodijevićem koji su nam pružili podatke o raspoloženju u narodu u ovom momentu.

Za komandanta operacija u prvoj fazi borbe, predviđen je poručnik brat Marčetić, za komandanta leve kolone poručnik Drenović, koji je ovde bez vojske, a za komandanta desne kolone brat Azarić.

Komandant sa kap. bratom Pejićem ostaje ovde sve dok operacije ne uđu u odlučnu fazu, pa kad sve sigurno krene na bolje, onda ćemo nazad radi svršavanja drugih poslova i priprema za opšte čišćenje od komunista u Grmeču.

Za sada nas najviše interesu je pomoć Trebave i Ozarena koju očekujemo željno. Veliki greh nose krivci za ono vraćanje ljudi koji su prvi put bili pošli u pomoć.

U predstojećim operacijama, ako bude čišćen teren pored Vrbasa, Tešanović će imati da prelazi Vrbas i da se priključuje levoj koloni.11

Brat Marčetić moli da mu se pošalju lekovi koje mu je poslao komandir iz Maslovara i brijač, koji se nalazi u ormaru, a kapetan brat Pejić da mu Đokić sačuva stvari i da ozdravi.

Izveštaje slati pomoću relejnih stanica:

Šnjegotina, preko Mitra Spasojevića

Skatavica, preko logora Joševaokih četa

s. Popovac, preko odbora

Karanovac, preko komandira straže, i

Štab manjačkog puka.

S verom u boga za kralja i otadžbinu.

31-VIII-1942

KOMANDANT,

R. Radić M. P.

(Okrugli pečat: "Glavni štab bosanskih četničkih odreda")