Jump to content


Photo

Ko su pravi četnici?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
110 replies to this topic

#46 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 05 July 2009 - 14:41

Molim moderaciju da citirano lice uputi na mesto gde se leče forumske frustracije jer dotočni uopšte ne pokušava da diskutuje na temu već sve vreme troluje i bavi se monome umesto onim o čemu je ovde reč.

Više je nego jasno da se ovde radi o transferu nesporazuma koji dotični ima sa mnom ili sa sobom a započet je na temi o filmu o BG fantomu.

Koliko sam razumeo transferi sukoba na druge teme nagrađuju se banom pa molim moderaciju da postupi prema pravilima koja je sama propisala.

#47 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 05 July 2009 - 14:58

1. Da li je po tebi Nikola Kalabic bio deo cetnickog pokreta?
2. Da li je po tebi Nikola Kalabic bio kolaborator?

1. Da bio je.
3. Bili bi smo i ti i ja da nam držali familiju kao taoce.

Ovde je stvorem pogrešan utisak da ja kao branim četnike ili sam im nakolonjen. To jednostavno nije tačno ali je Andurila tako presudio.

Četnici su vrlo diskutabilna i šarolika gerilska družina razbijena širom Balkana koja je funkcionisala često bez ikakve međusobne koordinacije a često i bez jasnog zajedničkog cilja.

U svakom slučaju kada je reč o ravnogorskom pokretu Draže Mihajlovića, o njima je toliko laži izrečeno da su rehabilitovani ako ni zbog čega drugog onda zbog teških klevetanja izrečenih od strane komunističkih kvazipovjesničara.

Takođe pokret Draže Mihajlovića nije bio kvislinški o čemu postoji niz materijalnih dokaza. Međutim zucnete li to dežurni mediokriteti i ignoranti se na vas ostrve kao osice. Viču: Učiteljica nije tako rekla!!! Kažu još i da su četnici, ustaše i balsiti isto što je potpuno netačno. Ustaše i balisti jesu bili kvislinzi ali četnici u centralnoj Srbiji nisu to bili.

#48 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 05 July 2009 - 15:02

Kažu još i da su četnici, ustaše i balsiti isto što je potpuno netačno. Ustaše i balisti jesu bili kvislinzi ali četnici u centralnoj Srbiji nisu to bili.

Iza ustaša je stajala drzava na cijem su terenu delovali a cija su regularna vojska oni bili (ok, sa domobranima i ostalom bandom).
Za baliste nemam pojma koliko ih je (po)drzala okupaciona sila al' cenim da je razlika (u fundamentu) izmedju četnika i ustaša prvo u ovome gore pa dalje redom...

#49 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 05 July 2009 - 15:18

drzava na cijem su terenu delovali ...



Koliko ja znam, Jugoslovenska vojska u otadžbini je imala podršku vlade u izbeglištvu do pred kraj rata.

#50 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 05 July 2009 - 15:44

Koliko ja znam, Jugoslovenska vojska u otadžbini je imala podršku vlade u izbeglištvu do pred kraj rata.

Nemoj da se zezash, jel' treba sad da idemo u filozofiranje da li je Jugoslavija kapitulirala ili nije i nazad?
Jugoslovenska vojska u otadžbini je, recimo, imala podršku vlade u izbeglištvu do pred kraj rata al' su vlast na terenu imale Nemacka, Italija, sateliti i kvislinzi (medju njima i NDH). Na stranu sto je vojska kapitulirala a da je to sto se zove 'Jugoslovenska vojska u otadžbini sedelo oko Draze u satoru (ili u zemunici) na 'Slobodnim Srpskim planinama'.

#51 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 05 July 2009 - 16:23

Molim moderaciju da citirano lice uputi na mesto gde se leče forumske frustracije jer dotočni uopšte ne pokušava da diskutuje na temu već sve vreme troluje i bavi se monome umesto onim o čemu je ovde reč.

Koliko sam razumeo transferi sukoba na druge teme nagrađuju se banom pa molim moderaciju da postupi prema pravilima koja je sama propisala.


Naravno da se bavim tobom, mada mi to nije bila namera. Razumem da neko kreće sa određenim stavom. Ali ne razumem da se drži istog kao pijan plota, ignorišući sve dokaze. Ako za tebe nije dovoljno da vidiš desetine slika ili dokumenata sa nečijim potpisom, naravno da si problematičan kao ličnost. Negiraš evidentno non-stop. Ispada da je svaki dokument falsifikat, a svaka slika samo kinđurenje određenih nevalidnih bradonja sa mrskim nam okupatorom. A ne iznosiš nam nikakve dokaze za to što tvrdiš. Znači dokaze nemaš, a naše ignorišeš. Još kad bi nam naveo velike bitke između četnika i nemaca (poput partizanskih 8 ofanziva), možda ti i poverujemo. 
Ti si u školi bio žešća tužibaba?

Edited by byron22, 05 July 2009 - 16:24.


#52 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 July 2009 - 19:32

1Takođe pokret Draže Mihajlovića nije bio kvislinški o čemu postoji niz materijalnih dokaza.

Ti si bese istoricar po profesiji.Dela pogleda box 115 folder 10 Nacionalnog Arhiva....
U Ruzveltovoj biblioteci imas izvestaje majora Vajla o istoj temi

Edited by MAGRIPA65, 05 July 2009 - 19:37.


#53 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 July 2009 - 20:01

Naravno da se bavim tobom, mada mi to nije bila namera. Razumem da neko kreće sa određenim stavom. Ali ne razumem da se drži istog kao pijan plota, ignorišući sve dokaze. Ako za tebe nije dovoljno da vidiš desetine slika ili dokumenata sa nečijim potpisom, naravno da si problematičan kao ličnost. Negiraš evidentno non-stop. Ispada da je svaki dokument falsifikat, a svaka slika samo kinđurenje određenih nevalidnih bradonja sa mrskim nam okupatorom. A ne iznosiš nam nikakve dokaze za to što tvrdiš. Znači dokaze nemaš, a naše ignorišeš. Još kad bi nam naveo velike bitke između četnika i nemaca (poput partizanskih 8 ofanziva), možda ti i poverujemo. 
Ti si u školi bio žešća tužibaba?


Gde si bre Divanjol?

#54 Tulije

Tulije
  • Members
  • 15 posts

Posted 05 July 2009 - 20:13

Pa oni bradati valjda :ph34r:
(inače šalim se, samo vi nastavite da ispravljate krive Drine :))

#55 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 05 July 2009 - 20:30

To da si neznalice


svog prostakluka i banalnosti.


tvoju stupidnu doktrinu


Konstantnim ad hominem prostačenjem


koliko si suštinski zaslepljen najprimitivnijim oblikom šovinizma.



Profesor Istorija je malo nervozan, izgleda. kada bi te neki pravi (a ne kao ti, forumski) istoricar citao i gledao kako "diskutujes", pocepao bi svoju diplomu i poceo da prodaje paradajz iz stida. ti nisi u stanju da uzmes suprotan stav, analiziras i onda dokazima i argumentima diskutujes, nego se sve svodi na tvojoj konstantnoj megalomaniji i vredjanje sagovornika.

za tebe nista nije istina - ni fotografije, ni pisma generalissima, ni dokumenti gde generalissimo nudi saradnju ustasama, niti gde nudi saradnju nacistima - sve je to laz. to je laz jer se ne poklapa s tvojom idilom o Dobrim Cetnicima i Genocidnim Balistima (ovo poslednje zasluzuje jedan veliki osmeh, ali vec rek'oh da se radi o ozbiljnoj temi, pa necu). moze neko i samog Drazu da dovede iz mrtvih i da ti sam Draza kaze kako je hteo da bude i bio saradnik ustasa i nacista, ali ti to neces priznati i nastavices s vredjanjima "iako ti to nikada nisi uradio" i "nikada nisi uzvratio vredjanjima." you're a lost case, ali mi je simpaticno da te gledam kako pises carolije pa evo, nastavljam "diskusiju" s tobom.

Komunikacija sa tobom je čisto valjanje u blatu.


zato pises roman svaki put kada te pogodi neka nova slika baaaaaas na srce.

#56 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 05 July 2009 - 21:08

Perkose, mora biti da si me pomešao s nekim... Sorry...

Edited by byron22, 05 July 2009 - 21:10.


#57 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 05 July 2009 - 22:31

Ti si bese istoricar po profesiji.Dela pogleda box 115 folder 10 Nacionalnog Arhiva....
U Ruzveltovoj biblioteci imas izvestaje majora Vajla o istoj temi




Sad si ga prosvetlio. Da si malo bliže, a ne u truloj kapitalističkoj USA, možda bi i naterao Beblera da revidira...

#58 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 July 2009 - 22:43

Sad si ga prosvetlio. Da si malo bliže, a ne u truloj kapitalističkoj USA, možda bi i naterao Beblera da revidira...

krleza
Kapitalizam nema blage veze sa borbom protiv nacista tokom WWII.Procitaj malo Ambrose-a koji definitivno nije bio komunjara...

#59 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 05 July 2009 - 23:50

Posle više desetina potpisanih ugovora o saradnji u zajedničkoj borbi protiv jedinica NOV izmedju četničkih snaga pod komandom generala Mihailovića i ovlašćenih komandanata Oružanih snaga NDH, nezadovoljan dinamikom realizacije, Mihailović svojim snagama u Bosni, sredinom 1942. godine, upućuje depešu-cirkular u kojoj naglašava:

"Oni komandanti koji još uvek nisu potpisali ugovore o saradnji sa jedinicama NDH imaju to odmah učiniti"

Politika etničkog čišćenja i stvaranja velike, etnički čiste Srbije, stara je 150 godina. Posle idejnog tvorca Ilije Garašanina, najistaknutiji srpski političar koji je planirao i sprovodio ovu politiku bio je prof. Slobodan Jovanović kao i njegov ministar inostranih dela Momčilo Ninčić.

Jovanović je pod okriljem Srpskog kulturnog lkuba pravio planove Velike Srbije još od 1935. godine, dok je Ninčić, davno pre WW2 ostvario bliska lična prijateljstva sa italijanskom fašističkom oligarhijom.

"Antifašizam" JVO lepo ilustruje i depeša vojvode Baćovića Mihailoviću, početkom 1942. godine kojom ga Baćović izveštava da "četnička komanda Beograda potpuno vlada kadrovskom situacijom u Banjičkom logoru".

Jako je mnogo dokumenata koji nedvosmisleno dokazuju da su sve četničke jedinice na teritoriji Jugoslavije izuzev četnika Koste Pećanca, već do sredine 1942. godine potpuno operativno stavljene pod komandu generala Mihailovića, ministra vojnog Jugoslovenske vlade u Londonu. I problem sa Pećancem je Mihailović rešio na sebi svojstven, karakterističan, način. Wikipedia: "Četnička trojka u sastavu Branimir Petrović, Tilko Dinić i Budimir Mitrović je na prevaru uhvatila vojvodu Kostu Pećanca u selu Nikolincu blizu Soko Banje i zaklala ga 25. maja 1944."

Edited by qmedic, 06 July 2009 - 00:17.


#60 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 July 2009 - 02:52

obozavam ove gibanica rasprave gde na kraju Cercil i Margaret Tacer ispadnu komunisti...
SrBska je tuga pregolema...