Jump to content


Photo

Demografija Kosova tokom 20. veka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 30 June 2009 - 07:58

Fahox od kada si na ovom forumu, stalno se pozivas na neke brojke i stalno isterujes svoju pravdu i podmeces neke brojeve koje nemaju veze sa zivotom.
Zaveri o broju raseljenih lica se prikljucio kao sto ces videti iz linka i OSCE i PRAXIS. Kao sto ces videti u dopisu radi se o 206 hiljada raseljenih lica (ne samo Srba) raznih nacionalnosti.

http://www.unhcr.org...ile.aspx?id=140

Pristina januar 1999 : 20.850
Pristina decembar 1999: 900
Pristina rasljeno: 19.950 Srba

Prizren: januar 1999: 9.500
Prizren decembar 1999: 102
Raseljeno: 9.938 Srba

Obilic januar 1999: 3.000
Obilic decembar 1999 : 1.500
Raseljeno: 1.500 Srba

Kosovo polje januar 1999: 4.000
Kosovo polje decembar 1999: 2.000
Kosovo Polje rasljeno : 2.000 Srba

Kosovska Mitrovica januar 1999: 16.000
Kosovska Mitrovica decembar 1999: 14.000
Kosovska Mitrovica raseljeno: 2.000 Srba

Gnjilane januar 1999: 15.000
Gnjilane decembar 1999: 50
Proterano: 14.450 Srba

Urosevac januar 1999: 8.191
decembar 1999: 26
Proterano : 8.165 Srba

Pec januar 1999: 20.000
Pec Decembar 1999: 1.000
Pec rasljeno: 19.000

Orahovac: proterano oko 2.500 Srba...etc



Dakle iz devet gradova je protreno blizo 80.000 Srba. Ostale podatke cu ti dati kada prikupim tacno po mestima. Mada su ove cifre same po sebi vrlo jezive.
Nesto me zanima posto mases sa cifrom od 140.000 Srba na Kosovu (ovo je podatak demografa Islamija). Da li mozes da nam das broj Srba po opstinama. To bi jako pomoglo da vidimo gde je nastanjeno tih 140.000 Srba i da uporedimo sa podacima iz januara 1999 godine. Hvala.
Posto si uporan da saznamo istinu. Hajde da je saznamo.

edit: link


Prvo ja mislim da ovo treba dube poseban topik i da se prodiskutuje detaljno pa na kraju da se dobija konacna ocena. Drugo, ja sam se uvek zalagao da svi ljudi bez obzira na nacionalnost na Kosovo moraju da se vracaju u svoje kuce ako to zele.

Trece, kada to OSCE i PRAXIS su vrsili popis stanovnistva na Kosovo u Januaru 1999? Nesto se ne secam da u Januaru 1999 bilo nekog zvanicnog popisa stanovnistva na Kosovo a vidim neke brojeve po opstinama Kosova za Januar 1999. Odakle ti podaci?

Cetvrto, na Kosovo je bilo pocetkom 1999 mozda i pola miliona Srba (stanovnici, policajci, vojnici, paramilitarci, nasilno dovedeni Srbi iz krajine i td) ali zadnji zvanican popis stanovnistva na Kosovo je izveden u 1991 i jedino popis stanovnistva je merodavan za procenu eventualnog broja nekog.

Ja ponavljam da najbolje bi bilo da se otvara novi topik o ovoj temi tj o demografskim kretanjima na Kosovo u 20 veku s posebnom paznjom u zadnjih 3-4 decenija 20 veka.

#2 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 30 June 2009 - 13:08

Cetvrto, na Kosovo je bilo pocetkom 1999 mozda i pola miliona Srba (stanovnici, policajci, vojnici, paramilitarci, nasilno dovedeni Srbi iz krajine i td) ali zadnji zvanican popis stanovnistva na Kosovo je izveden u 1991 i jedino popis stanovnistva je merodavan za procenu eventualnog broja nekog.

Jako interesantno, mislim ovo mozda bilo.
Od tih bilo mozda 500k Srba koliko je bilo stanovnika a koliko ovih ostalih kategorija?

#3 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 30 June 2009 - 13:33

Jako interesantno, mislim ovo mozda bilo.
Od tih bilo mozda 500k Srba koliko je bilo stanovnika a koliko ovih ostalih kategorija?

iako je fahox upotrebio "možda"to je konačno jedina prava cifra kad su Srbi u pitanju koju je napisao,od toga razume se da je bar 300.000 bilo askera!

#4 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 30 June 2009 - 13:38

bar 300.000 bilo askera!


Ostalo su omraženi kolonisti.

#5 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 30 June 2009 - 14:48

Prvo ja mislim da ovo treba dube poseban topik i da se prodiskutuje detaljno pa na kraju da se dobija konacna ocena. Drugo, ja sam se uvek zalagao da svi ljudi bez obzira na nacionalnost na Kosovo moraju da se vracaju u svoje kuce ako to zele.

Trece, kada to OSCE i PRAXIS su vrsili popis stanovnistva na Kosovo u Januaru 1999? Nesto se ne secam da u Januaru 1999 bilo nekog zvanicnog popisa stanovnistva na Kosovo a vidim neke brojeve po opstinama Kosova za Januar 1999. Odakle ti podaci?

Cetvrto, na Kosovo je bilo pocetkom 1999 mozda i pola miliona Srba (stanovnici, policajci, vojnici, paramilitarci, nasilno dovedeni Srbi iz krajine i td) ali zadnji zvanican popis stanovnistva na Kosovo je izveden u 1991 i jedino popis stanovnistva je merodavan za procenu eventualnog broja nekog.

Ja ponavljam da najbolje bi bilo da se otvara novi topik o ovoj temi tj o demografskim kretanjima na Kosovo u 20 veku s posebnom paznjom u zadnjih 3-4 decenija 20 veka.

Na Kososvu 1991 nije izvrsen popis i radilo se na osnovu procena. Slicna procena je uradjena 1998. godine, gde se broj Srba u pokrajni procenjuje na oko 234.000 stanovnika. Procena je da od sredine 1998 pa do januara 1999 nije bilo drasticnijih promena i da se ti podaci mogu uzeti i za januar 1991 godine, a bitno je da je tu uzeto samo gradsko stanovnistvo bez okolnih mesta.
Nisam siguran odakle tebi podatak od 140.000 Srba na Kosovu? Postojala je registracija stanovnistva, ali tu su registrovan ljudi koji se vode na Kosovu, tj. imaju tamo mesto prebivalista ali tamo ne zive.
Dakle ako hoces da pokazes relevantne podatke, molim te za ovo.
1) trenutno broj Srba po Opstinama (procena ne mora tacan podatak)
2) broj interno raseljenih lica na samom Kosovu.
Ovo nam moze olaksati samo gledanje na stvar, kako bi smo videli da li su podaci sa kojima raspolozaes relevantni ili ne. Iskreno ne verujem da na kosovu trenutno ima 140.000 Srba, koji nisu od 1999. promenili svoje mesto stanovanja. Ta cifra je sigurno duplo manja i verovatno je od 60 - 80.000, ali ajde da vidimo podatak po Op[tinama pa cemo tacno znati. S obzirom da imas cifru od 140.000 verovatno imas i taj podatak. Ili ne?

#6 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 30 June 2009 - 15:02

Jako interesantno, mislim ovo mozda bilo.
Od tih bilo mozda 500k Srba koliko je bilo stanovnika a koliko ovih ostalih kategorija?


Pa tesko je znati tacnu cifru koliko je bilo stanovnka Kosova u 1999 godini. Naravno tekst si izvukao is konteksta. Ovo mozda upotrebljeno kao nesto moguce ali cinjenica je da u Januarau 1999 niko, ni OSCE ni PRAXIS nisu vrsli nikakav popis stanovnistva na Kosovo. Tako da mozemo krenuti od onoga sto znamo a to je popis stanovnistva u 1991 godini kada vlasti SRJ/Srbije izvrsile popis i kada Srbi su ucestvovali u potpunosti u taj popis. Albanci su bojkotovali taj popis zbog sumnje da bi valjda Srpski rezim pokusao smnjiti broj Albanaca. Ali to nikako ne znaci da popsi stanovnistva za Srbe na Kosovo moze imati velike greske. Mozemo prihvatiti gresku od 2-5 % ali ovde neki pokusaju da predstavljaju tu greski od cak 100% sto je veliki absurd.

Imajuci dakle popis stanovnistva na Kosovo u 1991 gde smo imali cifru od 194,190 Srba i dodajuci priridni prirastaj mozemo doci do cifre od oko 200,000 hiljada Srba u 1999 odnosno stanovnika Kosova Srpske nacionalnosti. To su procene naravno jer nije izvresn popis.

#7 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 30 June 2009 - 15:11

Ko je rekao da su OSce i Praxis radili popis? Pogledaj link, odnosi se na broj raseljenih lica sa Kosova i probleme sa kojima se oni suocavaju.
Procena je radjena 1998. godine i govori o 234 hiljade Srba na Kosovu.

#8 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 30 June 2009 - 15:27

Pa tesko je znati tacnu cifru koliko je bilo stanovnka Kosova u 1999 godini. Naravno tekst si izvukao is konteksta. Ovo mozda upotrebljeno kao nesto moguce ali cinjenica je da u Januarau 1999 niko, ni OSCE ni PRAXIS nisu vrsli nikakav popis stanovnistva na Kosovo. Tako da mozemo krenuti od onoga sto znamo a to je popis stanovnistva u 1991 godini kada vlasti SRJ/Srbije izvrsile popis i kada Srbi su ucestvovali u potpunosti u taj popis. Albanci su bojkotovali taj popis zbog sumnje da bi valjda Srpski rezim pokusao smnjiti broj Albanaca. Ali to nikako ne znaci da popsi stanovnistva za Srbe na Kosovo moze imati velike greske. Mozemo prihvatiti gresku od 2-5 % ali ovde neki pokusaju da predstavljaju tu greski od cak 100% sto je veliki absurd.

Imajuci dakle popis stanovnistva na Kosovo u 1991 gde smo imali cifru od 194,190 Srba i dodajuci priridni prirastaj mozemo doci do cifre od oko 200,000 hiljada Srba u 1999 odnosno stanovnika Kosova Srpske nacionalnosti. To su procene naravno jer nije izvresn popis.



Prvo ja mislim da ovo treba dube poseban topik i da se prodiskutuje detaljno pa na kraju da se dobija konacna ocena. Drugo, ja sam se uvek zalagao da svi ljudi bez obzira na nacionalnost na Kosovo moraju da se vracaju u svoje kuce ako to zele.

Trece, kada to OSCE i PRAXIS su vrsili popis stanovnistva na Kosovo u Januaru 1999? Nesto se ne secam da u Januaru 1999 bilo nekog zvanicnog popisa stanovnistva na Kosovo a vidim neke brojeve po opstinama Kosova za Januar 1999. Odakle ti podaci?

Cetvrto, na Kosovo je bilo pocetkom 1999 mozda i pola miliona Srba (stanovnici, policajci, vojnici, paramilitarci, nasilno dovedeni Srbi iz krajine i td) ali zadnji zvanican popis stanovnistva na Kosovo je izveden u 1991 i jedino popis stanovnistva je merodavan za procenu eventualnog broja nekog.

Ja ponavljam da najbolje bi bilo da se otvara novi topik o ovoj temi tj o demografskim kretanjima na Kosovo u 20 veku s posebnom paznjom u zadnjih 3-4 decenija 20 veka.


Evo tvoja oba posta da ne bi bilo da nešto izvlacim iz konteksta itd.

Na tvoje zapažanje da je tada na KiM bilo oko pola milona Srba i da si ih pri tome podelio na STANOVNIKE i ostale,
ti mi priču o izvlačenju iz konteksta...
ja te pitam koliko je stanovnika a koliko tih ostalih.

Ili ako hoces da to preformulišem u nešto kao : šta bi ti mene pitao kada bih ja napisao
"Na Kosovu je tada bilo oko milion Albanaca (stanovnici, policajci, vojnici, pekari, moleri, teroristi, doseljenici iz Albanije)..."

#9 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 30 June 2009 - 15:29

Ko je rekao da su OSce i Praxis radili popis? Pogledaj link, odnosi se na broj raseljenih lica sa Kosova i probleme sa kojima se oni suocavaju.
Procena je radjena 1998. godine i govori o 234 hiljade Srba na Kosovu.


Pa vidi ono sto si postavio:


Pristina januar 1999 : 20.850
Pristina decembar 1999: 900
Pristina rasljeno: 19.950 Srba

Dakle u Pristini u Januaru bilo 20.850 Srba. Neko rece 30,000 neko cak 40,000. Pa zato samo pitao: ko je radio popis stanovnistva? Odakle ti brojevi? Ja ne kazem da su moguci ili ne ali mora da se zna odakle te procene?

Pa evo sada nova procena koja govori o 234,000 hiljada Srba u 1998. To znaci da pocetkom 1999 je broj mogao biti najvise 235,000 njih. Ako Kosovo napustilo/proterano 205 hiljada Srba onda verovatno posle Juna 1999 nije bilo nijednog Srba juzno od Ibra. Pa valjda u Leposavic, Zubin Potok, Zvecane, Severna Mitrovica bilo vise od tih 35,000 hiljada. A sta sa Srbima u Gracanici, Strpcu, Laplje Selo, Caglavica, Gorazdevac, Orahovac, Velika Hoca, Novo Brdo, Partes, Crnica, Budriga, Klokot, i mnoga druga sela kojih se ne secam trenutno. Znaci ta mesta su bila u potpunosti prazna i da nije bilo Srba uopste?
Jel to hoces da kazes?

#10 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 30 June 2009 - 15:42

Evo tvoja oba posta da ne bi bilo da nešto izvlacim iz konteksta itd.

Na tvoje zapažanje da je tada na KiM bilo oko pola milona Srba i da si ih pri tome podelio na STANOVNIKE i ostale,
ti mi priču o izvlačenju iz konteksta...
ja te pitam koliko je stanovnika a koliko tih ostalih.

Ili ako hoces da to preformulišem u nešto kao : šta bi ti mene pitao kada bih ja napisao
"Na Kosovu je tada bilo oko milion Albanaca (stanovnici, policajci, vojnici, pekari, moleri, teroristi, doseljenici iz Albanije)..."


Misli da sam rekao ono sto mislim da je najverodostojna cifra. Dakle krenemo od onoga sto znamo i za koju mislimo da je blizu realnosti. Znamo dakle da u 1991 bilo popisa stanovnistva. Kao pocetak evo iz wikipedije: http://en.wikipedia...._Kosovo#History


1989-1999: Centralized Yugoslav Control
Ethnic map of Kosovo, 1991 data Yugoslav Central Government reasserts control over Kosovo in 1989.

Official Yugoslav statistical results, almost all Albanians and some Roma, Muslims boycott the census following a call by Ibrahim Rugova to boycott Serbian institutions. 1991 359,346 total population

Official Yugoslav statistical corrections and projections, with the help of previous census results (1948-1981):

1,956,196 Total population


Vidi se jasno da u popis je ucestvovalo 359,346 Stanovnika Kosova odnosno svi Srbi, i ostali izuzev vecine Albanaca i nekoliko bosnjaka.

Za Srbe dakle nema projekcije vec je to tacan broj na bazi popisa stanovnistva. Pogledaj da broj Srba u popisu i broj Srba prema proceni je identican. Dakle broj Srba nije prema procenama vec prema popisu.

Sada posto imamo broj Srba u 1991 godini koji jeste 194,190 onda na razmatranju za procenu ulaze prirdoni prirastaj i migracija.

Pretpostavimo da nijedan Srbin sa Kosova nije napustio Kosovo od 1991 do 1999. Vrovatno ih je bilo nekoliko stotina/hiljada ali da ne budemo sitnicari. Zna se prirodni prirastaj Srba koje jeste negativan ali Kosovski Srbi imaju nesto pozitivniji prirastaj. Evo dodacemo jos 6000 Srba kao prirodni prirastaj i dobicemo oko 200,000 hiljada njih. Dakle odgovor na oitanje jeste da na Kosovo u Jun 1999 bilo 200,000 hiljada Srba stanovnika Kosova.

Sada ako 205,000 hiljada Srba napustilo/proterano sa Kosova u 1999, to znaci da Srba na Kosovo ima u minusu posle toga. Takvu logiku ja ne razumem.

Edited by fahox, 30 June 2009 - 15:44.


#11 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 30 June 2009 - 15:44

Pa vidi ono sto si postavio:


Pristina januar 1999 : 20.850
Pristina decembar 1999: 900
Pristina rasljeno: 19.950 Srba

Dakle u Pristini u Januaru bilo 20.850 Srba. Neko rece 30,000 neko cak 40,000. Pa zato samo pitao: ko je radio popis stanovnistva? Odakle ti brojevi? Ja ne kazem da su moguci ili ne ali mora da se zna odakle te procene?

Pa evo sada nova procena koja govori o 234,000 hiljada Srba u 1998. To znaci da pocetkom 1999 je broj mogao biti najvise 235,000 njih. Ako Kosovo napustilo/proterano 205 hiljada Srba onda verovatno posle Juna 1999 nije bilo nijednog Srba juzno od Ibra. Pa valjda u Leposavic, Zubin Potok, Zvecane, Severna Mitrovica bilo vise od tih 35,000 hiljada. A sta sa Srbima u Gracanici, Strpcu, Laplje Selo, Caglavica, Gorazdevac, Orahovac, Velika Hoca, Novo Brdo, Partes, Crnica, Budriga, Klokot, i mnoga druga sela kojih se ne secam trenutno. Znaci ta mesta su bila u potpunosti prazna i da nije bilo Srba uopste?
Jel to hoces da kazes?

Ne! Opet ne pratis. 1999 je raseljeno 205.000 stanovnika od cega 70% (cini mi se) cine Srbi. Znaci negde oko 140.000, odokativno.....

#12 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 30 June 2009 - 16:31

Ne! Opet ne pratis. 1999 je raseljeno 205.000 stanovnika od cega 70% (cini mi se) cine Srbi. Znaci negde oko 140.000, odokativno.....


Da se jos jednom razjasnimo da svi, apsolutno svi stanovnici Kosova Srpske nacionalnosti imaju pravo da se vracaju na Kosovo ako to zele. To da ne bude posle optuzbi na mene.

Drugo, evo dakle vec je pocelo da broj pada u realne procene. Ako si pratio zadnju sednicu SB, Vuk Jeremic doslovno rekao da "U Srbiji jos uvek su 200 hiljada proteranih Srba" i to predstavio ka cifre UNHCR-a (jer tako su valjda verodostojniji) i tako dodajuci onih 135,000 koji su na Kosovo onda dolazimo do cifre od 335,000 hiljada Srba. I tu se jasno vidi kako se sa tim brojevima manipulise cak i u Savet Bezbednosti jer time Tadic, Jeremic &Co hoce da predstavljaju Kosovo kao jednu crnu rupu koja nastavlja etnicko ciscenje.

Sada odakle taj broj od 135,000 hiljada Srba kojih ima trenutno na Kosovo? To nije procena Islamija kako neko rece. To je procena KFOR-a, UNMIK-a i ostalih organizacija na Kosovo kao i vlade Kosova. Nije popis ali je procena koja pokazuje stanje na terenu o broju Srba na Kosovo. Evo cak i kada pratimo vesti kaze se da u X selo na Kosovo zivi 500 srba ili u XY selo zivi 1000 Srba. Znaci kada se saberu svi ti brojevi Srba po gradovima i selima Kosova onda dobili smo cifru od 135,000 Srba na Kosovo. Nije to cifra koju sam ja izmislio.

#13 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 30 June 2009 - 17:40

Da se jos jednom razjasnimo da svi, apsolutno svi stanovnici Kosova Srpske nacionalnosti imaju pravo da se vracaju na Kosovo ako to zele. To da ne bude posle optuzbi na mene.

Drugo, evo dakle vec je pocelo da broj pada u realne procene. Ako si pratio zadnju sednicu SB, Vuk Jeremic doslovno rekao da "U Srbiji jos uvek su 200 hiljada proteranih Srba" i to predstavio ka cifre UNHCR-a (jer tako su valjda verodostojniji) i tako dodajuci onih 135,000 koji su na Kosovo onda dolazimo do cifre od 335,000 hiljada Srba. I tu se jasno vidi kako se sa tim brojevima manipulise cak i u Savet Bezbednosti jer time Tadic, Jeremic &Co hoce da predstavljaju Kosovo kao jednu crnu rupu koja nastavlja etnicko ciscenje.

Sada odakle taj broj od 135,000 hiljada Srba kojih ima trenutno na Kosovo? To nije procena Islamija kako neko rece. To je procena KFOR-a, UNMIK-a i ostalih organizacija na Kosovo kao i vlade Kosova. Nije popis ali je procena koja pokazuje stanje na terenu o broju Srba na Kosovo. Evo cak i kada pratimo vesti kaze se da u X selo na Kosovo zivi 500 srba ili u XY selo zivi 1000 Srba. Znaci kada se saberu svi ti brojevi Srba po gradovima i selima Kosova onda dobili smo cifru od 135,000 Srba na Kosovo. Nije to cifra koju sam ja izmislio.

Nemam pojma sta Jeremic prica. Ovo su najpouzdaniji podaci. Kada se govori o raseljenima prica se o 205.000 gradjana Kosova raznih nacionalnosti. Nisam siguran oko procenta Srba ali mislim da je oko 70%. Sto se tice KFOR-a, ni ta cifra nije realna jer su popisani i oni koji su prijavljeni na Kosovu a zive u Srbiji. Zato bih voleo da vidim prikaz po opstinama jer bi nam to dalo pravo stanje.

#14 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 30 June 2009 - 18:34

Nemam pojma sta Jeremic prica. Ovo su najpouzdaniji podaci. Kada se govori o raseljenima prica se o 205.000 gradjana Kosova raznih nacionalnosti. Nisam siguran oko procenta Srba ali mislim da je oko 70%. Sto se tice KFOR-a, ni ta cifra nije realna jer su popisani i oni koji su prijavljeni na Kosovu a zive u Srbiji. Zato bih voleo da vidim prikaz po opstinama jer bi nam to dalo pravo stanje.


Vidi, ova prica postaje malo komicna. UNHCR postao neka svetinja i ima apsolutne tacne podatke. Svi ostali lazu. Laze Zavod za statistiku Srbije, laze KFOR, laze UNMIK, insitucije Kosova. Pa mnogo je to bre. Ja ne znam podatke po opstinama ali prema nekim saznanjima samo u opstini Strpce zive oko 8000 Srba.
U svakom slucaju pokusacu da pronadjem nesto o Srbima po opstinama Kosova.