Jump to content


Photo
- - - - -

artroza i savremena tehnologija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 hogarstrasni

hogarstrasni
  • Members
  • 213 posts

Posted 27 June 2009 - 11:11

U ranim sam cetrdesetim i imam artrozu u oba kolena sto mi otezava kretanje.
Znam da ne postoji lek protiv te bolesti a eksperimentisao sam sa glukozaminom & hondroitinom & msm, sto nije dalo nekakve fantasticne(ili posebno osetne) rezultate.
Citao sam na internetu o kvekovanju i presadjivanju celija hrskavica.
Interesuje me da li neko zna kakva je buducnost lecenja artroze (mislim na jedno 10-ak godina) i postoje li jos neki relativno provereni & pouzdani metodi.

Hvala u napred na svakom odgovoru

#2 vladimirn

vladimirn
  • Members
  • 8 posts

Posted 28 June 2009 - 18:08

Odnevno se pojavio na trzistu preparat koji sadrzi hijaluronsku kiselinu i djumbir , dodaj omega 3 i 9, glukozamin-hondroitini – msm- pij 3 meseca udarnu kolicinu i 3 meseca kolicinu za odrzavanje, jedi tresnje, vezbaj.

#3 hogarstrasni

hogarstrasni
  • Members
  • 213 posts

Posted 01 July 2009 - 04:20

Tresnje?? Sto tresnje? Mozes li mi reci kako se zove taj preparat??

#4 vladimirn

vladimirn
  • Members
  • 8 posts

Posted 01 July 2009 - 20:02

Tresnje?? Sto tresnje? Mozes li mi reci kako se zove taj preparat??


Vise o proizvodu mozes da vidis na https://distrib.fore..._ver.5final.pdf

Neki od sastojaka iz tresanja blokiraju odredjene medijatore koji ucestvuju u upalnim reakcijama. Vise o tome mozes da procitas u sledeca dva clanka koja cu postaviti ispod ovoga.

#5 vladimirn

vladimirn
  • Members
  • 8 posts

Posted 01 July 2009 - 20:04

Jesu li trešnje čudotvorno voće?

Znanstvenici sve više govore o izuzetnim učincima trešanja na zdravlje

Još od davnina trešnje su bile na dobrom glasu. Ovim ukusnim plodovima pridavao se čitav niz ljekovitih svojstava, od lijeka za giht i artritis, do hrane za dobar san. Do nedavno sve se to smatralo narodnom medicinom, no istraživanja su dala i znanstveni temelj svim tim pričama. Nismo daleko od dana kada će vam liječnik reći «Uzmi 10 trešanja i nazovi me ujutro.»
Iako su jako dobar izvor vitamina, ipak ne sadrže toliko C vitamina kao jagode, ali prisutnost antioksidanata i drugih korisnih sastojaka čini ih izuzetno zdravim voćem.
Trešnje sadrže vitamine C, B i A, bioflavonoide, elagičnu kiselinu, antocijanin, melatonin. Ovi sastojci pomažu u borbi protiv raka, u prevenciji srčanih bolesti, ublažavaju bolove uzrokovane artritisom i gihtom, te glavobolju, ublažavaju simptome povezane sa fibromijalgičnim sindromom. Trešnje pomažu da nam tijelo proizvodi melatonin na siguran i zdrav način, te poboljšavaju fiziološke i mentalne funkcije. Svježe trešnje su dobre za otklanjanje fizičke i umne iscrpljenosti, a kisele trešnje poboljšavaju rapoloženje. Vrlo slična zdravstvena svojstva imaju i višnje.
Pozitivan učinak trešanja na zdravlje
Istraživanja su pokazala da konzumiranje trešanja može pomoći u sprečavanju srčanih bolesti i raka, te ublažiti bolove i poboljšati zdravlje kostiju. Za ovo su najvjerojatniji zaslužni antioksidanti koje možemo pronaći u trešnjama, od kojih su najzdraviji flavonoid anticijanin i kercetin.
Prevencija srčanih bolesti
Prema znantvenim istraživanjima, flavonoid koji možemo naći u trešnjama (kercetin) ima antikancerogena svojstva, te pomaže u sprečavanju srčanih bolesti. Trešnje se u nutricionističkom smislu smatraju važnim izvorom kercetina, jer sadrže velike količine po obroku.
Prevencija raka
U košticama trešnje nalazi se mala količina amigdalina, nazvan još i vitamin B17 ili laetril, za kojeg se smatra da pozitivno utječe na smanjenje tumora i spriječava daljnje širenje raka, te pomaže kod ublažavanja bolova uzrokovanih kancerogenim procesima. Neki narodi, poput Hunza u Pakistanu, oduvijek su u prehrani koristili amigdalin i nisu obolijevali od raka, što je znanstvenike navelo na vjerovanje da se radi o hrani koja spriječava razvoj pojave raka. Napravljeni su laboratorijski pokusi na miševima, koji su to potvrdili. No ova istraživanja su prilično kontroverzna budući da amigdalin sadrži cijanidnu komponentu koja je otrovna.
Ublažavanje bolova
Antocijanini koji se nalaze u trešnjama blokiraju upalne enzime i smanjuju bolove. Zapravo, 20 trešanja je 10 puta učinkovitije od aspirina, te ima pozitivne učinke na giht i bolove od artritisa.
Bubrežni kamenac
Nije samo plod trešnje zdrav – od peteljki trešnje možete napraviti čaj za poboljšano izlučivanje mokraće pri pojavi kamenca u bubrezima. Za pripremu čaja stavite rukohvat peteljki u litru vrele vode i kuhajte 2 minute, te ostavite 15 minuta da se ohladi. Čaj ocijedite i pijte u gutljajima tijekom dana.
Zdravlje kostiju
Trešnje se smatraju izvrsnim izvorom bora, (sadrže 396 ug/100g), što u kombinaciji sa kalcijem i magnezijem izuzetno povoljno utječe na zdravlje kostiju.
Trešnje pomažu kod mršavljenja
Trešnje sadrže malo kalorija, nemaju masnoća, a imaju visoki udio vode. Istraživanja su pokazala da povećan unos vode u organizam povećava razinu energije i pomaže u ubrzanju metabolizma. Mnogi ljudi koriste prednosti konzumiranja voća bogatog vodom poput trešanja za mršavljenje.
Poput većine voća, trešnje imaju mnogo kalija, a malo natrija, što pomaže kod izlučivanja vode iz organizma.
Trešnje su jedno od voća sa najnižim glikemičnim indeksom
Trešnje sadrže kombinaciju anti-aging antioksidanata, bogate su vlaknima, vitaminima A, B i C, sadrže mnogo minerala, osobito kalcija, željeza i kalija. Svaka trešnja ima samo 4 kalorije (1 šalica sadrži oko 90 kalorija), imaju jednake količine ugljikohidrata i proteina, a uopće nemaju masnoća!
Trešnje su poznate i po tome da pročišćavaju krv i podižu energiju. Dovoljno dugo su se koristile za pripremu kolača i deserata, sad je vrijeme da uzmemo u obzir i ovu drugu, zdravu stranu tog voća! Zato opskrbite se trešnjama sada kada je sezona kako bi bili zdraviji, izgledali mlađe i osjećali se bolje.


Trešnjama protiv bolesti


Antioksidansi iz trešanja mogli bi da pomognu u borbi protiv kardiovaskularnih oboljenja, pokazali su rezultati novog američkog istraživanja obavljenog na pacovima.


Grupa istraživača s Univerziteta u Mičigenu (SAD) došla je do tog zaključka obavivši ispitivanje na dve grupe pacova, kod kojih su primenjeni različiti načini ishrane, prenele su agencije.

Ishrana prve grupe pacova sastojala se od kalorija od kojih je 45 odsto poticalo od lipida, a 40 odsto od glucida, dok se ishrana druge grupe sastojala od 10 odsto kalorija od lipida i 75 odsto od glucida.

Nekim pacovima su kao dodatak obroku davane trešnje u prahu, koje su predstavljale oko jedan odsto njihove dnevne ishrane.

Nakon 12 sedmica, istraživači su primetili da pacovi koji su dobijali trešnje imaju niži holesterol i manje masnih naslaga oko abdomena od onih u čijoj ishrani nisu bile zastupljene trešnje, što naučnici pripisuju velikom broju antioksidanasa u trešnjama.

Primećeno je i da je kod pacova koji su konzumirali trešnje nivo dve supstance, izazivača upala, bio niži nego kod ostalih pacova, i to "Interleukina 6" za 30 odsto, a "TNF alfe" za 40 odsto.

Antioksidansi iz trešanja, u stvari, deluju na nivou gena na uzročnike proizvodnje ta dva molekula koji se javljaju kod upalnih procesa.

Edited by vladimirn, 01 July 2009 - 20:05.