Jump to content


Photo
- - - - -

Ministarstvo prosvete prestalo da finansira IS Petnica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 Stevan Radanovic

Stevan Radanovic
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 June 2009 - 05:11

Kao što sam naslov kaže IS Petnica je ostala bez značajnog dela sredstava iz kojih se finansirala, budući da je Ministarstvo prosvete odlučilo da ne uplaćuje 250 000 evra, koliko iznosi 60% godišnjeg budžeta Petnica koji je predviđeno da se podmiri iz republičkog budžeta.

#2 stex

stex
  • Members
  • 995 posts

Posted 23 June 2009 - 10:45

Da li je ova vest nekoga začudila? Što je narod gluplji, to je lakše vladati njime.

#3 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 23 June 2009 - 10:51

Kao što sam naslov kaže IS Petnica je ostala bez značajnog dela sredstava iz kojih se finansirala, budući da je Ministarstvo prosvete odlučilo da ne uplaćuje 250 000 evra, koliko iznosi 60% godišnjeg budžeta Petnica koji je predviđeno da se podmiri iz republičkog budžeta.

===============================================

Pa logicno je,ne razumes...idu godisnji odmori....pa da li Ti znas koliko kosta 10 dana u Dubaiu....Cubi.....a jos mozda pretekne za
"novi" sluzbeni Audi A8....pa blindiranje...
Zasto bi drzava pomagala pametnu decu....sutra ce ta pametna deca postavljati pametna pitanja a kome to treba...?
Razumes...?

#4 Stevan Radanovic

Stevan Radanovic
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 June 2009 - 10:59

Nažalost, razumem. Al' ne želim da prestanem da se nadam da će neko u Vladi ipak biti malo pametniji od ministra koji deli prvacima knjige i zabranjuje im da pišu po njima...

#5 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 23 June 2009 - 11:14

Nažalost, razumem. Al' ne želim da prestanem da se nadam da će neko u Vladi ipak biti malo pametniji od ministra koji deli prvacima knjige i zabranjuje im da pišu po njima...


ma sramota... vreme provedeno u petnici je bilo fenomenalno i nezaboravno. Tih nekoliko nedelja koje sam provodio tamo godisnje su mi bili korisniji od cele osnovne i srednje skole, upoznao sam gomilu ljudi razlicitih interesovanja, sklopio sjajna prijateljstva i naucio kako da primenjujem teorijsko znanje.

ljudi moramo nekako da zaustavimo ovo, ako nista, onda bar da se skupe svi ljudi kojima je petnica znacila nesto u zivotu (a ima nas mnogo) i da isfinansiramo funkcionisanje... nadam se da je to moguce

#6 Stevan Radanovic

Stevan Radanovic
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 June 2009 - 11:31

Za sad je otvorena grupa na Facebook-u preko koje će biti koordinisane sve dalje akcije i biti prosleđena sva zvanična obaveštenja.

#7 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 23 June 2009 - 20:59

Za sad je otvorena grupa na Facebook-u preko koje će biti koordinisane sve dalje akcije i biti prosleđena sva zvanična obaveštenja.



evo kazu da je ministar ipak uspeo da nadje papir da trebaju da se finansiraju tamo neki talenti, pa da ce sve biti OK

#8 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 23 June 2009 - 21:19

Kao što rekoh...


NIS Petnica koja je godinama bila sinonim centra koji je okupljao najtalentovanije mlade istraživače u poslednje vreme je postao je meta srpskih skorojevića koji nisu pitali pošto ubacivanje svoje prosečne i ispodprosečne dece u generacijsko naučno visoko društvo, gotovo kao u Nušićevskim zapletima. 80ih su se u Petnici mogli sresti jako talentovani i ambiciozni klinci ali i deca partijskih i ostalih funkcionera. Situacija je bila egal. Nakon 90ih situacija je mnogo drugačija. Za pare se postaje talentovan a projekti bivaju sve tanji pa često i besmisleno prevaziđeni.

Pre konačnog određivanja davanja i vrste davanja i tamo kao i u ostatku obrazovnog sistema prvo treba uvesti red a Vigor je svašta samo ne sposoban direktor naučno-istraživačke stanice.

Učešće u radu Petnice iznosi 16000 dinara po učeniku i (a mnogi brižni roditelji daju i više da bi im deca tamo boravila) pa ako se to pomnoži sa onih 2500 učenika koji se pominju u vesti dolazi se do magične sume od 40 miliona prihoda samo od participacija.

Dakle Petnica je odavno na licitaciji a pravi naučni kriterijumi pri izboru polaznika odavno ne igraju bitnu ulogu. Petnica je komercijalizovala svoje poslovanje ali i kriterijume prijema što svakako nije nešto što bi bilo koja država želela da finansira.

Naravno da mora da postoji ozbiljan centar koji će pomagati rad mladih istraživača ali se mora znati po kojim kriterijumima radi. Ja sam poslednjih godina stekao utisak da je u Petnici sve više bogate dece kojima roditelji kupuju status i reference nego zaista talentovanih mladih istraživača.

#9 Stevan Radanovic

Stevan Radanovic
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 June 2009 - 22:10

Za pare se postaje talentovan a projekti bivaju sve tanji pa često i besmisleno prevaziđeni.

Nemoguće je očekivati od srednjoškolskog deteta da radi projekte koji predstavljaju inovativnu nauku. Nama u Petnici to i nije cilj, već da ih naučimo naučnom metodu, razmišljanju i da ih upoznamo sa osnovnom opremom sa kojom će se sretati ako nastave da se bave tom oblašću. Ne-prevaziđeni projekti bi trebali da se rade na institutima, ne u Petnici.

Učešće u radu Petnice iznosi 16000 dinara po učeniku i (a mnogi brižni roditelji daju i više da bi im deca tamo boravila) pa ako se to pomnoži sa onih 2500 učenika koji se pominju u vesti dolazi se do magične sume od 40 miliona prihoda samo od participacija.

Ta vest je pogrešno preneta - 2500 učenika verovatno predstavlja zbir svih učenika koji prođu kroz Petnicu pomnožen brojem seminara. Takođe, ne znam odakle ti informacija da "mnogi brižni roditelji daju i više da bi im deca tamo boravila".

Dakle Petnica je odavno na licitaciji a pravi naučni kriterijumi pri izboru polaznika odavno ne igraju bitnu ulogu. Petnica je komercijalizovala svoje poslovanje ali i kriterijume prijema što svakako nije nešto što bi bilo koja država želela da finansira.
Naravno da mora da postoji ozbiljan centar koji će pomagati rad mladih istraživača ali se mora znati po kojim kriterijumima radi. Ja sam poslednjih godina stekao utisak da je u Petnici sve više bogate dece kojima roditelji kupuju status i reference nego zaista talentovanih mladih istraživača.

Saradnik sam na programu fizike u Petnici i mogu da tvrdim da ovako nešto nije tačno. Ne znam kako si stekao takav utisak o kome pišeš, ali sam gotovo siguran da ga nisi stekao radom u Petnici.

#10 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 23 June 2009 - 22:20

Nemoguće je očekivati od srednjoškolskog deteta da radi projekte koji predstavljaju inovativnu nauku. Nama u Petnici to i nije cilj, već da ih naučimo naučnom metodu, razmišljanju i da ih upoznamo sa osnovnom opremom sa kojom će se sretati ako nastave da se bave tom oblašću. Ne-prevaziđeni projekti bi trebali da se rade na institutima, ne u Petnici.

Bome, kod vas u Petnici nije uvek bilo tako. Pamtim daleko ambicioznija vremena kada je inventivnost bila ispred sholastike...

Ta vest je pogrešno preneta - 2500 učenika verovatno predstavlja zbir svih učenika koji prođu kroz Petnicu pomnožen brojem seminara. Takođe, ne znam odakle ti informacija da "mnogi brižni roditelji daju i više da bi im deca tamo boravila".

Mogu da te uputim na nekoliko takvih slučajeva.

Saradnik sam na programu fizike u Petnici i mogu da tvrdim da ovako nešto nije tačno. Ne znam kako si stekao takav utisak o kome pišeš, ali sam gotovo siguran da ga nisi stekao radom u Petnici.

Od tebe niko i ne očekuje da kritikuješ svoj bunar ali je sve do zareza upravo kako sam opisao.

Edited by Bebler, 23 June 2009 - 22:23.


#11 Stevan Radanovic

Stevan Radanovic
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 June 2009 - 22:31

Inventivnost je i dalje visoko na ceni u Petnici - kako uspeti sa toliko malo novčanih sredstava dragog nam ministarstva pokazati osnovcima i srednjoškolcima što više. :ph34r:

Za ovo ostalo, neću da pričam napamet, znam da na seminaru fizike nije bilo nikakvog plaćanja od strane brižnih roditelja, a iskreno sumnjam da je bilo i na ostalim seminarima. To mi više zvuči kao par nezadovoljnih polaznika, da li zbog toga što nisu pozvani na kasnije seminare ili iz nekog drugog razloga, ne znam, ali ti sa sigurnošću tvrdim da se niko od saradničke ekipe nije "'leba najeo" od svog rada u Petnici. Naravno, drago nam je što se družimo sa bistrom decom koja su voljna da uče zajedno sa nama, jer ni mi nismo ništa drugo do malo starija deca. :)

#12 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 23 June 2009 - 23:31

To mi više zvuči kao par nezadovoljnih polaznika, da li zbog toga što nisu pozvani na kasnije seminare ili iz nekog drugog razloga, ne znam,

Mora da je to u pitanju :ph34r:

#13 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 24 June 2009 - 01:46

Bome, kod vas u Petnici nije uvek bilo tako. Pamtim daleko ambicioznija vremena kada je inventivnost bila ispred sholastike...


Mogu da te uputim na nekoliko takvih slučajeva.


Od tebe niko i ne očekuje da kritikuješ svoj bunar ali je sve do zareza upravo kako sam opisao.


cini mi se da si u pravu za padanje kvaliteta projekata (cini mi se da je trend i u svetu, ne samo tu, mada ima zaista dobrih) i da ima prostora za osetniju reformu i napredak.
I jos bih rekao da, iako mi je Vigor prilicno drag, nekako ne volim kada se ljudi zadrzavaju vise od 8-10 godina na istoj poziciji u nekoj instituciji. Da je njegova privatna, nema ko sta da mu prigovori, ali ovako... Cisto princip, nista konkretno protiv coveka.

Ali nisam primetio da si u pravu za polaznike i da su oni bilo ciji sinovi i kcerke. U mojoj generaciji svi do jednog su bili talentovani, bistri, promucurni... Mnogi od njih studiraju sada na MIT-u, Princetone-u, po univerzitetima u Evropi i rade prilicno ozbiljne projekte, daleko od prevazidjenih. U toj meri se talenat ne moze kupiti

#14 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 24 June 2009 - 01:55

U toj meri se talenat ne moze kupiti

Ne u uređenim sistemima sa jasnim kriterijumima vrednovanja ali u Srbiji da. Ne znam o kojoj generaciji govoriš ali meni se čini da se tamo situacija promenila u poslednjih 10ak godina dramatično mada je i ranije bilo blejanja na naučnoj osnovi.

#15 Stevan Radanovic

Stevan Radanovic
  • Members
  • 8 posts

Posted 25 June 2009 - 08:22

Postavljena je i peticija: http://www.savepetni...age=p02&lang=sr