Jump to content


Photo
- - - - -

Istorija tenisa


  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 16 June 2009 - 17:24

A da ! Mala ispravka netačnog navoda. Ujedinjeno Kraljevstvo nije mesto gde je izmišljen tenis...
  • 0

#2 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 16 June 2009 - 17:33

A da ! Mala ispravka netačnog navoda. Ujedinjeno Kraljevstvo nije mesto gde je izmišljen tenis...

Pa jeste izmišljen u obliku kakvog danas poznajemo i kroz britanski 'high establishment' se proširio po svetu, ali je istina da su se slične igre igrale već pre u Francuskoj i Španjolskoj koje su jasni 'uzornici' tenisa kakvog mi danas poznajemo...
  • 0

#3 enamat

enamat
  • Members
  • 7,507 posts

Posted 16 June 2009 - 17:35

A da ! Mala ispravka netačnog navoda. Ujedinjeno Kraljevstvo nije mesto gde je izmišljen tenis...

evo šta kaže Wiki,

The modern game of tennis originated in the United Kingdom in the late 19th century as "lawn tennis" which has heavy connections to the ancient game of real tennis. After its creation, tennis spread throughout the upper-class English-speaking population before spreading around the world.

znam da se igrao u srednjem veku u Francuskoj, ali to je tako daleki rođak, da ima vrlo malo veze sa današnjim. prema tome uzima se UK za kolevku današnjeg tenisa

The term "tennis" is thought to derive from the French word tenez, which means "take heed" — a warning from the server to the receiver. Real tennis evolved, over three centuries, from an earlier ball game played around the 12th century in France. This had some similarities to palla, fives, pelota, or handball, in that it involved hitting a ball with a bare hand and later with a glove


  • 0

#4 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 16 June 2009 - 17:44

Nema veze , otići ćemo u off previše. Ali ako Englezi kažu da su oni izmislili onda nema nikakve sumnje da je to tako...
  • 0

#5 M.S.25.

M.S.25.
  • Members
  • 16,255 posts

Posted 16 June 2009 - 17:49

Nema veze , otići ćemo u off previše. Ali ako Englezi kažu da su oni izmislili onda nema nikakve sumnje da je to tako...

pa, dobro, prosvetli nas-ko je izmislio tenis?Pretpostavljam Nemanjići, a prvobitno se igrao imrpovizovanim zlatnim kašikama :ph34r: ?
  • 0

#6 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 16 June 2009 - 17:54

Molim moderatore da se ne 'prepucavaju'... :)

Ma ako su ga izmislili (Englezi) takvog kao što jeste danas, izmislili su i fudbal,cricket, rugby pa ih kao nacionalni team danas skoro svi biju...ne vidim nijedan 'pametan razlog' da se tradicija ne nastavlja i u tenisu... :ph34r:
  • 1

#7 ivana23

ivana23
  • Members
  • 4,897 posts

Posted 16 June 2009 - 17:58

pa, dobro, prosvetli nas-ko je izmislio tenis?Pretpostavljam Nemanjići, a prvobitno se igrao imrpovizovanim zlatnim kašikama :) ?


:ph34r:
  • 0

#8 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 16 June 2009 - 18:11

pa, dobro, prosvetli nas-ko je izmislio tenis?Pretpostavljam Nemanjići, a prvobitno se igrao imrpovizovanim zlatnim kašikama :) ?


Pa ajd da probam malo naokolo.

Nekada davno , u Indiji neki nepoznati pojedinac , ili grupa ljudi je izmislio igru. Zvala se Čatarunga. Neodredjeno i iz daljine je podsećala na današnji šah mada se od istog razlikovala ko današnji tenis od bejzbola ali je , prema dostupnim istorijskim podacima prva igra koja se igrala figurama na četverouganoj tabli i u kojoj je bila potrebna ispravna strategija da bi se savladao protivnik. Da ne duljim dalje igra je postala veoma popularna i širila se po okolnim zemljama . U Persiji , par hiljada godina nakon toga zaključili su da ta igra baš i nije nešto pa su izmenili pravila , nešto dodali , nešto oduzeli i napravili igru koja se zove Šatrandž. E to je već veoma podsećalo na današnji šah. Mnogo kasnije u Evropi u nekom 14. ili 15. veku u Italiji i Španiji je došlo do novih promena pravila i nastao je šah.
E sad , šta je poanta cele ove priče. Poanta je da se Indija smatra zemljom u kojoj je nastao šah a ne ni Persija ni Italija , ni Španija , ali to je vrlo verovatno vezano za činjenicu da u celoj toj priči nije bilo Engleza jer da jest verovatno bi danas u wilkipediji pisalo kako je šah izmišljen u Engleskoj...
Da ne duljim više. Ako hoćeš odgovor ko je izmislio tenis pronadji ko se prvi dosetio da od komada drveta napravi reket i da udara lopticu tim istim reketom , a to sasvim sigurno , nisu bili Englezi koliko se god oni trudili da se prave Englezima...

Uuu bre... podsetih sam sebe na "svedoka saradnika" :ph34r:
  • 0

#9 enamat

enamat
  • Members
  • 7,507 posts

Posted 16 June 2009 - 18:41

Ako hoćeš odgovor ko je izmislio tenis pronadji ko se prvi dosetio da od komada drveta napravi reket i da udara lopticu tim istim reketom , a to sasvim sigurno , nisu bili Englezi koliko se god oni trudili da se prave Englezima...

pa da, ali sto nam onda ne kazes ko je to prvi napravio reket i udarao po loptici. i skratis nam muke.
mislim treba nam samo jedna rec: zemlja porekla.
ovako smo dobili istoriju nastanka saha, a od tenisa nista.
ako su u Francuskoj udarali lopticu rukom, to onda stvarno ne mogu da uzem kao pretecu tenisa.
  • 0

#10 LidAl

LidAl
  • Members
  • 2,966 posts

Posted 16 June 2009 - 18:57

pa da, ali sto nam onda ne kazes ko je to prvi napravio reket i udarao po loptici. i skratis nam muke.
mislim treba nam samo jedna rec: zemlja porekla.
ovako smo dobili istoriju nastanka saha, a od tenisa nista.
ako su u Francuskoj udarali lopticu rukom, to onda stvarno ne mogu da uzem kao pretecu tenisa.


History of Tennis: Early Years

The history of tennis dates back several thousand years. The game was first created by European monks to be played for entertainment purposes during religious ceremonies. To begin with, the ball was hit with the hand. Soon the leather glove came into existence. This was soon replaced with an adaptive handle for effective hitting and serving of the ball. Thus was born the first racquet. With the evolution of the racket, the tennis balls also underwent frequent alterations. The first tennis ball was wooden. It gave way to a bouncier, leather ball filled with cellulose material. The monasteries across Europe cherished the game during the 14th century much to the chagrin of the Church.

The game soon became very popular, predominantly in France where it was adopted by the royal family. During the period between the 16th and 18th centuries, the game called ' Jeu de paumme' - the game of the palm was a highly regarded by kings and noblemen. The French players would begin the game by shouting the word “tenez!” which meant “Play!” The game soon came to be called royal or “real tennis.”



History of Tennis
  • 0

#11 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 16 June 2009 - 19:01

Egipat
  • 0

#12 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 16 June 2009 - 19:05

Ja razumem i poštujem da si ti Anglofil i da ti moj sarkazam na račun Engleza smeta i da pokušavaš uzvratiti istom merom ali obratiti pažnju...

link

Ako se nešto zove "igra dlanom" ne mora nužno značiti i da se igralo dlanom. Ovo što ja vidim je reket. Jeste da više liči na pingpong reket ali je reket i podseća na teniski dubl meč...
  • 0

#13 LidAl

LidAl
  • Members
  • 2,966 posts

Posted 16 June 2009 - 19:05

Egipat

Da, a prvi četvorotočkaš je napravljen u Mesopotamiji... (stvarno jeste) :ph34r:

Edited by LidAl, 16 June 2009 - 19:15.

  • 0

#14 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 16 June 2009 - 19:16

ja i pricam o preteci, jer se od toga krece, a nesto kasnije su to isto radili francuski monks
ali ok...
  • 0

#15 blesica

blesica
  • Members
  • 621 posts

Posted 16 June 2009 - 19:28

Čudno mi da nije Davinči...
  • 0