Jump to content

Photo
* - - - - 1 votes

I pušači su ljudi!

• Please log in to reply
6132 replies to this topic

#46 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 09 April 2009 - 22:35

Imaš puno pravo, sve dok TVOJ način života ne ugrožava MOJ život. A za to će se postarati zakon koji će te u tome onemogućiti, i svi zadovoljni!

Nisam li bila jasna da ne kršim pravila? Koji si konkretan razlog imala da citiraš moj post?
Mene ugrožavaju izduvni gasovi onih koji koriste automobile. Neka mi ne ugrožavaju pravo da udišem čistiji vazduh. Zakon o zabrani vozila koja ne koriste ekološko gorivo! Poštujem ja, neka poštuju i oni moje pravo na zdraviji život.

Edited by turbulencija, 09 April 2009 - 22:37.

• 0

#47 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 09 April 2009 - 23:56

Međutim , nikad niste čuli da pušač tera nepušača da prestane da bude nepušač. Tolerancija je ono što nas krasi :ph34r:
Vreme je za jednu smoke paradu

Да, да, сви пушачи се роде као пушачи. Они су пушили док несрећни непушачи још ни млека пили нису.
  • 0

#48 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 April 2009 - 00:08

Je l' se ti namerno praviš blesav, ili šta? To što jedeš slano i dižeš sebi pritisak, škodi samo tebi niko ti ne brani! Nije ti zabranjeno ni da skočiš sa vrha nedobera, ako ti se ćefne. To što pušiš, škodi meni, i to ti je zabranjeno, osim ako se ja s tim ne složim. Nema više šta o tome da se kaže! Zabranjeno je pušenje, zabranjeno je pucati na javnom mestu i to mu dođe to!

Pokušavaš da me nagovoriš da umrem zdrav ?
  • 0

#49 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 10 April 2009 - 05:52

Kolega, notorni zavisnik, kaze da su pushaci prave patriote: kupovinom cigareta pune drzavnu kasu a drzava te pare, je l'te, poklanja manje srecnim drzavljanima. Cist humanizam i renesansa!
Kao civilizacija, zagadjujemo po svim mogucim i nemogucim stavkama. Predlazem da krenemo redom i eliminishemo jedno zlo po jedno, dakle, na redu je pushenje.
P.S. Molim za naslov pomenute knjige :ph34r:
  • 0

#50 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 10 April 2009 - 07:11

Bio pušač skoro 40 godina. Prestao iznenada, bez pomoćnih sredstava, stručne pomoći i bez velikih trauma. Rešio tako.
Bivši pušači su umeli žešće da me nerviraju dok sam pušio, a bogami i sada. Oni sve znaju, dele savete i šakom i kapom. Pravi nepušači, obično, nisu agresivni.
Lično mi ne smeta dim, poželim ponekad da i sam zapalim, ali neću da se ne bih opet navukao.

Inače ne vidim zašto se ne bi strogo ograničila i upotreba automobila, da ne govorim o drugim zagađivačima. Mnogo mi je licemerno govoriti Pančevcima ili Boranima kako je duvanski dim štetan.
  • 0

#51 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 10 April 2009 - 08:39

Nisam li bila jasna da ne kršim pravila? Koji si konkretan razlog imala da citiraš moj post?
Mene ugrožavaju izduvni gasovi onih koji koriste automobile. Neka mi ne ugrožavaju pravo da udišem čistiji vazduh. Zakon o zabrani vozila koja ne koriste ekološko gorivo! Poštujem ja, neka poštuju i oni moje pravo na zdraviji život.

Slažem se. Ja zato ne vozim auto. Živim u centru grada i mislim da je nehumano da bilo ko nastanjen u centru vozi. Prva ću biti za zabranu automobila u centru grada. Van centra, gde ima više slobodnog prostora, druga je priča. Isto i sa cigarama: napolju, u parku, može da se puši. U zatvorenom prostoru - ne. Bez obzira na prostor. Jedino u svom stanu, ako nema nikog drugog. Ako ima dece, to je za mene krivično delo.

Citirala sam tvoj post upravo zbog tog pokušaja relativizacije sa zagađenjem. "Ako mogu ja da udišem izduvne gasove, možete i vi malo nikotina" (nisi tako napisala, ali, tako je zazvučalo). Ne možemo! Izduvni gasovi nam nečemu služe, duvanski dim ničemu, osim da tebe i druge slične tebi učini zavisnicima, a proizvođače cigareta bogatašima. To je vaš problem, slažem se, ali, vaši "izduvni gasovi" su moj. Zato ćete morati da ih ukinete iz javnosti. Uskoro će doći vreme kad ćete zbog njih izgubiti posao. Droga ili posao, to je ta dilema koja je mnoge Amerikance naterala da ostave duvan.
  • 0

#52 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 10 April 2009 - 08:41

Pokušavaš da me nagovoriš da umrem zdrav ?

Ni slučajno! Ne bih da ti uskratim pravo da se truješ do mile volje. Samo, moraćeš to da radiš zatvoren u svoju sobicu za pušenje, ili da pređeš na neku drugu drogu, koja ne truje ostale u isto vreme kad i tebe.
  • 0

#53 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 10 April 2009 - 08:44

Inače ne vidim zašto se ne bi strogo ograničila i upotreba automobila, da ne govorim o drugim zagađivačima. Mnogo mi je licemerno govoriti Pančevcima ili Boranima kako je duvanski dim štetan.

Slažem se. Zatvoriti sve pogone koji zagađuju, odmah i trajno. Kad osposobe fabriku da radi ne zagađujući, ponovo ih otvoriti. To je jedino rešenje. Misliš da će biti pozdravljeno od strane predstavnika pušača iz sindikata?
  • 0

#54 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 10 April 2009 - 13:09

za zabranu automobila u centru grada.
Isto i sa cigarama: napolju, u parku, može da se puši.

Ovo i fabrike su suština svega. Da sačuvamo svoje zdravlje da nas duže služi, i planetu da nam duže traje. Koliko je sve ovo moguće i koliko bi se čega dobilo (ili izgubilo) je neka sasvim deseta priča, u koju se može uključiti i pijaća voda i milion drugih bitnosti za čovečanstvo.
Moj rezime je sasvim jasan: Iako pušač, glasam za zakon koji reguliše ponašanje pušača (kad već ne može milom, ubaciti "silu").
  • 0

#55 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 10 April 2009 - 13:17

Slažem se. Zatvoriti sve pogone koji zagađuju, odmah i trajno. Kad osposobe fabriku da radi ne zagađujući, ponovo ih otvoriti. To je jedino rešenje. Misliš da će biti pozdravljeno od strane predstavnika pušača iz sindikata?

Kad su industrija i saobraćaj u pitanju mora da postoji tolerancija na zagađenje, ali se ne mora tolerisati tehnologija od pre 50 godina ako postoji nova koja zagađuje x puta manje. Ako mora 100 autobusa u centar grada,ne mora 10000 automobila, zbog kojih onda treba i veći broj autobusa.
U Beogradu treba zabraniti individualnim autima saobraćaj barem u krugu dvojke. Svi bi brže stizali na odredište i uz manje dima.
  • 0

#56 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 10 April 2009 - 13:39

Slažem se. Ja zato ne vozim auto. Živim u centru grada i mislim da je nehumano da bilo ko nastanjen u centru vozi. Prva ću biti za zabranu automobila u centru grada. Van centra, gde ima više slobodnog prostora, druga je priča. Isto i sa cigarama: napolju, u parku, može da se puši. U zatvorenom prostoru - ne. Bez obzira na prostor. Jedino u svom stanu, ako nema nikog drugog. Ako ima dece, to je za mene krivično delo.

Smug alert! :ph34r:
  • 0

#57 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 April 2009 - 15:17

...

@Paralela

Samo tako nastavi - jos malo i poceces da citiras Adolfa Hitlera.

I u ondasnjoj Nemackoj su postojali veoma strogi zakoni protiv pusenja.
Gde su jurisnicke barabe prilazile ljudima na ulici i sa uzvicima: nemacka zena / nemacki muskarac - ne puse - otimali cigarete iz usta!
I gde je ta adolfova_vegetarijansko_nepusacka Nemacka?

Stvar je vrlo jednostavna: treba odvojiti prostoriju za pusace, ma gde to bilo.

Ova histericna anti-pusacka zaoshinuta kampanja ce na kraju poprimiti oblike nekog antiduvanskog Bredberijevog Farenhajta 451.

Ako ja nemam nista protiv da neko umre od zdravlja - sto bi on imao nesto protiv da ja umrem od duvana?

Ovaj "anti" ekstremizam poprima totalno zaosinute oblike. Vecito se nestro bune protiv ovog_onog.
Da su barem malo dosledni.

Nikada ne bi ziveli u gradovima / stanovima.
Nikada ne bi koristili prevoz.
Nikada koristili bilo koji industrijski proizvod.
Nikada koristili industrijsku hranu.
Nikada ne koristilli nijedno hemijsko higijensko sredstvo.

Postoje mnogi fasizmi, medju kojima i ekstremni "zeleni_ekoloski fasizam".

I sta sad da se vratimo Majci Prirodi?

Pa zar nije citava istorija covecanstva - bekstvo od iste?

...
  • 0

#58 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 10 April 2009 - 15:32

Ako ja nemam nista protiv da neko umre od zdravlja - sto bi on imao nesto protiv da ja umrem od duvana?
  • 0

#59 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 April 2009 - 15:43

Moram da podelim s vama merak- nakon masnog ručka sa kiselom salatom, obavijen plavičastim dimom marlbora gledam u monitor koji zrači li zrači, i osećam se dobro. Nikog nemam na savesti

....Istraživači iz Verone objavili su da su proizveli primerke duvana koji sadrže snažan antizapaljenski protein interleukin-10 (IL-10), koji bi mogao da pomogne obolelima od insulinski zavisnog dijabetesa tipa 1 i drugih autoimunih bolesti...

Edited by kapetanm, 10 April 2009 - 15:49.

• 0

#60 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 April 2009 - 16:10

Svaki put kad sam pomislila da bih mogla da pokusam da prestanem da pusim, neki pomahnitali zagovornik opste zabrane pusenja me od tog odvratio. Antipusacke kampanje ponekad i ponegde znaju da prerastu u takvu masovnu paranoju i ludilo da zaista odbijaju.

Bila sam vredna i procitala ceo topic, ali nigde nisam videla da se neko zalaze za slobodu pusenja uvek i na svim mestima. Pa ipak protivnici odgovaraju kao da se u poslednjih 20 godina po tom pitanju nije nista promenilo. Nigde nisam primetila da je neko rekao da je okey pusiti u prostoriji u kojoj borave nepusaci, ali iz nekih odgovora bi se to moglo zakljuciti.

Zaista ne vidim cemu beskrajno iznosenje argumenata o stetnosti pusenja kad o tom vec i vrapci sve znaju. To samo cini da pusaci osete potrebu da ove prve podsete da ima jos mnoooogo stvari koje ugrozavaju zivotnu sredinu i zdravlje ljudi, a to onda cini da antipusaci dobiju novi zamah i tako unedogled.

Ovde se valjda radi o tome kakav ce zakon Srbija doneti, odnosno koje ce mere sprovesti da se isti i postuje. Licno mislim da zakon treba da bude veoma rigorozan i da se odnosi na sve javne zatvorene prostore bez izuzetka, pa i neke otvorene (npr. u blizini ulaza u bolnice, skolska dvorista itd.)

Obzirom da zivim u zemlji u kojoj je takav zakon odavno na snazi i u primeni, mogu da kazem da nije nikakav problem sedeti u restoranu (na poslu, veceri kod prijatelja...) i onda izaci napolje da bi se zapalila cigareta. Naprotiv, tu se uvek mogu sresti zanimljivi, otvoreni ljudi. Mozda je slatki limun, ali mi stvarno ne smeta.

Medjutim, smeta mi kad baba sa sedmog sprata tripuje da joj u stan ulazi dim jer komsija na prvom pusi i slicne manifestacije gorepomenute paranoje, a koje su posledica besomucne kampanje koje se i dalje nastavlja iako je odavno postigla cilj. Ne verujem da ce se u Srbiji ikad stici do tog stepena ludila :ph34r:

A sto neko pomenu da bi pusacima trebalo skuplje naplacivati zdravstvene usluge, e tu ne treba imati brige. Porez na cigarete je ovde toliki da sam svoje buduce lecenje od raka pluca sigurno vec unapred isplatila.
  • 0