Jump to content


Photo
* - - - - 1 votes

I pušači su ljudi!


  • Please log in to reply
6132 replies to this topic

#31 de.jian

de.jian
  • Members
  • 143 posts

Posted 09 April 2009 - 21:40

Mislim da i pored postojećih zakona, kako već uređene države funkcionišu, zakon o zabrani pušenja na javnim mestima niko ne ferma ni 2%. Niti iko kažnjava niti biva kažnjen, uglavnom. Zadimljeno je i gde može i gde ne treba.
Pa pored ovakvog stanja, gde više popuštati hedonističko-nikotinsko zavisničkom klanu?!? Tema nema smisla, ali uopšte.
Da napomenem, da nisam nepušač i da je to moja privatna stvar ali imam razumevanja i ne ugrožavam nikoga.
  • 0

#32 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 09 April 2009 - 21:41

Iako sam okoreli nepusac, apsolutno se ne mogu sloziti sa ovim.

U vreme inflacije, bilo je dana kada sam birala da li cu da jedem ili da kupim cigarete (nikad nisam mogla da pushim loshe cigarete ) i birala sam cigarete. Da li tako bira slobodan covek?
  • 0

#33 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 09 April 2009 - 21:43

U vreme inflacije, bilo je dana kada sam birala da li cu da jedem ili da kupim cigarete (nikad nisam mogla da pushim loshe cigarete ) i birala sam cigarete. Da li tako bira slobodan covek?

Nisam siguran sta si htela da kazes..........
  • 0

#34 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 09 April 2009 - 21:45

Dugodecenijski sam pušač, ali još nikada nisam zapalila tamo gde postoji zabrana pušenja. Da li ću pušiti u svom domu, je moja lična stvar, i zaista me ne zanimaju "prijatelji" koji nisu pušači, ja zbog njih neću izlaziti iz svoje kuće.
Ako se govori o zagađivačima, može li se onda govoriti da su i svi oni koji svakodnevno dolaze na posao automobilom koji ne ide na pogon ekološkog goriva (ma šta to značilo), veći zagađivači nego ja? Relano. Ima 1,5 km do posla, ali dolazi automobilom. Sikter, bre! Neka dolazi biciklom ili peške. Dok u Srbiji gro automobila koristi neekološko gorivo, dok industrija zagađuje sve moguće vode oko sebe, dok... nije realno zahtevati od pušača da imaju razumevanje za ugrožavanje bilo čijeg zdravlja.
Što se tiče npr. restorana, pa moliću fino, neka vlasnici odrede da li će biti lokal za ili za ne pušače. U drugim javnim ustanovama i pre donošenja zakona, već odavno vlada pravilo zabrane.
  • 0

#35 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 09 April 2009 - 21:47

Ali, nije samo to: pušenje je posledica opasnih manipulacija javnim mnjenjem i jedne od najprljavijih reklamnih kapmanja u istoriji.

Nekad se duvan ovako reklamirao.
Posted Image
Posted Image
Posted Image
link

Edited by Vesko., 09 April 2009 - 21:50.

  • 0

#36 oto

oto
  • Members
  • 63 posts

Posted 09 April 2009 - 21:49

Ako vam je dosadilo da izlazite na ulicu da bi zapalili cigaretu, ako ne zelite da se krijete po toaletima i osecate kao manje vredna ljudska bica - podrzite predlog Zakona kojim cuva slobodu izbora svakog pojedinca! Zakon koji je po meri i pusaca i nepusaca! www.zastitaumestozabrane.com

Ne pada mi na pamet. Prestao sam da pusim pre devet godina iz obzira prema najblizoj okolini, mojoj porodici, i naravno sebi. Zadovoljstvo mi je sto radim u firmi u kojoj postoji samo jedna prostorija u kojoj je dozvoljeno pusenje. Svako ko je prestao zna u cemu je sve oskudevao dok je pusio. Neverovatno je da se tzv. udruzenje ugostitelja ili sta vec dusebrizno bori da ocuva ovoliki broj pusaca. Koliko se je secam da smo po broju pusaca medju vodecima u Evropi a i sire. Kako se neko ne zapita da li ce se zabranom pusenja na javnim mestima smanjiti broj pusaca, a time i broj obolelih od kancera pluca, radjanja dece sa deformitetima i sl.
  • 0

#37 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 09 April 2009 - 21:54

Htela sam da kazem da je nikotinska zavisnost ogromna, da ne poznajem ni jednog pushaca koji je srecan zato sto pushi i da je zabrana pushenja na javnim mestima pomoc i nama pusacima: sasvim lako provedem 2 sata u restoranu i bez cigarete, u gostima kod nepushaca mogu 2 h da budem sasvim "normalna" i bez pushenja. Dakle, niciji drustveni zivot nije ugrozen zabranom pushenja na javnom mestu a nacija bi nam bila zdravija.
Uzgred, postovanji zabrane pushenja na javnim mestima pridruzila bih i zabranu pustanja nenormalno glasne muzike koja dolazi iz nebrojenih kafica sve do 3 h posle ponoci. I buka je zagadjivanje okoline. Definitivno, iza ove kampanje stoje kafedzije koje prodaju alkohol maloletnicima i kojima je u interesu da ljudi satima sede i bleje.

Edited by highlanderka, 09 April 2009 - 22:00.

  • 0

#38 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 09 April 2009 - 22:00

Da li ću pušiti u svom domu, je moja lična stvar


...samo dok živiš sama, ili ne dobiješ decu.

Onda postaje i njihova stvar. Ovo sa decom je u sređenim zemljama i pitanje države.

Ako se govori o zagađivačima, može li se onda govoriti da su i svi oni koji svakodnevno dolaze na posao automobilom koji ne ide na pogon ekološkog goriva (ma šta to značilo), veći zagađivači nego ja? Relano. Ima 1,5 km do posla, ali dolazi automobilom. Sikter, bre! Neka dolazi biciklom ili peške. Dok u Srbiji gro automobila koristi neekološko gorivo, dok industrija zagađuje sve moguće vode oko sebe, dok... nije realno zahtevati od pušača da imaju razumevanje za ugrožavanje bilo čijeg zdravlja.


Ovo je nešto u fazonu "što hapsite mene što pljačkam trafiku, kad je Ratko i dalje na slobodi".

Poprilično je neadekvatno poređenje i skretanje teme. Transport je neophodna pojava, a štedljivo gorivo koje bi adekvatno zamenilo fosilna još uvek nije pronađeno. Ukidanjem transporta bi bilo poprilično traumatična pojava.

Pušenje je, pak, samo štetna navika pojedinaca bez ikakve koristi po okolinu (izuzev nešto poreza koji fabrike raka pluća plaćaju državi i plata radnicima koji prozivode rak).
  • 0

#39 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 09 April 2009 - 22:07

Htela sam da kazem da je nikotinska zavisnost ogromna, da ne poznajem ni jednog pushaca koji je srecan zato sto pushi i da je zabrana pushenja na javnim mestima pomoc i nama pusacima: sasvim lako provedem 2 sata u restoranu i bez cigarete, u gostima kod nepushaca mogu 2 h da budem sasvim "normalna" i bez pushenja. Dakle, niciji drustveni zivot nije ugrozen zabranom pushenja na javnom mestu a nacija bi nam bila zdravija.
Uzgred, postovanji zabrane pushenja na javnim mestima pridruzila bih i zabranu pustanja nenormalno glasne muzike koja dolazi iz nebrojenih kafica sve do 3 h posle ponoci. I buka je zagadjivanje okoline. Definitivno, iza ove kampanje stoje kafedzije koje prodaju alkohol maloletnicima i kojima je u interesu da ljudi satima sede i bleje.


Apsolutno si u pravu, ogromna je. Ima program odvikavanaja i u Novom Sadu, u Domu zdravlja. Ne znam gde živiš, ali, stručna pomoć ti je potrebna. Ima i neka knjiga koju ovi iz mog društva jako hvale. Raspitaću se, pa ću ti javiti, ako hoćeš.
  • 0

#40 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 09 April 2009 - 22:17

Apsolutno si u pravu, ogromna je. Ima program odvikavanaja i u Novom Sadu, u Domu zdravlja. Ne znam gde živiš, ali, stručna pomoć ti je potrebna. Ima i neka knjiga koju ovi iz mog društva jako hvale. Raspitaću se, pa ću ti javiti, ako hoćeš.


Po analogiji bi trebalo da zabranimo kafu i da ih teramo na casove odvikavanja ........

Ako sam dobro razumeo, ti govoris o zabrani pusenja i sanksionisanju pusaca radi njihovog dobra? Ja sam protiv te vrste zabrana jer u protivnom drzava poseduje prava na moj zivot sa cime nikako ne mogu da se slozim.

Ko nam daje za pravo da zabranimo hiljadugodisnji obicaj (deo folklora) zvakanja listova koke u Peruu, Boliviji,..........
  • 0

#41 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 09 April 2009 - 22:25

...samo dok živiš sama, ili ne dobiješ decu.

Pišem svoj trenutni stav, jer pisati o onome što je prošlo ili što će tek da bude je nerealno. Ljudi su skloni subjektivnosti, ni ja nisam izuzetak. Sa mnom može živeti neko ko pristaje na moje uslove. Što se dece tiče, zaviri u moj profil. :ph34r:

Ovo je nešto u fazonu "što hapsite mene što pljačkam trafiku, kad je Ratko i dalje na slobodi".Poprilično je neadekvatno poređenje i skretanje teme.

Istina, ali ja ne kršim pravila, pa dajem sebi slobodu da napišem šta mene ugrožava, itekako. Dozvoljavaš?

(izuzev nešto poreza koji fabrike raka pluća plaćaju državi i plata radnicima koji prozivode rak).

Opet ti dajem za pravo, ali taj "izuzev", hajde da prestane cela planeta pušiti. Ok? Misliš da je u pitanju egzistencija samo vlasnika duvanskih industrija i njihovih radnika? Ne. Potpunim prestankom korišćenja duvana bi milioni ljudi ostali bez egzistencije.
Iznela sam svoj stav o ovoj temi i neću se upuštati u dalju raspravu o načinu MOG života.
  • 0

#42 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 09 April 2009 - 22:26

Po analogiji bi trebalo da zabranimo kafu i da ih teramo na casove odvikavanja ........

Ako sam dobro razumeo, ti govoris o zabrani pusenja i sanksionisanju pusaca radi njihovog dobra? Ja sam protiv te vrste zabrana jer u protivnom drzava poseduje prava na moj zivot sa cime nikako ne mogu da se slozim.

Ko nam daje za pravo da zabranimo hiljadugodisnji obicaj (deo folklora) zvakanja listova koke u Peruu, Boliviji,..........



Ni slučajno! Ja govorim o sankcionisanju pušača zato što su opasni po javno zdravlje. Oni koji žvaću koku nisu, ni oni koji šmrču istu, ni oni koji se fiksaju. Oni to rade samo sebi i baš me briga za njih. Pušači direktno narušavaju moje zdravlje, i zdravlje moje dece. Zato krše moja ljudska prava, zato ih treba strogo sankcionisati. Nedavno je porodica iz Italije, mislim iz Firence, dobila sudskim putem odštetu od kafića pošto je dokazala da duvanski dim iz tog kafića ulazi u njihov stan. Duvanski dim je smrtonosan i svako ko puši u bilizini drugih ljudi u zatvorenom prostoru bi trebalo najstrože da bude kažnjen. To uopšte nije šala, najozbiljnije to mislim. To je opasnije nego da te neko, recimo, prebije.
  • 0

#43 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 09 April 2009 - 22:27

Opasno je i jesti ljuto, kiselo, slano, uništava želudac, diže pritisak, pa se te stvari i dalje slobodno prodaju.
  • 0

#44 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 09 April 2009 - 22:28

Iznela sam svoj stav o ovoj temi i neću se upuštati u dalju raspravu o načinu MOG života.


Imaš puno pravo, sve dok TVOJ način života ne ugrožava MOJ život. A za to će se postarati zakon koji će te u tome onemogućiti, i svi zadovoljni!
  • 0

#45 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 09 April 2009 - 22:31

Opasno je i jesti ljuto, kiselo, slano, uništava želudac, diže pritisak, pa se te stvari i dalje slobodno prodaju.



Je l' se ti namerno praviš blesav, ili šta? To što jedeš slano i dižeš sebi pritisak, škodi samo tebi niko ti ne brani! Nije ti zabranjeno ni da skočiš sa vrha nedobera, ako ti se ćefne. To što pušiš, škodi meni, i to ti je zabranjeno, osim ako se ja s tim ne složim. Nema više šta o tome da se kaže! Zabranjeno je pušenje, zabranjeno je pucati na javnom mestu i to mu dođe to!
  • 0