Jump to content


Photo

Bilja Plavsic kao potpuno katarsicni srpski lik


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#31 slowhand

slowhand
  • Members
  • 157 posts

Posted 19 December 2002 - 22:32

Pazi, Tromotorac, ja sam samo pitao: "Zašto?". Meni ne treba dokazivanje ničije krivice.
**********
Pa nisu je pripadnici MUPa Srbije terali da prizna, pa da toliko sumnjas.

Izgleda da ovi nisu ništa lošiji majstori od MUPovaca. I nije bitno da li ja sumnjam, bitno je da nisu pokušali da dokažu, a imali su godinu i po ili dve na raspolaganju.
Za Dražena:
Majstore! Tvoj odgovor lauferu treba uramiti.
Svaka čast.

#32 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 December 2002 - 23:25

Tihofil je napisao:
"Ja mislim da bi posle ovoga Sud trebao da donese oslobadjajucu presudu i Bosna da povuce tuzbu protiv SRJ."
Na to sam ja reagovao:
"Biljana Plavsic najverovatnije nece dobiti i ne treba da dobije oslobadjajucu presudu;…"
Na ovo slowhand pise:
"A kad je onaj ko je priznao krivicu i dobio oslobađajuću presudu? Stvarno, treba ti dodeliti Nobelovu nagradu za pronalazak tople vode."

Nakon svega, zaista ostajem kod tvrdnje da se radi o malicioznom, besmislenom i budalastom komentaru.

#33 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 20 December 2002 - 01:53

drazen:
educated guess. ne znam - mozda se radi o meni - ne pratim bas hiperpomno, ali nisam siguran da je igdje u ovoj prici receno ono sto je ovdje napisao abu oskar - da je priznanje b.p. nesto sto ce onima koji tvrde da ...rat nije počela srbija... zacepiti usta. izvinjavam se abu oskaru, ako sam u krivu, ali ako sam u pravu i to nije zaista i nije receno, radi se o dvije stvari: 1) igranje gluhih telefona se nastavlja i 2) nastavlja se i raspravljenje o tome tko je prvi poceo. prvo je uzrokovano losom komunikacijom i proizvodi istu. drugo je kapitalana zabluda - u ovom ratu je nemoguce reci tko je prvipoceo. i to ne zato sto ja sjedim u beogradu, pa mi je ta varijanta najzgodnija da bih mogao zivjeti sam sa sobom, vec zato sto ce tko god iz bosne bude pricao svoju pricu imati veoma dobre argumente u korist svoje teze. te price se desavaju na istom prostoru, ali ne nuzno u isto vrijeme. na stranu to sto ne postoji u samom ratu mogucnost reci tko je zaista otpoceo rat - radovan na barikadama, alija na bascarsiji... 


Sam iskaz Biljane Plavsic se nije ni bavio uzrocima i pocecima rata. (Zar je i to nakon svega potrebno?) A da li ce Biljana Plavsic sa svojim priznanjem otvoriti oci nekim Srbima koji su do sada imali poteskoca da prepoznaju jednu zlocinacku politiku koja je sprovodjena u Bosni i Hercegovini - ostaje da se vidi. Ja vjerujem da hoce svim onima koji imaju hrabrosti, morala i dostojanstva, ali onima, udri me do zore Srbima, koji vjeruju da je rat u Bosni i Hercegovini krenuo s ubistvom svata na Bas-carsiji ni sam Bog ne moze otvoriti oci. Njima, sto se kaze, svakako nema pomoci. Oni mogu da se igraju "gluhih telefona" koliko god hoce.

#34 Tihofil

Tihofil
  • Banned
  • 619 posts

Posted 20 December 2002 - 02:28

Kad je o katarzi rec,a nad tom reci se iscudjavao nas predsednik mnogo,mislim, sad kad sam pogledao film Irreversible,da bi i nas predsednik trebao da pogleda taj film.On nije bas o katarzi ali ima neke veze.

#35 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 20 December 2002 - 04:14

U prolazu:
Sam iskaz Biljane Plavsic se nije ni bavio uzrocima i pocecima rata. (Zar je i to nakon svega potrebno?)  A da li ce Biljana Plavsic sa svojim priznanjem otvoriti oci nekim Srbima koji su do sada imali poteskoca da prepoznaju jednu zlocinacku politiku koja je sprovodjena u Bosni i Hercegovini - ostaje da se vidi. Ja vjerujem da hoce svim onima koji imaju hrabrosti, morala i dostojanstva, ali onima, udri me do zore Srbima, koji vjeruju da je rat u Bosni i Hercegovini krenuo s ubistvom svata na Bas-carsiji ni sam Bog ne moze otvoriti oci. Njima, sto se kaze, svakako nema pomoci. Oni mogu da se igraju "gluhih telefona" koliko god hoce.


ja ne verujem da ce priznanje b. plavsic naciniti bilo kakvu promenu. problem nije u tome da li ljudi znaju ili ne znaju sta se desavalo. svi znaju. problem je u tome sto velika vecina odobrava gnusobe o kojima je b. plavsic govorila u svom priznanju.

#36 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 20 December 2002 - 06:18

Ikar:
ja ne verujem da ce priznanje b. plavsic naciniti bilo kakvu promenu. problem nije u tome
da li ljudi znaju ili ne znaju sta se desavalo. svi znaju. problem je u tome sto velika vecina
odobrava gnusobe o kojima je b. plavsic govorila u svom priznanju."

Juce sam bila na slavi i evo nekih reakcija (svi odobravaju):
-Kako moze tako nesto da kaze protiv svog naroda? Uzas- kakav smo mi narod! To nas je kroz istoriju i unazadilo-sto jedni drugima jame kopamo.
Ja sam ih samo pitala - sta ako su se uzasni zlocini zaista dogodili? Da li treba cutati? Da li to opravdavaju?
Onda je pocelo-ono sto su Srbi drugima radili nije nista u poredjenju sa onim sta su drugi Srbima radili- Srebrenica je reakcija na Nasera Orica....
Razocaravajuce. :sad:

P.S. Nema veze sa temom, ali moram da kazem: Komentar da je Labus i trebao da izgubi izbore zato sto podrzava otcepljenje Vojvodine me potpuno ostavio bez teksta. Oni i dalje slusaju RTS.

[ Izmena poruke: natasha na dan 2002-12-20 06:28 ]

#37 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 20 December 2002 - 08:49

Slušaju Srbi RTS,ali onaj koji uređuje Bojana Lekić koja je poznata kao fašista i
zagovornik stvaranja Velike Srbije.
Zapita li se neko na tim slavama zašto je baš
uvek on u pravu sa svojim stavovima koji su
većinom usamljeni ili nema dovoljno širine
da sasluša i druge stavove.

#38 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 20 December 2002 - 09:12

ikar:
ja ne verujem da ce priznanje b. plavsic naciniti bilo kakvu promenu. problem nije u tome da li ljudi znaju ili ne znaju sta se desavalo. svi znaju. problem je u tome sto velika vecina odobrava gnusobe o kojima je b. plavsic govorila u svom priznanju.


Pa mislio sam, ako nista drugo, da priznanje Biljane Plavsic moze posluziti onim Srbima koji jos uvijek imaju dilema oko toga da li su srpski zlocini u Bosni i Hercegovini sprovedeni po "planu i programu". Ako takvih, naravno, ima. A najstrasnije od svega, slazem se, nije to sto mnogi ne znaju istinu, nego sto je mnogi znaju, ali s njom nemaju nikakvih problema, sto ljudi misle da je "to" tako trebalo, da u tome nije bilo nista lose.
Inace, samo priznanje Biljane Plavsic mi djeluje iskreno i s moje strane ona za taj svoj cin zasluzuje odredjeno postovanje. Po meni, ako je njen iskaz zaista iskren, njoj se, uz zadnje godine zivota koje ce najvjerovatnije provesti u zatvoru i sopstvenu savjest, gora kazna nije mogla desiti.

#39 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 20 December 2002 - 14:08

2 u prolazu
wwII (kako ga je tko shvatio), vezivanje hdz&sda zastava, cetnicke pjesme, naoruzavanje, obilata pomoc u istom od strane jna (sto se tice srpske strane), preglasavanje u skupstini, barikade, s®ao, odbijanje kutiljerovog plana, odbijanje bilo cega sto ne podrazumijeva ostanak srba u zajednici sa srbijom, ubojstvo nikole gardovica, temeljito protjerivanje bosnjackog stanovnistava iz istocne bosne,...

htio sam samo reci da su argumenti i jednih i drugih prilicno jaki. ne radi se naravno o jednom dogadjaju, vec o nizu dogadjaja, a onima koji misle da se sve moze svesti na jedan dogadjaj (govorim o ubojstvu nikole gardovica) i da se povod moze evntualno definirati i kao uzrok ratu zaista nema pomoci. ergo, raspravljati o tome tko je prvi poceo je u bosni vrlo jalova rabota. ne vodi nikuda. u stvari - vodi, nazad u 40/91. stoji i ono sto je rekao ikar (koji bi metku na put stao ako zatreba :smile:, a ja
prase ni da kazem hvala) svi znaju. problem je u tome sto velika vecina odobrava gnusobe o kojima je b. plavsic govorila u svom priznanju.. mislim, nadam se da nije vecina, ali generacija koja je ratovala i nije materijal na koga bi ovo finlana konatstacija da je zlocin ogromnih razjera ucinjen trebao djelovati. ovo je otvaranje mogucnosti za komunikaciju i sagledavanje svega onog sto se u bih desavalo i opet, ne u cilju nalazenja ultimativnog krivca za pocetak rata (jer je to nemoguce), vec da bi se sprijecilo history repeating (shirley je carica, a propellerheadsi su kraljevi :wink:). naprosto, nekvalitetna komunikacija (kaze se jedno, a cuje se drugo, tko zna sta se tek misli) i trazenje single and only krivca stanje u bosni pretvaraju u dan mrmota. ovo priznanje trba jako pazljivo citati. ima u njemu mnogo sta za sve njih.

nato :smile: :smile: :smile:, pa s kim se ti tamo druzis :wink:? salim se, ali mi stvarno nije jasno kako to mogu reci.

#40 slowhand

slowhand
  • Members
  • 157 posts

Posted 20 December 2002 - 14:56

Vladane,
A ti si Tihofila ozbiljno shvatio. Ako je tako, da pokrenemo inicijativu nagovaranja SMrada da i on "prizna", pa da se kurtališemo bede. Možeš li zamisliti efekat njegovog "priznanja"?

#41 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 December 2002 - 15:42

To slowhand:
Onda je, kako ja shvatam, sve jasno i jedino se radi o obicnoj malicioznosti s tvoje strane, zar ne?

#42 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 20 December 2002 - 16:02

DEL PONTE RAZOČARANA IZJAVOM GORANA SVILANOVIĆA | 11:08 -> 15:41 | Izvor: B92

Hag -- Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte održala je vanrednu konferenciju za štampu povodom izjave Gorana Svilanovića o lošoj saradnji Jugoslavije i Tužilaštva. Del Ponte je ponovila da je obaveza SRJ da sarađuje sa Tribunalom i da je zato razočarana Svilanovićevom izjavom. Ona je pozvala vlasti u Beogradu da izruče Milana Milutinovića, čim mu prestane mandat predsednika Srbije. Del Ponte je obavestila novinare da je Goran Svilanović u četvrtak odbio da sa njom razgovara, uprkos pozivima Saveta Bezbednosti UN da između Jugoslavije i Tribunala bude uspostavljena saradnja i dijalog. "On me je telefonom obavestio da ne prihvata razgovor, iako je razgovor ranije bio dogovoren. Toliko o dijalogu", rekla je Del Ponte.

Del Ponte je izjavila da je razočarana Svilanovićevom izjavom u kojoj on opisuje saradnju sa Tribunalom kao kamen oko vrata Jugoslavije, tvrdeći da saradnja može da bude i prekinuta jer Tužilaštvo ne uvažava političke prilike u Jugoslaviji. "Apsolutno nije moja dužnost da procenjujem političku situaciju u Jugoslaviji. Ja sam istinski razočarana takvom nepriličnom političkom izjavom, osobe koja je zadužena za saradnju sa Međunarodnim sudom", rekla je Del Ponte. Glavni tužilac je ponovila da je obaveza SRJ da uhapsi i izruči sve optužene za ratne zločine, da bez odlaganja omogući istražiteljima pristup arhivama i svedocima, a naročito uvid u dokumente koji su važni za vođenje procesa pred Tribunalom. O dokumentima je govorio i Džefri Najs, predvodnik tima Tužilaštva u procesu protiv Slobodana Miloševića, čije je pojavljivanje na konferenciji za novinare veoma neobično s obizirom na njegov stav da Tužilaštvo ne bi treblo da komunicira sa medijima. I on je rekao da istražitelji imaju problema jer im nije omogućen pristup najrelevantnijim dokumentima, ali je negativno odgovorio na pitanje da li to znači da Tužilaštvo ima poteškoća sa dokazivanjem krivice bivšeg predsednika Jugoslavije. "Ne nema nikakvih posebnih teškoća. Mi smo i dalje sposobni da dokažemo ovaj slučaj ali naša obaveza nije samo da dokažemo ovaj slučaj već da krivicu dokažemo po najvišim standardima, tako da dokumentacija o tome ostane kao najbolja, za istoriju. Zato nam je potreban, kao i u drugim slučajevima, najkvalitetniji materijal", rekao je Najs.

Karla del Ponte objavila je da je u četvrtak poslala pismo vlastima u Beogradu u kome zahteva da Milan Milutinović bude prebačen u Hag čim mu istekne
mandat predsednika Srbije, petog januara.

#43 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 20 December 2002 - 19:02

drazen:
wwII (kako ga je tko shvatio), vezivanje hdz&sda zastava, cetnicke pjesme, naoruzavanje, obilata pomoc u istom od strane jna (sto se tice srpske strane), preglasavanje u skupstini, barikade, s®ao, odbijanje kutiljerovog plana, odbijanje bilo cega sto ne podrazumijeva ostanak srba u zajednici sa srbijom, ubojstvo nikole gardovica, temeljito protjerivanje bosnjackog stanovnistava iz istocne bosne,...


Tebi bas ovaj "brainstorming" dobro ide (odmah sam se sjetio koliko je to meni pomagalo pri pisanju svih onih eseja u skoli). Ja bih nakon desetosekundnog razmisljanja jos jedino mogao da dodam Bitku na Kosovu i Bitku na Marici (i Ivici).

"Brainstorming is an excellent way to create many creative and imaginative solutions solutions to a problem. It works by focusing on a problem, and then coming up with very many radical solutions to it. Ideas should deliberately be as broad and odd as possible. Brainstorming is a lateral thinking process - it is designed to help you break out of your thinking patterns into new ways of looking at things.
During brainstorming sessions there should be no criticism of ideas. Ideas should only be evaluated once the brainstorming session has finished."

#44 slowhand

slowhand
  • Members
  • 157 posts

Posted 20 December 2002 - 20:55

Vladane,
ako je moj komentar maliciozan, onda je tvoj vrlo, vrlo glup(dovoljno da me "istera iz takta", zbog čega se izvinjavam forumdžijama). Tvoja netolerantnost, uskogrudost, nedemokratičnost i oholost došle su do izražaja u pokušaju da isteraš Marana sa Foruma, iako nikog i ništa nije ugrozio. Za reči upućene meni ti zahvaljujem, jer od ogrezlog komuniste svaka pokuda za normalna čoveka je pohvala i pred Bogom i pred narodom.
Neka ti je Bog, grešnom, u pomoći
tvoj prijatelj Slowhand

#45 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 21 December 2002 - 02:04

u prolazu
Ja bih nakon desetosekundnog razmisljanja jos jedino mogao da dodam Bitku na Kosovu i Bitku na Marici (i Ivici).

hehe. a da znas da sam se bas suzdrzao da ih ne ubacim.
a sad ozbiljno: what is your point? sa cim se ti u stvari ne slazes? pretpostavljam da mislis da stvari koje sam ja ovdje nabrojao uglavnom u paru u biti nikako u tom odnosu po svojoj kvaliteti ne mogu stajati. ukoliko se radi o tome - cool. tvoje pravo. nije tema, ne moras ni objasnjavati zasto tako mislis. ili ako ti se da, objasni, a ja cu ti na to pokusati odgovoriti. ili se radi o tome da je tebi savrseno jasno tko je kriv za pocetak rata, pa ti je sve ovo sto pisem besmisleno. ako se radi o tome - drago mi je zbog tebe. meni stvari na zalost nisu tako jasne.

i da, ovo sto si ti citirao nije brainstorming. mada, tvoja potreba da napises prvo sto ti padne na pamet, bez obzira koliko je to u vezi sa onim o cemu postiram upada u definiciju. ja pisem o tome kako je nemoguce reci tko je prvi poceo, navedem primjer argumenata koje bi likovi u takvoj debilnoj raspravi mogli potegnuti, a ti na to napises kako je svakom onom tko pomisli da je rat poceo ubojstvom nikole gardovica na bascarsiji ni sam bog ne moze otvoriti oci. ok. pa? mislim, sta ? - hocemo sada govoriti u terminima apsolutne istine, ma kako ona nemala veze sa onim o cemu se govori? nebo je plavo. slazem se. da me ne bi shvatio pogresno, ja prosirim niz, ti shibnesh definiciju brainstorminga. mislim, ne bi bilo zgoreg da kazes sa cim se ne slazes, a da sam ja zaista to i napisao, pa da se raspravljamo. ovako je malo cudno. trebalo bi kao da ti odgovorim, a nije mi jasno na sta.